| Kevinn2000 a întrebat:

Am văzut o postare pe Facebook și m-am întristat foarte tare când am văzut câți oameni cu IQ mic există...
Subiectul era despre Dumnezeu.
Întrebarea era următoarea: " În cine crezi? Dumnezeu sau Satana?
Cine crede în Dumnezeu să dea ador, iar cine crede în Satana să dea like.
Erau 200 și ceva de ador-uri și vreo 10-30 de like-uri.
Adică 200+ oameni cred în Dumnezeu, iar 10-30 oameni cred în Satana...
Erau și vreo 20-30 de comentarii.
Toate comentariile erau cu " Dumnezeu ", cu excepția a vreo 1-2-3 comm uri în care au pus o inimă ( ador ) și al unuia care întreabă " păi nu există și Dumnezeu și Satana? "
Deci doar 1 om din atâția oameni și-a dat seama că există și Dumnezeu și Satana?
Dacă zici că există doar Dumnezeu, e ca și cum ai zice că există doar bine în lume și că nu există răutate, dar nici n-am știi ce ar însemna ceva rău presupun.
Chiar atât de neimportant este acest subiect pentru majoritatea oamenilor? Acesta ar trebui să fie cel mai important subiect pe acest pământ. Dumnezeu ne-a dat viață. Pentru binele nostru și al Lui ar trebui să dăm mai multă importanță și să ne gândim la asta, nu să fim proști.
Deci chiar mă întristează... Mai ales faptul că Iisus Hristos a murit pentru păcatele noastre și noi tot continuăm să facem păcate, mulți dintre noi fără ezitări. Ar trebui să se gândească lumea în felul următor: atunci când face un păcat, îl ucide pe Dumnezeu.
Am impresia că tot mai mulți oameni doar zic că, cred în Dumnezeu, dar ei de fapt, doar zic, nu și cred 100%. Parcă tot mai mulți oameni se îndepărtează de Dumnezeu.
Voi ce părere aveți despre acești oameni? ( Nu cer părerea celor care nu cred în El. )

95 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea ta, că toți oamenii ar trebui să creadă în cartea de pe raft.
Tot ce scrii se bazează pe un sondaj, și pe cartea respectivă, nu pe viața reală. Dta și cei ca tine nu trăiesc în lumea reală, trăiesc basmul din carte. Asta este părerea mea despre tine.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Nu asta am spus, ci că prea mulți au început să se îndepărteze de Dumnezeu. Înainte nu era chiar așa.
Nu am spus că toți ar trebui să creadă, fiecare crede ceea ce vrea, ați înțeles greșit.
Doar că mă minunez cum de atât de mulți oameni spun că cred doar în Dumnezeu și că cel rău nu există. Mi se pare ireal.
Trăiesc în lumea reală.
Apropo, am citit doar o mică parte din Biblie când eram mic, nu prea știu ce scrie în Biblie, dar mă gândesc să o citesc în viitorul apropiat.
Și încă ceva, tu crezi în Dumnezeu, ori m-ai mințit atunci?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mie mi se pare ireal ca ii faci pe aia prosti dar nu vezi ce afirmatii faci tu.
Asa cum sondajul ala nu avea nicio treaba cu realitate asa nu are nicio legatura cu realitatea nici intrebarea ta.

| Kevinn2000 explică (pentru suntserios):

Da, ai dreptate, am greșit când am spus că sunt proști, și am pus și întrebarea greșit.
Am vrut să întreb care este părerea voastră despre faptul că există atâția oameni neinformați despre acest subiect, iar acum câțiva ani erau mai mulți oameni care erau mai informați... Ceva de genul. Ori mi se pare doar mie?
Totuși, nu pot să înțeleg cum de atâția credincioși nu știu de existența celui rău și nu cred în el...
Sau, cred că ar mai fi o variantă... Oare au înțeles din întrebare cu cine ține? Gen pe cine ar alege dintre Dumnezeu și Satana... Și asta e o posibilitate. Neatenția.
Îmi pare rău pentru jignire, nu a fost cu răutate. Prin proști, cred că m-am referit și gândit în acel moment la oameni neinformați despre un lucru important.
Gen, dacă tot crezi în Dumnezeu, informează-te un pic despre religie, nu trebuie neapărat să citești Biblia ca să știi unele lucruri importante despre religie.
Sper că au înțeles ei greșit întrebarea...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Doar că mă minunez cum de atât de mulți oameni spun că cred doar în Dumnezeu și că cel rău nu există. Mi se pare ireal.
Da, este ireal. Nici Dumnezeu nici Diavolul nu sunt reali.
Și încă ceva, tu crezi în Dumnezeu, ori m-ai mințit atunci?
Aici răspunsull meu este așa, cine întreabă și ce interes are.
Ție o să îți răspund pe înțelegerea ta, că tu ești de pe altă planetă decât mine.
Răspunsul meu pentru tine. Cred în Dumnezeu, dar nu cred în Biblie. Ireal? Nu-i așa?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

