| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut că la mormântul părintelui Arsenie Boca oamenii cu credință s-au vindecat de boli, am citit despre Iisus fiul Lui Dumnezeu care a vindecat mulți bolnavi, sfinți care au vindecat bolnavi, iar apoi oameni care cu multă credință și rugăciune s-au vindecat de anumite boli, iar medicii nu au avut niciun argument. Așa că voi ăștia atei, încă mai credeți că Dumnezeu nu există?

62 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Așa că voi ăștia atei, încă mai credeți că Dumnezeu nu există?

in primul rand termenul de dumnezeu este unul complet aiurea in limba romana,mai bine ai fi scris, atei mai credeti ca iisus nu a fost fiul lui iahve =ar fi sunat mult mai logic,sa iti raspund conform bibliei iahve nu poate face minuni,miracole,desi nu, nu cred, totul a fost predestinat in clipa creatiei, daca a fost lasat sa se vindece se va vindeca daca nu, nu se va vindeca.iar inchinarea la sfinti, moaste =pacat de moarte

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu am vazut si am auzit de cateva sute de milioane de oameni care au fost vindecati de medic. Cu acte medicale si dovezi clare si concrete care sa ateste.

Tu doar ai auzit niste basme. Irelevant. Fara baza intrebarea ta.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Basmele fac bine la creier rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum o oră | Nyku20 explică (pentru Ineys):
Am și eu niste senzații asemănătoare despre care medicii spun că sunt atacuri de panică

Nu serios acum, de ce ai mai fost la medic daca tu crezi atat de mult in ce ai scris aici?

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

O ard cu zeii, dar merg la doctor cand au vreo boala.

| anonimg a răspuns:

Cred in vindecari miraculoase. Dar nu toate sunt de la Dumnezeu.
O credinta falsa poate fi intarita de diavol prin minuni.
De acea noi trebuie sa cercetam modul in care au fost facute vindecarile. Daca nu sunt scripturistice, atunci nu sunt de la Dumnezeu.

| Dismally a răspuns:

Daca te vei imbolnavi si tu ar trebui sa faci la fel, sa nu apelezi la medici, mergi la mormantul lui Arsenie Boca sau roaga-te pana te vei vindeca...

| Panamax a răspuns:

Un credincios convins tace, cel cu dubii ii crestineaza pe altii.

| Octavian199 a răspuns:

Asa pot sa scriu si eu despre nu stiu ce persoana ca vindeca rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea mea mare, exist, cum să nu exist. Eu sunt Dumnezeu Adevarat pe Pamant. Ce nu înţelegi tu este ca ideea de dumnezeu este o plăsmuire a minţii umane, prea mică pentru a gândi singură.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu am fost. Nimic. În afară că mă simt prost că bunică mea m-a pus să înconjor și să pup un copac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dale pace și nu arunca in ei cu cele Sfinte...nu trebuie sa fie un motiv de dușmănie pentru Dumnezeu.sunt opriti de cel rău să nu vadă și să auda sa se întoarcă la Dumnezeu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da mergeti si aflati. Lucruri se intampla. Nu bagati in seama geniile de pe site, ce au cel putin cate 4 facultati si ei nu cred in Zane. daca nu vine cineva de la NASA sa le arate lor demonstratii etc. Eh, sunt obositori dar asta e, sunt ai nostri.

Mergeti fratilor si rugati-va Dumnezeului nostru, si cand mergeti. pentru toata lumea sa va rugati ca singuri nu va primeste in imparatia lui, trebuie sa ne rugam unii pentru alti.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Eu am fost aici dur criticat că nu am venit cu dovezi că Dumnezeu există și ne vede pe fiecare.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

„Fericiti veti fi cand va vor ocara si va vor prigoni si mintind vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, din pricina Mea. Bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in ceruri.„

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Doamne ajută! Dumnezeu să te binecuvânteze, iar pe cei ce au râs, Dumnezeu să le ierte lor păcatele!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu s-a vindecat nimeni la niciun mormant. Poate vreo baba cu scleroza multipla care si-a dat seama ca poate merge si in genunchi.
Nu exista miracole bisericesti care sa fie confirmate de stiinta.
Iisus este o poveste pentru copii!
Un exemplu, te rog, de caz verificat si confirmat de medici, ne poti aduce? Sau sunt doar povesti pentru prostime?

