| Roooock a întrebat:

Am si eu niste intrebari pentru acei super credinciosi care au niste pareri total gresite despre tot:
1. De ce spuneti ca cei rai ajung in iad? Daca satan e rau, de ce ar arde in iad oamenii care au omorat sau facut alte lucruri rele? Nu ar trebui sa ii cinsteasca?
2. De ce Dumnezeu ia in rai numai oamenii buni? De ce nu ii ia si pe cei rai si ii invata sa fie buni? Daca e atat de milostiv de ce ii lasa pe unii sa arda in iad?
3. Ce trebuie sa faci sa ajungi in rai? Sa nu omori? Sa nu furi? Daca injuri mai ajungi in rai?
4. De ce copii sunt botezati?
Daca e tara democratica nu ar trebui sa fie lasati singuri sa isi aleaga religia la adolescenta?
5. In biblie sunteti siguri ca Dumnezeu a scris ce e acolo? Nu cumva niste oameni doar sa ii manipuleze pe altii?
6. Acum cateva sute de ani, cei mai credinciosi ziceau ca daca esti bun ajungi in cer adica in rai iar daca esti rau ajungi in pamant adica in iad. Pai geografia si NASA au descoperit ca in cer e doar aer si dupa el e spatiul iar geografia a descoperit ca in mijlocul pamantului e nucleul, deci ce concluzie ar trebui sa tragem? Odata cu decoperirea spatiului, religia a luat alta intorsatura iar acum iadul si raiul nu mai sunt in pamant sau in cer, sunt in locuri din alte universe...
6. Daca esti crestin de ce mergi la biserica? Dumnezeu nu te baga in seama daca te rogi la el si de acasa?
7. Unde ajunge un om care nu pacatuieste, ajuta sarmani, nu fura/omoara/injura insa nu crede in Dumnezeu?
8. Unde ajung ateii?
9. De ce unii oameni cand au noroc in viata cred in Dumnezeu insa daca dintr-o data raman fara nimic isi pierd credinta in el? Nu e doar de fatada?
10. Crestinii cred in Dumnezeu insa cred si in Satan si zic ca el e rau si pacatuieste si ucide insa un crestin adevarat nu ar trebui sa renunte la gandirea ca exista si ceva rau?
11. Daca Isus a zis ca nu trebuie sa ne certam intre noi sau sa ne batem sau discriminam, atunci de ce unii crestini se iau de atei sau satanist? Nu ar trebui sa ii inteleaga? Sau se cred superior? Eu cred ca acei mari crestini sunt doar de fatada si cum e orice lucru de fatada, trebui urate lucrurile care spun contrariul a ce zici tu.
12. Daca Dumnezeu era destept atunci de ce l-a alungat pe lucifer in iad unde sa arda oameni iar ingerii decazuti pe pamant unde sa faca teroare? Si inca ceva, banuiesc ca nu e nimeni atat de prost incat sa creada ca doar pe pamant exista viata, deci de ce se zice printre crestini ca ingerii decazuti au fost alungati pe pamant si se vorbeste numai despre pamant, iad si rai?
Odata ce se vor descoperi si alte planete pe care exista viata oare in biblie o sa apara ca pe planeta X sunt cativa ingeri decazuti?
Probabil am cateva greseli gramaticale pentru ca e 1 noaptea si e scris prea mult ca sa am rabdare sa recitesc si sa corectez sau sa fi fost atent cand scriam pentru ca imi lua mult mai mult timp deci NO HATE

