| Superior a întrebat:

Am un prieten care nu e crestin,dar crede in Dumnezeu si Iisus. El zice asa :
"Pe dumnezeu nu-l intereseaza de toate tampeniile care le facem,ci sa fim oameni,sa ajutam pe cine putem ajuta caci e imposibil sa mori fara sa fi facut un rau. Ne tragem dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu,nu? Chiar si daca injuri de Hristos,nu-l intereseaza,il intereseaza sa fim buni si oameni,caci ne invata el in rai sau ce o fi cum sa-l respectam,dar aici trebuie sa ne respectam pe noi. Nici Iisus nu e extrem de bun,adica e bun,dar a facut rele fara sa-si dea seama cum ar fi,a calcat un gandacel sau cv. de genu,ca na,e om ca noi, si noi suntem ca Dumnezeu." Ce parere aveti despre ceea ce crede el?

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus nu era crestin nici apostoli lui nu erau, iisus nu a facut nici o religie vreodata, desi poti crede in iisus fara sa fi crestin, sta in natura umana sa gresim

| T0T a răspuns:

Faza cu gândăcelul mi se pare hilară.

| VelaJohnny a răspuns:

Sunt sigur ca Biblia condamna practicile rele, deci faptul de a face „tampenii" e chiar semnificativ. Legat de injurii, e adevarat ca nu-l afecteaza cu nimic, dar intra pe lista lucrurilor nepotrivite. Lucrurile care nu stau in putinta noastra nu ne aduc vreo vina, spre exemplu, daca din neatentie strivim o insecta. Dumnezeu oricum ni le-a dat spre a ne fi de folos, si pe langa faptul ca asigura echilibru in natura existenta lor, unele spre a fi folosite sunt ucise si extrase din ele anumite substante (spre exemplu). Nu scrie nicaieri ca e pacat. Era o lege in Israelul antic care spunea ca, daca cineva a ucis neintentionat o persoana, si are dovezi in priviinta aceasta, sa ramana in viata. Legea „ochi pentru ochi (...) suflet pentru suflet" se aplica doar daca a fost in mod voit fapta aceea.
Numere 35:11, 12 „să vă alegeţi nişte oraşe situate în locuri convenabile. Ele să vă servească drept oraşe de refugiu, iar ucigaşul care omoară neintenţionat un suflet să fugă acolo. Oraşele să vă servească drept refugiu împotriva răzbunătorului sângelui, pentru ca ucigaşul să nu fie omorât înainte de a sta în faţa adunării pentru judecată. "

| Florin9Florin9 a răspuns:

Păi dacă crede în Iisus, El ne învață să avem iubire de Dumnezeu și de aproape, nu prea ai cum să-l înjuri pe Dumnezeu/Iisus azi și mâine să fi cu El în rai. Nu e chiar un mod de gândire ok, părerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Sunt de parere ca ar trebui sa pastrezi distanta fata de el. Stii proverbul ala?,, Un mar putred poate strica tot sacul.''

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa este, religia crestina trage toata omenirea in jos.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu religia crestina, ci cei care te pot sminti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Si religia ce face? Am vazut cazuri de oameni care au omorat pe altii pentru ca "aveau pe dracu in ei" sau cazuri de oameni salbatici printre care iezuitii care voiau sa converteasca lumea la crestinism sau teroristi care omoara oameni in numele lui "allah". Astia nu sunt oameni smintiti din cauza religiei? Ca sa nu mai zic de acei crestini care habar n-au pe ce lume traiesc si stiu doar sa pupe moaste si sa se tarasca in genunchi in biserica pentru ca asa le zice religia si popa.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa stam departe de cei care ne pot duce in sminteala. Aceia sunt: sectantii, ateii si cei care au o alta credinta.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mergi in alte tari alora li se pare ciudat sa mearga sute de mii de oameni sa pupe moaste, si chiar este. Chiar daca sunt tot crestini, tot li se pare ciudat. Nu cred ca aici e de vina religia, ci poporul. Daca crestinii germani, spanioli, brazilieni, etc. pot sa se comporte decent, crestinii romani de ce nu pot?
"cazuri de oameni salbatici printre care iezuitii care voiau sa converteasca lumea la crestinism" - Treptat, vor fi tot mai multi atei in lume. Probabil ca ateismul va fi impus in vremurile acelea, si cei care nu l-ar accepta ar fi omorati/inchisi.

