| Poseidon69 a întrebat:

Am si eu o intrebare destul de interesanta cred eu, nu m-am gandit nici o data la aceata intrebare, acum pe loc mi-a venit, si cam asa arata intrebarea :

- Cine au fost zei greci, egipteni etc. Adica au fost alti atotputerinci?
Adica cum vine sunt multi zei, Anubis, Zeus, " Poseidon " etc. Ei ce au fost? Nu pot sa imi dau seama si sunt si greu de cap. si nu prea stiu sa explic. adica ei au fost dumnezei la randul lor?
Adica poseidon e zeul oceanelor, bun el ce e? un dumnezeu? e dumnezeul civilizatiilor subacvatice? sau cum vine de exeplmu Zeus este ce cunoastem acum sub forma de " Dumnezeu "?
Adica nu stiuuu!
Ajutati-ma dati-mi un raspuns care are sens etc.
Dau funda.winking
O seara buna

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este explicat destul de clar in Biblie. Seful elohimilor a impartit planeta in functie de numarul lor.
Zeul Yahweh a primit in arenda poporul lui Israel adica discendenta lui Iacov.
Fiecare popor a primit cate un zeu sau mai multi, in functie de domeniile de activitate ale fiecarui zeu.
Yahweh era de profesie militar, Savaoot domn al ostirilor.

Deuteronom32:8.

" Cand Cel Preainalt (Elyon) a impartit mostenire popoarelor, cand a impartit pe fiii lui Adam, atunci a statornicit hotarele neamurilor dupa numarul ingerilor lui Dumnezeu(Elohim);

9. Iar partea lui YHWH este poporul lui Iacov, Israel e partea lui de mostenire."

6 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Pentru userul TrăieșteClipa:
Biblia ortodoxa reda versetul 8 din Deut. 32 prin „atunci a statornicit hotarele neamurilor dupa numarul ingerilor lui Dumnezeu" insa alte traduceri ale Bibliei redau astfel „Când a despărţit** pe copiii oamenilor, A pus hotare popoarelor După numărul copiilor lui Israel," (Cornilescu)
„când a separat pe fiii lui Adam, a așezat granițele poporului conform cu numărul copiilor lui Israel" (Traducerea Fidela)
Si conform uneia dintre cele mai de incredere traduceri ale Bibliei, King James, tot aceeasi idee
„When the most High divided to the nations their inheritance, when he separated the sons of Adam, he set the bounds of the people according to the number of the children of Israel."
Deci, banuiesc ca e o eroare de traducere, sau la traducere s-a folosit un model prost dupa care s-a tradus. Cauta alte versete care sa argumenteze ideea ta, asta pica de pe lista. Cat despre Elyon, adica Cel Preaînalt, Geneza 14:22 spune ca YHWH e acela
„Dar Avram i-a spus regelui Sodomei: „Îmi ridic mâna către Iehova, Dumnezeul Preaînalt, care a făcut cerul şi pământul, şi jur "
Psalmul 7:17 „Îl voi lăuda pe Iehova pentru dreptatea sa
şi voi cânta melodii pentru numele lui Iehova, Cel Preaînalt."
La fel Psalmul 47:2, 83:18, 97:9 samd.

| Nilsson a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te-a blocat si pe tine stimabilul TraiesteClipa? big grin Asta denota o totala lipsa de caracter si arata ca cel mai bun argument al lui este sa impiedice exprimarea celorlalti. Unde mai pui ca uneori isi editeaza si propriile raspunsuri cand nu au nicio noima.

In completarea argumentelor tale pot sa aduc versetul din Exod 20:11 `` Caci in sase zile a facut Domnul (original YHWH) a facut cerurile, pamantul si marea...`` care in Geneza este Elohym.
Sau versetul din Iov 1:6 ``Fiii lui Dumnezeu (Elohym) au venit intr-o zi de s-au infatisat inaintea Domnului (YHWH)`` care arata cat se poate de clar sinonimia termenilor.

| TabletaSB a răspuns (pentru Nilsson):

Ehe, ne a blocat pe toti. Nu stiu ce sa zic.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, zeii erau considerati dumnezei ai apelor, pamantului, Soarelui, etc. Ei nu au existat, ci au fost inventati. Sa-ti dau si un exemplu din care vei intelege ca credintele lor nu erau adevate:
In trecut se considera ca Pamantul se afla pe trei elefanti care stau pe o testoasa uriasa si atunci cand erau cutremure ei considerau ca acea testoasa s-a miscat.
Apoi, Galileo Galilei a observat ca Pamantul este de forma sferica si ca se invarte in jurul Soarelui, dar oamenii nu erau de acord cu el deoarece ei credeau ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Atunci Galileo Galilei a fost condamnat la moarte deoarece ceea ce spunea el(ca Pamantul se invarte) era impotriva credintei lor.
Aceasta este una din dovezile ca miturile nu sunt decat niste povesti.
Eu cred ca adevaratul Dumnezeu este Sfanta Treime si in nici un caz idolii(zeii).

| TabletaSB a răspuns:

Zeitatile ca hiperbolizare a naturii umane, nu sunt altceva decat atributele omului deificate. In loc sa caute asemanarea cu atributele singurului Dumnezeu, omul a cautat sa porneasca de la el insusi catre el, prin crearea unei fictiuni in jurul unor caractere. In sacrul si profanul vedem aceasta partializare a zeitatilor prin asocierea unei materialitati sau atribut: zeita pamant, zeul razbunarii.