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

TU spui:
"Am si eu niste intrebari pentru acei super credinciosi care au niste pareri total gresite despre tot:"
Pai daca cei CREDINCIOSI conform enuntului tau au pareri TOTAL gresite DE CE le mai pui intrebari?
Mai intrebi:
11. Daca Isus a zis ca nu trebuie sa ne certam intre noi sau sa ne batem sau discriminam, atunci de ce unii crestini se iau de atei sau satanist? Nu ar trebui sa ii inteleaga? Sau se cred superior? Eu cred ca acei mari crestini sunt doar de fatada si cum e orice lucru de fatada, trebui urate lucrurile care spun contrariul a ce zici tu.
UNDE SCRIE ca Domnul Hristos a spus ca nu trebuie sa ne batem sau discriminam noi cei CRESTINI cu cei DEMONIZATI (satanisti, atei, sodomisti, pagani)? De unde ai luat TU aceste idei ca Biblia NU le are si singura Carte despre Dumnezeu este doar Biblia.
"Daca Dumnezeu era destept atunci de ce l-a alungat pe lucifer in iad."
Iadul nu exista iar Dumnezeu NU la alungat pe Diavol pe pamant CI OMUL LA INVITAT.
P.S. Dumnezeu nu are masura de comparatie a inteligentei cu un om deoarece EL este Creatorul universului si a tot ce exista in acesta.
"Odata ce se vor descoperi si alte planete pe care exista viata "
Biblia arata ca viata exista in TOT Universul dar voi nu stiti sa cititi, sunt nenumarate planete cu fiinte vii in univers DAR acestea NU au nevoie sa ia legatura cu noi, ei ne vad ca la un cinema holografic si nu ne vor CONTACTA niciodata atata timp cat pe pamant exista oameni plini de pacate sau necredinciosi.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Arata-mi unde a zis asta Iisus.Lasa biblia.Aia e o carte de povesti evreiesti.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Singura carte in care se vorbeste despre Dumnezeu (Isus Hristos, Yahve, Elohim, etc.) ESTE BIBLIA. Singura poveste evreiasca esti tu.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Ce este o dovada pentru tine?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Un "lucru" care lasa urme.

| RAY a răspuns:

Vad ca nu intelegi nici tu ce inseamna credinta
Credința este convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere

deci in concluzie nu ai ce discuta cu un teist tu fiind agnostic ateu,deist, panteist, ateu, e pierdere totala de timp, nu vad rostul la aceste intrebari mai ales ca sunt 4000 de culte, religi, secte crestini practic ai putea primi 4000 de interpretari diferite doar de la crestini, repet diferite, crestini se urasc intre ei

hai sa iti raspund biblic asa cum scrie in biblie de fapt

1, iadul,raiul sunt inventi religioase, dupa moarte sufletul se purifica atat apoi moare pe vechi,satan este slujitorul lui iahve atat, nimic nu se face fara voia lui iahve, absolut nimic, el creaza si raul si binele
2, daca ti sabatul, si crezi in iahve sufletul iti va fi purificat plus cele 10 porunci
3, sa ti sabatul si sa te ingrijestde legile date de el, repet nu exista iad sau rai
4, este o marcare a legamantului facut de iahve cu evrei
5, sunt mai multe variante de povesti, legende evreiesti, acum 2600 de ani sau ales doar cateva iar apoi crestini iar cateva,mulsulmani,dar sunt mult mai multe povesti, povestile evreilor pot fi reale, nu uita ca in vt nu este supranaturalul baza si poporul evreu, sau inspirat din alte legende, in orice caz ce sa ales atunci e sa vrut de catre un trib evreiesc, sunt evrei care resping asta in fine
6, iahve nu va purifica nici un suflet care blasfemeaza numele lui, iahve nu are nici un copil
7, nici unde, atei nu vor fi purificati
8, la fel
9, evrei nu se mai tin de acele legi desi numai ajuta pe nimeni iahve
10, e o blasfemie sa spui ca satana e un fel de rival a lui iahve, o adevarata nebunie
11, crestini nu exista
12, iahve nu a alungat pe nimeni, nu a creat nici un iad sau rai, povesti crestine

| Mayar a răspuns:

Ar trebui sa dai pe la biserica si sa aflii tu singur raspunsurile de la oameni specializati. Vrei raspunsuri? Biserica te asteapta cu portile deschise.

| Steregoi a răspuns:

Iadul sunt cimitirele. Raiul e orice loc frumos de pe Pamant. Nu exista viata biologica pe alte planete. Nu exista chin vesnic.

| Panamax a răspuns:

Un prost poate pune mai multe intrebari intr-o ora, decat poate raspunde un intelept in 7 ani.
Proverb englezesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Panamax):

Crede și nu cerceta. Proverb românesc

| Nilsson a răspuns:

Ai inceput cam neinspirat sirul de intrebari, daca ii ironizezi pe crestini si ii iei peste picior e cam greu sa gasesti pe cineva care sa iti raspunda.
Poate treci printr-o perioada mai confuza din punct de vedere spiritual dar trebuie sa iti cercetezi constiinta mai bine.

