| M25M a întrebat:

Am vazut raspunsurile la o intrebare postata recent ce a atins tema reincarnarii si nu pot decat sa evidentiez un lucru observat. Nu vreau sa jignesc pe nimeni anume, dar in majoritatea raspunsurilor la respectiva intrebare(si nu numai aceasta) se repeta placa: reincarnarea e falsa pentru ca nu este in concordanta cu invataturile crestine, daca exista Biblia atunci celelalte religii sunt false. Practic se foloseste un argument de tipul," doar Biblia este adevarata pentru ca este scris in Biblie ca este adevarata, iar Dumnezeu exista si altii zei nu pentru ca Dumnezeu spune asta in cartea Sa" iar de aici rezulta ca alte religii sunt false. Nu vreau sa schimb parerile nimanui sau credintele, dar totusi...nu se observa clar eroarea in argumentele construite pe aceasta idee? La aceeasi intrebare se aduce ca argument impotriva reincarnarii iluziile care le poate crea creierul, dar am observat ca aceleasi iluzii pot fi folosite in cazul experientelor extra-corporale ce implica si elemente crestine pentru a sustine existenta elementelor acestei credinte. La aceeasi intrebare se afirma ca reincarnarea ar fi falsa pentru ca nu rezulta din invataturile crestine, ori ca dacar ar fi reala simbolurile crestinismului ar fi anulate...si din nou intreb? Nu observati (la credinciosi ma refer) eroarea evidenta de logica pe care am prezentat-o mai sus? Cum poate ca " Biblia este cuvantul lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu spune asta in Biblie" sa fie valabil aici dar cand ar veni vorba de alt text, de alta religie sa pice?

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...şi îmi mai place cum deseori se urlă "trebuie să-mi respecţi religia/credinţa (adică să nu mă contrazici şi să nu râzi când o dau în ridicol)", dar îi vezi apoi cât sunt de dispuşi să respecte, când vine vorba de credinţele altora, diferite de ale lor.
Non-religioşii sunt măcar fair-play. :))
http://i.imgur.com/jscKm6a.png

| Mădă0611 a răspuns:

@ blabla chatterbox
" bai tantalailor? voi credeti chiar tot ce cititi? in toti anii mei de viata citit-am exact ca voi tot ce indrugati pe aici si nimic dar nimic nu s-a dovedit doar s-a repetat papagaliceste, ca o speranta si ca vointa omului de a se agata in fata mortii de ultimul pai ca innecatul.voi santeti intregi la minte?" laughing zise tantalaul care crede tot ce scrie in biblie sau in "vietile sfintilor parinti".

| Holiday a răspuns:

Stai relaxat ca si crestinii astia sunt vreo 30 000 de secte si culte, nici ei nu mai stiu de capul lor cum e cu povestea, si bineinteles ca fiecare secta considera fanteziile lor adevarate si pe toate celelalte bullshit-uri, nu ca nu ar avea dreptate toti cand le considera asa pe ale celorlalti, dar ideea lor este ca Biblia nu justifica crestinismul in general, ci doar secta lor si perceptia LOR despre povestile biblice.

| sublime89 a răspuns:

E singurul "argument" pe care-l pot aduce si ei. E de inteles, in lipsa altor dovezi, sa apeleze la acest pseudo-argument. Eroarea ar trebui sa fie evidenta si pentru un copil. Mi-e greu sa-mi imaginez cum cineva poate fi atat de limitat incat sa nu-si da seama de stupiditatea in care se baga.

| Radu284 a răspuns:

Hint: In biblie este pomenit conceptul de reincarnare. Chiar Isus il mentioneaza happy

| M25M explică (pentru Radu284):

Nu stiu pentru cine e indiciul... Nu asta era ideea.

| Radu284 a răspuns (pentru M25M):

Era pentru tine, ca ziceai ca biblia neaga acest concept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fraiere? lasa biblia, de cate ori ai murit si ai inviat personal ori te-ai reincarnat? hai spune tu sau oricare prost de pe aici ca EL personal a murit si a revenit intr-o forma ori alta. uita-te si tu.toti au citit despre extracorporalitate, adica nemaincapandu-si in propria pielea s-a facut doi.mai sa fie.si ala iesit din tine se facu si el doi si santeti patru? bai tantalailor? voi credeti chiar tot ce cititi? in toti anii mei de viata citit-am exact ca voi tot ce indrugati pe aici si nimic dar nimic nu s-a dovedit doar s-a repetat papagaliceste, ca o speranta si ca vointa omului de a se agata in fata mortii de ultimul pai ca innecatul.voi santeti intregi la minte?

| M25M explică (pentru anonim_4396):

Poti sa ma insulti cum vrei tu. Raspunde te rog la intrebare principala. Ti se pare sanatos din punct de vedere logic acel rationament pe care majoritatea se bazeaza atunci cand fac diferentierea dintre credinte. Da sau nu. E simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pus problema asta acum mult timp. Era cam al 3-lea subiect pe care am vrut sa-l abordez.

