| SaveTheNature a întrebat:

Am si eu 2 intrebari si as vrea sa fiti sinceri.
1. De ce majoritatea credinciosilor, pun mare accent pe pacatele neinsemnate precum:
-e pacat sa cosi duminica
-e pacat sa calci duminica.
-e pacat sa treci pe langa biserica fara sa faci cruce.
-am mancat o inghetata (avea lapte) -am stricat postul.
-e pacat sa scuipi dupa ce ai luat aghiasma.
-e pacat sa vorbesti murdar -cu lumanarea in mana.
+ miiile de traditii precum, bautul apei sfintite, pupatul de icoane, pupatul de moaste,puntile la inmormantari,aprinderea de lumanari la morti si vii, datul de pomana la neamuri si vecini,aprinderea lumanarii la capul mortului,praznice,parastase, si tot ce mai tine de "sfanta traditie"
IN TIMP CE.:
-cele 10 porunci ale lui Dumnezeu, si
-porunca suprema "Sa-ti iubesti aproapele" sunt lasate in plan secund?
Stiu ca toate sunt importante, dar oare nu e mai pacat sa innabusi adevaratele cerinte ale lui Dumnezeu in traditii, dogme superstitii si presupuneri?

Intrebarea a doua. Atunci cand ajutam, ajutam cu un scop sau pentru ca asa ne spune inima? Spun asta pentru ca ii aud pe mullti spunand:
" Nu mai ajut niciodata" -Am ajutat, si apoi m-i s-a intors spatele".
Ajutorul dat aproapelui si facerea de bine, e dictat de inima de suflet? sau de scopuri?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt logice intrebarile tale.De fapt ai spus bine, trebuie sa aratam prin fapte concrete ca suntem credinciosi, nu prin respectatea unor traditii. Iacov2:26.Apoi Isus a zis cand facem ceva sa nu stie stanga ce face dreapta pentru ca sa fim placuti de Dumnezeu.Degeaba facem ceva, daca ne laudam sau nu facem dintr-o motivatie corecta, pentru ca Dumnezeu dezaproba astfel de actiuni.Matei6:2-4

| M25M a răspuns:

Superficialitate imbinata cu superstitii in privinta pacatelor "mici".

Daca ajut pe cineva o fac pentru ca nu am nici un rationamet sa nu o fac, nu pentru o rasplata divina.
Recunosc ca sunt momente cand si interesul personal indeamna sa ajuti.

| Jardelin a răspuns:

Auzi, da' de ce penticostalii la care vrei sa te duci tu fac asa:

http://www.youtube.com/watch?v=-8liLuy_PgE

http://www.youtube.com/watch?v=WT1xhksjjhQ

http://www.youtube.com/watch?v=BqmCI_YhsQs

Si uite aici citeva lucruri pe care nu le stiai despre penticostali:

http://www.youtube.com/watch?v=LSGs-zR4lug

| 3xfemeie a răspuns (pentru Jardelin):

Si el vrea sa se converteasca? laughing
Mie nu mi-a facut impresia.
Asta ca sa nu comentez mai mult ceea ce ai postat, pentru ca nu am inteles ce legatura are cu intrebarea. big grin

| SaveTheNature explică (pentru Jardelin):

Simple manifestari omenesti. Poate nu stii ca multi oameni se drogheaza sa ajunga la astfel de stari de fericire.
Dupa cum observi ei se simt asa fara sa se drogheze.
Ce e rau in a fi fercit si a manifesta fericirea?
Nu stiu cat de adevarat sunt videourile dar, cand vorbeai de rau deja ma gandeam la un pastor penticostal care se urca intr-un lamburghini si ii bate pe enoriasi cu bata.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Da, e in curs de convertire se pare, la penticostali. Pentru el asta este perioada intrebarilor. Bineinteles ca i s-a bagat in cap teoria cu Sola Biblia, si din cauza asta pune intrebari de genul celor de mai sus. Cu alte cuvinte prosteala pe care el o traieste in aceasta perioada, vrea sa o impartaseasca si altora! De aceea i-am dat niste link-uri sa vada ce e cu tagma la care vrea sa adere.

Dar, evident ca i se va spune de catre penticostalii cu care se intilneste ca nu e asa, ca sint niste trucaje ordinare, pixelul albastru, sau i se va spune ca alea sint minunate manifestari divine al e Sfintului Duh in om.