In religie nu e vorba despre cat de informat esti sa nu. E vorba despre cat crezi in basmele x sau y, despre cat mult crezi in batranei pe nori sau dracusori cu furci

| Panamax a răspuns:

Diavolul a fost inventat de crestini deoarece era nevoie de un Bau Bau in poveste lor siropoasa cu fiul evreu al lui Dumnezeu facut cu o minora.
Pana in sec IV Lucifer era nume de sfant, iar Maria nu era virgina.
Iar de faza cu adultera si prima piatra inca nu auzise nimeni.
Nu esti informat deloc si traiesti intr-o bula pe care o numesti realitate.

| Celcestietot a răspuns:

Idioții se bagă fără să știe nimic despre Biblie. De exemplu, spun un pasaj în care reiese că Dumnezeu este rău, dar nu au citit capitolul anterior sau următor, ci doar acel citat. Sunt o mulțime aici pe site (atei), care nu știu ce vorbesc despre credință, ei cred că știu mai bine decât unul care a citit mai mult ca ei (credincioșii) despre subiectul respectiv. Vorbesc (ei) despre Biblie și când vezi că ai dreptate și alții aprobă (cei citiți), spun că oricum nu credeau în existența Sa, dar întrebarea este următoarea : De ce mai vorbești despre Dumnezeu, dacă nu crezi în El? De ce ești distrus mental și negi existența sa când sunt dovezi evidente? De ce crezi in teoria evoluționistă, când este ironică, irelevantă, pentru proști etc? Maimuțele din ziua de azi de ce nu sunt evoluate în oameni (întrebarea anterioare)? Acum vezi cât de prost ești de crezi în teoria evoluționistă (întrebarea anterioare)? Omul nu putea evolua din maimuță din mai multe motive științifice (cauți pe net), dar tu continui să crezi ca un prost. Deci omul de cine a fost creat? Nici nu ați încercat măcar o singură dată să îl căutați Dumnezeu și negați existența Sa? Cum poți nega existența Sa, când noi nici macar nu avem măcar o colonie pe fiecare planeta din sistemul nostru solar? Noi de abia "am ajuns" pe Lună, și spunem cu certitudine că Dumnezeu nu există. Ce să faci... primatele își dau cu părerea laughing! NASA nici macar nu a fost pe Luna, astea sunt doar minciuni, de ce zic asta? Pentru că acum 20 de ani de exemplu, avea echipamente mai performante ca atunci (prima călătorie), și nici nu s-a mai dus, numai
MINCIUNI! Numai odată cică a fost, dar numai proștii cred asta. Sunteți niște marionete bune pentru păpușării voștrii. Lasă, că au material laughing! Nici dacă L-ați vedea pe Iisus pe norii cerului cu ochii voștri nu ați crede. Nici dacă L-ați ruga le Dumnezeu de nenumărate ori sa va de-a semne, nu ați crede! De asta societatea din ziua de astăzi este cum este, nu toată, majoritatea. Unii se duc la vot de ex, și nici măcar nu știu de ce sunt acolo, în ale credinței, de ce să nu fiți la fel?

PENTRU ATEI a fost postat în special, nu pentru cel care a pus întrebarea.

