| brokxy a întrebat:

Am vazut la cineva ca a aparut un curcubeu pe cer la parada GAY din SUA. Semn de la Dumnezeu? Si a aparut odata si in 2014 si anul asta. Adica diavolul nu poate controla cerul decat Dumnezeu poate. Ce parere aveti despre aparitia asta?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oameni astia pomenesc de iov dar uita ca satana i-a cerut permisiunea, satana nu face nimic fara permisiunea lui dumnezeu,ceea ce spune mircea este o blasfemie,cum adica face ce vrea,dumneeu ce e? parca dumnzeu e bossu sau numai este, cat despre curcubeu nu era nici un drac nici un dumnezeu acolo,e trist ca tara asta evolueaza spre evul mediu,mai citesc ca dumnezeu cica a bagat informati in planta,care era scopul,sensul sa faca asa ceva, daca scopul era omul, omul consuma cateva plante, in fine, dumnezeu nu controleaza nimic pentru ca nu exista, e doar in imaginatia unora atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Curcubeul de pe cer este legat de picăturile de apă din atmosferă.
Până acum nu s-a constatat niciodată influențarea apariției curcubeului de către diavol.
Simbolul mișcării LGBT este un curcubeu.
Legătură între curcu-beul lor și cel de pe cer, iar nu se poate dovedi.
Ce legătură are diavolul cu LGBTștiu numai ei.

| Celcestietot a răspuns:

Diavolul poate lua parte în această lume prin ritualuri satanice în mare parte. Deci, să fi sigură că masonii conduc lumea. Spun asta pentru că ai spus, că diavolul nu are nicio putere pe pământ. Prin intermediul oamenilor poate avea putere, doar atât spun, că lungesc subiectul. La ce tehnologii avem în ziua de astăzi, putem manipula vremea cu ușurință, de exemplu prin HAARP. Așa că, poate americanii au proiectat așa ceva pe cer ca să creadă omul, că este bine ceea ce face, și că primește semne de la Dumnezeu. Oricum pot dovedi / demonta această afirmație a ta, la mai multe puncte de vedere. Pe celelalte le-am explicat, acum urmează curcubeul. Curcubeul semnifica în Biblie pactul lui Dumnezeu cu omul, pactul de pace (spun pact, că altfel nu cred că este corect). Și a doua afirmație a mea este că Dumnezeu este împotriva homosexualilor, exemplul este povestea Sodomei și a Gomorei, dar și altele din Biblie (cauți și te informezi). Deci Dumnezeu nu este pro homosexuali, curcubeul semnifica altceva, nu aceste sodomii pe care le spui tu, deci nu semnifică pro LGBT în ochii Domnului. Deci, toate concluziile tale duc către ceva fals din punct de vedere Biblic, deci să nu crezi aceste prostii care îți trece prin cap. Întrebări? Pot răspunde cam la tot ce mă întrebi legat de religie.

| milan9 a răspuns:

Stii ca e suficient sa pulverizezi si o punga cu apa in aer intr-o zi insorita pentru a se forma un mini-curcubeu si atunci cat de imposibil ti se pare ca la o scara ceva mai mare (nici nu trebuie sa fie la scara unui intreg stat american...) sa poata fi generata fie umiditate, fie conditii de ceata, condens, creare mai mult sau mai putin artificiala de "nori", conditiile de a se "improviza" local o ploaie, etc... Se stie ca sunt rachete care TEMPEREAZA sau chiar ANULEAZA fenomenele climaterice, si atunci, despre ce vorbim?

