| HighFlyer a întrebat:

Am vazut un film "The Book of Eli" in care dupa o apocalipsa un om care avea biblia era cautat de un mogul de pe acolo, ca sa le dea biblia oamenilor si sa se supuna lui pentru ca aveau vointa slaba, si ala a zis ca asta s-a mai intamplat o data.(actiunea e dupa 2000 d.Hr)
Voi ce credeti? Eu cred ca asa s-a intamplat si acum 2000 de ani si cred ca biblia a fost facuta mult mai tarziu dupa ce scrie acolo, prin vremea imp bizantin.

9 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nu ai inteles filmul deloc, actiunea nu s-a petrecut acum 2000 de ani ci intr-un viitor post-apocaliptic.

| HighFlyer explică (pentru M25M):

Asa am zis si eu d.hr

| Lizzu a răspuns:

Tot ce e posibil.
Crezi ca filmele SF din ziua de azi sunt facute din pura imaginatie? Eu cred ca au o baza, o baza stiuta bine de cineva.
Au un sambure de adevar.

| dragos9234 a răspuns:

Deci dupa mintea ta acum 2000 de ani a avut loc o apocalipsa?

| Lizzu a răspuns (pentru dragos9234):

Se referea nu la apocalipsa ci la faptul ca un om care detinea biblia a dorit sa supuna alte mii de oameni doar pentru ca el detinea "puterea" de manipulare...

| dragos9234 a răspuns (pentru Lizzu):

Aa happy

| Lizzu a răspuns (pentru dragos9234):

Bb tongue

| LegionarulRoman a răspuns:

Bibilia a fost facuta prin 300 d.Hr(cu tot cu NT) iar VT era deja cu 300 de ani i.HR. Evrei nu aveau Biblia si credeau in divinitate, de unde rezulta ca nu Biblia i-a controlat pe oameni.

| BlackSulphur a răspuns:

What the f*** did I just read?