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Adevăr pur.
Gândesc similar și eu.
Și eu mi-am pus întrebarea: dacă unii oameni cred că noi am evoluat din maimuțe, unele maimuțe de ce au rămas în urmă? De ce mai există maimuțe, și nu doar oameni?
De multe ori i-am cerut lui Dumnezeu semne, și chiar mi-a dat un semn la care șansele erau de aproape 0% să se întâmple așa ceva. Să zic cam 0, 1% sau 0, 01%, aproape imposibil. S-a întâmplat, mi s-a făcut pielea de găină, nu am conștientizat prea bine în acel moment ceea ce tocmai se întâmplase. Practic e ca și cum aș fi controlat eu ceva cu mintea mea în timp real, a fost ca un vis, doar că era realitate 100%. De atunci am zis că o să cred pentru totdeauna 100% în Dumnezeu și că nimeni nu-mi va schimba părerea. Doar că, cu toate astea, tot am păcătuit aproape la fel de mult ca și înainte, până acum. De acum încerc să fac cât mai puține păcate și să fiu o persoană cât mai bună cu oricine.
Am citit recent un mesaj despre Dumnezeu și despre rai și iad. O să dau un copy paste aici, poate o să ajute pe cineva.
Și mulțumesc pentru răspuns.
N-am înțeles ceva din ceea ce ai zis, mai exact ultima parte. Ce a fost postat pentru atei? Postarea de pe Facebook?

Mesajul:

Dacă ar fi astăzi sa mori ești 100% sigur/ă că o să ajungi în rai? Trebuie să realizezi faptul că ai păcătuit, [asadar esti un om pacatos], împotriva lui. Dumnezeu care este Sfănt și nu poate permite nici un păcat în rai și de aceea trebuie să pedepsească păcatul cu iad pentru totdeauna (Apoc 20:15 - Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii a fost aruncat in iazul de foc/ Romani 3:23 - Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu). Un singur păcat este suficient să te facă o persoană păcătoasa precum o singură crimă te face criminal/ă. Vestea bună este că există o soluție pentru această problemă prin care poți scăpa de iad si astfel poți să ajungi în rai. Această soluție este Iisus Hristos (care este Dumnnezeu asta dacă era vreun dubiu Ioan 1:1 La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu/ 14 - Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal) și ceea ce a făcut el pentru noi toți ca să putem ajunge în rai(Ioan 3:16 - Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica). Pentru a ca Iisus Hristos să te salveze trebuie să-ți pui toată credința, DIN INIMĂ, sincer DOAR/NUMAI în ceea ce a făcut Iisus Hristos pentru salvare, în faptul că Iisus Hristos a murit pe cruce pentru iertarea păcatelor conform Scripturilor. după care a fost îngropat după care a înviat după 3 zile conform Scripturilor, in SANGELE Sau pentru a ajunge in rai (1 Corinteni 15:1-4 Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas/si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut/V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi/ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi/ Efeseni 2:8; 9 - Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu/Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni), ( Romani 5:9 Deci cu atat mai mult acum, cand suntem socotiti neprihaniti, prin sangele Lui, vom fi mantuiti prin El de mania lui Dumnezeu). (Romani 6:23 Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru). Poți să-ți pui credința în ceea ce a făcut Iisus Hristos pentru salvare într-o rugăciune, DAR să nu crezi că faptul că faci vreo rugăciune te salvează, ci realizează că numai credința în ceea ce a făcut Iisus te poate salva, rugăciunea este doar un mijloc de ați pune din inimă credința în moartea, îngroparea și învierea, sangele lui Hristos. RUGĂCIUNEA: Dumnezeu, în numele lui Iisus Hristos, recunosc că sunt o persoană păcătoasă și că pentru asta merit să ajung în iad, de aceea CRED din inimă că Iisus Hristos este Dumnezeu care a murit pe cruce pentru iertarea păcatelor conform scripturilor, după care a fost îngropat, după care a înviat după 3 zile pentru ca sângele său să mă curețe de păcate spre a putea ajunge în rai. CRED Doamne, numai în săngele, în sacrificiul lui Iisus Hristos pentru salvare, pentru a ajunge în rai, și nicidecum într-o faptă de a mea, mă bazez doar pe Iisus Hristos pentru salvare.Amin
Mulți cred că pentru a ajunge în rai trebuie să nu păcătuiască, să facă fapte bune, să fie botezați, să meargă la biserică, să fie ortodoxi, catolici etc, dar asta are de spus Dumnezeu despre faptele noastre (Isaiah 64:6 - Toti am ajuns ca niste necurati, si toate faptele noastre bune sunt ca o haina manjita. Toti suntem ofiliti ca o frunza, si nelegiuirile noastre ne iau ca vantul). Dacă salvarea era prin faptele noastre atunci la ce a mai murit Iisus Hristos? Deci e clar că salvarea este DOAR prin CREDINTĂ din inimă în ceea ce a făcut Iisus Hristos pe cruce. Asta-i tot, pare greu? e greu să-ți pui credința în ceea ce a făcut altcineva, însuși Dumnezeu, pentru tine ca să ajungi în rai?
Iar din moment ce o persoană este salvată aceasta are ''securitate eternă'', ii sunt iertate/curatate toate pacatele din trecut, prezent și viitor astfel încât persoana respectivă indiferent de ce ar fi să facă după ce a fost salvată o să ajungă în rai orice ar fi ( Efeseni 1:13 - Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit/ Ioan 10:27-29 - Oile Mele asculta glasul Meu; Eu le cunosc, si ele vin dupa Mine/ Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea/ Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu/ Efeseni 4:30 - Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii).
DAR doar pentru că salvarea este numai prin credintă și doar pentru că din moment ce o persoană a fost salvată aceasta v-a ajunge in rai orice ar fi asta nu înseamnă că ai liber la păcat ( Romani 6:1-2 Ce vom zice, dar? Sa pacatuim mereu, ca sa se inmulteasca harul Nicidecum! Noi, care am murit fata de pacat, cum sa mai traim in pacat?). Deci trebuie să nu păcătuiești DAR nu crezând că te ajută pentru salvare, pentru a ajunge în rai, căci salvarea în sine este doar prin credință în munca, sangele lui Iisus Hristos, ci trebuie să eviți păcatul pur și simplu pentru a-i face pe plac lui Dumnezeu, pentru slava și gloria Sa. Orice persoană indiferent că va ajunge în rai sau în iad va ajunge la o judecată(fiind mai multe), inclusiv un creștin(o persoană salvată) dar nu de tip rai sau iad, dar pentru recompense in rai, pentru fiecare faptă bună putând primi aur, argint, orașe de condus, coroane... iar pentru fiecare faptă rea vei avea de suferit pierdere în rai. ( 2 Corinteni 5:9-11 De aceea ne si silim sa-I fim placuti, fie ca ramanem acasa, fie ca suntem departe de casa/ Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup/ Ca unii care cunoastem deci frica de Domnul, pe oameni cautam sa-i incredintam; dar Dumnezeu ne cunoaste bine, si nadajduiesc ca si voi ne cunoasteti bine in cugetele voastre) Poate că ai fost salvat/ă dar gândeștete înainte de a mai păcătui că ar fi să moara Iisus Hristos pe cruce lângă tine când ar fi să faci vreun păcat. El a murit pentru ca tu să poți ajunge în rai pe gratis doar acceptând cadoul salvării, deci merită să-i faci voia.
- [ ]