La intrebarea 7 "Unde ajunge un om care nu pacatuieste, ajuta sarmani, nu fura/omoara/injura insa nu crede in Dumnezeu?" iti raspund printr-o intrebare: ce e mai greu, sa crezi in Dumnezeu ori sa duci o viata fara pacat?
Daca cineva ar prefera varianta mai grea e clar ca are o problema si ceva il tine departe de Dumnezeu.
Nu exista om fara pacat, fie ca e ateu sau credincios, crestinii macar isi doresc sa fie iertati si sa se indrepte dar ateii nici nu vor sa auda de pocainta pentru ca deja se cred niste sfinti.

| Mircea08 a răspuns:

1) Adevaratii crestini sunt cei care traiesc potrivit invataturii lui Iisus.
Iisus nu spune nimic despre iad, El spune ca unii vor merge in imparatia cerurilor iar restul vor ramane in afara imparatiei. Evident ca cei care raman in afara nu au pe cineva care sa-i conduca intr-un anumit fel asa ca fac ceea ce stiu ei ca e bine
2) Cei buni se fac singuri buni, nu ii face altcineva - Dumnezeu ajuta doar pe cei care fac binele. Dumnezeu a dat libertate fiecaruia sa aleaga sa traiasca cum vrea. Daca nu dadea aceasta libertate intrebarea ta era acum "de ce nu avem libertate?" Ce vina are Dumnezeu pentru faptul ca tu ai ales pe satana si dupa ce ii slijesti o viata vrei la Dumnezeu?!?!
3) Ca sa ajungi in rai trebuie sa traiesti potrivit invataturii lui Iisus, dar ca sa traiesti asa, trebuie sa cunosti aceasta invatatura. Cind o vei cunoaste vei sti totul, inclusiv cum se poate ajunge in rai. Evanghelia este invatatura lui Iisus, nu ce spun mai marii bisericilor
4) Cel care se boteaza trebuie sa spuna ca, crede in Dumnezeu si in Fiul sau Iisus Hristos, si a hotarat sa traiasca potrivit Evangheliei lui Iisus. In Evanghelie scrie ca la botez ti se sterg toate pacatele si esti scos de sub lege, iar unde nu este lege nu este nici calcare de lege deci nici pacat, asa ca cei care sunt cu adevarat crestini sunt sfinti (in vremea apostolilor crestinilor li se spune sfinti)
5) Nimeni nu este sigur de nimic, tocmai de aceea credinciosii se numesc credinciosi deoarece ei CRED nu sunt siguri
6) Omul nu stie mai mult decat scrie in Biblie, iar in Biblie nu scrie unde este raiul si iadul - deci nu stiu nici eu
7) Trebuie sa cunosti Evanghelia - TOATA Evanghelia despre asta vorbeste si eu nu o pot explica intr-o fraza
8) Categoric ateii nu ajung in imparatia lui Dumnezeu pentru ca nu pot sa ajunga intr-un loc care pentru ei nu exista.
9) Daca un om crede in Dumnezeu ocazional atunci o face de fatada. Una este sa crezi in Dumnezeu (si satana crede ) si alta este sa traiesti potrivit invataturii Lui
10) Nu. Un crestin adevarat crede in ADEVAR, ori daca satana exista cu adevarat crede si ca exista
11) Crestinii nu se cearta cu nimeni, dar ei nu mint, si daca vad "raul" undeva spun adevarul, adica spun ca acel ceva este un lucru rau. De regula crestinii se feresc atat cat se poate de slujitorii lui satan
12) Dumnezeu este destept, doar el a creat creierul celor ce se lauda ca sunt destepti.

