| Dorugar a întrebat:

Am vazut la majoritatea crestinilor activi, faptul ca isi aroga o anumita atitudine de superioritate inchipuita bazata pe o puritate imaginata, pe care si-a aroga fata de oamenii normali.
Ma intreb cum de isi permit sa se creada superiori cand religia lor, care este temelia unui asemenea comportament, este una inventata de un UCIGAS ca falsul apostol Pavel, care a inventat o noua religie pusa in carca unui sarman rabin iudeu (care habar nu avea de asta), religie care apoi a fost legalizata si raspandita de un Imparat roman criminal in serie, care si-a ucis chiar propriul sau copil, si a fost raspandita in tot imperiul Roman prin crima si amenintari cu moartea, iar in evul mediu s-a dovedit a fi cea mai criminala institutie din istoria umanitatii?
Oare acceptand sa intri intro asenenea organizatie cu un asemenea trecut istoric, este aceasta un motiv sa te crezi superior si pur, fata de altii, sau mai degraba ar trebui sa se simta inferiori si sa le fie rusine ca au acceptat benevol sa intre intr-o asemenea institutie diabolica?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Indoctrinarea si impunerea in constient de la varste fragede cand discernamantul este redus, deci se icnalca niste drepturi morale.

24 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Sa nu zici ca tu faci parte din oamenii normali, deoarece le dau dreptate la Crestini

| shadovv a răspuns:

Sunt sigur ca o religie, care are ca maxima etica: "Iubeşte-ţi aproapele ca pe tine însuţi", reprezinta sursa crimelor si a raului a ultimelor 20 si ceva de secole!

| Dorugar explică (pentru shadovv):

O religie care este etica si propovaduieste iubirea doar in vorbe goale, dar in fapte se dovedeste a fi cea mai criminala institutie din istoria umanitatii nu este una a iubirii, decat in vorbe, adica in MINCIUNI!

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Religia nu face fapte. Religia e o idee nu ceva material ce are capacitatea de a infaptuii. Omul infaptuieste. Omul face fapte. Deci nu religia e problema ci omul. E vina religiei ca catolicii din evul mediu au inteles totul gresit si s au folosit de o sfanta dogma pentru castiguri personale?

La mine nu a venit nici un preot sa ma omoare. Cand se va intampla asa ceva poate iti voi da dreptate.

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Judeci total gresit. Nu omul este de vina pentru crime, ci ideile tampite care l-au determinat sa ajunga sa omoare!
\Dupa logica ta nici Comunismul si nici Fascismul nu sunt de vina, ci de vina sunt oamenii care nu le-au aplicat corect.
Dar asta este o minciuna pentru ca atat comunismul cat si fascismul au preluat ideea crestina impusa de Constantin cel Mare, si anume cine nu este de acord cu noi, trebuie omorat, si cu aceste lucrari a inceput religia crestina, cine nu a fost de acord cu ea a fost ucis cu toata familia sa.
Intr-adevar in zilele de azi preotii nu mai omoara oameni, pentru ca nu le mai permite legea sa o faca, si asta din cauza ca Masoneria le-a tras scaunul de sub fund, si le-a luat puterea politica de a conduce societatea, si le-a interzis sa mai ucida, in schimb nu le-a interzis sarlatania, motiv pentru care in mod sigur ca ai fost "jefuit benevol" de cate un sarlatan de popa care ti-a pretins bani fara sa iti faca dovada ca intermedierea intre tine si Dumnezeu, pe care ai platit-o a ajuns la destinatar, si asta ar trebui reclamat la OPC!(Oficiul pentru Protectia Consumatorilor)

| shadovv a răspuns (pentru Dorugar):

Stai putin. "Dupa logica ta nici Comunismul si nici Fascismul nu sunt de vina, ci de vina sunt oamenii care nu le-au aplicat corect." da! Intocmai! Omul este de vina. Caci pana la urma un sistem politic este de fapt o unealta ideologica. Cine e de vina? Omul sau unealta? E pixul de vina pentru ca cineva a semnat cu el lansarea unei bombe nucleare? Sau e omul de vina? Este total idiotic sa spui ca uneltele sunt de vina!