| MPersephone a răspuns:

Cata naivitate. E un post pe Facebook. Daca vei lua totul atat de in serios, atunci tot tie iti vei face mai rau.
Nici eu nu inteleg cum poti tine cu raul intruchipat, dar in acelasi timp nu le am eu cu religia colectiva. Dar nu trebuie sa ne intereseze pe noi parerea altora, cu ce te afecteaza ei personal?

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Ai spus ironic că eu sunt pe altă planetă decât tine?
Mi-ai spus că tu ai legătură directă sus și jos, sau ceva de genul și că știi ce plan are Dumnezeu cu mine.
Iar la întrebarea unei persoane legată de Dumnezeu, ai spus că nu crezi în El așa cum credem noi și că Dumnezeu se află în orice sau ceva de genul, dacă vrei caut screen shot-ul și citez mai exact cum ai spus, că am uitat de atâta timp. Am făcut screen pentru că mi se părea interesant.

| Kevinn2000 explică (pentru Panamax):

Stai liniștit că sunt informat, m-a informat chiar Dumnezeu despre existența Lui. Citește ce a spus și Celcestietot, a spus clar că există dovezi, mie mi se pare inteligent omul acesta.
Dacă nu vrei să crezi, este problema ta. Măcar mai informează-te, poate găsești informații plauzibile care să te facă să crezi. Eu mi-aș dori să creadă cât mai mulți oameni, să fie bine pentru toată lumea dacă s-ar putea, de acum înainte.

| Panamax a răspuns (pentru Kevinn2000):

Celcestietot este pacaliciul site-ului.
Tu esti doar idiot.

| Mircea08 a răspuns:

Parerea mea, unul care crede in Dumnezeu este urmatoarea :
1) Oamenii, (majoritatea) pun semnul egal intre "a crede in Dumnezeu" (credincios) si "a sluji lui Dumnezeu". Intr-adevar, diferenta este mare, si diavolul crede in Dumnezeu dar nu ii slujeste. Cu toate acestea cel care se agata de acest defect de exprimare se numeste CARCOTAS. El a inteles la ce se refera lumea, dar avand IQ cam prea mare in raport cu intelepciunea, a gasit de cuviinta sa lamureasca lucrurile si sa arate cu degetul spre prostime, acea multime cu IQ micut.
Matei 5:22" Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său va cădea sub pedeapsa judecăţii; şi oricine va zice fratelui său: „Prostule!" va cădea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: „Nebunule!" va cădea sub pedeapsa focului gheenei."
2) Tu ai spus :
"Ar trebui să se gândească lumea în felul următor: atunci când face un păcat, îl ucide pe Dumnezeu."
iar eu spun - Dumnezeu nu poate fi ucis, iar pacatele afecteaza pe cei care le fac nu pe Dumnezeu
3) Intrebarea ta finala (asa cum am inteles-o eu ) este ce parere am despre cei cu IQ mic (prosti)? Eu cred ca in imparatia cerurilor vor ajunge cei care sunt sfinti, cei care STIU ce trebuie sa faci pentru a te sfinti, si au in felul lor de a fi acele insusiri pe care e normal sa le aiba cei care cunosc adevarul si asta e mai important decat un IQ dolofan. Nu trebuie sa ai un IQ mare ca sa pricepi ceea ce au priceput altii acum 2.000 de ani in urma, adica invatatura lui Iisus

| Celcestietot a răspuns (pentru Kevinn2000):

Am răspuns indirect sau direct la ceea ce ai spus tu (depinde cum vezi tu răspunsul), ce am spus la final, ultimele cuvinte au fost scrise ca să vadă ateii că pentru ei a fost acest mesaj în special, că pentru cei ce cred este fara rost, că ei știau asta deja. Dar, să nu uiți că ți-am răspuns și ție la întrebare în același timpwinking, a fost 2 în 1. Oricum cred ce ai spus, cu semnele etc. A da, și vezi că unii sau multi se baga în comentarii fără să aibă pic de cunoștință despre acest domeniu?

| Sindbad a răspuns:

Facebookul oricum este academia natangilor, iar genul de intrebari "În cine crezi?" este foarte atractiv pentru cei mai redusi cu intelectul ca sa fiu rezervat in exprimare. Probabil din categoria celor care cred cu evlavie ca votand cu partidul x y z schimba ceva. Oricum, oamenii sunt incoerenti in gandire (in general) asa ca accepta-i asa cum sunt.

Desi, gradul de imbecilitate parca acum este mai mare ca niciodata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu mai știu ce am zis.
Ca să mă înțelegi, de pe planeta mea.
Născut în 1946. Educat religios în religia creștină de la 5 ani (am frecventat biserica cam de 1000 de ori de la 5 la 25 de ani).
Am mers cu Iordanul cu părintele în trei ani la rând, am citit Apostolul îmbrăcat în stihar alb. Tot în stihar alb am purtat repizi la înmormântări. Am pregătit cărbunii pentru cădelniță. Am tăiat prescura ce urma să fie împărțiță la credincioși la sfârșitul slujbei religioase de duminecă. Acestea se făceau într-o firidă din altar, de unde puteam viziona întreaga liturghie așa cum credincioșii nu puteau să vadă. Am cântat în corul bisericii. Astea toate până la 14 ani.
La 15 ani mi-am făcut o analiză a conștiinței mele și mi-am dat seama că sunt ateu. Am dorit să renunț și la participarea la ritualuri religioase. Pentru că mama mea îmi impunea să particip cu forța morală, dictatorial, am ajuns să îmi urăsc mama, religia și biserica.
Am plecat de acasă și de atunci frecventarea bisericii a încetat pentu mine. Am făcut căsătorie religioasă și mi-am botezat copii doar ca să nu îmi supăr părinții. Destul de recent prin anul 2000 am frecventat o biserică de pocăiți, mai mult din motivul că am avut o comunitate la care să ader. I-am părăsit după 3 ani.
Apoi am frecventat doar de câteva ori o biserică greco catolică, din respect pentru un preot care m-a sponsorizat, și am putut astfel să devin scritor. Am fost apoi invitat să predic biblia la niște biserici foarte sărace de neoprotestanți de etnie romă, de câteva ori.
Am avut o studentă care a emigrat după revoluție cu ajutorul meu. Când ne-am revăzut, după 30 de ani, cultiva o credință fanatică, care m-a îngrozit, căci una este credința și alta delirul ei.
Asta m-a determinat să devin ateu definitiv. Sunt fizician fanatic iar la miturile biblice le dau interpretarea mea. Cred în știința fizicii și în viață. Respect religia oricui. Nu accept îndoctrinarea, indobitocirea, exclusivismul. Nu mă interesează lupta dintre tei și atei. Cui exagerează simt nevoia să îi dau peste bot. Așa este pe planeta mea acum, dacă te ajută asta la ceva, să vezi cum stai acolo pe planeta ta.