A gresi, inclusiv gramatical, este omeneste - cine se ia de aceste lucruri marunta nu le stie pe cele importante si crede ca cel mai important este sa stii sa scrii corect gramatical

| Mircea08 a răspuns:

Ti-am raspuns, dar esti si tu dator cu un raspuns :
- De ce credinciosii au pareri gresite despre tot, atata timp cat nu sunt parerile lor ci invatatura lui Dumnezeu?

| slayer09 a răspuns:

In prumul rand nu te gandi ca tot ceea ce tu crezi este adevarat, pentru ca nu stii multe nici tu, nu stim niciunul ce este adevarat sau nu, tocmai de aceea se numeste credinta. Acum, exista 2 tipuri de oameni, cu Dumnezeu sau fara Dumnezeu, nu exista cale de mijloc. Cei care sunt buni si nu au credinta in Dumnezeu sunt ca si pomii infloriti dar fara fructe, adica frumosi, dar goi.
Bun sa trecem la intrebari, o sa le spun cat de omeneste inteligibil pot:
1. Cei rai ajung in locul acela pe nume iad, pentru ca dealungul vietii lor, ei asta au ales, sa fie rai (sa creada in rautate), sa vada totul rau, prin prisma celorlalti, gandirea celorlalti, prin tot ceea ce este rau, ei au ales sa le intre raul in inima lor. Daca tu esti rau, si alt om este rau pe acest pamant, voi 2 va cinstiti intre voi ca sunteti rai? sau va luati la bataie ca sunteti rai nativi si nu va suportati?

2. Dumnezeu si diavolul nu intervin in liberul arbitru, adica in deciziile finale ale omului, fiecare vointa a omului este a omului, vrei sa cladesti raul in inima ta, atunci raul te va paste, vrei sa cladesti binele in inima ta, atunci binele iti este in inima. Dar Dumnezeu si diavolul iti pot sopti la ureche ce trebuie, bun sau rau, sa faci, Dumnezeu iti vorbeste prin constiinta (cred ca si pe tine te-a mustrat constiinta, candva, cand ai facut ceva rau) iar diavolul prin pofte si placeri (alcool, sex, droguri, mancare pana la imbuibare, clevetire, furt..etc.). Dumnezeu insa intervine in viata celor buni dar fara credinta in El. Prin unele necazuri, boli, evenimente ce au lor in viata lor pentru a-i cureta si sa ii aduca la buna credinta. Dumnezeu nu ia in rai pe cei rai, pentru ca astfel ar strica bunatatea celorlalti, asa cum un mar rau le strica si pe celelalte bune. Iar de curatat El tot incearca de-alungul vietii omului prin diferite evenimente si ipostaze, dar omul prin vointa lui, se duce spre rau. Si dupa ce dispare contiinta, nu mai este scapare, inima se impietreste si Dumnezeu te lasa ca un om de rand sa iti vezi de treaba ta in rautatea ta pana la pieire.

3. Ca sa ajungi in rai, trebuie sa respecti poruncile Domnului.
Eu zic ca trebuie sa vezi fericirea din lumea asta, sa ai inima deschisa, sa fii bun cu toti, sa nu mai vezi raul in nimeni si nimic, si daca il vezi, sa il tolerezi si sa il accepti asa cum e el, si sa il indrepti, daca poti. Sa existe iubire in inima ta pentru tot, oameni, animale, natura, sa ai asa mare iubire incat si unei ganganii daca ii faci rau sa iti para rau, dar asta este foarte greu pentru cei ce inca nu il cunosc pe Dumnezeu si nu au incredere in El. Ca sa incepi pocainta, trebuie sa te si intereseze, sa cercetezi, sa vrei, si Dumnezeu te ajuta mult.

4. Copii sunt botezati pentru ca asa e religia, cel putin ortodoxa, asta pentru ca, parerea mea, daca stai si te gandesti, tu ca un tata, pentru copilul tau nu astepti sa ia el deciziile cand e mic, si iei tu deciziile pentru el, astfel incat sa creasca frumos si fara incidente, asa zi botezul, la ortodocsi, ei boteaza copilul ca sa fie ferit de relele din tinerete.

