| Sktrkdk a întrebat:

Am si eu o intrebare daca injur de toti dracii dar in gand nu cu voce tare e pacat?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Schuster Bernd Schuster

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus soune ca daca cineva pofteste o femeie a si preacurvit cu ea in inima lui.( Ioan 5: 28) Deci e pacat si cel cu gandul. Daca si verbalizezi e fireste mai mare.Fiecare vom da socoteala pentru orice cuvant nefolositor pe care l-am spus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca e pacat care e baiul la tine?

| Sktrkdk explică (pentru suntserios):

Eram doar curios

| CostinAlamariu a răspuns:

Da e pacat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot dracu' ăla e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gândi la păcate, gândește ca nu e tocmai un gând sănătos, și ca acesta dacă persistă îți poate afecta modul de gândire, și controlul asupra propriului psihic. Cu toții înjuram în gând, cine spune ca nu o face este ipocrit!

| TheStrategist a răspuns:

Da

| KruXX01 a răspuns:

Mai au draci pe ei mititeii?

| Sktrkdk explică (pentru KruXX01):

Mereu

| bookofknowledge a răspuns (pentru Sktrkdk):

Nu cu draci ci cu firea pamanteasca trebuie sa ne luptam. Ce anume crezi ca inseamna asta? Inseamna sa ne schimba felul de a fi ca oameni dar nu numai la exterior ci si la interior, nu poti castiga daca iubesti pacatul, invataturile biblice incearca sa invete omul ca nu e destul pana nu si pune inima si sufletul. Cu alte cuvinte pentru a intra in cer nu e suficient sa faci ce spune Dumnezeu, este nevoie sa fii ce crezi ca vrea Dumnezeu pentru a intra. Dumnezeu nu l foloseste pe om pana nu l pune in genunchi in punctul sau cel mai de jos (in care e a capatul puterilor) ca sa invete ce e smerirea. Acesta e doar un raspuns mai complex.

| Sktrkdk explică (pentru bookofknowledge):

Nu te supara, te vad asa mai religios si am si eu o intrebare pentru tine, daca in loc de biblie stau sa citesc smut e pacat si ma arunca Dumnezeu in iad?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Sktrkdk):

Omul ajunge in iad sau cer abia dupa moarte, Toti crestinii si toate personajele biblice de la sfinti au pacatuit, dar fara a stii, sau si au cerut iertare pentru greseala, Pe deasupra e doar o carte, daca te gandesti la ceva pacatos in timp ce ctiesti o carte e o problema, multi crestini ortodoxi cred ca biblile astea ar putea oprii si demonii cum fac in filme, ceea ce aduce cuvantul la viata este inima omului care se reflecta in carte. Aici se aplica aceeasi ipoteza: gandire rea este pacat, daca luam doua persoane unul care incepe sa spuna la oameni ceea ce aude fara sa si dea seama ca a barfit, si unu care barfeste doar pentru ca poate, cel de-al doilea e pacatos din cauza gandirii. Asta se aplica cam la orice, gandirea omului de a face pacatul si daca a concluzionat pacat facut de el fara ai parea rau este pacatos.

| bookofknowledge a răspuns (pentru bookofknowledge):

Ma refeream fara a stii ca au pacatuit, poate nu m-am exprimat corect.

| Sktrkdk explică (pentru bookofknowledge):

Am inteles, multumesc frumos