| Kevinn2000 explică (pentru MPersephone):

Ai înțeles total greșit, nu iau în serios, doar că am acum timp și chef să port discuții interesante, voiam doar să aflu păreri noi.
Nu țin cu răul nicidecum.
Citește răspunsurile mele anterioare, poate vei realiza asta.
Nu mă interesează neapărat părerea altora, dar mi se pare interesant să văd și alte păreri despre acest subiect.
Nu am nimic cu acei oameni de pe Facebook. Doar că mi se pare ciudat să spui că există doar Dumnezeu. Asta ar însemna că nu a auzit niciodată de cuvântul " iad ", ciudat nu?

| Kevinn2000 explică (pentru Mircea08):

Ai dreptate. În general nu sunt " cârcotaș ", cred că e prima oară când fac așa ceva, nu sunt sigur. Totuși, am făcut asta ca să văd părerile altora despre acest subiect, pentru că mi se pare ireal ca atâția oameni să creadă doar în Dumnezeu, să nu știe că este posibil să ajungă ori în rai ori în iad, să nu știe ce este acela iad. Sunt doar curios, ok? Nu am nimic cu acei oameni, nu îi urăsc deloc, sunt doar mirat pentru că nu au fost informați sau nu s-au informat despre acest subiect.
Chiar îmi pare rău pentru greșeala mea acum.
Citește acest mesaj... Chiar pare logic. Iisus Hristos a murit pe trupul păcatele noastre, iar nou dacă nu am mai face păcate, Iisus Hristos nu ar mai trebui să moară pentru a ni de ierta păcatele.
Nu este adevărat? De Paști, El învie. Practic negi asta? Nu înțeleg.
Asta a fost o mică paranteză să zic așa.
Nu acesta era mesajul, ci acesta:

Dacă ar fi astăzi sa mori ești 100% sigur/ă că o să ajungi în rai? Trebuie să realizezi faptul că ai păcătuit, [asadar esti un om pacatos], împotriva lui. Dumnezeu care este Sfănt și nu poate permite nici un păcat în rai și de aceea trebuie să pedepsească păcatul cu iad pentru totdeauna (Apoc 20:15 - Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii a fost aruncat in iazul de foc/ Romani 3:23 - Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu). Un singur păcat este suficient să te facă o persoană păcătoasa precum o singură crimă te face criminal/ă. Vestea bună este că există o soluție pentru această problemă prin care poți scăpa de iad si astfel poți să ajungi în rai. Această soluție este Iisus Hristos (care este Dumnnezeu asta dacă era vreun dubiu Ioan 1:1 La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu/ 14 - Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal) și ceea ce a făcut el pentru noi toți ca să putem ajunge în rai(Ioan 3:16 - Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica). Pentru a ca Iisus Hristos să te salveze trebuie să-ți pui toată credința, DIN INIMĂ, sincer DOAR/NUMAI în ceea ce a făcut Iisus Hristos pentru salvare, în faptul că Iisus Hristos a murit pe cruce pentru iertarea păcatelor conform Scripturilor. după care a fost îngropat după care a înviat după 3 zile conform Scripturilor, in SANGELE Sau pentru a ajunge in rai (1 Corinteni 15:1-4 Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas/si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut/V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi/ca a fost ingropat, si a inviat a treia zi, dupa Scripturi/ Efeseni 2:8; 9 - Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu/Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni), ( Romani 5:9 Deci cu atat mai mult acum, cand suntem socotiti neprihaniti, prin sangele Lui, vom fi mantuiti prin El de mania lui Dumnezeu). (Romani 6:23 Fiindca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru). Poți să-ți pui credința în ceea ce a făcut Iisus Hristos pentru salvare într-o rugăciune, DAR să nu crezi că faptul că faci vreo rugăciune te salvează, ci realizează că numai credința în ceea ce a făcut Iisus te poate salva, rugăciunea este doar un mijloc de ați pune din inimă credința în moartea, îngroparea și învierea, sangele lui Hristos. RUGĂCIUNEA: Dumnezeu, în numele lui Iisus Hristos, recunosc că sunt o persoană păcătoasă și că pentru asta merit să ajung în iad, de aceea CRED din inimă că Iisus Hristos este Dumnezeu care a murit pe cruce pentru iertarea păcatelor conform scripturilor, după care a fost îngropat, după care a înviat după 3 zile pentru ca sângele său să mă curețe de păcate spre a putea ajunge în rai. CRED Doamne, numai în săngele, în sacrificiul lui Iisus Hristos pentru salvare, pentru a ajunge în rai, și nicidecum într-o faptă de a mea, mă bazez doar pe Iisus Hristos pentru salvare.Amin
Mulți cred că pentru a ajunge în rai trebuie să nu păcătuiască, să facă fapte bune, să fie botezați, să meargă la biserică, să fie ortodoxi, catolici etc, dar asta are de spus Dumnezeu despre faptele noastre (Isaiah 64:6 - Toti am ajuns ca niste necurati, si toate faptele noastre bune sunt ca o haina manjita. Toti suntem ofiliti ca o frunza, si nelegiuirile noastre ne iau ca vantul). Dacă salvarea era prin faptele noastre atunci la ce a mai murit Iisus Hristos? Deci e clar că salvarea este DOAR prin CREDINTĂ din inimă în ceea ce a făcut Iisus Hristos pe cruce. Asta-i tot, pare greu? e greu să-ți pui credința în ceea ce a făcut altcineva, însuși Dumnezeu, pentru tine ca să ajungi în rai?
Iar din moment ce o persoană este salvată aceasta are ''securitate eternă'', ii sunt iertate/curatate toate pacatele din trecut, prezent și viitor astfel încât persoana respectivă indiferent de ce ar fi să facă după ce a fost salvată o să ajungă în rai orice ar fi ( Efeseni 1:13 - Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit/ Ioan 10:27-29 - Oile Mele asculta glasul Meu; Eu le cunosc, si ele vin dupa Mine/ Eu le dau viata vesnica, in veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mana Mea/ Tatal Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decat toti; si nimeni nu le poate smulge din mana Tatalui Meu/ Efeseni 4:30 - Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii).
DAR doar pentru că salvarea este numai prin credintă și doar pentru că din moment ce o persoană a fost salvată aceasta v-a ajunge in rai orice ar fi asta nu înseamnă că ai liber la păcat ( Romani 6:1-2 Ce vom zice, dar? Sa pacatuim mereu, ca sa se inmulteasca harul Nicidecum! Noi, care am murit fata de pacat, cum sa mai traim in pacat?). Deci trebuie să nu păcătuiești DAR nu crezând că te ajută pentru salvare, pentru a ajunge în rai, căci salvarea în sine este doar prin credință în munca, sangele lui Iisus Hristos, ci trebuie să eviți păcatul pur și simplu pentru a-i face pe plac lui Dumnezeu, pentru slava și gloria Sa. Orice persoană indiferent că va ajunge în rai sau în iad va ajunge la o judecată(fiind mai multe), inclusiv un creștin(o persoană salvată) dar nu de tip rai sau iad, dar pentru recompense in rai, pentru fiecare faptă bună putând primi aur, argint, orașe de condus, coroane... iar pentru fiecare faptă rea vei avea de suferit pierdere în rai. ( 2 Corinteni 5:9-11 De aceea ne si silim sa-I fim placuti, fie ca ramanem acasa, fie ca suntem departe de casa/ Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care-l va fi facut cand traia in trup/ Ca unii care cunoastem deci frica de Domnul, pe oameni cautam sa-i incredintam; dar Dumnezeu ne cunoaste bine, si nadajduiesc ca si voi ne cunoasteti bine in cugetele voastre) Poate că ai fost salvat/ă dar gândeștete înainte de a mai păcătui că ar fi să moara Iisus Hristos pe cruce lângă tine când ar fi să faci vreun păcat. El a murit pentru ca tu să poți ajunge în rai pe gratis doar acceptând cadoul salvării, deci merită să-i faci voia.
- [ ]

| Kevinn2000 explică (pentru Sindbad):

