| anonim_4396 a întrebat:

Am tot vrut sa zic asta si am uitat, e vorba de simplul concept dupa care majoritatea credinciosilor functioneaza in subocnstient, cel putin eu, asa mi-am dat seama, insa e foarte probabil ca si altii.

Deci chestia care e, de ce nu sunt ateu?

As putea si eu sa zic: hei dar nu vad nimic supranatural, sau nu-l vad pe D-zeu, etc.

Insa totusi am stat si m-am gandit inainte de aceste lucuri, si mereu ajung la acelasi rezultat simplu, acela fiind asa:

Bun sa zicem ca nu ar exista D-zeu, si ca am fi evoluati sau ceva.
Insa totusi, daca aavem totusi in istorie, pe Isus, care ce se zice despre el, a fost un om fara pacat, om perfect? si chiar fiul lui Dumnezeu.
Pai nu stam putin pe ganduri?

Chiar si daca nu ar fi fost el, inaintea lui tot a existat religiile si etc

Insa ce vreau sa zic, ca religiile si biblia si toate, eu le vad ca pe un ajutor, care sa te faca sa intalegi mai bine, caci normal asta ar trebui sa fie aceastea nu?

Si in final cum se si zice, ce conteaza?
FAPTELE, caci credinta toata si tot e moarta fara ele,

Deci FATPELE, si tot ce facem aici e totul, in viata de zii cu zi,
Deci sa luam ca nu exista Dumnezeu, bun.
Dar totusi, si asa, cum multi chiar cred asta,
Acum vine simplul concept:

Si daca ar exista sau nu D-zeu, bine tot ar exista.
Si pe langa asta, daca exista o forta sau ceva care sa te faca sa faci bine, cu atat mai bine!
Exista bine, exista fericire etc,
Un ateu sau orice, nu face lucuri care le considera bune?

Adica sincer uite ce e in jurul nostru, tot ce vedem auzim etc

Pur si simplu zicem, de ce exista rau si etc, pai daca omul, e pacatos si nu alege sa faca bine, ce e asa greu sa intalegi?

Prin simpla chestie realizez ca se poate o lume "perfecta" fara pacat, atat timp cat exista lucurile ca: iubire,iertare,intalegere,rabdare,blandete etc

Ce e asa greu de intales ca lumea asta, ar fi un loc foarte bun, daca omul ar renunta la caracterul pacatos
care-i face rau?

Pacatul, singura problema a lumii.
Care e :mandria, invida, etc)
Si mai intreb din nou, cum ar fi lumea fara aceste lucuri negative? care pleaca din inima noastra
De ce multi nu inteleg acest lucru simplu?

De ce?
Raspunsul e SIMPLU, ca de obicei, PENTRU CA LUMEA E OARBA. exact cum zicea Isus.

Lumea e oarba pentru ca e orbit a de viata aceasta trecatoare, si
TOTI OAMENI SE MINT PE EI INSUSI, BAZANDU-SE PE CONCEPTUL:

Sunt 2 lucuri, care impedica pe majojritatea oamenilor sa se indrepte.

1. Oamenii nu le vine sa creada in ceva ce nu pot intalege, ca viata vesnica, ceea

2. Oamenii NU AR RENUNTA LA NIMIC DIN CE LE OFERA VIATA ASTA PENTRU CEA VESNICA,

Si ar mai fii ca multi aud si vad despre aceste lucuri dar putini stau sa se gandeasca la ele,

Si din ce motiv?

SIMPLU:

PENTRU CA NU AU CREDINTA.

NU CRED IN ASTA.

Si nici in Dumnezeu,

Caci daca ar crede ar stii ca daca ei insusi ar fi un creator, nu ar vrea ca creatia lor sa moara ci sa traiasca vesnic, fericita.

De ce ar vrea un parinte raul propriului copil?
Nu ar vrea sa fie cu el mereu?

Pentru ca viata vesnica sa existe, asta ar trebui ca fiintele(persoanele ) sa fie in asa fel incat sa nu moara, adica fara pacat.

Normal ca murim, pentru ca suntem imperfecti, cum ar fi sa traim vesnic stricati, ar fi imposibil.

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Esti la fel de coerent ca un copil de 3 ani. Vezi, daca te indruma duhul sfant te si intelege lumea.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Macar ai avut rabdarea imensa sa citesti asemenea calup aberant! Omul o scrie la kilogram!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Recunosc ca n-am facut-o cu placere. O secunda am avut impresia ca in ciuda exprimarii..greoaie o avea ceva interesant de spus dar se contrazice o data la 2 paragrafe.

Si pentru ca sunt la lucru si trag putin chiulul in dimineata asta o sa va fac o compilatie cu partile mele preferate.

1. "majoritatea credinciosilor functioneaza in subocnstient"
2. "Si daca ar exista sau nu D-zeu, bine tot ar exista."
3. "Pacatul, singura problema a lumii. /Care e :mandria, invida, etc)"
4. "Pentru ca viata vesnica sa existe, asta ar trebui ca fiintele(persoanele ) sa fie in asa fel incat sa nu moara, "

Cel mai probabil e o predica despre cum dragostea, iertarea si celelalte atribute valorizate de crestini purifica manitatea si ne aduce mai apraope de Dumnezeu chestie care vine la pacahet cu viata vesnica.

Problema oamenilor astora e ca pe cat predica ei dragostea si iertarea pe atat de mult urasc tiganii, homosexualii, musulmanii si alte minoritati de pe la noi. Imi pare ca habotnicii gresesc interpretarea cuvantului lor sfant in cea mai mare masura dar hey, ei sunt iluminatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Mi-a dat ignore si nu-i mai pot raspunde! laughing
Cred ca el, Ray si alti cativa si-au facut un fel de club pe aici si noi ii deranjam. Isi raspund unii altora, isi pun intrebari despre viata.
Este pacat ca sunt tineri si nici macar nu stiu sa scrie. Mai grav este ca incep sa se spele singuri pe creier!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu-mi prea pasa de chestia cu raspunsul nu am intentionat niciodata sa transform treaba asta intr-o dezbatere. Postarile mele din topicurile asta nu-s pentru initiatori ci pentru cei care se intampla sa citeasca. Inca n-am ajuns sa ma bat cu morile de vant. happy

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ah deci nu sunt singurul ignorat de ray... E un ateu convins, scoate niste argumente cam false si fara sens, și se pune in gura cu toți, în speranța că va ieși triumfător din discuția despre credință și existența lui Dumnezeu. Când își dă seama că nu mai are argumente, intra cu ignore-ul, și uite cum reuseste sa dea exemplu de comportament imatur, nepoliticos și ca e un fricos. Și despre grupuri este foarte adevărat, își pun întrebări intre ei și își răspund doar ei, iar cei care mai răspund se găsesc singur intre lupi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Fiecare dupa posibilitati laughing

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce ar trebui sa insemne?

| Uvox a răspuns:

Asa pătești daca bei bere la metru.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ar fi imposibil?