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele religii, nu toate. Arata-mi tu la ortodocsi un caz de genul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Asa aroganta te-a facut religia? Tu crezi ca religia ta este perfecta si restul sunt doar bazaconii?
Si ce ai zis acum nu prea are nicio legatura cu ce am zis eu.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nitroblast):

Inconjorul bisericii in coate si mersul la moaste nu este specific Bisericii Ortodoxe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Ateismul este inventia oamenilor care au inventat si crestinismul. Lupta asta dintre stiinta si religie este o mascarada, ambele au acelasi scop, sclavia.
Daca lumea se va transforma intr-un singur stat global (nu mai are mult, uita-te la UE care face practic din Europa un singur stat), vor fi dizolvate toate religiile iar omul va ajunge un ateu consumator care va lucra ca un sclav pentru oamenii ce il conduc. Acum nu este nicio diferenta, ori ca esti crestin, ori ateu, pentru evrei esti un slav, asta zice si talmudul lor.
Ateismul este pus la cale de ei cu acelasi scop ca si crestinismul.
Eu dupa cum vad, in Romania crestinismul are cea mai mare influenta si uita-te si tu ce tara a ajuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Da nu-s toate religiile la fel de comuniste si sclavagiste precum crestinismul. Religiile antice erau paralele din punct de vedere ideologic cu religia crestina dar nu multe au mai supravietuit.

Vrei cazuri de oameni omorati pentru ca erau "posedati"?
Cauta pe internet ca mass-media mananca destul rahat despre cazuri de genu.
http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3211682

http://www.dailymail.co.uk/......urder.html

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ciudat pentru ca iisus mereu a stat printre cei pacatosi, apostoli lui iisus erau crestini? iisus era crestin?

| Nitroblast a răspuns (pentru anonim_4396):

Stirile ProTV...clar surse care spun doar adevarul si nu te manipuleaza. Nici nu mai deschid link-ul', probabil o sa fac vreo criza de ras de la ce vad acolo.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus sa stam departe de pacatosi. La urma urmei si noi suntem pacatosi. Trebuie sa stam departe de cei ce au o credinta gresita in care incearca sa ne ademeneasca.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e religia de vina pentru pacatele oamenilor. Pe tine vad ca asta te-a motivat sa devii ateu. Faptul ca crestinii pacatuiesc, unii chiar foarte grav, nu este un motiv pentru a spune ca religia lor este gresita. Totul depinde propria lor vointa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitroblast):

Chiar o sa faci, articolul este de-a dreptul idiot, ceea ce vreau sa observi este ca mass-media se foloseste de religie ca sa convinga mintea inapoiata a crestinilor din nou ca Yehova este "dumnezeul cel unul si iubitor" si ca diavolul este bau-bau care-i pandeste pe crestini.
Chiar daca nu este un caz real, stirea idioata in sine ar trebui sa fie suficienta sa-ti dai seama cum este intarita credinta crestinilor prin minciuni si lucruri care n-au nicio legatura cu realitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Este ciudat ca te consideri adepta adevaratei religii dar totusi nu stii sa faci diferenta intre un ateu si un ne-crestin.

Ca sa stii si tu, "Dumnezeu" nu este numele propriu al unei divinitati, ci un concept. Eu cand ma refer la "Dumnezeu", ma refer strict la divinitatea crestina, nu la "Dumnezeu" in general pentru ca dumnezeul crestinilor nu este singurul dumnezeu. Cuvantul englezesc "God" se refera si la dumnezeul crestinilor, si la Zei, spre exemplu.
Divinitatea crestina se numeste Yehova si asa ar trebui sa-i spuna toti crestinii dar din cate vad le este frica.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce i se spune Yehova. Dar stai linistit, curand voi afla. Atunci voi posta pe TPU, daca veti dori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu te obosi.
Judecatorii 6:24
24 Astfel, Ghedeon i-a construit acolo lui Iehova un altar,+ iar acesta se numeşte+ Iehova-Şalom* până în ziua de azi. El este şi acum acolo, în Ofra+ abiezeriţilor

Se pare ca in bibliile mai noi "Yehova" a fost inlocuit cu "Domnul".
Yehova este numele dat de evrei divinitatii lor si cum evreii si crestinii slavesc aceeasi divinitate este normal ca divinitatea careia voi ii ziceti "Dumnezeu" sa se numeasca Yehova (mai corect este YHVH) si-n limba romana.

DUMNEZÉU, (2) dumnezei, s. m. 1. N. pr. (În religiile monoteiste) Ființă supremă personală, cauză transcendentă primordială, principiu fundamental al existenței și ordinii universale, creator și judecător al lumii, binele absolut și principiu al mântuirii care acționează în istorie.

Nu se refera la divinitatea crestina, dupa cum observi, ci la conceptul "Dumnezeu". Crestinilor le era lene sa-i gaseasca un nume si au ramas cu "Dumnezeu".

Wikipedia: Dumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță".

Wikipedia: Yahweh (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova este numele propriu al lui Dumnezeu în Biblia ebraică, care înseamnă „El face să devină".
Acest nume aparține, conform Bibliei, Eliberatorului poporului ales Israel. Pentru iudei și creștini deopotrivă, El reprezintă Creatorul, Judecătorul și Sursa mântuirii întregii lumi.