Am zis de mai multe ori ca ei isi distrug singuri argumentele atunci cand vine vorba de alte religii.

X - Eu am o carte.
Y - Pai si eu am una.
X - Da, dar a ta nu e valida, doar a mea e.

X - Am experiente personale
Y - Si eu.
X - Ale tale nu sunt valide, doar ale mele sunt.

X - Omul a fost facut din pamant iar femeia din coasta omului.
Y - Varianta mea spune ca oamenii au fost facuti din trunchiul unor copaci.
X - Pfff, ce absurd. Cum poti crede asa ceva?

Am cerut de mai multe ori dovezi unice care sa tina doar de crestinism si care sa nu se poata aplica altor religii.

Daca eu n-am primit raspunsuri si nu doar aici pe TPU, nici tu n-o sa primesti. Zic asta deoarece am putina "vechime". Cine stie, poate s-au mai schimbat unele lucruri si crestinii pot sa vina cu dovezi pe bune. Daca dai de cineva care are dovezi pe bune si care sa nu se aplice altor religii, sa-mi zici cine e ca am 4 intrebari simple la care vreau un raspuns. Nimeni n-a raspuns la acele intrebari. Poate mai devreme sau mai tarziu o sa se gaseasca persoana care o va face. Astept.

"Cum poate ca "[...] dar cand ar veni vorba de alt text, de alta religie sa pice?"... e foarte simplu, se numeste FAVORITISM.

| Denly a răspuns:

Ai dreptate. Despre calatoriile extracorporale am mai citit si eu. Daca la crestini nu exista asa ceva, poate la altii exista! Suntem prea mici sa intelegem.

| Muntgvb a răspuns:

Voi nu vedeti cat de frica va e de moarte?
Daca voi presupuneti ca iadul nu exista de ce va e asa de frica sa muriti? De ce incercati s-o dati in reincarnari si alte baliverne, de ce va agatati cu atata disperare de firul vietii?

| NOname a răspuns (pentru Muntgvb):

De unde ai scos aceste premise "ingenioase", care, în plus, nu au nicio legătură cu esenţa întrebării?

| Muntgvb a răspuns (pentru NOname):

Bine atunci, ia spune-mi, daca ai stii ca urmeaza sa mori in 5 minute(presupunere, sa fie clar), ai prefera sa mori sau te-ai reincarna daca reincarnarea chiar ar exista?

| NOname a răspuns (pentru Muntgvb):

Iar eşti paralel cu subiectul.
Este irelevant ce aş prefera. Ideea era că desconsideraţi alte credinţe, în timp ce pretindeţi ca ale voastre să fie respectate, deşi sunt la fel de iraţionale şi lipsite de o bază realistă ca cele, pe care le criticaţi, ceea ce denotă o mare doză de ipocrizie.

| Muntgvb a răspuns (pentru NOname):

Noi oferim unele explicatii pe baza credintei noastre,este adevarat, si le consideram bune din cauza credintei noastre, iarasi este adevarat.Da, fiind pe baza credintei noastre, nu toata lumea poate fi de acord cu ele.Este ceea ce se numeste exprimarea opiniei personale.Si da,ai putea sa spui ca suntem ipocriti.Dar ideea cum ca noi discriminam alte religii,de unde ati luat-o? Nu ii lasam pe musulmani sa-si exprime opinia? Nu ii lasam pe budisti sa-si exprime opinia? Nu ii lasam pe atei sa-si exprime opinia? Ca nu suntem de acord cu ce spun ei,asta e altceva, dar de unde si pana unde i-am discriminat? I-am lasat fara drepturi, ii omoram, ce le facem de ii discriminam in halul acesta? Nu vi se pare ca voi ne discriminati pe noi spunandu-ne ca ii discriminam pe altii, si fara sa aveti dreptate? Nu vi se pare ca sunteti la fel de ipocriti?