| Csander a răspuns:

Ai vazut tu.
Si da.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Din păcate nu toată lumea e credincioasa dar pedeapsa o sa fie când or ajunge pe lumea cealaltă.

| anonim_4396 explică (pentru Henrypericolpublic):

Ai mare dreptate!

| Octavian199 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Lumea cealalta?

| Panamax a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Doar ca trebuie sa mori mai intai ca sa te convingi daca biserica te-a mintit sau nu.
Si daca ai luat teapa ce faci?

| suntserios a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Logic si indubitabil ca nu poti primi o pedeapsa de la ceva care nu exista si pe care tu nu il poti face sa existe din imaginatia ta

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Sau mai simplu.Sa dormi, dar sa nu ai vise.Sa vezi daca mai stii ce s-a intamplat in timpul somnului.

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Știți cum stă treba! Dacă Dumnezeu nu există și tu ai crezut nu ai pierdut nimic, dar dacă El există și tu nu ai crezut ai pierdut totul! Asta e, eu cred în Dumnezeu și nimeni și nimic în lumea asta nu mă poate schimba să nu cred

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic pierzi o viata traind in spaima ca cineva iti contorizeaza toate faptele.
Practic pierzi o viata traind cu impresia ca esti controlat de puteri supranaturale
Practic pierzi zile din viata venerand nimic.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și dacă apoi te chinui pentru veșnicie că nu ai crezut? E mai bine?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine o sa te chinuie?
Cum sa te astepti la ceva ce nici macar nu poti explica?
Cum sa traiesti cu frica asta toata viata doar pentru ca cineva a emis odata o teorie fara niciun fundament si fara nicio dovada?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa o luam altcuva. Daca un popor crede in povesti, oare se mai dezvolta?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chinui? Tare asta.Cum sa te chinui daca nu existi?

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Fraților dacă Dumnezeu nu exista mai erau mii de biserici în lume? Mai venea Mântuitorul nostru Iisus Hristos să spele păcatele lumii? Cum vă explicați că prin rugăciune și credință unii oamenii se vindecă ca prin minune, iar medicii sunt neputincioși. Vă zic eu că atunci când veți simți că moartea vă suflă în ceafă vă va părea rău că ați fost necredincioși.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Deci tu crezi in Dumnezeu doar de frica de a nu fierbe intr-o oala? Halal credincios.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tare explicatia cu bisericile rolling on the floorBisericile sunt pentru a strange cati mai multi bani de la credinciosi.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca a fost mantuitor? Asa pot sa zic si eu ca nu stiu ce om e mantuitorul.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu frate, eu cred în El pentru că m-a ajutat mereu și mă ajută tot timpul. Datorită Lui deschid ochii în fiecare dimineață, datorită Lui trăiesc, cu Dumnezeu trec mult mai ușor peste toate problemele. Și atunci când vei fi pe marginea gropii tare rău îți va părea că nu ai fost credincios. Dar fiecare e liber să facă ce vrea

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

De unde știu? Dacă nu era, acum noi nu am mai fi existat

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai avut vreo problema de sanatate, de ce te-ai dus la doctor? Trebuia doar sa te rogi si te vindeca zeul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Medicul pansează rana și Dumnezeu o vindecă

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumezeu vindeca ranile? Nu ma face sa rad.

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Atunci dacă tu zici că nu există Dumnezeu, cum crezi că a apărut Pământul, Universul, omul? Cineva a făcut asta, nu s-a întâmplat totul din pură întâmplare

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca asta e cea mai tare. Bisericile sunt dovada ca dumnezeu exista. Eu am mai zis ca unii care scriu la sectiunea asta fumeaza ceva inainte.