Înțeleg, îi accept așa cum sunt, nu am nimic cu ei... Doar că sunt mirat. Data viitoare nu o să mă mai mir așa, aproape orice e posibil, am înțeles că nu trebuiesc să mai fiu atât de curios. happy

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Panamax cred că mi-a dat block, se poate așa ceva? Ori nimeni nu-i mai poate răspunde?
Zice că tu ești păcăliciul site ului și eu sunt un idiot, deoarece cred ceea ce zici. laughing
Dar eu, de fapt cred în Dumnezeu de mult timp, e normal să fiu de acord cu tine.
Văd că se bagă în seamă, dar asta e.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Scuze, tot nu am înțeles. Cum adică " planeta ta "?
Nu locuiești pe planeta Terra, ca și noi sau cum? Ori o zici la modul ironic, referitor la concepții?
Mi se pare posibil aproape orice, de aia întreb.

| Celcestietot a răspuns (pentru Kevinn2000):

Vorbești cu ei degeaba. Marea parte a utilizatorilor care au comentat sunt atei, de exemplu, Sinbad nu cred că este ateu și eu, atât, în rest îți prăpădești timpul cu ei, mai târziu o să te facă nebun sau prost, citește ce au spus despre mine și îți dai seama și singur.

| Celcestietot a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, ți-a dat block, și mie la fel. Pot vedea ce scrie, dar nu îi pot răspunde. Ăștia sunt lașii din ziua de azi...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Da, multe sunt posibile. Așa am citit recent că ironia ascute mintea și a celui care o emite și a celui care o primește.
Așa că te las să îți ascuți mintea lăsând răspunsul în suspensie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In primul rand, cum Dzeu e personajul principal din basm, poate exista el, fara sa existe satanel.
In schimb, daca satanel exista, atunci trebuie sa existe si dzeu, ca-i personajul principal din carte.

Doi la mana, da, religia e foarte neimportanta. In loc sa stai sa pierzi vremea, mai bine iesi in lumea reala si ajuti niste nevoiasi sau investesti timp in tine ca sa reusesti in viata.

Tot mai multi oameni se indeparteaza de Dumnezeu, ceea ce-i adevarat si-i un lucru bun. In sfarsit isi dau seama ca religia e inutila pentru reusita in viata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kevinn2000):

Esti si foarte credul. Nu-i de mirare ca ai ajuns sa crezi in batranei pe nori.
Era evident ca vorbea la modul metaforic, lucru care ma face sa fiu cert ca tu nu poti fi decat un fundamentalist pe principiul "noi muncim, nu gandim".
Si nu orice ti se pare tie posibil e si posibil in lumea reala, guvernata de patru forte fizice fundamentale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Interesant, insa au si ei dreptatea lor.hee hee
Când spui "Eu cred in tine" inseamna ca tu crezi ca acea persoana poate face ceea ce si-a propus cu bine. "Eu cred in Dumnezeu" Adica eu cred ca Dumnezeu, intr-adevar, ne va salva si va face o Judecata dreapta finala; sau eu cred ca satan ma va face, intr-adevar, unul dintre cei mai de succes oameni de pe Pamant.
Deci ai voie sa alegi sa crezi ori in Dumnezeu ori in satan.

Doar ca asa cum Dumnezeu a ales calea credintei, satan a ales calea indiferentei. El a avut suficient timp de la Adam încoace sa inteleaga psihologia umana si ne stie mai bine decat noi insine. Face tot posibilul sa ne faca sa iubim aceasta lume pentru a avea soarta ei.
Atat timp cat iubim lumea asta(stricata) pe care Dumnezeu o va parasi, lui satan nu-i pasa in cine sau ce credem pentru ca oricum facem dupa cum ne dicteaza el.

| MPersephone a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cand am spus eu ca exista doar un Dumnezeu? As impartasi credintele mele, dar nu dispun de vointa necesara, avand in vedere ca eu consider fanatismul o boala.

| enervezfraieri a răspuns:

Asa este.
Ai cel mai mic IQ de pe acest site.
Nu ma cert cu prosti sau cu idioti.
Le dau doar block.