Cat despre preotii care omorau oameni... nu uita ca eu vorbesc de ortodoxism nu de catolici, inchizitie, etc. iar ca dovada a noncrimelor am sutele de mucenici care au fost persecutati pentru religia lor, si nu invers. Daca continui cu parerile tale bazate pe o propaganda atroce, pe o extremificare a faptelor istorice si pe interpretari stupide ale Bibliei atunci e problema ta si te indemn sa ti o rezolvi studiind mai atent!

| Dorugar explică (pentru shadovv):

Doua vorbe trei prostii!
Daca taceai filozof ramenai!
Si fascismul la fel ca si crestinismul sunt niste doctrine fanatizante de facut rau celor care nu le accepta. Ele sunt facute asa intentionat de catre niste oameni care aveau in spate interese murdare, deci ele pot fi considerata ca fiind cuvinte satanice, pentru ca contin sfaturi diabolicesti si indemnuri la crime.
Diferenta intre ortodoxie si catolicism nu este mare ci consta in faptul ca biserica ortodoxa era carpan cur de saraca, in timp ce biserica catolica avea multi bani si multa putere, comportamentul diferit dintre cele 2 biserici sta in diferenta lor de bogatie si putere!

| Alikke a răspuns:

Nu este vorba de asta. Este vorba de gandirea tuturor.
Si unii care aproba stiinta in totalitate se considera superiori. Poate chiar mai superiori si se uita de sus la tine.
Asa fac si unii Satanisti.
Asa fac si pocaitii.
Crede-ma, am cunoscut de toate neamurile.
Toti cred ca religia lor este perfecta.
Adevarul este ca toti suntem egali.
Si nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni daca nu vrea sa fie judecat.
Si cu siguranta cu toti suntem normali.
Oamenii nu sunt facuti sa respecte regulile. Intelegi ideea? Omul este o jigodie, din orice secta/religie/cult etc. etc. ar face parte.
Unii stau cu nasul un metru in sus si se uita la tine ca la o ganganie (si aici fac referire si la atei, si la satanisti, si la crestini si la toate neamurile).
Peste tot sunt gunoaie. Selectioneaza-le si alege ce este bun.
Pentru ca daca nu vei face asta, gunoaiele iti vor invada spatiul.
Toti (din orice religie/secta/cult ar face parte) incearca sa impuna indirect religia lor si sa arate oamenilor ca doar ce cred ei este adevarat fara sa se gandeasca ca nimic nu este total adevarat. Adevarul este unic pentru fiecare om in parte. Asta ne face unici.
Suntem oameni, nu avem cum sa le stim pe toate. Si nici nu le vom stii pe toate. Oricat de tare ne-am "screme".
Urasc jigodiile care incearca sa isi impuna religia lor peste tot. Si toti fac asa, crede-ma.
Religia este ceva intim, este o idee pastrata in inima si sufletul tau.
Religia este moartea si viata ta.
Este ceva fragil. Nu merita atatea certuri pe baza asta. Din parte nici unei tabere.
Ce treaba aveti voi crestinii ca altii nu cred in Dumnezeu si or sa ajunga in Iad? Lasa ca or sa vada mai incolo ce este adevarat si ce nu.
Ce treaba aveti voi ateii ca restul cred in Dumnezeu? Va incanta cu ceva daca ii face-ti pe crestini prosti? Crede-ti sa rezolva-ti ceva? Or sa se vada toate rezultate mai incolo.
Ce treaba aveti voi pocaitii de ideile ortodoxilor? Crede-ti ca religia voastra este perfecta? Nu stiti ca adevarul nu este exact pentru fiinta umana?
Ce treaba au Satanistii cu toti, absolut toti ce nu cred in ceea ce ei cred? De ce stau asa cu nasul pe sus? Cred ca rezolva ceva cu asta?
Am o lista foarte lunga. Si intrebari pentru toate neamurile. M-am saturat de certurile religioase. Mi-am vazut prietenii devenind dusmani unii cu altii din cauza asta. Nu numai din cauza crestinilor, din cauza tuturor. Era sa pierd un prieten farte bun pentru ca s-a suparat ca nu cred ceea ce el crede. Crezi ca este necesar sa ii judeci pe altii? Si ma refer la toti. Crede-ti ca este necesar sa va certati cu niste oameni care poate va pot fi prieteni adevarati. Si o faceti degeaba.
Urasc certurile religioase.
Nu e vina nici unei religii, este vina voastra, a tuturor, a celor ce incepeti.
Si cel mai grav este ca, copii au de suferit din cauza asta.

| Alikke a răspuns:

Rusine sa va fie tuturor ce faceti asta. :)
Pentru ca din cauza voastra copii devin de mici, adulti.
Crede-ti ca mai avem copii?
Numai avem.
De ce?
Din cauza certurile inutile pe teme religioase, din cauza violentei, din cauza urei de care da-ti dovada unii fata de ceilalti.
Uitandu-ma prin sectiunea asta observ numai certuri pe tema asta si asta chiar ma supara.
Imi pare rau pentru viitorul celor mici.
Ca or sa ajunga sa creasca in asemenea ura si rautate.
Stii ce zic copii de 12 ani? Zic ca ei numai sunt copii. Si uneori discut cu unii, discutii ce ar trebui sa le aiba adultii. Au idei profund bagate in minte despre religie (satanism, religii pocaite, crestinism, ateism etc. etc.).
Discuta cu mine cum ar discuta cu un om adult.
Si cand vad asa ceva am impresia ca toata speranta a disparut din lumea asta.
Uneori imi vine sa plang cand vad copii care discuta cu mine atat de serios teme la care nici macar nu ar trebui sa se gandeasca.
Este foarte, foarte trist.
Terminati cu certurile religioase, cu ura, cu superioritatea.

"T.B.( Tiberiu Pap ) - Fata de copil":

http://www.youtube.com/watch?v=T3PGjYhh0-s

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Vezi a tocmai tu ne confirmi ca religia crestina nu este o religie a iubirii decat in afirmatii mincinoase, ea este una a urii si a confruntarii, pentru ca ei urasc adevarurile pe care le dovedeste stiinta pentru ca il slujesc pe Tatal Minciunii care este Dumnezeul lor, iar atunci cand stiinta descopera tot mai multe adevaruri care dovedesc inexistenta lui Dumnezeu, incep sa faca spume la gura si trec la violente verbale de genul " Sa va fie rusine ca faceti asta? asa cum ai facut chiar tu probabil fiind infuriata de faptul ca noi afirmam niste adevaruri dovedite de stiinta.
Asa ca termina tu cu violenta verbala si daca nu ai argumente mai pertinente decat ale noastre, atunci taci naibi din gura ca nu esti la piata sau la biserica in care sunt primite toate curvele si toti talharii care s-au pocait!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Nu am vorbit de crestinism in general daca ai observat.
Am vorbit de voi toti.
De absolut toti!
Nu exista iubire pe lumea asta.
Pentru ca nici un om nu o sa respecte niste reguli esentiale pentru a mentine pacea.
Nu am zis alea din cauza a ceva dovedeit de stiinta.
Eu iubesc Stiinta.
Am zis asta pentru ca urasc certurile voastre (a tuturor) care fac lumea, o lume urata.
Nu e vina numai a crestinilor.
Invata sa iti vezi vina.
Asa cum toti ar trebui sa isi vada vina.
Am argumente destul de clare.
Eu nu sunt o crestina convinsa dar nici o atee convinsa.
Lasa ca RayMusic stie mai bine ce vreau sa zic.
M-am infuriat pentru ca vad ura voastra fata de toti.
Asa cum o faci tu acum.
Si ma umpleti si pe mine de ura cu ura voastra.
Nu vorbeam numai de atei.
Probabil nu te-ai uitat la tot ce am scris, nu?
Vorbeam si de crestini, vorbeam si de satanisti, si de pocaiti. De toti.
Dar probabil nu o sa vezi asta si nu o sa recunosti ura din lume.
Pentru ca o sa vezi numai ce vrei tu sa vezi.
Exact ca cei pe care ii numesti prosti.
Vezi numai ce ai in fata, nu si ce este in general.
Ura este in toti oamenii, pana si in tine chiar daca nu o recunosti o arati.
Toti o arata. Toti vor sa para mai destepti decat sunt. Intelegi?
Toata ziua cat am stat pe mess (ca eu stau mult pe mess).
Mi s-a bombardat e-mailul numai cu intrebari care aproba ura si rasismul fata de altii.
Asa cum o faci si tu dar nu vrei sa o recunosti.
Asa fac toti.
Pace.

| WR104 a răspuns:

Cred ca e doar impresia ta si senzatia de inferioritate pe care o ai.
Numai bine.

| Dorugar explică (pentru WR104):

Iti dai seama ce mare complex de inferioritate poate avea cineva care a citit mii de carti la viata lui si care a studiat mult, asta fata de niste tineri credinciosi habarnisti care cred totul a proasta fara sa stie nimic?