Conditiile ar fi ideale: soare in rest iar doar local, o sursa de apa (fie directa- in aer) fie indusa in virtutea cunostintelor aprofundate de control climateric. Exista astazi arme prin care se pot genera CUTREMURE si noi ne intrebam daca putem improviza un curcubeu? Si un copil de 3 ani poate face asta daca arunca pe timp insorit o punga cu apa de la balcon... happy happy

Iar ca sa-ti dai seama ce interese sunt la mijloc, gandeste-te ca promovarea libertatilor sexuale (politicile gay) este prioritate declarata in actele oficiale pentru ambasadele Statelor Unite peste tot in lume. Se stie chiar oficial asta.

| Panamax a răspuns:

Poate un cu.r cu beu.

| Nilsson a răspuns:

Curcubeul este un simbol crestin iar in cartea Genezei din Biblie acesta a aparut imediat dupa potopul din timpul lui Noe ca o promisiune a lui Dumnezeu de a nu mai extermina omenirea.
Faptul ca acest fenomen a aparut la o parada gay este modul lui Dumnezeu de a le reaminti oamenilor ca poate sa ii mai distruga o data pentru pacatele lor dar nu o face pentru ca este iertator.

| Mircea08 a răspuns:

Parerea mea este ca nu cunosti fizica. Asteapta sa ajungi in clasa VI-a (daca nu ma insel) si o sa te lamuresti cum este cu curcubeul.
In ce priveste parada GAY, pot spune ca este organizata de stapanul lor, cel caruia acesti gay ii slujesc, iar dumnezeu nu este interesat ce face stapanul cu slujitorii lui. Pe Dumnezeu il intereseaza numai cei care ii slujesc Lui.
Diavolul controleaza numai ceea ce el "a creat". De creatia lui Dumnezeu se foloseste doar, atat el cat si slujitorii lui, dar nu o poate controla. A sti sa plantezi un pom nu inseamna a avea control asupra plantelor. A avea control asupra plantelor inseamna a face ca ele sa creasca fara a folosi informatia pe care o au in ADN-ul lor. Mai precis inseamna a le crea mai intai, si a le implementa informatii proprii potrivit carora acea planta va trebui sa traiasca.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu am vazut stirea, dar nu trebuie sa intram in intelegeri gresite. Dumnezeu interzice clar relatiile sexuale intre aceleasi sexe, Dumnezeu niciodata nu va face ceva ce contrazice ceea ce El a spus. Daca un anume lucru contrazice biblia, pe care a scris-o Duhul Sfant prin oameni, acel lucru este o minciuna.
Dumnezeu nu a fost niciodata cu relatiile intre aceleasi sexe, si nu va fi niciodata de acord, pentru ca este impotriva firii, nu vreau sa judec pe nimeni si nu vreau sa intru in acest subiect sensibil.
Romani 1:24-32
De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor, așa că își necinstesc singuri trupurile, căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin. Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii; tot astfel, și bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârșit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase și au primit în ei înșiși plata cuvenită pentru rătăcirea lor. Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoștinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite. Astfel au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de porniri răutăcioase; sunt șoptitori, bârfitori, urâtori de Dumnezeu, obraznici, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, neascultători de părinţi, fără pricepere, călcători de cuvânt, fără dragoste firească, neînduplecaţi, fără milă. Și, măcar că știu hotărârea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totuși ei nu numai că le fac, dar și găsesc de buni pe cei ce le fac.

| GouDidodino a răspuns:

Amin doamne fereste

| unvecin a răspuns:

Vorbesc în general: Diavolul poate controla elementele naturii. Vezi în cartea Iov, când a produs furtuna care a distrus casa și a omorât pe fiii acestuia. Doar că Dumnezeu nu-i permite întotdeauna.

| AG777 a răspuns:

Ai auzit de proiectul harp?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Te referi la aparitia curcubelui in contextul parada gay sua? sau in contextul ca diavolul nu poate controla cerul ca si cum dumnezeu a controlat cerul oferind un curcubeu la parada gay semn divin ca e acceptabil acolo sus sa fi homosexual sau te referi pur si simplu la fenomenul CURCUBEU si atat? nu cred ca are vreo legatura cerul cu parada gay cu cerul si semnele de la Dumnezeu pe care le avem oricum de o viata, de cand ne trezim pana ne culcam...cum ai ajuns la analogia asta?