5. Hai sa zicem ca Biblia a fost scrisa de oameni pentru manipularea altora. Dar care carte mai este atat de eficienta in a face pace, in a gasi fericirea, ca individ nu ca natie. Biblia se refera la sufletul omului, il duce spre iubire, spre o comuniune in liniste si fericire. Crezi tu ca Biblia, cea adevarata, ca sunt multe altele, este facuta pentu manipulare? ce sa manipuleze daca chiar Biblia te invata cum sa nu iti fie frica si sa nu te temi de nimeni. Asa cum marii martiri si-au dat viata pentru credinta lor. De ce au fost si sunt razboaie in lume pentu a alunga crestinismul, cei care cred in Biblie? Pentru ca pot fi manipulati? Si aici vorbim de adevarata credinta, acea credinta care este bazata pe pace si iubire nu ca musulmanii care se fac bombe si arunca lumea in aer.

6.1 Iadul si raiul, nu sunt pentru lumea aceasta. nu le poti vedea, pentru ca inca esti pamantean. Iadul si raiul este pentru duhul din tine, pentru sentimentele din tine. Dar mai am o intrebare pentru tine? a vazut cineva nucleul din mijlocul pamantului? crezi tu ca in mijlocul pamantului este nucleu? daca ai crede ce ar zice altii, fara sa vezi, de ce nu ne-ai crede si pe noi credinciosii ca exista Dumnezeu? la inceput, dupa istorie si dupa cum ziceau altii, pamantul se credea ca fiind plat, iar pamantul era centrul galaxiei. Nu oare credeau din spusele altora? Ca uite s-a dovedit ca pamantul este rotund si soarele este in centru galaxiei noastre. Ia intreaba-te daca tot ceea ce zicem si noi despre Dumnezeu este adevarat, cerceteaza, intreaba, verifica si vezi ce iti iese.

6.2 Dumnezeu te asculta si te vede peste tot pe unde ai fi, dar in zilele noastre, in rautatea noastra si cu patimile din ziua de azi, biserica este ca o masina de spalat, care iti curata mintea si sufletul. De exemplu: tu te murdaresti cu pacate, acasa nu prea poti sa te rogi, nu prea poti sa stai ca ai treaba, e sotia, copilul e vecinul care nu te poti ruga in liniste si sa fii cu mintea la Dumnezeu, e ca si cum doar ai inmuia sufletul tau un pic in apa si ai clati haina plina de pacate. Asa ca te duci la Biserica sa te linistesti, lasi grijile si toate nevoile, te deconectezi de la cele lumesti si te duci la Biserica special pentru Dumnezeu, ca sa fii cu gandul la El. Acasa, daca nu esti destul de curatit in pacate, nu reusesti sa fii cu mintea la Dumnezeu. Si ca un exemplu iti dau vizionarea unui film: cum e sa vezi la cinema un film si cum e acasa? Nu e altceva la cinema, ti se pare mai frumos filmul la cinema, decat acasa, alte conditii, alte sentimente.

7. Acum depinde si in ce zona se afla acea persoana, daca s-a nascut undeva intr-o regiune unde nu s-a propavaduit evanghelia, nu are cum sa stie de Dumnezeu, si el doar merge dupa acea constiinta, dupa moralitate. Si daca pana la sfarsitul veacului va fi un om bun atunci el va fi judecat dupa moralitatea si deciziile bune pe care le-a luat. Daca este in Romania, sa zicem. acel om bun care nu crede in Dumnezeu, va avea parte de invataturile Domnului, si daca le refuza si tot asa bun va fi, Domnul il va ajuta sa isi dea seama ca ceea ce lumea zice despre El, este adevarat, de aceea sunt si atatea povesti cu viata dupa moarte, cei in coma, care sunt pe jumatate morti, sau cei care au murit pentru 10-20 minute. Aceia sunt unii oameni care erau buni dar nu credeau il Dumnezeu, Asa si cu cei bolnavi, sunt unii bolnavi pentru al descoperi pe Dumnezeu. Dar mai complicate sunt cararile Domnului pentru cei ce nu cred si iau drept viata doar ceea ce este lumesc.

