| ramona30 a întrebat:

Am vazut in ultimul timp cum Biserica il atrage constant pe Mihai Eminescu in categoria marilor religiosi ai poporului roman (l-au propus chiar pentru a fi transformat in sfant precum Stefan Cel Mare). Mare iubitor de dumnezeu, sprijin al ortodoxismului etc.
Eu va reproduc cateva versuri de ale lui Eminescu:
Împărat şi proletar
[...]
Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?
Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.
Mortua Est
La ce? Oare totul nu e nebunie?
Au moartea ta, înger, de ce fu sa fie?
Au e sens în lume? Tu chip zâmbitor,
Trait-ai anume ca astfel sa mori?
De e sens într-asta, e-ntors si ateu,
Pe palida-ti frunte nu-i scris Dumnezeu.
Eu nu cred nici în Iehova,
Nici în BuddhaSakya-Muni,
Si din scrisorle lui Eminescu catre Veronica Micle
"August 1882
Dacă am avea religie, noi doi, am crede că Dumnezeu nu va lăsa nerăsplătit atât amor, dar n-o avem, de aceea numai în noi înşine putem crede şi pe noi înşine ne putem întemeia. Eu zic: crede în mine şi nu vei fi amăgită, afară doar dac-oi muri. Te sărut şi te rog, linişteşte-te, căci starea ta mă doare mai mult decât mizeriile mele proprii. Al tău"
Citind cu atentie versurile lui Eminescu, care ar fi concluzia voastra?

Răspuns Câştigător
| GodBlessYou a răspuns:

Eminescu a fost un fanatic religios, la fel precum si Einstein, si la fel precum o sa fie si Steve Hawkin... dupa cativa ani de la moartea lui Steve el cu siguranta va devenii un mare religios si credincios.

24 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Eminescu a fost un curvar. Dar daca Stefan cel Mare care a fost un ucigas a ajuns sfant asta de ce n-ar ajunge?

| ramona30 explică (pentru Esperança):

Eminescu a avut o capacitate intelectuala foarte ridicata, dublata de o creativitate superioara in crearea frumosului. Eu asa prefer sa-l tin minte.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Curvar,alcoolic...cum era, dar a fost un geniu.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Este vorba despre altceva aici.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Despre ce?

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Despre sfintenie.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Dă-mi mai multe detalii... măcar să nu mor prost, sau să nu comentez ceva în necunostinţă de cauză.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

"l-au propus chiar pentru a fi transformat in sfant" un om care a murit in pacat nu are cum sa fie "transformat" in sfant.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Părerea mea este că nu există sfinţi. Şi eu mă pot autoproclama sfânt...

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Pe Pamant nu exista sfinti! Dar cei care au umblat pe Calea Domnului si si-au trait viata asa cum a vrut El, iar dupa ce si-au sfarsit viata pe acest pamant, au ajuns la desavarsire, in Rai! Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne inchinam lor, pentru ca Biblia zice clar si raspicat ca Nu esti mantuire sub un nici alt nume decat a Lui Isus Hristos. Un om odata ce a parasit acest trup nu mai vede si nu mai aude ce se intampla pe Pamant.
Mie chiar nu mi se pare un lucru normal ca tu ca om sa declari un alt om sfant. Dar fiecare cu conceptiile lui.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Eu nu am declarat pe nimeni sfânt. Pentru că nu cred în asta.

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Vorbeam in general nu de tine.

Deci eu acum trebuie sa consider ca esti beat, ameţit sau mahmur si sa nu bag in seama tot ce zici?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Este alegerea ta dacă bagi sau nu în seamă ce spun. Însă,atunci când sunt în stare de ebrietate, uneori mai spun şî lucruri ce nu le-aş fi spus niciodată treaz.
Dacă ai o problemă cu oamenii ce vorbesc sub influienţa alcoolului, este dreptul tău să mă ignori.

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eu am o problema, in general, cu oamenii care vorbesc vulgar si necivilizat!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Vorbitul politicos şi convenţional,nu te face să pari mai bun ca om,ci doar le dă falsa impresie celor care nu au nimic de spus, că cineva este net superior doar pentru că nu este în stare să se lege de ceva ce nu-i place, de frica părerilor celor din jur.

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Vorbitul politicos denota educatia care ai primit-o!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Tu ai o problema, in general, cu cei care nu-ti impartasesc conceptiile despre viata laughing
Get a real life!

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare.Eu nu am zis niciodata asta.

| MMihai a răspuns:

Într-o zi, biserica creștină, va afirma și despre Karl Marx ( cel ce a afirmat că religia este un opiu al popoarelor ) că a fost un mare creștin.

| alessia5158 a răspuns:

Ramona,
Daca ai fi lecturat si alte poezii ale lui Eminescu de ex. :"Rugaciune", "Invierea","Rugaciunea unui drac"( vezi aici :http://poezie-crestina.tripod.com/id15.html ) sau "Colinde colinde"( http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/colinde.htm) vei vedea un Eminescu crestin, nicidecum ateu (asa cum istoria si critica literara mai veche a a incercat sa-l descrie!)

Legat de afirmatia ta " l-au propus pentru a fi transformat in sfant", imi permit sa afirm ca, ori nu esti informata, ori esti rau intentionata. Nu biserica a propus canonizarea lui Eminescu ci Liga scriitorilor romani --- vezi sursa Mediafax : http://www.mediafax.ro/......u-5468093. Biserica ortodoxa(conducerea ei ) a refuzat elegant canonizarea --- vezi aici : http://www.antena3.ro/......91257.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa spunem ca versurile lui nu sunt si parerile lui proprii.sunt metafore, era poet.si era prieten foarte bun cu ion creanga,profesor,preot,credincios,scriitor. eminescu era tanar.o fi fost ateu sau avea alta perceptie a divinitatii.a spatiului{la steaua}{Luceafarul} latura cosmogonica a versurilor. temele, versurilor lui,sunt multiple; dragostea,amorul, teiul, salcamul.mama.istoria,lacul,stelele,.nu putem sa judecam un om,poet,dupa un gen de poezie.dar tind sa cred ca voi astia mai mari,va faceti temele postand intrebari, pe TPU, fara ca altii sa se prinda.va cred in stare.nu ca nu v-ati pricepe.dar o ideea acolo e buna.iar cand sunt vreo 5-6 deja eseul sau comentariul e facut.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Ion Creangă a luat peste picior multe în operele sale, începând cu țărănimea de toate zilele, terminând cu religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Polaris daca-mi spui in 2 minute de ce lui haram alb i se spunea haram alb mai discutam literatura.si despre cei doi mari scriitori. daca nu? niciodata.

| Polaris a răspuns (pentru anonim_4396):

Harap vrei să spui. Și ce zici de Ivan Turbincă?