| anonim_4396 a întrebat:

Am tot vazut raspunsuri gen "dumnezeu e acelasi doar ca are alt nume".

Principala problema e ca zeul fiecarei (sau aproape fiecarei) religii zice "eu sunt miezul din fanta, zeii altor religii sunt inferiori, sa nu te inchini lor, religia asta e cea mai buna.(bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care nu se inchina mie)". Sa luam ca exemplu crestinismul. Daca zeul respectiv este singurul si este prezentat sub alte nume, partea cu "doar cei care il urmeaza pe isus sau pe dumnezeu ajung in rai" este absurda. Ba mai mult, raspandirea crestinismului este inutila din moment ce exista acelasi zeu pentru toti si ei deja se inchina la el. Dumnezeu instiga la ura impotriva lui si vrea ca persoanele altor religii (care de fapt se inchina tot lui) sa fie ucise (sau sunt trimise in iad) pe motiv ca... nu se inchina lui. Chiar vi se pare logic?

8 răspunsuri:
| kamykaze88 a răspuns:

Care zeu ma? zeii mei ma indeamna la bautura si destrabalare. nu zice sa ucid pe altii ci sa inpartasesc cu ei sticla si cuiu.

| RAY a răspuns:

Isi pierzi timpul degeaba sincer personificarea Pământului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faza cu "dumnezeu e acelasi pentru toti doar ca are alt nume" se refera la mai multe drumuri care duc in acelasi loc (cam ca intr-un oras). Daca folosesti comparatia ta rezulta ca tu faci parte din cei care spun ca dumnezeu e doar cel al crestinilor si nu s-a revelat altora sub alte nume, deci doar "calea" ta este cea corecta, restul sunt gresite. Intrebarea e pentru cei care spun "dumnezeu e acelasi pentru toti doar ca are alt nume".

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Principala problema e ca zeul fiecarei (sau aproape fiecarei) religii zice "eu sunt miezul din fanta, zeii altor religii sunt inferiori, sa nu te inchini lor, religia asta e cea mai buna.(bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care nu se inchina mie)".

Dumnezeu a zis sa nu ne inchinam altor zeitati caci sunt inchipuiri omenesti. Restu' din acea aberatie ce ai scris tu acolo mai sus, de unde ai scos-o?

| anonim_4396 explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Restul "aberatiei" mele se gaseste in biblie, carte pe care nu ai citit-o. Stii macar 20% din ce scrie in cartea?

| Allrc24Orthodox a răspuns:

De fapt toti ceilalti zei sunt demoni. acei oameni sunt pagani caci nu se inchina lui Dumnezeu ci demonilor

| anonim_4396 explică (pentru Allrc24Orthodox):

Ai exprimat foarte clar ce am zis eu prin "eu sunt miezul din fanta, zeii altor religii sunt inferiori, sa nu te inchini lor, religia asta e cea mai buna.(bonus, puteti sa-i ucideti pe cei care nu se inchina mie)".

Apropo, te-ai gandit ca poate tu esti paganul si ca zeul altora este cel real?