| dracu14 a întrebat:

Am vazut recent la stiri un caz, un copil de 5 luni cu o problema cardiaca este lasat sa moara deoarece parintii lui, adepti ai religiei penticostale refuza operatia din cauza religiei.
Oare pana aici merge prostia? O tampenie de religie este mai importanta decat un copil?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religia penticostala nu se impotriveste tratamentului medical.Sotul meu are 13 luni de spitalizare si 20 de operatii.Este doar convingerea lor personala.

| Al99 a răspuns (pentru EmaS):

Parintii copilului au accepat interventia chirurgicala care se va desfasura in 3 etape.Sunt de etnie rroma.
Ma intristeaza sa vad cum o stire de cacao manipuleaza gloata de rationali de pe site.

| morningstar a răspuns:

Chiar ma intrebam de ce nu sare nimeni sa ii innegreasca pe credinciosi din moment ce unii abia asteapta un subiect de genul asta!
Ca sa lamuresc situatia, stiu sigur ca s-a stat de vorba cu parintii respectivi si ei au declarat ca nu li s-a explicat, ca personalul medical nu a stat de vorba cu ei referitor la detaliile situatiei lor, nu au fost informati corect iar ei au fost sceptici neavand informatii suficiente! Tipic medicilor de peste tot. Ulterior, am inteles ca parintii ar fi acceptat ca operatia sa fie facuta. Dar bineinteles ca ziaristii abia au asteptat un astfel de moment ca sa scrie de rau impotriva unei religii. Asta nu are nicio treaba cu religia, penticostalii accepta transfuzii de sange, operatii, intervenitii medicale, asa ca nu va grabiti sa ii judecati asa repede. Mai degraba concentrati-va asupra cazurilor din bransa voastra ca sunt mult mai multe si mai grave, cu siguranta. Copilului respectiv nu i s-a intamplat nimic ra si deja strigati in gura mare. Tare mi-ar placea ca la fel sariti si cand e vorba de un caz de omor, de avort sau de alte nelegiuiri care se petrec in bransa voastra!

NOname
| NOname a răspuns:

Ignoranţa şi fanatismul unora nu au limite...
Şi-ar sacrifica şi propriul copil pentru idei idioate.

Răspuns utilizator avertizat
| Duucu a răspuns:

De acord cu EmaS de data asta.
Religia penticostală este de acord cu intervenții medicale.Aici e vorba de psihicul tămpit al părinților.Dar ce să faci,"niezău le știe pe toate".

| M25M a răspuns:

Nu este singurul caz de acest gen care s-a intamplat la noi. Acum cativa ani (parca 2) o adolescenta a avut un accident de masina iar pentru operatie era necesara transfuzie de sange iar parintii pe baze religioase(nu mai stiu din ce religie), au refuzat, eventual adolescenta a murit.

| Lizzu a răspuns:

Da.Este mai importanta decat o viata. Sau poate inteleg ei viata intr-un fel diferit de ceilalti.Nu-mi pot explica asa oroare.
Refuza transfuziile de sange, transplantul.

Oameni ignoranti, religie ignoranta care crede ca daca accepti un organ sau sange de la alta persoana te intoxici, devii impur si spurcat.

--Mi-e scarba la propriu si mi-e sila de ei pentru ca nu aleg sa ofere sansa la viata unei fiinte care a venit pe lume pentru a trai si a face ceva frumos din viata sa.
Ii decid viitorul niste ignoranti si fanatici.

Ar trebui sa religia asta sa nu existe pe fata pamantului. Sa vina potopul peste ea.

| Al99 a răspuns (pentru Lizzu):

Ai fost manipulata de un articol de cacao.
Informeaza-te si gandeste cu creierul tau.
Copilul va fi operat.
A fost o neintelegere dar nu din cauza religiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare cu convingerile sale! Nu este treaba noastra!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Când din vina părinţilor este pusă în pericol viaţa copiilor (minori, fără discernământ), cam este treaba tuturor, Hørrør, şi mă mir că nu se iau măsuri legale.

Oricine dintre noi, eu sau tu, am fi putut să avem ghinionul de a ne naşte într-o familie ca aceasta, de fanatici religioşi şi să murim de zeci de ori până la vârsta majoratului, când am fi putut să luăm decizii proprii şi să nu mai depindem de prostia părinţilor şi lipsa de atitudine a autorităţilor.