Ca sa fie clar, "Dumnezeu" este un concept si se refera la un Zeu sau la un Creator.
De-a lungul istoriei au existat si exista o gramada de dumnezei avand diferite nume: Yehova, Allah, Ptah, Enki, Buddha, Shiva, Zeus etc.
Deci sa ai grija si tu de acum pe cine numesti ateu doar pentru ca neaga existenta divinitatii iudeo-crestine, fara sa faca nicio referire la alte zeitati sau la alte religii.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pai iisus a stat printre alti care aveau o credinta gresita si apostoli lui la fel, daca si iisus ar fi spus asta crestinimsul nu ar fi ajuns asa de mare cum e, din contra langa cel care e pe o cale gresita trebuie sa fi langa el, citeste si tu biblia mai des

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Da, Iisus a stat cu pacatosii pentru ca chiar El a spus ca nu pentru ce drepti, ci pentru cei pacatosi a venit. Eu aveam in vedere ca credinta falsa a acestui prieten ar putea ajunge o ispita pentru AlexGamer. Din cate am citit, stiu ca de ispite este mai bine sa fugi decat sa stai sa lupti cu ele. Prin acest prieten ar putea veni sminteala catre el.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Ceea ce cred eu nu poate fi schimbat de nimic, am pus intrebarea sa stiu daca ce face e corect, caci e o persoana ok, buna care ar merita ceva mai bun.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Atunci poti sa fii prieten cu el, doar sa incerci sa fii un exemplu pentru el.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Mi-a zis ca nu vrea sa discutam pe tema asta, ca fiecare crede ce vrea si ce crede, la fel cum si eu cred ce cred iar daca cineva imi spune ca Dumnezeu nu exista sa cred? asa e si la el, daca greseste aia e, a zis sa nu ma obosesc.

| Madesz a răspuns:

Imi place baiatu'. Saluta-l din partea mea. smug

| Nitroblast a răspuns:

A, deci daca eu sunt un criminal violator, pe Dumnezeu nu il intereseaza? Si sa zicem ca dupa ce imi inchei cariera de crime si ma retrag, si nu mai fac rau, Dumnezeu ma iarta?

Imi pare rau sa iti spun, dar prietenul tau nu e chiar pe calea cea dreapta. Ceea ce crede el e destul de gresit. Cai pe langa nu exista, toate duc la iluzii de dumnezei falsi si inventati. Ala adevarat e unul singur si nu exista alte variante ale Sale. Astea le inventam noi pentru a ne fi noua mai comod, dar sunt doar iluzii.

| Mandeliu a răspuns:

Sunt de acord cu el, Dumnezeu consider ca a fost creat pentru a inspira frica in oameni, si sa ii influenteze sa se comporte.Este ca un sprijin moral.Dar nu trebuie sa existe, trebuie doar sa ne dea impresia ca exista.

| 123RAUL456 a răspuns (pentru Mandeliu):

Dumnezeu exista, daca tu crezi ca este o inventie, atunci, cine a facut lumea, cine a facut oameni si cine te-a facut pe tine? Doar Dumnezeu a facut lumea si oamenii. Te rog nu te lua dupa altii care zic ca nu exista Dumnezeu si sa continui sa crezi in Dumnezeu.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

În zadar crede dacă nu are Biserică; În zadar are Biserică dacă nu crede.
Iisus nu a greşit cu nimic. Deşi avea două firi(diofizitism, în Biserica Ortodoxă, firea umană şi cea dumnezeiască, ele nu se amestecau şi erau inseparabile) El a biruit orice ispită. Fiind Dumnezeu ştia dacă a greşit cu ceva, iar dacă ar călca strâmb nu mai era Mântuitor.

| 123RAUL456 a răspuns:

Parerea mea despre ce crede prietenul tau este ca nu isi arata deloc recunostinta fata de Iisus Hristos care a fost rastignit pe cruce pentru salvarea tuturor oamenilor si pentru salvarea prietenului tau. El nu-i pasa ca Iisus Hristos era chinuit pe cruce pentru salvarea lui.
Te sfatuiesc sa ii spui sa isi schimbe parerea despre Iisus Hristos si despre Dumnezeu, sa ii zici ca Dumnezeu nu este o inventie, El chiar exista si Dumnezeu a facut doar si doar el lumea. El a facut animalele, El a facut soarele, luna, stelele, copacii, iarba etc. Si Dumnezeu ne-a facut si pe noi cand lumea era terminata. Si Iisus Hristos, ca sa ii multumim ca ne-a salvat trebuie sa ne rugam si sa mergem la biserica si sa credem in El. Spune-i toate aceste lucruri prietenului tau ca sa nu ajunga in iad.