| Superior a întrebat:

Animalele au viata de apoi? Si daca nu, de ce? Ma gandesc ca cateodata animalele sunt mai ingeri decat oamenii care le taie pentru. haine, carne. De exemplu cainii isi iubesc stapanii si unii chiar ii apara cu pretul vietii (Un caine care plange la mormantul stapanului https://www.youtube.com/watch?v=896Aor9CHVM; un caine in doliu pentru. stapanul sau https://www.youtube.com/watch?v=GlrlYrt_sQ8 ). Deci..consider ca si animalele merita un loc cu noi in viata de apoi!

26 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Poate nu intelegem actul creatiei. Poate ca pot fi recreate intr-o alta lume. Insa ceea ce e important gasim in Noul Testament. Si sintetizat gasim: pacatul personal si aproapele. Foarte multi dragalim cu placere un catel, insa de la omul lovit intoarcem nasul.

| sabin89 a răspuns:

Conform DEX animal este orice vietate. Deci ne putem imagina cum si țânțarii, si gandacii de bucatarie si râmele din pamant sa aiba viata de apoi. Ar fi ceva.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, ele mor și nu au posibilitatea de a fi inviate.Eclesiastul 3:19, 20

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai asa... s-a demonstrat irefutabil ca noi avem viata de apoi si deja ducem discutia in zona regnului animal? Mdah.

| Mayhem666 a răspuns:

De aia iubesc eu animalele mai mult decat oamenii (exista si exceptii de oameni pe care ii iubesc la fel de mult cum iubesc si animalele, sau uneori chiar mai mult).
"Animalele sunt mai ingeri decat oamenii" (asta ai spus-o tu)
Unde ai vazut tu un om atat de bun incat sa il consideri inger?
Stiu ca ce urmeaza sa spun nu are legatura cu intrebarea, dar eu tot o sa o spun :
Animalele mele preferate sunt pisicile si mi se par foare kawaii.

| Superior explică (pentru Mayhem666):

M-am referit la faptul ca sunt femei in lume care isi arunca copii la gunoi,iar animalele cum ar fi caini,vacile (din astea domestice) isi apara cu pretul vietii puii. Ba chiar,daca ai un caine (poate te innebunesc ca vorbesc doar de caini,dar asta e exemplul care-mi vine) si un prieten cu tine,si cazi in lac,prietenul o sa stea sa se uite ca prostul si nu o sa aiba curaj sa puna nici macar picior un mm pe apa,dar cainele probabil ar sari sa te salveze (am vazut cazuri). Si uite,animalele arata simpatie si iubire si fata de oameni, nu numai de propria specie, iar noi le eutanasiem, omoram, chinuim, mancam...

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

De ce ai spus "noi", nu ne baga te toti in aceeasi categorie, eu nu as rani un animal, de aceea sunt si vegetarian.

| Superior explică (pentru Mayhem666):

Ma refeream in general la rasa umana...

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Totusi, zic sa nu generalizam.

| vocea a răspuns:

Salut, noi oamenii suntem limitati si nu putem stii sigur nimic.
Este posibil sa aiba viata si este posibil sa nu aiba.

| reihiuke a răspuns:

Nici oamenii nu au, decat daca isi creaza suflet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este adevarata chestia cum ca animalele au fost create de natura, atunci nu au suflet, ci doar instincte si din diferite motive sunt rase de animale mai inteligente decat altele sau animale mai docile decat altele etc.
Daca nu au suflet, atunci nu au ceva sa ramana dupa moartea lor fizica (n-am auzit niciodata de fantome de caini sau alte animale).
Animalele sunt mai ingeri decat oamenii? Daca esti crestin, iti zic sigur ca nu vrei sa stii ce-s aia "ingeri".

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Au existat si caini fantoma happy Pardon, exista happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Tot ce am gasit despre "caini fantoma" erau doar mituri si legende.
Imi poti zice unde ai citit ca exista fantome de caini?

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Nu mai stiu, dar am vazut eu happy Dar stiu un exemplu, nu este o fantoma si mai exact un demon, Cerberus, cainele cu 3 capete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Am citit "legenda" lui Cerberus pe wikipedia. Este o prostie, nu a existat niciodata asa ceva. Poate ideea de "caine cu 3 capete" o fi un concept spiritual pe care nu-l inteleg.
Nu exista "demoni" care iau suflete in "infern". Asta este inventia crestinismului cu care va spala creierele sa faceti doar "fapte bune".

| CinevaAnonimă a răspuns:

Animalele sunt asa deoarece asa le- a facut Dumnezeu.Ele nu au vointa libera.Ele nu au viata de apoi deoarece nu au suflete, ci doar un fel de duh care dispare odata cu moartea lor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Animalele SUNT suflete! Scrie chiar in Geneza 1:24 „Şi Dumnezeu a mai zis: „Să dea pământul suflete vii după specia lor: animale domestice, alte creaturi care se mişcă şi animale sălbatice ale pământului, după specia lor!" Şi aşa a fost. "

„un fel de duh care dispare odata cu moartea lor." - ideea asta cum o argumentezi, fiind vorba de o intrebare despre crestinism? Vreau sa iti mai arat un text biblic

Eclesiastul 3:19, 20 „Căci sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt; toţi au acelaşi spirit şi omul nu întrece cu nimic animalul, căci totul este deşertăciune. Toţi se duc în acelaşi loc. Toţi au venit din ţărână şi toţi se întorc în ţărână. "

Duh=spirit. Ca raspuns pentru utilizator, la moarte, cu totii mergem in tarana, de unde am venit, fie animal, fie om. Omul e superior animalelor doar pentru ca a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Dar Dumnezeu i-a zis lui Adam ca daca avea sa incalce porunca, avea sa moara in aceeasi zi. Geneza 2:17

„Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri"."

„Şi lui Adam i-a zis: „Fiindcă ai ascultat de glasul soţiei tale şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem (...) ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce" (Geneza 3:17-19)

Intrebarea care se naste e urmatoarea: la ce se refera Biblia prin cuvantul „tarana"...

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru VelaJohnny):

Se referea la tarana, nu e cu sens figurat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Tu ai venit din pământ? Vițelul nou născut a ieșit din pământ?
„Toţi au venit din ţărână şi toţi se întorc în ţărână. "
Raspunsul la intrebari ar trebui sa fie „da!", daca textul de mai sus se refera la tarana propriu-zisa, la pamant. Voi provenim din tarana literarawinking!

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Noi provenim*

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu l-a facut pe Adam din tarana si pe Eva dintr- o coasta de- a lui Adam, iar noi suntem urmasii lor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ai fost foarte aproape de semnificatia „țărânei" in acest contextwinking.

| Superior explică (pentru VelaJohnny):

Oricum,ma gandesc ca ar fi nasol ca in viata de apoi sa nu ai parte de animalele care ti-au tinut companie si le-ai iubit.

| Niklauss a răspuns:

Animalele nu ajung in viata de apoi pentru ca ele nu au suflet. Ele sunt doar mijloace prin care omul poate ajunge la mântuire.

| TabletaSB a răspuns:

Da cam asa e, cum spunea Nica9876. Animalele au doar duh de viata, nu au suflet. Suflet are doar omul, si astfel este vesnic, nu dispare.
Acum, cred cu siguranta ca omul care ajunge in comuniunea cu Dumnezeu in viata de apoi, poate sa primeasca si animalul lui drag, pentru ca bucuria lui si fie mare. Dumnezeu poate face orice.