| iulius21 a întrebat:

Animalele pe care le mancam si le omorim inainte de asta ce loc ocupa in univers, au suflet?

Răspuns Câştigător
| miradoniz a răspuns:

@iulius21 De fapt, și Dumnezeu a spus la fel în Geneza(1-29).Cred ca de asta, în postul ortodox sunt interzise orice produse de origine animala.Acum,odată ce oamenii au fost izgoniți din gradina Edenului, s-au schimbat datele problemei.Lui Noe i se spune ceva referitor la asta, în Gen 9, 2-6, din nefericire,mi se pare un text neclar și eu nu cunosc interpretarea Sfinților Părinți. Iisus spune ca nu asta contează,oricum,"pentru oameni este imposibil" sa se mântuiască(și continuă"pentru Dumnezeu,totul e posibil"). Apostolul Pavel(el fiind evreu, cunoștea bine legile lor)explica ceva mai clar în 1, Corinteni 10, 25-27.Cu ajutorul Domnului, sper sa găsești raspunsul pe care îl cauțihee hee

16 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asa se spune.

| Angel0 a răspuns:

Bineinteles ca au suflet.

| chelstone a răspuns:

Depinde, pentru ema de exemplu nu au suflet, pentru Mihaidavidoglu1954 si plantele au suflet, ambii crestini.

| chelstone a răspuns:

Eu n-as spune ca animalele n-au suflet, cand te gandesti de exemplu ca vulturii vaneaza pentru puii iar femelele vulturi haranesc si incalzesc puii, as spune ca au si suflet si constiinta, nu stiu cat este instinct, si vulturii simt amenintarea pradatorilor si isi protejeaza puii, la randul lor ataca animale mai slabe (iepuri) dar o fac cu grija, nu cumva sa devina ei hrana coiotilor de exemplu.

| miradoniz a răspuns:

Hm,știu doar ca în Biblie este folosit același cuvânt pentru crearea animalelor (în Gen 1-30) și pentru om în 2-7 "suflare de viata"(în ebraica"nephesh hayyah"-care a fost tradus în greaca cu "psyche"-suflet)

| miradoniz a răspuns:

@Baloohee hee numai dacă pentru tine,"spiritul" înseamna inteligența,imaginația, în fine, tot ce ne face sa fim "după imaginea Domnului"hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru miradoniz):

DA... ce zici tu.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Mda si daca te intalnesti cu leul in padure si te omoara si te manaca crezi ca se intreaba oare "cina" asta ce loc ocupa in univers ca buna a mai fost la gust!

| ShowTim3 a răspuns:

Normal ca da happy au suflet, problema lor e ca nu au inteligenta dezvoltata ca a noastra!
Animalele parerea mea e ca au suflet happy si e o prostie sa zici ca nu au!

| bluebios a răspuns:

ANIMALELE (si aici includ si pe om, care face parte din regnul animal, increngatura cordate, subincrengatura vertebrate, clasa mamifere, ordinul primate, familia hominidae, genul home, specia sapiens, subspecia sapiens) NU AU SUFLET.

Ce diferente majore vedeti voi intre om si celelate mamifere? Toate nasc pui vii pe care ii hranesc cu lapte si de care au grija, toate isi petrec viata muncind sa faca rost de ceva de mancare, toate se joaca si isi pot arata afectiunea una fata de alta, toate mamiferele sunt curioase cand vad ceva nou, toate simt durerea si le este frica de moarte. Fiecare specie are un nivel diferit de inteligenta, noua poate ca ni se par toate animalele la fel, dar probabil difernta de inteligenta dintre un om si un cimpazeu este aceeasi ca cea dintre un cimpanzeu si un lup samd. Omul nu este inrudit numai cu maimutele de fapt omul a avut un stramos comun cu fiecare specie de pe acest pamant pentru ca toti am evoulat din aceeasi specie de celula primordiala.

Toti suntem o mare familie chiar daca ca sa supravietuim trebuie sa ne mancam unii pe altii. Omul ca sa supravietuiasca trebuie sa creasca in stil intensiv animale si sa le omare in masa sau sa le vaneze pe cele din sapbaticie, sa experimenteze pe animale, chiar si pe specii foarte apropiate lui cum ar fi cimpanzei. Eu zic ca de vina pentru asta este evolutia, Dumenzeu ce scuza are?

A spune ca animalele nu au suflet si ca omul are mi se pare un lucru de un cinism nemasurabil.

| iulius21 explică:

Domnul ne-a lasat sa ucidem animale dar nu ne-a dat voie sa-l omorim pe om asta inseamna ca este o diferenta intre noi si animale si implicit ocupam locuri diferite in acest univers.
Verbul a ucide ma deranjeaza indiferent ca este vorba despre om sau animale.Ma intreb de ce trebuie totusi sa ucidem ca sa traim?
Si daca totusi putem ucide animale de ce nu putem ucide si oameni? Care este diferenta intre noi si restul?
Hai ca plantele au doar corp eteric si nu ar fi o problema, dar animalele au ca si noi si corp astral, deci?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu au suflet, la fel ca noi.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Da, animalele au suflet, dar nu e vesnic ca al omului.

| reihiuke a răspuns:

Da, au suflet. Dar este o lege naturala spirituala care nu este cunoscuta. Vietuitoarele au anumite vibratii si materia se poate transforma doar daca este luata de la un nivel imediat inferior. Spre exemplu noi nu putem sa mancam iarba. Dar iarba este mancata de anumite animale, iar acele animale le mancam noi. Asa e legea in univers facuta si ea are un scop pentru care e asa. Cine spune ca nu e bine sa mananci carne se inseala. Unele elemente necesare organismului nu le poti lua decat din carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele nu au suflet ci doar viata. Viata au si plantele si animalele dar numai omul singur are suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca au suflet, dar nu si spirit.
Oamenii sunt niste zei, niste zei nemuritori.