| americanu00334567 a întrebat:

Am voie sa mananc peste in Postul Mare daca nu postesc? (nu in zilele cu dezlegari)

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Degeaba posesti cu mancarea daca nu isi iubesti aproapele

| minrest a răspuns:

Dezlegare este de la post, asta e sensul dezlegarii. De exemplu, dezlegarea la ulei, este permis uleiul cand e dezlegare, si cu atat mai mult, cand nu e post. Asa ca poti sa mananci linistit. Nu stiu daca stii acum o suta de ani, daca nu tineai Postul Mare erai considerat ca si nebotezat.

| AC4S4 a răspuns:

Daca nu postesti? Pai daca nu postesti de ce iti pui intrebari despre ce ai voie sa mananci in timpul postului?

| americanu00334567 explică (pentru AC4S4):

Tind sa cred(dar nu sunt sigur...de asta am pus intrebarea) ca orice credincios indiferent daca posteste sau nu, nu are voie sa manance peste decat in zilele in care se fac dezlegari (evident ca cei care postesc deja nu mai au voie sa manance deloc nici un fel de carne chiar daca este dezlegare sau nu)

| AC4S4 a răspuns (pentru americanu00334567):

Pai restrictiile la anumite alimente se aplica celor care postesc. Tu cum nu vrei sa tii post, atunci ai voie sa mananci orice vrei, oricand.
Poate tu ai alte dileme, eventual nu stii ce inseamna postul.

| Mclaren12 a răspuns:

Cine te opreste sa mananci peste? De ce n-ai manca daca iti place? Este si ea sanatoasa daca este gatita corespunzator.

| americanu00334567 explică (pentru Mclaren12):

Religia! cica doar in dezlegarile la peste credinciosii (indiferent daca postesc sau nu) au voie sa manance.

| Mclaren12 a răspuns (pentru americanu00334567):

Astea-s prostii. Este grav de tot daca religia iti ordona ce sa mananci si ce nu. Daca ne-am lua dupa crestinism, am fi toti niste slabanogi vegani lipsiti de putere.

| VictorFenrir a răspuns:

Mananca linistit ca nu ti se intampla nimic rau daca mananci peste cand nu scrie in calendaru' ****

| VictorFenrir a răspuns:

Si eu fac baie in smoala