8. Ateii buni ajung unde vor ei. Ei au la indemana 2 optiuni: vor binele sau vor raul. Dumnezeu le va da incercari astfel incat prin deciziile lor (bune, rele) sa se deosebeasca cel rau de cel bun. Ateii hulitori de Dumnezeu... ajung in locul fara Dumnezeu (iubire).

9. Pentru ca eu cred devin mandri, si isi cladesc dupa "norocul" (darul lui Dumnezeu) toata viata, in loc sa ii multumeasca lui Dumnezeu toata viata si doar sa se bucure de darurile Lui. Cele rele sa stii ca vin cu un scop, de curatire, de transformare a omului, asa cum aurul trebuie sa treaca prin foc pentru a putea fi purificat, asa si omul are incercari mai grele sau mai mici pentru a fi purificat sufleteste. Dar iar, aici depinde de alegerea fiecaruia. Si cum zici tu, e posibil sa nu aibe atata incredere in Dumnezeu si sa fie mai de fatada, deci nu sunt crestini adevarati. Sau sunt, dar mai neputinciosi.

10. Da, ideea este buna, dar nu este inteleapta. Daca totul ar fi bun, nu ar mai exista rau, nu? Dar din moment ce este si raul, raul este de la diavol. Si un crestin stiind adevarul, trebuie sa stie si despre diavol, trebuie sa stie cu ce se lupta, trebuie sa stie inamicul si sa nu il asculte. Trebuie sa stie cum sa se apere de rautate, ca sa nu il ia prin surprindere si sa cada. Dar, un crestin, nu ar trebui sa vada raul in oameni si in nimic, ci sa vada lucrarea diavolului in om, si sa ii fie mila de om, si sa incerce sa il aduca pe calea cea buna, prin luminarea mintii si strapungerea inimii impietrite prin iubire a omului plin de rautate.

11. Cand esti crestin adevarat, sau incerci sa vii pe calea Domnului, in tine se aprinde flacara aceea a dreptatii, de vrei sa ii biciuiesti pe toti ateii, de vrei sa ii starpesti pe toti de pe pamant, dar Dumnezeu nu vrea asta, insa in legea cea veche daca erai hulitor de Dumnezeu puteai fi chiar omorat de catre un crestin. Dar noi crestinii, care incercam sa mergem constant pe calea mantuirii, avem si noi nevointele noastre, problemele noastre, ca nu mereu putem fi buni, si asa "ingeresti" cum ne cred altii, si noi suntem pacatosi, pentru ca si noi suntem oameni, dar incercam sa ajungem la acea pace a sufletului si acea iubire despre care ne vorbeste Iisus, si lupta asta o ducem toata viata. Dar ceea ce obtinem in sufletul nostru si inima noastra de pe urma acestor lupte, este bucuria, slefuim sufletul si inima un pic cate un pic...cat putem. Dar fiind oameni, mai picam in pacat, in nervozitate, in stres...etc.

12. Dumnezeu este destept, atotstiutor, bun, intelegator, drept, intelept. Dumnezeu nu este distrugator, nu este tiran, este creeator. Dumnezeu i-a alungat pe ingerii decazuti in iad ca sa nu mai fie in inmparatia Lui, asa cum si tu cand ai de aface cu un om rau, il alungi din inima ta si nu mai vrei sa ai vreo legatura cu el, nu poti sa il omori ca nu este moral, dar il alungi si il lasi in locul lui acolo unde se duce, fiind vorba de pamant si cer, daca diavolul a fost in cer nu avea alt loc decat in pamant. Acum eu nu sunt atotstiutor, nu stiu daca mai exista viata pe alte planete, ce mai este in universul asta. Dar aici este vorba de noi, de pamantul asta, pentru ca noi traim pe pamantul asta. Iar ca sa zici ca eu sunt prea prost ca nu cred ca exista viata pe alta planeta. Te mai intreb si acum, tu chiar crezi cu atata tarie ca exista viata pe alte planete prin faptul in care nu s-a aratat nimic cert ca pe alte planete exista viata, ci doar sunt speculatii si teorii. Si intrebarea mea cea mare este, de ce nu poti crede ca exista si Dumnezeu daca tu crezi ca pe alte planete exista viata si ca in centru pamantului este nucleul avand in vedere ca nu s-a demonstrat nimic cert, nu s-a dovedit nimic cert?

