| Shambler a întrebat:

Am vazut multi crestini, care ajung la sinucidere deoarece viata lor este un cosmar, unde este acel Dumnezeu cand ei au nevoie? Nu e, pentru ca NU exista.

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti intr-o mare confuzie, acei indivizi la care te referi nu sunt crestini, un crestin nu se sinucide. Dumnezeu este langa toti aceia care il respecta si respecta tot ce a spus EL. Un individ care are tendinte de sinucidere nu-L cunoaste sau recunoaste pe Dumnezeu, in general sinucigasii sunt ateii sau cei fara Dumnezeu dar asta nu inseamna ca nu exista ci ca nu-L recunosc sau nu vor sa-L recunoasca iar tu daca vei continua sigur le vei urma calea. (chestie biblica, asa scrie acolo).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

In mintea ta se pot petrece multe lucruri ciudate dar nu are legatura cu Biblia ci cu mostenirea genetica.

| danay72 a răspuns:

Din nefericire, persoanele acestea au probleme emotionale. Nu are legatura cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De ce unui creator iar pasa de un simplu muritor pe bune? naturii nu-i pasa de noi vad ca nici noua de natura, nu crezi in dumnezeu ca sa te ajute la nevoie asta e cerseala divina, ai necazuri gaseste o solutie lasa ajutoarele divine, divine

| minrest a răspuns:

Sunt cazuri rarisime, din an in paste, crestinii practicanti care se sinucid, fie ca sunt ortodocsi, pocaiti sau independenti, iar tu ai vazut multi. Ori erau crestini nominali, ori ai vazut unul, ori minti.

| VelaJohnny a răspuns:

Asta e argumentul tau? Pentru ca sunt depresivi si ajung la sinucidere, inseamna ca Dumnezeu nu exista? Gandeste-te putin, ce spiritualitate au ei, desi sunt „crestini"? Cat de des citesc Biblia, si incearca sa puna in practica ceea ce ea invata? Eu personal am numai foloase cand aplic principiile ei, si vad si in viata multor colaboratori ai mei in credinta ce persoane fericite si pline de viata sunt, si cand stai de vorba cu ei afli poate lucruri triste. Daca iti insusesti principiile ei, vei privi lucrurile cu alti ochi, prioritatile tale in viata vor fi altele, chiar gasind echilibrul. Sa dau un exemplu, Biblia spune sa ducem o viata modesta, care sa nu se axeze pe lucruri materiale, si spune ca familia trebuie sa ocupe un loc important in viata. Persoanele care lucreaza mult, pentru a duce viata in lux, neglijeaza mult partenerul conjugal, sau copii, pentru ca mai multi bani pretind mai mult timp dedicat lor. Insa o persoana care nu duce un stil de viata extravagant, dar nici plin de lipsuri, cumpatat, nu va avea stresul de dupa o zi plina de servici, nu se v-a indeparta de familie petracand mult timp cu munca, poate in strainatate, astfel ca atunci cand petrece timp cu familia sa fie prea obosit, sau nervos, agitat, si astfel sa nu fie armonie in casa. E doar un exemplu, nu vreau sa dau un raspuns lung. Sunt multe alte indrumari bune in Biblie. Degeaba zici ca sunt crestini, sunt sigur ca nu urmeaza in vreun fel indrumarea divina. Ti-am zis, vad contrastul intre prietenii mei martori si persoanele din familia mea, care nu isi bazeaza viata pe principii, si sufera de depresie, gen tata, care s-a imbolnavit de curand si cu inima, de la stres si eforturi in urmarirea unor obiective gresite. Plus bunicii, nici ei nu o duc prea bine. Ce zici tu nu e un argument pentru faptul ca nu exista Dumnezeu, e un argument pentru faptul ca majoritatea crestinilor nu aplica ceea ce ar trebui sa aplice, pentru ca daca ar face astfel, ar evita multe, nu pe toate, dar multe lucruri triste de care ar putea suferi din cauza deciziilor lor. Daca eu iti ofer sfaturi bune, si tu le ignori, si actionezi gresit, ce vrei sa fac? Dumnezeu nu te scapa de consecintele deciziilor tale. Psalmul 55:22 „Aruncă-ţi povara asupra lui Iehova şi el te va susţine.
El nu va îngădui niciodată să se clatine cel drept."

| reihiuke a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu te chinui. pierzi timp. nu cu astia laughing

| reihiuke a răspuns (pentru VelaJohnny):

Credinta asta o sa se prabuseasca ca un castel de nisip cand o sa-i trimita parintii la munca, cand vad ca nu.s in stare de nimic si cand n.or sa mai aiba atat timp liber de visat si stat la pc

| Shambler explică (pentru reihiuke):

De unde stii ca nu merg la munca? Sa stii ca satanistii nu stau tot timpul doar la pc, ei au si alte lucruri de facut. Nu s-a prabusit nimic sti linistit, nu e cazul ca la credinta crestina sa se prabuseasca, odata initiat te lupti pana la capat.

| reihiuke a răspuns (pentru Shambler):

Ba chiar exact ca la credinta crestina e. de fapt ca la orice credinta neverificabila. vorbim peste maxim 2 ani, daca mai esti pe aici.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Am vazut multe răspunsuri si intrebari de ale tale,vad ca ai probleme cu credinta, si cu mândria. Ei bine, doar nu sunt eu judecător in locul lui Dumnezeu. Oare? Tu ce crezi? este Dumnezeul care ne-a creat, vinovat pentru multele cazuri de suicism care se intampla in lume? Este Biblia, o carte defectuoasă? Sau gândirea si actiunile noastre sunt de vina? Este vinovat Dumnezeu pentru suferinta din lume? Sau oamenii care au respins guvernarea lui DUMNEZEU?

| Shambler explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu mai am credinta xina, asta nu m-a ajutat cu nimic productiv pana acum. Zeul care ne-a creat e Satan/Enki descris in religiile antice ce preced iudaismul si crestinismul cu sute si mii de ani. Oamenii se sinucid din diverse motive, nu stau sa le enumar cred ca stii si tu de ce. Da, Biblia este intr-adevar o carte FOARTE defectuoasa, la fel si religiile ce provin din ea. Gandurile/actiunile noastre pot fi si ele influentate prin diverse metode. Daca spui de forma mentala numita YHVH, as spune ca da. Din cauza ca Gentilii au repins guvernarea lui Enki si al celorlalti Zei au ajuns in halul asta, in schimb avem guvernarea a doar cativa alesi. Cred ca stii si tu despre cine vorbesc.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Shambler):

Tu esti pierdut rau, dintotdeauna ai gandit astfel? Se spune ca educația porneste din familie. Daca familia este bolnavă tot corpul tau este bolnav.Nu ai avut cine sa-ti spună lucruri de valoare, Iata rezultatul! La fel ca tine sunt milioane de tineri.Asta e păcat.Nu stiti încotro se îndreaptă viața voastră.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Nu pentru că Dumnezeu nu există ci pentru că ei au pierdut lupta cu diavolul

| AlexandruX21 a răspuns:

Motivul este pentru ca lipsurile si neajunsurile din viata lor iau impins sa faca asta, nu pentru ca nu i-ar fi ajutat Dumnezeu, in viata trebuie sa te descurci si singur si vei primi ajutor de Sus doar la nevoie, nimeni nu va incerca sa te opreasca daca vrei sa te sinucizi, de aceea suntem cu totii "liberi" sa alegem.
dar da presiunea si lipsurile exagerate pot duce omul cu gandul la sinucidere pentru ca numai face fata presiunii!