| Teodoraaa12 a întrebat:

Am si eu o problema. Un coleg de-al meu ma sacaie ca nu exista Dumnezeu si nu crede. Nu stiu exact ce argumente sa-i dau pentru a-l determina sa isi recapete credinta. crying

42 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai si tu cum crezi fara argumente, asa in orb si mai vrei sa-l convigi si pe el. laughing

| Miauti a răspuns:

Pai demonstreaza ca exista dumnezeu... strigal si vezi daca vine

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca tu care chipuri crezi in El si nu stii de ce cum ai vrea sa ma convingi si pe altul?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Cum? Iti spun eu. Spune-i : Vrei sa vezi pe Dumnezeu? Uita-te la soare cu ochii larg larg deschisi.Si evident nu va putea.Deci daca nu poate privii la lucrul mainilor Sale, cum il va putea vedea pe Dumnezeu.Multi mai zic ca daca Dumnezeu le poate pe toate ar putea face ca noi sa il vedem fara sa ne ardem.Intradevar poate Dumnezeu aceasta, insa din cazau ca suntem pacatosi nu putem vedea slava si maretia lui Dumnezeu. Evident caci ateii avand o trufie de nedescris o sa zica ca sunt povesti. Oricum lasa-l pe colegul tau in pace.Mai bine roaga-te lui Dumnezeu sa te scape de ispita care ti-o face colegul happy

| tudus a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Cati ani ai?

| danay72 a răspuns:

Ne-am putea baza argumentaţia pe raţionamentul cauză-efect. Când observăm un efect, ne dăm seama că există şi o cauză. Am putea spune: Să presupunem că sunteţi într-un loc izolat şi vedeţi o casă frumoasă, cu o cămară plină de bunătăţi (efectul). Vă gândiţi imediat că cineva (cauza) a construit casa, nu-i aşa? Aşadar, când observăm dovezile ce atestă existenţa unui proiect inteligent în natură şi belşugul de hrană din „cămările" pământului (efectul), nu ar fi logic să tragem concluzia că Cineva (Cauza) a creat pământul? Biblia însăşi prezintă acest raţionament: „Orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu" (Evrei 3:4). Nu trebuie să uităm însă că, oricât de logice ne-ar fi argumentele, nu-i vom convinge pe toţi. — 2 Tesaloniceni3:2

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru tudus):

Aproape 19.are vreo relevanta? happy

| tudus a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Esti pasionat de religie? adica nu pasionat interesat su ceva de gene adica il ai pe hristos in inima ta, esti sigur ca daca mori acum ajungi in rai?

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu exista; dar vom crede numai prin credinta, dupa cum este scris:
"Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad." (Evrei.11:3)
Tot ce tine de Dumnezeu este legat de credinta.
"Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta." (Evr.11:6)
Credinta este un dar de la Dumnezeu pe care l-a dat tuturor oamenilor -fara nici o exceptie.
Iar cand va veni ziua judecatii, ni se va cere socoteala de darurile pe care le-am primit -printre care si credinta. Ce-am facut cu aceste daruri? Le-am dezvoltat spre slava Datatorului sau le-am ingropat in pamant?(Luca.19:22)
Calitatile rele se dezvolta in om fara nici un efort -la fel ca si buruienile de pe camp; dar calitatile bune se dezvolta numai cu efort hotarat.
Daca noi ca oameni ne lasam in voia pornirilor noastre firesti si nu luptam impotriva lor, atunci singuri ne judecam "nevrednici de viata vesnica..." (Fapte.13:46)

Argumente si dovezi exista. Este datoria noastra sa le cautam. Dar Dumnezeu nu va oferi niciodata demonstratii atata timp cat exista dovezile existentei Sale. Demonstratia niciodata nu va castiga inimile oamenilor de partea lui Hristos.
Cerul nu vrea sa castige loialitatea nostra prin forta -si nici nu o poate face. "I-am tras cu legaturi omenesti, cu funii de dragoste, am fost pentru ei ca cel ce le ridica jugul de langa gura. M-am aplecat spre ei si le-am dat de mancare." (Osea.11:4)

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru tudus):