Tu macar incerci sa intelegi intrebarile puse, ca vad ca nu pot avea pretentii sa stii sa si raspunzi la ele?

| WR104 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu cred ca ai avea si complex de inferioritate si nu doar atat chiar si destul de multa frustrare daca ai afla ca aproape nimeni nu da fix 2 bani pe faptul ca ai citit mii sau milioane de carti.
Oare fanii lui nicolae guta au un sentiment de inferioritate stiind ca fata de ei mai sunt unii oameni care au citit mai mult de 2 carti?

| Dorugar explică (pentru WR104):

Ha ha ha, pai tu ai impresia ca eu am citit cat am citit pentru altii?
Vad ca ai cam grave probleme cu logica!

| WR104 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu vorbeam despre altceva daca nu poti intelege asta e.
Si, da, pentru altii ai citit desi nu ai habar.
Numai bine.

| Dorugar explică (pentru WR104):

Poate esti tu obisnuit sa te imbraci pentru altii sau poate sa te dezbraci pentru altii.
Poti sa citesti si pentru altii, daca vrei sa-ti faci o cariera didactica, dar te asigur ca eu am citit doar pentru mine si pentru cultura mea, care este o chestie strict personala, care spre deosebire de comportament, nu ii poate afecta pe altii.

| WR104 a răspuns (pentru Dorugar):

Asta crezi tu, nici nu ma obosesc sa iti explic, este peste puterea ta de intelegere si clar ai niste perceptii depasite.
Oricum, succes si numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate te rog mai cerceteaza Biblia si vezi cine a pus bazele crestinismului. Caci nu Pavel a pus bazele crestinismul ci Isus Hristos care astazi e VIU si intr-o zi vei avea marea onoare sa-i dai socoteala de viata ta. Deci cea ce tu ai spus acum legat de Pavel este o prostie.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Ma catelus dragut
Isus nu a venit nici macar sa schimbe religia sa cu care s-a nascut, ci a venit sa o implineasca pe aia veche, adica pe cea mozaica, si Isus nici macar pe cruce nu si-a renegat religia sa.
Nu mai fa afirmatii prostesti pina nu stapanesti documentatia despre aceasta tema. Prostia ta merge pina intr-acolo unde nici macar nu stii ca Nu numai Isus dar nici macar ap[ostolii lui care l-au urmat nu au fost crestini, ci au fost de religie mozaica(vezi pe wikipedia Judaisers) adica au fost sectanti "crestini: de religie MOZAICA!
Ceea ce este cu totul altceva decat a fi crestin ca tine care faci pipi pe religia mozaica, adica pe Torah, mai exact pe Legea lui Dumnezeu.
Asa ca voi crestinii nici macar Dumnezeu nu aveti pentru ca va urinati pe legile Dumnezeului lui Moise, si fac pariu pe cat vrei tu ca lui Dumnezeu nu ii convine ca va urinati pe Legea pe care chiar El a dat-o!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Dorugar ai dreptate Isus nu a schimbat religia ci religia si-a schimbat denumirea cand apostolii au fost denumiti de grecii crestinii. Eu nu ma urinez pe cele 10 porunci, ci din contra incerc sa le implinesc, dar cel care spune ca nu are nevoie de Isus si ghideaza dupa poruci va vai de acela caci daca incalca vreo una incalca pe toate.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Am spus eu ca ai mari probleme cu bibilica!
Isus nu si-a schimbat religia nici macar pe cruce fiind!
Crestin vine de la Christos, denumire pe care Isus nu a cunoscut-o niciodata, asa ca nu putea sa fie crestin pentru ca nu exista o religie a UNSILOR, decat eventual una a secilor, adica a acelora care au capul sec ca...

Nua spus nimeni ca te urinezi pe cele 10 porunci, eu am spus ca te urinezi pe LEGEA lui Dumnezeu si nu pe cele 10 porunci!
Iar Legea lui Dumnezeu se numeste Torah, adica o carte de legi cu care tu esti total paralel, desi ar fi bine sa nu fi pentru ca va veni odata vremea cand Dumnezeu te va judeca pentru ca ai incalcat-o!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Totusi evrei nu-l recunosc pe Isus cu toate ca apotolii au scris despre el.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Drept ce sa-l recunoasca?
Drept Dumnezeu? Tu ai vazut vreun evreu atat de prost incat sa nu stie sa faca deosebirea intre un rabin si Dumnezeu?
Nu-l recunosc drept Messiah?
Poi cum sa-l recunoasca de Messiah daca nu a ajuns Rege si conducator spiritual care sa elibereze evreii de sub stapanirea straina?
Da ce tu ca si crestin i-l recunosti pe Imamul Ibrahim de la Altantepe/Dobrogea ca fiind profet al religiei Islamice?
Fiecare religie isi declara sfinti lor conform criteriilor acelei religii!
Ce au scris apostolii nu are absolut nicio valoare, pentru ca ei au scris doar Evanghelii, adica Vesti Bune!
Singurul dintre apostoli care a fost imputernicit sa "lege si sa dezlege in cer si pe pamant" in locul lui Isus a fost Apostolul Petru!
Cum iti explici ca tocmai Evanghelia acestui Apostol nu se gaseste in Biblie, desi este cea mai importanta?