Deja accepta ceea ce se intimpla in clipurile pe care i le-am dat. Nu le combate, le sustine. Uite ce raspuns a postat la adresa mea. Mai pe intelesul nostru, saracul om deja e pe trei sferturi cucerit de secta penticostalilor.

| SaveTheNature explică (pentru Jardelin):

Cuvinte precum "prosteala", sau "Ei se inchina la Diavol"
Ei, penticostalii, ei musulmanii, ei ei.
Acese cuvinte separatoare contrare cu invataturile lui Cristos ma fac sa urmez o turma mica.
Noi ortodocsii noi suntem dreptii, la noi se aprinde lumina.
"Papa e anticristul" Aceste vorbe separatoare, ce sunt opusul Iubirii de aproapele ma fugaresc.
Si sincer dupa judecata mea, o religie trebuie sa promoveze iubirea, unitatea.
Eu sunt catolic, dar ti-am spus sunt sincer. Cei mai sufletisti, umili si buni oameni pe care i-am intalnit pana acum sunt sectantii -in special penticostalii. Ei imi vorbesc de Dumnezeu si despre Isus, si nu despre religie.

| Jardelin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asta e greseala tuturor celor care se convertesc. Din pacate sint cuceriti de aparente, de "bunatatea" oamenilor (adica a sectantilor), de amabilitatea lor, de intrajutorarea pe care le manifesta unii cu altii, lucruri care contrasteaza cu aspecte negative ale credintei "mostenite". Realitatea stii care e? Sint pline cultele neoprotestente de ticalosi dar nimeni n-o sa-ti spuna asta in perioada de convertire. Ei au grija sa-ti prezinte o imagine idilica, colorata in roz, pina te convertesti, iar dupa ce te convertesti, si ai sa vezi si lucrurile negative n-ai sa mai pleci pentru ca vei fi indoctrinat ca aia de la care ai plecat sint oricum de 1.000 de ori mai rai decit astia la care te-ai inscris.

Pe de alta parte cei pe care ii critici acum, adica ortodocsii (iar eu nu inteleg de ce nu-i critici pe catolici daca tot de afisezi ca fiind catolic), in realitate nu sint asa cum ti-i imaginezi. Sint o multime de oameni frumosi si buni in Ortodoxie, oameni imbunatatiti si placuti lui Dumnezeu. Pe aia nu-i vezi? Aia nu pot fi modele pentru tine? De ce nu-i vezi? Iti spun eu de ce, pentru ca esti orbit de ideile "minunatilor" penticostali, ai un val pe ochi pus de acesti "mielusei" care vor sa te atraga in organizatia lor mistica caci atita este si nimic mai mult.

In fine, ceea ce ar trebui sa conteze atunci cind s-ar pune problema unei convertiri este de fapt soliditatea si adevarul dogmelor. Dar care convertit a facut vreodata o analiza si o comparatie a dogmelor? Iti spun eu, niciunul! Toti s-au convertit pe baza aparentelor si curtarii intense sau mai subtile paracticate de sectanti, cum esti pe cale sa o faci si tu. Iar textele postate de tine dovedesc fara dubii acest lucru.

| SaveTheNature explică (pentru Jardelin):

Eu nu fac comparatia intre un ortodox si un penticostal in comportamentul lor fata de mine. Si nici in comportamentul lor atunci cand vor sa ma atraga in religia lor.

Dar vad (fara sa fiu implicat) comportamentul in societate in general. Cum se imbraca, cum vorbesc, cum se comporta la scoala la serviciu, in relatiile cu colegii sau cu orice alt "neutru".
In al 2 lea rand ma uit la transformari. Foarte importante, in ceea ce priveste credibilitatea unei religii, sau utilitatea ei in apropierea fata de Dumnezeu.
Iata ca am un caz concret in care un prieten de-al meu din copilarie care ajunsese in cele din urma sa duca fete la prostitutie, si sa umble cu tiganii. Si sora lui curva cartierului. Ba mai mult Prietena lui a gasit-o intre fetele pe care le ducea la prostitutie.
Ce a reusit sa faca penticostalii din ei? Din toti 3? Sa-i converteasca. Acum cei 3 creed in Dumnezeu, se roaga. Si isi ghideaza viata conform invataturilor Dumnezeiesti.
Si e caz concret, ce s-a intamplat in fata mea. Face parte din viata mea.
Explica-mi te rog, care este raul pe care l-a facut aceasta religie aducand 3 oameni pe calea cea buna. Ba nu -gresesc.
Transormandui din opusii credintei, incalcarii credintei, in propovaduitorii ei. In promovarea iubirii, a binelui. In promovarea lui Cristos, a Bibliei.
Si cunosc nenumarate cazuri, Si nu sunt unelte ale Diavolului sau cum mai spui tu.
Si ma uit si la EMA, care se lupta pe un site sa intoarca oameni la credinta, nu la religia ei.
Lupta sa-i faca pe tineri sa gandeasca pentru Cristos. si nu are ton separator. Sau jignitor la adresa "celorlalti".
Ca sa nu mai amintesc ca datoria fiecarui om care crede in Dumnezeu este sa-i faca si pe ceilalti sa creada in Dumnezeu, si in Cristos, nu sa-i convinga pe oameni care este religia cea dreapta, sa-i inbibe de traditii si superstitii.
Ca sa nu mai zic ca nu scrie in Bilbie sa ne rugam la sfinti sau sa pupam icoane. Chiar nu scrie. nicaieri sa ne rugam sfintilor si sa pupam icoane. Si in aceasta privinta sunt foarte retinut.
Eu nu cred in nici o religie momentan. Nici nu vreau sa ma convertesc in vreuna.Sunt catolic si cred ca o sa si mor asa.
Dar caut cuvantul lui Dumnezeu, si pana acum cele mai mari asemanari intre Biblie si religie o gasesc la ei -la penticostali.
Nu mi-a spus niciodata un penticostal sa ma duc la religia lor. Si oricum nu te obliga nimeni sa ramai in religia lor, nu te bate nimeni cu pietre. Fiecare e liber sa aleaga ce vrea. dar mai ales fiecare om trebuie sa aleagaacea cale care il apropie de Dumnezeu nu de dogme! retine de Dumnezeu nu de dogme.