Sunt.Nu pot sa spun cu certitudine ca daca mor acum ajung in Rai.La ce pacate am, nu prea cred happy

| tudus a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Pai ii poti spune lui isus sa ti le ierte si el le va arunca in marea uitarii si poti sa stai linistit daca i le marturisesti lui

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru tudus):

Iertarea pacatelor nu se face asa cu una cu doua cum credeti voi.Pentru a mostenii Imparatia Cerului trebuie multa lupa si nevointe, nu asa te speli pe mana si gata.

| HueyFreeman a răspuns (pentru danay72):

Nu, stim cu exactitate cum s-a format planeta noastra. Si nu mai incerca sa creezi premise in urma concluziilor.

| tudus a răspuns (pentru HueyFreeman):

Noi nu stim mai cu exactitate nimic nici istoria de prin 1600 nu o stim sigur unele argumente sunt presupuse (cu exceptia cronicilor)
explica tu cumde noi dacii care am fost cuceriti partial 16% de romani timp de 200 de ani totusi am inceput sa vorbim latina pe cand evreii care au stat sub dominate 500 de ani nu si-au schimbat limba? si nimeni nu sia schimbat obiceiurile si limba decat noi care nu am fost cuceriti in totalitate

| tudus a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

De a cort cu tine tie in primul rand ca sa iti fie iertate pacatele trebuie sa iti para rau si daca nu iti pare rau te duci la preot si de geaba dar daca iti patre rau din aqdancul inimii iti ceri iertare de la isus si el te iarta inainte pe vremea vechiului testament trebuia sa aduci jertfe pentru plata pacatului este moartea dar isus a platit pretul la golgota si-o astfel noi suntem salvati nu mai trebuie anumite ceremonii te pui in genunchi si iti ceri iertare pentru pacatele tatle ce motiv ar avea isus sa nu te ierte daca tie iti pare rau si tiai marturisit pacatul?

| HueyFreeman a răspuns (pentru tudus):

Ce treaba au dacii cu formarea Pamantului?

| tudus a răspuns (pentru HueyFreeman):

Formarea pamantului a fost acum mult timp pe cand cucerirea daciei caum cateva(2) mii de ani cum te astepti ca noi sa stim cum a fos acum mult timp daca nu stim ce s-a intamplat acum 2 mii de ani?

| HueyFreeman a răspuns (pentru tudus):

Da, stim cu exactitate cum se formeaza o planeta. Nu are nicio legatura formarea unei planete (care se intampla si in ziua de azi) cu un eveniment care s-a intamplat in trecut si care nu se va mai intampla vreodata.

| tudus a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cum adica in ziua de azi daca asa se intampla in miliarde de ani
avem noi timp sa vizualizam toata formarea unei planete poate in mii de ani da dar de ce crezi tu ca toate planetele sau format la fel

| tudus a răspuns (pentru tudus):

Imi dai dreptate?

| RAY a răspuns:

1 cum a aparut dumnezeu?
2 cum a creat totul din nimic?
3 cum a aparut daca nu era spatiu unde sa apare?
4 teodora dovezi nu exista ca exista dumnezeu doar argumente lipsite de logica
5 deci baiatul ala are dreptate, dumnezeu nu exista fie ca isi convine fie ca nu, gravitatia exista fie ca isi convine fie ca nu

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru el tu esti problema. crying

| tudus a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt de acort cu tine

| HueyFreeman a răspuns (pentru tudus):

Zi tu mai exact cate moduri de formare ale unei planete sunt. Se pot observa fazele in care sunt diferitele planete in formare.

| tudus a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu nu stiu dar ei sunt asa de siguri ca e numai un mod?
pentru a ajunge la o destinatie nu exista un sinur mod dar toate duc in acelasi punct

| MasterOfDisaster a răspuns:

Ce ar fi sa iti lasi colegul in pace? Spune-i si lui ca fiecare crede ce vrea, ca avem liberul arbitru, si nu trebuie tu sa il convingi ca exista Dumnezeu sau el sa te convinga ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l in pace.viata ii va da destule palme.iar Dumnezeu il va mangaia.atunci se va convinge singur.

| HueyFreeman a răspuns (pentru tudus):

Vrei sa zici ca gravitatia actioneaza in mai multe moduri?