Poate odata lumea va incepe sa creada in Dumnezeu si vor incepe sa traiasca bucurosi si plini de iubire, si plini de moralitate si sa nu mai caute fericirea pe alte planete. Ci sa traiasca viata si prezentul asa cum ii este lui dat.

| RaulAlmășan a răspuns:

1.Diavolul ii uraste pe oameni.
Dumnezeu i-a creeat pe oameni mai puternici decât diavolul, dar omul trebuie să stie cum sa lupte.
Oamenii răi ajung in iad după moarte, fiindcă au doar două locuri de ales.
Dacă moare păcătos diavolul are puterea de al aduce in iad.
2. Dumnezeu îi ia pe oamenii buni in rai fiindcă doar acei oameni merită.
Dumnezeu le da sansa oamenilor sa invete sa fie buni aici pe pământ.
Dacă oamenii nu vor, e vina lor.
3.Sa te botezi din propria voința, conform scripturii.
Sa asculti legile Domnului Iisus.
Un singur păcat nu iartă Dumnezeu.
Adică Hula in potriva Duhului Sfânt.
4.copii nu trebuie să fie botezati, văd că esti ortodox, sau pui bazele crestinismului pe religia ortodoxă si nu pe Biblie.
Asta te face sa nu ai credință.
5. Dumnezeu a spus totdeauna CERURI.
Ceea ce e diferit de ce spui tu.
Dacă ai citi mai mult biblia ai sti mai bine.
Tot in Biblie spune că Dumnezeu spânzură pământul pe nimic.
Oare de unde stiau ei atunci?
6.Trebuie să te rogi si acasă dar si la Biserica.
Dar înaintea lui Dumnezeu, nu a idolilor(icoanele)din religia ortodoxă, si catolică, etc.
7.De obicei acei oameni spre bătrânețe, se pocăiesc.
Este necesar sa crezi in Dumnezeu.
Dacă tu nu ai vrut sa crezi, Dumnezeu de ce să te primească in Rai.
Dumnezeu e si atot-Drept, deci nu poate face compromisuri.
8. oare?
9.Pai oamenii fac asta fiindcă nu erau complet credinciosi, sau din răzbunare pentru pierderea lor.
Dar nu toti oamenii fac asta.
10.Nu ai cum sa spui ca nu există diavol atunci când estei crestin.
11.Domnul Iisus ne învață ceea ce ai spus tu, dar nu spune sa îi intelegem pe cei răi.
Noi trebuie sa ajutam fiecare persoană care are nevoie de lumina lui Dumnezeu.
12. Dumnezeu nu a creeat iadul pentru oameni.
Oamenii care ia creeat Dumnezeu au avut ocazia de a deveni vulnerabili datorita neascultării.
Îngerii care au căzut după Diavol, au venit singuri pe pământ.
Oamenii sunt fintele pe care Dumnezeu i-a înzestrat cu o putere foarte mare.
Pentru a intelege mai bine este necesar sa faci studiu biblic si abia apoi sa hotărăști calea care vrei sa o urmezi.
Dacă ii vorbesti unui ateu despre Dumnezeu, nu înseamnă că te-ai luat de el.
12.

| VictorJulien a răspuns:

Degeaba pui atatea intrebari, crestinii stiu totul, ei au toate raspunsurile si toti paganii, ateii si satanistii vor ajunge in iad.

| danut a răspuns (pentru VictorJulien):

Nu in Iad, caci asta e tot o inventie satanica ci vor arde pentru vecie (toti cei enumerati de tine si inca altii ca acestia).

| VictorJulien a răspuns (pentru danut):

Stii ca eu eram ironic nu?

| danut a răspuns (pentru VictorJulien):

Eram sigur dar raspunsul nu era pentru tine, fi convins si ironic in continuare.