| Jardelin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Faptul ca 3 infractori s-au convertit si au renuntat la modul de viata anterior, e un lucru bun. Decit infractori mai bine penticostali! Sint si la ortodocsi cazuri de oameni care au renuntat la un mod de viata pacatos si s-au intors la credinta. Asa ca nu vad de ce penticostalii ar fi mai smecheri din acest punct de vedere! Deosebirea ar fi ca penticostalii exploataza mediatic aceste convertiri spectaculoase, de la statutul de infractor la cel de "pocait". Le folosesc cu succes in fata naivilor pentru a-si ridica in slavi eficienta cultului. Repet, e un lucru bun ca niste oameni au renuntat la infractiuni dar nu te entuziasma prea tare pentru ca sint si la ortodocsi asemenea cazuri, numai ca nu se discuta nicaieri aceste evenimente.

Referitor la alte aspecte mentionate de tine, care nu s-ar regasi in Biblie, citeste mesajale mele sau ale lui milan9 daca vrei sa afli mai multe. Timpul pe care il am nu-mi permite sa dezvolt acum, aici aceste teme.

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Isus i-a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău."
,, Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă.
Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."
În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Prorocii."

Pana cand nu vei experimenta nasterea din nou nu ai cum sa iubesti pe aproapele tau. Fara dragoste nimic nu esti. Daca zici ca iubesti pe Dumnezeu si il urasti pe fratele tau pentru care a murit Hristos, Biblia te face un mincinos.http://www.razbointrucuvant.ro/......inos-este/

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Jardelin):

Corect,frate! Spre exemplu, chiar acum citesc din cartea "Intoarcerea Acasa. De ce se convertesc clericii protestanti la Ortodoxie?" de Peter E. Gillquist ...si ai sa vezi ce parerea au -spre exemplu-fostii penticostali despre biserica lor, de cand au trecut la ortodoxie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii iau prea în serios chestia cu credinţa.

| 3xfemeie a răspuns:

Cele mici, lumesti sunt vizibile si punem accent pe ele din superficialitate. Un alt motiv ar fi ca omului ii e mai usor sa recunoasca, de exemplu, ca nu a tinut post (atunci cand prin post se gandeste numai la mancare), decat ca este invidios pe x sau y. Mandria, invidia sau chiar ura le poti ascunde bine de ochii celorlalti. big grin
Ajutorul trebuie sa fie neconditionat si trebuie acordat atunci cand simti asta, fara a astepta nimic in schimb.
Au mai fost intrebari despre ajutor, dar nu am auzit pe nimeni sa spuna ca poate prin asta, a avut ceva de "platit ". Si de data asta, vedem mai usor ce oferim, iar ce am primit dam uitarii.
Mai mult, intreaba ce intelegem prin ajutor si vei avea surpriza ca ca majoritatea ne gandim numai la partea materiala. De ce? Pretuim mai mult ce se vede si e palpabil. big grin

| ManStrong a răspuns:

Toate aceste maruntisuri nici nu sint pacate dar sint inventate tocmai cu scopul de a ascunde adaevaratele pacate la care nimeni nu vrea sa renunte.

| Insigna a răspuns:

Teoretic,nu exista pacate neinsemnate. Oricum nu trebuie sa faci pacatele in fuctie de importanta, adica pe sistemul,"eu imi iubesc aproapele si fac milostenie, ce rost mai are sa ma rog, ce rost are sa merg la biserica, ce rost are sa respect alte reguli?".In situatia asta nu ai rezolvat nimic

| SaveTheNature explică (pentru Insigna):

Nu la asta m-am referit. M-am referit mai mult la ce spune @Danay72.

| ginap a răspuns:

1.Cele scrise de tine m-au facut sa zambesc. Si asta fiindca sunt de acord cu tine. Fiecare dintre noi, insa, are modul lui de a interpreta lucrurile. Cat despre "pacate neinsemnate", cum zici tu, cred ca termenul e relativ.
2. Cat despre ajutor... cand vrei sa ajuti intr-adevar pe cineva, o faci fiindca asa simti si nu din cine stie ce motive meschine, nu?