Nu mi se pare drept ceea ce se întâmplă acestor copii.
Este un abuz şi ar fi trebuit să fie protejaţi de el (ca şi în cazul părinţilor violenţi sau pedofili, când aceştia răspund legal pentru vătămarea copiilor).

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

Te aprob total, NOname.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu este traba noastra a repet. Aceste lucruri se intampla mereu! Nu avem ce sa facem! Nu suntem in masura sa judecam deciziile altora!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru prima data sunt de-acord cu EmaS si zic acest lucru deoarece eu personal m-am nascut intr-o familie penticostala.
Aceasta o fi convigerea lor proprie sau fie te-ai incurcat si e vorba de martorii lui Yehova.

| dracu14 explică (pentru anonim_4396):

Asta a fost stirea, pe care au repetat-o de vreo 3 ori, au spus clar penticostali.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dracu14):

EH, atunci sunt mirat, deoarece eu insumi sunt nascut intr-o familie penticostal, apropo tu esti satanist spiritual?

| dracu14 explică (pentru anonim_4396):

Nu,sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma dracule? daca moare in spital il iei tu.sil duci la stapanatu satan. daca moare in biserica se duce la Domnul, si tu poti sa0ti bagi gheara in gat ca chitigoiul.

| BlackSulphur a răspuns:

That's the (ancient jewish) spirit!

| morningstar a răspuns (pentru BlackSulphur):

Bla bla bla...

| BlackSulphur a răspuns (pentru morningstar):

Matur si relevant. Foarte frumos.

| morningstar a răspuns (pentru BlackSulphur):

Exact asta am de spus cand citesc aberatii! big grin

| albaKiara a răspuns:

Asta e convingerea lor.
PS nu mai vorbi tu de religiile altora, mai bine uita-te la porcaria de imagine care ti-ai pus-o, Hitler a folosit-o ca sa creeze o Europa plina de razboi si foame! Jumatate de europa a fost distrusa.Si tu ca un satanist bun esti de acord normal...

| dracu14 explică (pentru albaKiara):

Prostul pana nu e fudul parca nu e prost destul, hai du-te la culcare ca vad ca n-ai minte.

| AnyAnA99 a răspuns:

Acei oameni cred ca ajung in iad daca salveaza un om.asa cred ei.Nu pot sa imi dau seama cat de redusi sunt unii... Dumnezeu nu te pedepseste daca faci o fapta buna si salvezi viata cuiva--adica e logic-pentru orice crestin.Si nu, prostia nu merge pana aici.E fara limite(din pacate sad )

| Al99 a răspuns:

Stirea este de cacao.
Parintii sunt de etnie rroma si au acceptat cu greu operatiile.
Nu este usor nici pentru ei.
Penticostalii nu sunt impotriva interventiilor chirurgicale, si nici adventistii.
Acestia din urma nu accepta transfuzii de sange sau derivati.
Operatiile micutului de 5 luni era deja programata in Germania fara consultarea parintilor
Poate ca nu au bani de drum, cazare, masa etc.
Daca o stire de rahat o credeti fara sa ezitati nu mai am cuvinte.

| traiescdeciexist a răspuns:

Foarte naspa. Sa-ti condamni copilul la moarta pentru o tampenie? sincer nu stiu unde se poate ajunge cu tampenia asta!

| robroy a răspuns:

Dumnezeu lucreaza prin multi oameni inclusiv doctori, dar nah, fiecare cu credinta lui.

| Ruxandra1234 a răspuns:

Nu ai de ce sa dai vina pe religie pentru prostia unora. Conosc o doamna, de religie ortodoxa, care poarta batic si fuste lungi mereu pentru a "semana cu Fecioara Maria". Oamenii mai deviaza de la religie, dar religia practicata cum trebuie, este un lucru bun.

| zoliunico a răspuns:

Dar voi tare dastepti este cine sunteti Domnul sa crititati religia?

| Mădă0611 a răspuns (pentru zoliunico):

La noi 2 + 2 = 4.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pe langa exprimare, mai are probleme si cu calculul! laughing Lasa-l in lumea lui. laughing