|

America, tara tuturor posibilitatilor!

Asa popor credincios (neoprotestant), te intrebi cum totusi apar aceste fenomene religioase:

http://ro.stiri.yahoo.com/......36278.html

De remarcat ca evenimentele se desfosoara intr-un locas de cult. Ce dogma religioasa da girul unor asemenea tipuri de casatorie?

17 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Concluzii ale parintelui Cleopa des pre eretici:

"1.Toate sectele sunt de data recenta, caci istoria nu le recunoaste-poate tocmai de aceea- nici ele nu cunosc si recunosc istoria.Deci n-au dovada unei continuitati apostolice-de la Apostolii Domnului-si n-au ele garantia adevarului.

2. Aproape toate sectele au fost nascocite de oameni neinvatati, sau cel putin fara o pregatire indestulatoare, necesata intelegerii si aprofundarii Sfintei Scripturi.Pregatirea lor nu le-ar fi putut garanta competenta talcuirii nici macar al unui articol de ziar sau a unui text profan oarecare, oricat de iluminati sau pretiosi s-ar pretinde a fi.Ei vorbesc in numele religiei cam cu aceeasi competenta cu care ar vorbi lacatusii in numele agricultuii, semidoctii si analfabetii in numele stintei si al progresului, sau agricultorii in numele astronomiei.De necontestat este faptul ca doctrinele lor n-au reprezentat un pasa inainte in talcuirea si aprofundarea Bibliei, ci dimpotriva, au dat dovada numai de nepricepere si de misticism fanatic si bolnavicios.

3. Cele mai multe secte din tara noastra sunt de provenienta straina, unele din ele fiind sadite cu scop vadit impotriva neamului nostru romanesc.

4. Unele s-au nacut din liberalismul Protestant, ca reactie impotriva ingradirilor dogmatice ale Bisericii Catolice, iar altele provin dintr-un habotnicism care n-a fost multumit cu gradul de pietate si disciplina a Bisericii Ortodoxe.

5.Fiecare secta a cautat sa aduca ceva nou, propriu numai ei, prin care sa se caracterizeze si sa se deosebeasca de toate celelalte secte.

6.Fiecare secta aparte, precum si toate la un loc, sunt numai forme diferite de manifestare ale neinlaturatului sectarism, care de veacuri a bantuit si a hartuit Biserica lui Hristos si apoi cu rusine s-a stins prin puterea si intelepciunea lui Hristos, care este Capul si Mirele Bisericii. "

Deci.ce sa ne asteptam de la astfel de "biserici".Am inteles ca pana si biserica romano-catolica ar accepta casatoriile...2006 - 2260 + Vezi răspunsul întreg

| explică (pentru LegionarulRoman):

Ce om minunat a fost Parintele Ilie Cleopa! Citea Sfinta Scriptura in original in greaca veche! Ce analiza corecta si lucida a facut despre cultele neoprotestante!

Multumesc pentru raspuns si pentru link!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru Jardelin):

Tatal meu insa, citind si din alti sfinti parinti, nu este de acor d cu capitolul "Stilismul"(vechiul calendar). Acesta este singurul punct, cu care nu este de acord din toata cartea.In rest, aici gasesti ce vrea muschiu' tau despre secte, ereziile lor etc.Ai sa vezi ca la faza cu icoanele,cand dicuta parintele cu sectarul, acesta punea intrebari ca si sectarii de pe TPU: ca este chip cioplit, ca ne inchinam la aur ca, ca, ca.

16 răspunsuri:
| a răspuns:

Banul!
/// Banii!

| a răspuns:

Dracul da girul la toate religiile protestante si neoprotestante.

| a răspuns:

Asa si? Oh, asa e, am uitat mesajele pancardelor crestinilor: "GOD HATES FAGS"

| a răspuns (pentru M25M):

Imi place cum este formulata intrebarea. Ceva gen "Doar cum pot ei sa faca asa ceva? Nu au cum sa fie crestini, trebuie sa fie sectanti."

| a răspuns:

Si care-i problema?

| explică (pentru dragos9234):

Nu e nici o problema. Am pus o intrebare!

| a răspuns:

Draga domnilor inteligenti. Americanii sunt catolici.

| a răspuns (pentru HueyFreeman):

Http://www.credinta-mea.ro/religii/ortodoxa/religii_sua_cosmina_c_14335/

| a răspuns:

Religia loveste oriunde indiferent de loc, societate si timp.

| a răspuns:

Siunt protestanti.Reverand iseamna si Pastor.
Ortodocsii si Catolicii nu ar accepta asa ceva.

| a răspuns:

E normal sa ii casatoreasca, trebuie si ei sa isi recupereze oamenii care nu mai dau pe la biserici, ca doar nu e ca ortodoxia, o afacere cu statul aici, o donatie de la stat acolo si uite 100 de milioane de euro cadou pentru o noua biserica.
Bisericile sunt un cuib de puroi indiferent de cult.Cineva trebuie sa toarne niste propolis peste ea.

| a răspuns:

De ce te intereseaza cine cu cine se casatoreste?

| explică (pentru dött):

Simpaticule, ca sa nu-ti spun altfel, nu ma intereseaza! Ma doare in cot daca tu stai capra din cind in cind! Totul e sa n-o faci in vazul lumii si sau sa ma agresezi audio-vizual cu orientarea ta.

Daca ai probleme cu vederea, uita-te mai bine! Am pus o intrebare, o vezi? Citeste-o inteligentule, esti capabil sa raspunzi la ea? Daca nu ciocul mic si dispari de aici!

| a răspuns (pentru Jardelin):

Nu inteleg de ce te ataci atata. Lol.