| Someonewhoappreciatelife a întrebat:

Am vizionat o serie de documentare National Geographic despre siguranţa zborului. Acolo se prezentau diferite mecanisme sau metode ce au fost inventate pentru a preveni diferite pericole ce pot apărea în condiţii meteo nefavorabile. În acelaşi timp se spunea că factorul cel mai important rămâne totuşi omul; nimic nu-l poate înlocui. Vreau deci să vă întreb: Vi se pare logic să credem că cele mai performante aparate (care sunt rodul celor mai înţelepte minţi) rămân inferioare omului care după părerea unora este rodul întâmplării oarbe?

28 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Momentan creierul uman, teoretic, este cel mai avansat "sistem", care poate avea unele reactii/relfexe pe care o masinarie nu le poate avea. Insa s-au construit drone aparate care pot zbura fara pilot la bord dar care necesita un control uman din afara. Capacitatea noastra de decizii, cred eu, este importanta si superioara fata de o masinarie.

| RAY a răspuns:

Omul nu este rodul unei intamplari oarbe, omul este produsul a evolutiei vietii de 3, 7 miliarde de ani, desigur ca creierul a devenit complex e o perioada foarte lunga de timp, o perioada pe care nu o putem procesa e prea mult, da vezi tu aia care au inventat au fost geni, nu suntem cu toti geni, majoritatea dintre noi facem lucruri usoare cum ar fi lucru, acasa cam atat, nu prea ne folosim mintea, stramosi nostri o foloseasu la maxim de aia suntem mai inteligenti ca restul animalelor noi neam folosit mintea nu fzicul, uite isi propun sa fac tu un tv sau un pc, masina etc priveste istoria geniile au creat tehnologia nu oamenii normali, nu am mai avansat in inteligenta de 100 de mii de ani

| MMihai a răspuns:

Nu prea ai formulat clar întrebarea, poate ar trebui reformulată întrebarea, ca să înțelegem exact ce ai vrut să întrebi de fapt!

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru RAY):

Dar înainte cu 3.7 miliarde de ani ce sa întâmplat?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Omul e baza.

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

"omul este produsul a evolutiei vietii de 3, 7 miliarde de ani". Vrei să spui că evoluţia a fost un proces controlat de o Inteligenţă, astfel că nu e corect să spunem "întâmplare oarbă"?

| M25M a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Cu astfel de intrebari vei ajunge exact unde vrei tu, la raspunsul pe care il vrei tu sa il auzi, si anume la Dumnezeu, creatorul inteligent. Este ok sa recunoastem cateodata ca inca nu stim unele lucruri spre exemplu cum nu stim inca ce s-a intamplat acum cca 14 mld de ani inainte de Big Bang.

| Zenicide a răspuns:

Nu stiu cum compari tu oamenii cu "aparate" (nu stiu nici ce intelegi prin aparate, nici la ce aparate te referi). Ne folosim de aparate pentru ca sunt mai puternice, mai precise, mai rapide. Le-am creat pentru calitatile pe care nu le avem noi ca sa ne folosim de ele.
Cat despre siguranta zborului, fii sigur ca in curand si avioanele publice vor fi 100% automatizate. Primul pas desigur e automatizarea autovehiculelor http://www.youtube.com/watch?v=uoiJeIb0wBA

| Someonewhoappreciatelife explică (pentru M25M):

Cel mai important lucru nu este dacă se va ajunge la răspunsul pe care mi-l doresc, ci care este răspunsul la care conduce logica.

| M25M a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Acele raspunsuri vor veni, insa in timp. Mai sunt multe goluri pe care stiinta nu le-a umplut. Nici eu nu sunt de acord cum ca din nimic am aparut, pozitia actuala a stiintei, insa nici nu cred ca suntem roadele unui design divin.

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Acum 3,7 mld de ani a aparut viata, acum desigur ca vei spune ca zeul tau a creat viata, fara supare tu nu esti deschis la minte, si inchis in convingerile tale, am intrebat eu o data de ce intrati si toti ati spus propaganda religioasa, va inteleg va exprimati convingerile, dar nu spune ca esti o minte deschisa ca nu-i adevarat

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Pozitia stiintei nu este ca din nimic am aparut, am vazut un documentar despre asta cu un fizician in care recunoastea ca nu stie inca, ce a cauzat acea energie

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Sunt cativa care afirma, laolalta cu Hawking, ca inainte de big bang a fost nimic chiar ar fi o posibilitate ca aceasta teorie sa fie valida. Asa si eu am vazut mai multe documentare in care era prezentata teoria branelor sau teoria seriei interminabile de explozii(big bang-uri). Intr-adevar exista si unii care afirma ca nu se poate preciza inca cu exactitate ce a cauzat acea explozie si nu accepta aceste teorii.

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Ciudat e ca eu nu cred ca din nimic a aparut acea energie, ceva a cauzato ce nu stiu inca, da e adevarat ca uni spun ca din nimic a aparut acel big bang ba uni vb de multi-universuri dar acolo ajungem primul univers de ce a fost cauzat, am ajuns ateu pentru ca stiu ca nu din nimic apare ceva si din ceva

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Te uiti la multe documentare?

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Am vazut The Fabric of Cosmos si ti-l recomand este destul de ok iar momentan sunt la primul sezon la Through the wormhole, cand voi termina si cu acesta ma gandesc la Nova ScienceNow.

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Nu ma laud dar am adunat tot ce a fost posibil in materie de univers si evolutie pe blog le-am vizionat pe toate, eram obsedat de acel big bang pentru ca vreau sa stiu, si da nu-mi place raspunsul a aparut din nimic

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Nu esti singurul dezamagit de raspunsul acela.

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Sincer sper ca pana cand mor sa se descopere ce a cauzat acel big bang

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Tu intri pe pagini ateiste?

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Ce parere ai despre blasfemie? ca asta fac astia pe paginile alea nu le critic dar ateismul inseamna blasfemie nu stiam, la intarniri intre ateii ai fost?

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Nu ma intereseaza nici blasfemia nici cine o promoveaza si de ce.
Nu am fost la intalniri atee si nici nu cred ca am sa ma duc vreodata. Fara suparare mi s-ar parea plictisitor sa discutam aceleasi ideii, mai interesant ar fi sa ma intalnesc cu niste iehovistii sa vad cat de repede pot sa ii enervez laughing

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Isi plac iehovistele

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Eu am fost anul trecut, mi-a placut ca am vazut ca mai exista ateii si in realitate, dar mai mult anti-teisti nu ateii, bine eram vreo 7, 8 din toata Timisoara

| riri2 a răspuns (pentru M25M):

De ce neaparat "iehovisti"?

| M25M a răspuns (pentru riri2):

Am dat un exemplu la intamplare, atat timp cat nu hartuiesc si nu baga pe gatul altora religia lor nu am nimic cu ei.

| riri2 a răspuns (pentru M25M):

M-am linistitwinking

Hartuiala - nu facem noi asa ceva.
A baga religia ta pe gatul cuiva - nu cred ca merge, in general, deoarece fiecare trebuie sa se convinga singur.