| NOname a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu (vorbesc doar în numele meu).
... căci ideea "eşti obligat să-mi respecţi credinţa" vine din partea religioşilor (unora dintre ei), deci ei sunt datori să-şi aplice ideea şi celorlalţi religioşi.
Din seria: respectă, dacă ai pretenţia să fii respectat!
Non-religioşii nu intră în ecuaţie. În ceea ce priveşte religie, nu au credinţe iraţionale, pe care să le forţeze asupra celorlalţi, cerşind respectul nemeritat şi neoferindu-l la rândul lor; deci nu poate fi vorba nici de ipocrizie (cel puţin nu aici).

| Holiday a răspuns (pentru Muntgvb):

"daca ai stii ca urmeaza sa mori in 5 minute(presupunere, sa fie clar), ai prefera sa mori sau te-ai reincarna"

Moartea nu e o preferinta personala, si daca preferi in rai si daca preferi in iad, si daca preferi sa te reincarnezi sau alte prostii, nu ajungi nicaieri, doar mori si atat, s-a terminat.
Restul nu-i decat fie prosteala religioasa, fie fantezii ale unora care nu pot accepta ca pur si simplu o sa moara, si gata.

| M25M explică (pentru Muntgvb):

De unde ai sustras tu aceste idei? Raspunde la intrebarea principala, este sau nu eronat rationamentul, ti se pare corect? P.S. nu cred in reincarnare, insa daca ar fi o varianta mai plauzibila.

| M25M explică (pentru Muntgvb):

Noi va discriminam pe voi ca ii discriminati pe altii? Omule nu este noi si voi. Eu am prezentat niste fapte, clare si evidente. Am dat si exemple de la intrebarea postat mai jos. Am sustinut afirmatiile cu dovezi. Si nu e vorba de discriminare aici. Ai inteles gresit. Este vorba de favoritismul pregnant care reiese din argumentele voastre construit in mare parte pe ceea ce am afirmat in intrebare.

| Muntgvb a răspuns (pentru NOname):

Ideea aceea nu a fost niciodata respectata in istorie, deci oricum nu (mai) am astfel de pretentii(sa-mi fie mie respectata credinta).
"Non-religiosii nu intra in ecuatie.[...]nu au credinte irationale"-aha, adica asa ca Big Bangul...

| Muntgvb a răspuns (pentru M25M):

Bine atunci,de ce va intereseaza subiectul de reincarnare, si nu va intereseaza subiectul unei morti in care sufletul iese din trup, si nu se reincarneaza in altceva? Ambele teorii sunt la fel de credibile din punct de vedere rational.
Revenind la intrebarea ta, rationamentul este corect, insa cu un detaliu omis:propozitiile "Biblia are dreptate" si "Biblia nu are dreptate" nu sunt confirmate sau infirmate din punct de vedere rational sau stiintific.Singura "demonstratie" pe care o aveti este "logica".

| Muntgvb a răspuns (pentru M25M):

"Noi va discrinam pe voi ca ii discriminati pe altii?"
Nu, am spus ca voi ziceti ca ii discriminam noi pe altii, desi nu e asa, noi doar ne exprimam parerea noastra in care spunem ca Biblia este adevarata(DUPA PAREREA NOASTRA!).

| Mădă0611 a răspuns (pentru Muntgvb):

Pentru ca intai ai vorbit de "voi", raspund eu. As muri cu placere. Singurii care se tem de moarte constient, sunt teistii, de asta si sunt teisti. E trist sa nu mai vezi sau simti anumite lucruri, dar vrei, nu vrei, odata si odata o sa se intample asta, deci nu e nimic de temut.

| M25M explică (pentru Muntgvb):

Nu ma intereseaza reincarnarea, ce nu intelegi. Am folosit un exemplu in care era vorba despre reincarnare si atat.
Multumesc ca ai raspuns in sfarsit la intrebare. Iar la ultima afirmatie, nu erau necesare ghilimelele. Logica este o stiinta iar din punct de vedere logic argumentul initial este eronat

| Muntgvb a răspuns (pentru Mădă0611):

E bine ca esti impacata cu aceasta situatie...deocamdata

| Muntgvb a răspuns (pentru M25M):

E bine ca "ne-am inteles".