| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Mai crede cineva in vechii zei, si prin cineva ma refer la popoarele ca atare.
Nordicii, grecii, egiptenii?
Sau toate aceste culte au fost eradicate fara mila si definitiv?
Prin bunatatea crestinilor.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Biserica crestina a avut grija sa suprime concurenta.
"Iubeste-ti aproapele dar ucideti ereticiii".

8 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

In prezent.
Dar probabil nu ai auzit de inchizitie, cruciade, vanatoarea de vrajitoare pe langa restul crimelor cauzate de crestini.
In prezent nu iti mai face nimeni nimic pentru ca tara e seculara nu crestina. Daca am da puterea pe mana patriarhului si am deveni o teocratie atunci mai mult ca sigur 'crestinii iubitori' isi vor arata iar coltii,

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru drutzix):

Hai sa nu facem uitate crimele comise impotriva crestinilor. Ucisi pentru faptul ca nu au renuntat la credinta lor. Sa nu uitam martiri. Ucisi de pagani.

| drutzix a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Am spus eu asta? Nu mai face Strawman ca nu e frumos.
Au fost crestini omorati de pagani dar asta nu le da dreptul crestinilor sa omoare pagani la randul lor.
E gresit sa omori pe cineva pentru credinta lui.
Din acest motiv sunt bucuros ca traiesc intr-un stat secular si nu intr-o teocratie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Mai crede cineva in vechii zei"... da.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din pura curiozitate, cine sau ce popoare?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si grecii, si "nordicii", si egiptenii, etc. Mai toate popoarele au oameni care inca mai cred in "zeii vechi" si nu cred in astia "noi". Ce-i drept, numarul lor e mai micut si sunt anumite schimbari in religiile respective dar inca exista astfel de oameni. Da si tu un micut search pe google ca gasesti o gramada de informatii (mai ales daca te descurci cu engleza).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie imi pare rau ca si au pierdut popoarele principiile spirtuale datorita crestinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Au interzis crestinii inchinarea la Zei?"... da. Toata lumea trebuia sa se inchine la zeul lor altfel erau ucisi.

" In prezent"... corect, in PREZENT majoritatea crestinilor sunt pasnici. S-au adaptat si ei, au devenit mai civilizati. Mai sunt si crestini pregatiti sa-ti dea cu toporul in cap pentru ca te inchini altor zei nu al lor dar majoritatea sunt... sa zicem tinuti in frau.

"Nu aveti pic de respect."... nu-i vorba de respect, e vorba de istorie bogdanele. Negi ca in trecutul nu foarte indepartat crestinii ucideau pentru zeul lor si ii ucideau pe cei care nu se inchinau zeului lor?