| Inferno a întrebat:

"Animal biped si fara pene". In acest fel descria Platon fiinta umana. Si probabil stim filosofia lui Platon si cat de bine se armonizeaza ea cu crestinismul, asa cum afirma si Tutea in repetate randuri.
Ce parerea aveti despre afirmatia lui Platon privind omul?
Este corecta, este falsa? De ce?

Pentru "inteligentii" siteului, afirmatia facuta de Platon este una pur filosofica, asa ca nu va grabiti sa dati exemple de alte animale bipede si fara pene care nu sunt oameni.

17 răspunsuri:
| Inferno explică:

Deci spune ca suntem animale sociabile da nu spune ca suntem animale. Aha, am inteles. Tare logca asta. Termenul "sociabil" schimba acceptia termenului "animal"?

| Inferno explică:

Deci spune ca suntem animale sociabile da nu spune ca suntem animale. Aha, am inteles. Tare logca asta. Termenul "sociabil" schimba acceptia termenului "animal"?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Atat a gandit marele filozof atunci, la ceea ce vedea in jur, acum daca te caracterizeaza nu ma opun

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu cat de adevarata este, nu cunosc greaca veche sa traduc eu. Insa 'armonizarea ' filozofiei cu crestinismul este exclusa. A fost de altfel un sinod, printre primele, in care "aripa ' filozofica a crestinismului a fost inlaturata, s-au impus dogmele si s-au respins judecatile filozofilor considerate nocive pentru cult.

| Inferno explică (pentru oprescudorin11):

Ai spus o mare tampenie.
"Insa 'armonizarea ' filozofiei cu crestinismul este exclusa."
Filosofia poate fi armonizata cu orice. Poti sa o armonizezi si cu un rahat de pe strada daca vrei.

| Duhovnicul a răspuns (pentru Inferno):

Nu, nu poti.
In dogme nu poti filozofa. De aceea nu pricep de ce l-ai pus in ecuatie si pe Tutea, care numai filozof nu e.

| Inferno explică (pentru Duhovnicul):

Eu nu am spus ca poti filosofa in dogme, am spus ca poti crea o filosofie compatibila cu o dogma.
Tutea este considerat filosof, ca nu a fost... asta e alta problema.

| ErrorFound a răspuns:

Este corecta, dar intrebarea este: Ce legatura au penele? :-?
Nici maimutele n-au pene, nici cimpanzeii, nici delfinii, nici balenele, nici elefantii...

Ar fi un subiect ce trebuie dezbatut, cel referitor la pene, daca stii la ce ma refer: http://rlv.zcache.com/......vr_512.jpg

| suffarstar a răspuns:

Fiecare cu neamurile lui. Unii au pene altii au blana si mananca banane. Eu sunt Zimbru. cool

| Kalla a răspuns:

Nu vad ce treba are cu religia.
Nu suntem animale.
Corect, nu avem pene nici solzi si de abia daca avem par.
Nu mi se pare prea filozofic.Niciodata nu mi-a placut Platon ca filozof.Aristotel a fost un ganditor mult mai bun.Defapt,nici nu se compara.

| Inferno explică (pentru Kalla):

Si Aristotel spune ca omul este un animal.

| Kalla a răspuns (pentru Inferno):

In fraza lui Aristotel "suntem animale sociabile" el vrea sa spunem ca nu putem trai fara sa avem pe cineva langa, nu putem trai singuri pentru ca ne-am nascut ca sa socializam.Nu a spus ca suntem animale.Animal poate esti tu daca crezi asta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Kalla):

Ai zis cel mai mare rahat pe care l-am auzit azi. N-ai pic de logica, daca Aristotel a zis ca suntem animale sociabile, inseamna ca a zis doar ca suntem sociabili? Citeste de 1000 de ori ce-ai zis, si sa nu mai spui asa ceva niciodata.

| Kalla a răspuns (pentru Thunderstruck):

Vorbeste cu profesoara mea de psihologie.Recent am invatat sociologia si ea ne-a scris pe tabla ce a zis Aristotel. Ceea ce am zis eu ne-a explicat ea.Si sa stii ca este corect asa. Daca zicea ca suntem doar animale eram de acord cu tine dar a adaugat sociabile si asta schimba tot.Controleaza pe internet in carti unde vrei.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Kalla):

Deci eu daca zic ca esti frumoasa, dar esti proasta, inseamna ca zic ca esti doar proasta? (nu zic serios, mi-e lene sa caut alte adjective acum). Poate vreau doar sa evidentiez a 2-a caracteristica, dar nu am cum s-o exclud pe prima. O sa intelegi odata si odata.

| dracu14 a răspuns (pentru Kalla):

Def:Un animal este un organism pluricelular, heterotrof, deci care nu își poate produce el însuși substanțele organice necesare hrănirii, fiind nevoit să folosească substanțe organice gata preparate luate din mediu.Sa inteleg ca tu esti bacterie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai suntem animale. Ce sa mai comentez la asta?