| mentholinks a întrebat:

Am vazut atei care spun ca Dumnezeu nu exista si nici nu poate exista si crestini care spun ca Dumnezeu exista si asta este o certitudine dar lasandu-l la o parte pe Dumnezeu, ce anume ii face pe acesti oameni sa fie atat de convinsi in spusele lor si cum sa ne dam seama care dintre ei se inseala?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nici nu avem de unde să știm care se înșală. Ne formam o opinie pe baza a ceea ce gândim și simțim, atât putem face.

| lpavel a răspuns:

Daca crezi si nu exista nu vei avea nimic de pierdut, dar daca nu crezi si exista vei avea foarte mult de pierdut!
Acum te poti decide ce e mai bine pentru tine!
Iti dau un exemplu : Unul pe care nu-l cunosti te suna odata pe tel. si-ti spune ca te cunoaste, da detalii despre tine sa te convinga etc apoi iti spune sa va intalniti la o distanta de vreo 10 km dar sa mergi pe jos acolo si-ti va da 10 mii de euro, ce ai face, ai risca? Eu cred ca da. Asa e si cu D-zeu, EL te cunoaste si te stie, te cheama la el dar tu daca asculti de inselatori (atei) si nu vrei sa mergi, vei pierde!
Asa cum am mai zis : daca nu exista si crezi NU ai ce sa pierzi dar daca exista, vei vedea ce se intampla dupa moarte! D-zeu ne-a dat atatea si atatea dovezi de existenta LUI, trebuie doar sa crezi ca EL le-a creat! Priveste cursul vietii ca pe un motor ce trebuie construit apoi pornit, de una singura nu s-ar fi facut din nimic dar sa mai si porneasca? Pe alte planete de ce nu exista viata? Bafta!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ar trebui definit conceptul de Dumnezeu mai intai, iar apoi se poate discuta. Oamenii au concepte diferite despre El.
Unii il vad ca un mos cu barba care locuieste pe un nor.
Ei bine, acei oameni trebuie sa mai creasca si nu merita sa fie bagati in seama.
Altii cred ca este un anumit zeu din cei cateva mii existenti in miturile diferitelor popoare.
Nici cu acestia nu ai ce sa discuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o intrebare foarte veche, care a facut multe victime, chiar si in mileniul 3 mor oameni din cauza religiei, din cauza unor oameni care cred in zeitati si devin agresivi cand cineva le ia in ras credinta.
Pentru raspunsul de deasupra, cel al lui ubox7007, stiintific vorbind, nu exista nimic.

Fiecare este liber sa creada in ce vrea sau sa nu creada in nimic, nimeni nu are dreptul sa te vorbeasca de rau indiferent de ce ai crede tu.

Cum sa ne dam seama care din ei se inseala? Momentan nu ne putem da seama, putem decat sa trecem in grupul care ni se pare noua mai potrivit.

Eu mi-am raspuns la aceasta intrebare singur, insa nu iti voi spune raspunsul deoarece trebuie sa il gasesti singur, nu trebuie sa te lasi convins de vorbele nimanui.

Succes!

| StefanR0 a răspuns:

Nu sunt nici credincios incat sa spun ferm ca exista dar nici ateu.
Ceva pe la mijloc, adica cred doar ceea ce are o explicatie logica.
Ceea ce cred eu cu adevarat este ca omul si-a creeat un Dumnezeu, o religie inca din cele mai vechi timpuri doar pentru a tine o comunitate unita.Nu dintotdeauna liderii au fost cei ce-au tinut mai multi oameni la un loc ci o credinta in ceva anume.
Ma scuzati daca ma insel dar, am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma bazez doar pe rationament daca vreau sa aflu cu adevarat ceea ce-a fost si ceea ce este.

| Lidiasm a răspuns:

Aceasta convingere vine din inima. Ceva ne spune ca nu gresim cand spunem ca Dumnezeu exista! big grin

| biancagabriela a răspuns:

Cum a spus si Ipavel, daca crezi, nu ai nimic de pierdut! Dar eu sunt undeva la mijloc intre a crede si a nu crede...Una dintre teoriile mele este ca oamenii au inventat credinta pentru ca populatia sa aiba frica de ceva! Cu alte cuvinte, majoritatea oamenilor nu fac anumite pacate, deoarece cred in Dumnezeu