Frate, revino putin in realitate ca ai luat-o pe aratura un pic.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit de gravitatie? Niste bolovanei s-au lipit unii de altii si asa a aparut pamantul. Apoi a fost bombardat de niste asteroizi si comete si acei asteroizi si comente au adus apa si restul.Acum intreaba-ma de ce nu mai apar alte planete.Din cauza gravitatiei enorme a lui Jupiter.De ce crezi ca nu mai suntem bombardati mereu de asteoizi mari?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și tu ce dovadă ai că El nu ar exista? Să o văd și pe asta?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te intrebasem pe tine, dar merci de raspuns.
Tu nu ai dat raspunsuri cringy ca ala pe care l-am intrebat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi realitatea. Realitatea nu functioneaza asa cum vrei tu. In realitate trebuie sa demonstrezi ca ceva exista nu invers.
Eu iti spun atat, dumnezeu nu exista pentru ca nimeni nu l a vazut vreodata, nimeni nu are nicio dovada asupra existentei lui. Tu trebuie sa vii cu dovezi si demostratii ca exista.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata lumea asta materiala e bazata pe matematica, pe fizica, pe chimie.

Toate cladirile si automobilele si utilajele functioneaza dupa reguli matematice si fizice. Si matematica se bazeaza pe demonstratia ca 2+2=4 nu pe demonstratia ca 2+2 nu e egal cu 6

Fizica se bazeaza pe demonstratia ca e=mc2 nu pe faptul ca e!= mc6+2

intelegi tu, cand afirmi ca ceva exista demonstrezi

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Demonstrarea nevinovăției...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eu unul când eram mic am vorbit cu Dumnezeu în vis! Și eu vorbesc mereu cu Dumnezeu prin rugăciune, El există și nu așa cum ni-l imaginăm noi. Ne trimite multe semne dar suntem prea orbi să-l vedem. Uita-te la mărturiile oamenilor care au fost în moarte clinică și L-au văzut pe Dumnezeu sau pe călugării care se roagă neîncetat. Dacă tu nu vezi oxigenul înseamnă că el nu există? Așa e și cu Dumnezeu

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e cu ea?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am citit asta ''Tu nu intelegi realitatea. Realitatea nu functioneaza asa cum vrei tu. In realitate trebuie sa demonstrezi ca ceva exista nu invers. ''

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie dovezi ca nu exista ceva? rolling on the floorAsta e tare rolling on the floor.Eu zic ca exista Dracula, acum adu-mi dovezi ca nu exista rolling on the floorEu am dovezi ca exista. Desenele si filmele sau cartile rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa. De fapt sistemul judiciar presupune ca procurorul sa dovedeasca vinovatia. Achitarea inseamna in realitate esecul de a demonstra vinovatia. De aia se elibereaza detinuti din arest preventiv spre exemplu, ca nu exista probe.

Un infractor e condamnat cand se demostreaza ca e vinovat. Nu cand nu se demostreaza ca nu e nevinovat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut cea mai proasta analogie pe care ai reusit sa o compui. Oxigenul il vedem, la nivel de molecule, ii stim structura chimica, e analizat. Mai cauta... Monologul tau cu dumnezeu nu e nicio dovada.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Tocmai. laughing
citam din autointitulații lideri ai opoziției, dacă nu te-ai prins...

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vorbit din parti.

| Octavian199 a răspuns (pentru suntserios):

Exista si in stare lichida oxigenul.

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu neapărat dar e și ăsta. Dar mai cred în el pentru ca el m-a ajutat în multe situații grele.

| Octavian199 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Cum ar fi?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Panamax):

Nu ai pierdut nimic. Pariul lui Pascal spune o chestie interesanta:

"Daca Dumnezeu nu există și eu cred in El, nu am pierdut nimic, dar daca El există, și eu nu cred am pierdut totul..."

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Daca zeus nu există și eu cred in El, nu am pierdut nimic, dar daca El există, și eu nu cred am pierdut totul..."

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Sunt de acord. Dar sincer, nu imi doresc sa pornesc din nou o discutie cu tine despre existenta Divinitatii, veridicitatea dovezilor si amanuntele din Dogmatica, pentru ca iti stiu pozitia si ti-o respect.

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Plus ca nu crezi doar pentru asta in dumnezeu, nu as vrea sa il vad pe pascal care spune lui dumnezeu de asta am crezut in tine ca daca nu as fi crezut as fi pierdut totul, asa am avut un interes, nu cred ca e moral in primul rand a fi ca pascal