| aLex22andra a întrebat:

Am văzut intr-o biserica penticostala odată fetite mici cu batic!
Cum considerati acest obicei?

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Simplul fapt ca intri intr-o biserica penticostala este o mare greseala, iar aia cu baticul mi se pare ciudata.

48 răspunsuri:
| ekekerica a răspuns:

Este foarte bine ca de mici copiii(fetele) sa fie invatati de mici sa poarte batic.

| RAY a răspuns:

Cu cat e mai mic cu atat mai indoctrinat va vi acea persoana, parerea mea trebia lasat copilu sa decida ce vrea nu parinti lui sai decida viitorul

| Thunderstruck a răspuns (pentru ekekerica):

Si de ce ar trebui cineva sa poarte batic? In viziunea ta toata lumea trebuie sa fie la fel?

| Raniia a răspuns:

Dar am vazut fetite mici si la plaja cu batic.E ceva rau?

| aLex22andra explică (pentru ekekerica):

Adică e bine ca o fetița sa fie pusă in aceeași postura cu cea a unei femei mature?
Este un copil, nu se poate atribui purtarea baticului de către un copil este absurd!
In afara de asta unde scrie in biblie ca fetitele sa poarte batic, mare atenție am scris fetite nu femei, scrie-mi citat din Biblie unde scrie așa!
Spui ca e bine, de ce?

| aLex22andra explică (pentru Raniia):

Daca te referi la batic in sensul in care am pus întrebarea da cred ca e ceva rău, acum gândește-te si tu e comod pentru un copil sa fie obligat sa poarte batic pe cap in biserica si chiar si in alte medii, mi se pare " un chin"!

| EmaS a răspuns:

Nu este nimic rau. Puteau sa poarte si caciula, care este problema? Si eu la Biserica port batic.

| aLex22andra explică (pentru EmaS):

Caciula e altceva se poarta de obicei când e frig cu un scop precis, ca sa țină de cald, daca era vorba de purtarea caciuli in biserica atunci asta ar fi iarasi absurd, oricum vorbeam de batic nu de caciuli, abateri de la subiect...

| aLex22andra explică (pentru EmaS):

Alta chestie o fetița e un copil nu femeie, deci pentru ce motiv ar trebui sa poarte batic, scrie in Biblie de așa ceva cumva?

| Jardelin a răspuns:

Mie mi se pare un pic exagerat! Copiii sint copii. Daca in Biblie scrie ca femeile sa se poarte cu capul acoperit, de ce trebuie sa fie considerate fetitele la fel ca femeile?!

| EmaS a răspuns (pentru aLex22andra):

Nu scrie dar fiecare umbla cum vrea si cum ii place.

| Raniia a răspuns (pentru aLex22andra):

Nu obliga si nu scrie Biblia ca fetitele trebuie sa poarte batic.Eu nu vad nimic rau daca in Biserica mamicile isi aduc fetitele cu baticut pe cap, chiar sunt atractive si placute. Daca sunt obligate chiar este''un chin''. Totusi nu este o regula peste tot exista extreme, astfel incat fiecare poate sa isi determine singur modul de imbracare si comportament.

| ekekerica a răspuns (pentru aLex22andra):

E bine ca pe viitor sa faca acel lucru, dar in Bliblie nu scrie ca la femei sa aiba batic, parul le-a fost dat ca invelitoare a capului

| ekekerica a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ai citit vreodata Biblia sau dai raspunsuri cum apuci? In Bilie spune ca femeile sa aiba capul acoperit, dar parul le-a fost dat ca invelitoare a capului.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Capul acoperit din ce motiv? Are popa alergie?

| Thunderstruck a răspuns (pentru ekekerica):

Sa-mi fac nevoile pe Biblie, ma doare in anus ca scrie in ea ca femeile trebuie sa aiba capul acoperit.Astea sunt ritualuri primitive. Daca copiii n-ar fi asa indoctrinati de mici si li s-ar zice dupa 18 ani de doamne doamne iti garantez ca mai putin de 10% ar crede. Oricum, stii ca o religie e stupida cand iti cere sa iti acoperi capul.

| ekekerica a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fiecare cu parerea lui...

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Se vede ca n-aveti minte nici cat....lasa-te de raspunsuri date aiurea si apuca-te sa citesti Biblia.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Omule, am pus o intrebare. Astept un raspuns care sa nu-mi ocoleasca acea intrebare. Te intreb, STII sau NU STII de ce trebuie ca o femeie sa-si acopere capul? Fiindca eu nu stiu, si asa ceva nu scrie in hartia igienica divina a voastra. Daca nu poti raspunde la aceasta intrebare fara sa o ocolesti si fara sa te rezumi din nou la atacuri ad hominem atunci consider ca esti un ipocrit.

PS: Eu nu m-am luat de capacitatea ta mintala.

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

PS2: Te contrazici singur.

"dar in Bliblie nu scrie ca la femei sa aiba batic"
"In Bilie spune ca femeile sa aiba capul acoperit"

| Thunderstruck a răspuns (pentru William):

Simplul fapt ca intrii in oricare locas de cult e o greseala.

| ovyforgod a răspuns:

Fiecare parte femeiasca TREBUIE sa aiba capul acoperit.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu e obicei, e bine ce fac. Poate le plac, le-ai intrebat?
Ce e rau in asta?

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai noah chjiar si tu zici ca tr sa aiba capul acoperit si trebuie nu spune ca, cu batic neaparat dar spune ca trebuie sa aiba capul acoperit
PS: Scuze de ce am zis mai inainte!

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Nu am zis ca trebuie, am intrebat de ce trebuie. Mi se pare o prostie faptul ca zeului i-ar pasa ce porti tu pe cap cand intri in templul lui. Grele limbile astea romane.

| ekekerica a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu iti dai caciula jos cand intri intr-o incapere?

| HueyFreeman a răspuns (pentru ekekerica):

Da, daca imi este cald.

| aLex22andra explică (pentru Raniia):

Mie mi se pare de-a dreptul nepotrivit si urat!
Si ce ți se pare așa atractiv la o " carpa" pe capul unei fetite sau plăcut?
Acest obicei ridiculizeaza statutul simpatic si copilaros al unei fetite.
Pai presupun ca la penticostali se intalneste acest obicei, deocamdată in alta parte n-am văzut!

| aLex22andra explică (pentru ekekerica):

Si la barbati cum e si ei au par nu, deci si lor li s-a dat parul ca invelitoare a capului?

| aLex22andra explică (pentru ovyforgod):

De ce?