| Mircea08 a întrebat:

Am vazut oameni care propovaduiesc Biblia si spun ca aceasta este lucrarea lui Dumnezeu.
- Care este lucrarea lui Dumnezeu?
- Cei care propovaduiesc Biblia nu sunt crestini - ce ar trebui acei oameni sa propovaduiasca daca ar fi crestini?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

In biblie nu se vorbeste despre penticostali, baptisti, ortodoxi, catolici, toate acestea au aparut mai tarziu, biblia vorbeste doar despre cei tari si cei slabi in Hristos, de aceea, Hristos nu ne-a impartit pe culte, Hristos ne-a dat adevarul si noi trebuie s ail urmam, adevarul este biblia, acolo este invatatura Lui, daca cineva ne spune un lucru care nu este conform cu biblia, trebuie evitat, de aceea este bine sa cunoastem biblia, nu doar ca sa ne traim frumos viata dupa acele sfaturi minunate si sa ajungem la cunoasterea Domnului Isus Hristos, dar ca sa ne ferim de erezii.

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

ASA ESTE!, dar as mai face niste completari :
Crestin – "Persoană care a primit botezul și crede în Isus Hristos, Adept al creștinismului."
(Dictionarul explicativ al lb. romane)
"Dar voi nu sunteţi în carne, ci în Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel 8/9)
Dar sa vedem care este "Duhul lui Hristos" :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh şi sunt viaţă."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Deci cuvintele pe care Iisus le-a spus (Evanghelia) sunt Duh, iar acesta este dat celor care il asculta.
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. "
(Faptele Sfintilor Apostoli – 10/44)
Lucrarea lui Dumnezeu :
Iisus a răspuns şi le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeţi în Acela pe Care El L-a trimis.
Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/29

1 răspuns: