| TheAngel12 a întrebat:

Am si eu o intrebare:daca cineva isi scrie pe foaie toate pacatele ca din greseala din cauza rusinii sau fricii sa nu le spuna pe toate te faci de ras in fata preotului? multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| AwaZoh98 a răspuns:

Nup

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Incearca sa le memorezi macar pe cele mai mari. Daca ai dorinta sa fii admirata de o multime, sa stii ca in ortodoxism e considerat mare si se numeste slava desarta.

| Lizzu a răspuns:

Parca si vad ditamai lista de pacate ce mai ai...
Stai linistit/a ca daca vrea sa-ti stie "pacatele" nu il deranjeaza o foaie. Pentru el e totuna.

Dar sunt sigura ca ai pacate cu carul...

| LegionarulRoman a răspuns:

Deloc.Ba e chiar indicat, mai ales daca ai langa tine un indrumar de spovedanie(cu toate pacatele posibile si inposibile, de la mici la mari).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa-ti notezi totul ca sa nu uiti.dar nu e bine sa ascunzi vreau pacat, de care stii fiindca te va urmari in vesnicie.iar pacatul aduce moartea.

| Mikhtarian a răspuns:

Am si eu o intrebare : Iti este rusine de preot,dar nu te gandesti,ca il minti cu buna stiinta.
Du-te, nu esti prima care are pacate, daca chiar, crezi in Dumnezeu, fa-o!

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Era o vorba romneasca. "la medic si la preot trebuie sa spui tot".
Incearca macar sa ii spui preotului ca iti este rusine sa ii spui.

Parintele Cleopa a scris frumos despre acest subiect : http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/3spovedania.htm

| AwaZoh98 a răspuns:

Mersi pentru funda, colega! happy
Inca o dovada ca ce e simplu si la obiect, intotdeauna e mai bun! laughing

| sitărescu a răspuns:

Dacă nu le spune pe toate Spovedania e incompletă iar, Împărtășania se ia cu nevrednicie, adăugând păcatul împărtășiriii cu nevrednicie.

Treaba cu rușinea e tot o unealtă a potrivnicului, la păcat nu mai ți-e rușine, doar la mărturisirea lui.

Preotul a auzit atâtea la Spovedanie că greu îl mai miră ceva și în nici un caz nu te va persecuta după.

Preotul e un sfetnic, el te poate ajuta să activezi în spațiul dreptei credințe iar, dacă vei face ascultare va fi un martor al apărării în viața de după.

Dacă ai un preot la care te spovedești frecvent, duhovnic, el se va ruga pentru tine și în rugăciunile particulare, pe lângă dezlegările de păcate atunci când faci îndreptarul.

| Dianaioana79 a răspuns:

Nu te faci de râs dacă mergi cu hârtia, pentru că de aceea există și îndreptare de spovedanie.http://biserica.org/ro/viataduhovniceasca/ghidpastoral/ghid.htm