| anonim_4396 a întrebat:

Apare undeva in biblie ca sarpele din gradina edenului a fost satana? Apropo, imi place partea cu "sa mananci tarana".

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Apocalipsa 12, 9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care însealã întreaga lume, a fost aruncat pe pãmânt; si împreunã cu el au fost aruncati si îngerii lui. "
Sarpele cel vechi, cea mai veche referire la sarpe se face in Geneza deci "sarpele cel vechi" (din vechime)"
In Biblie se mai face referire la "sarpele fugar" evident este vorba despre satana: Iov 26, 13. Suflarea Lui însenineazã cerul, mâna Lui strãpunge sarpele fugar."
Tot in Apocalips apare sarpele:12,
14. Si cele douã aripi ale vulturului cel mare au fost date femeii, ca sã zboare cu ele în pustie, în locul ei unde este hrãnitã o vreme, vremuri si jumãtatea unei vremi, departe de fata sarpelui. 15. Atunci, sarpele a aruncat din gurã apã, ca un râu, dupã femeie, ca s-o ia râul. 16. Dar pãmântul a dat ajutor femeii. Pãmântul si-a deschis gura, si a înghitit râul pe care-l aruncase balaurul din gurã. 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos."
Apocalips 20, 2. El a pus mâna pe balaur, pe sarpele cel vechi, care este Diavolul si Satana, si l-a legat pentru o mie de ani." Unde apare comparatia dintre Sarpe si Dracul apare si o caracteristica de baza a acestuia INSELACIUNEA. Geneza 3, 4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotãrât, cã nu veti muri: " Si tocmai atunci a aparut si moartea in ecuatie, evident Eva a fost INSELATA.

| sabin89 a răspuns:

O referire directa nu exista. Singurul verset care ar putea da de inteles ca Satana este sarpele de la inceput (de la inceputul istoriei biblice) este Apoc. 12:9

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Deci e mai mult o interpretare personala partea cu "satana este sarpele de la inceput". Ceva gen "biblia zice despre extraterestrii".

Sunt ramuri din crestinism care nu considera ca satana este sarpele respectiv? Daca da, stii cateva?

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate stiu eu (nu bag mana-n foc), toate ramurile admit ca S. e acel sarpe.

| RAY a răspuns:

Da apare in mitologia crestina ca e satana acel sarpe, nu vezi ca el cu gura arunca apa, ce fantezi nebune, Atunci, sarpele a aruncat din gurã apã, ca un râu, dupã femeie, ca s-o ia râul

| martzian a răspuns:

Sunt convins ca, pana la urma, zbaterea ta va avea un rezultat pozitiv. Doar indoiala il poate face pe un om sa puna mereu aceleasi intrebari - desi se teme sa incerce.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Se pare ca trebuie sa-ti repet si tie.

1 - pun intrebari legate de mai multi zei nu doar despre unul singur (cel putin nu pe TPU) deci nu e o "zbatere".
2 - nu am nici o indoiala asa cum tu nu ai indoieli legate de alti zei sau alte religii.
3 - daca pun diverse intrebari nu inseamna ca si cred in existenta lor sau ca voi incepe sa cred pur si simplu fara niste dovezi bune.

Acum sa revenim la intrebarea principala : ai un raspuns bun sau nu?

Si daca tot ai zis de "zbatere","indoiala","temeri","rezultate pozitive" si altele de genul, ai dovezi pe bune care sa ateste existenta zeului tau? Dovezile care se pot aplica altor zei sau unor personaje din desene animate/ benzi desenate/ filme si altele nu sunt valide. Dovezile sunt valide doar daca sunt testabile si se pot aplica zeului tau si atat.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu "trebuie" sa imi repeti nimic. La fel cum nu trebuie sa dai explicatii cu privire la propriile derapaje. Fiecare isi face propriile alegeri, care au consecinte directe asupra propriei vieti. Judeca si tu, cine este (ca mod de abordare) absurd in ecuatia asta?

Un raspuns bun? Da, am. Din nefericire tu nu il doresti. Apropo de faptul ca pui intrebari la care s-a mai raspuns.

Daca am dovezi? Nu trebuie sa ti le ofer eu, iti sunt la indemana. Dar, daca accepti provocarea, iti garantez ca vei avea o surpriza placuta. Apropo, ce faci duminica viitoare? Te-as invita la biserica!

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Deja m-am saturat de invitatii penibile. Am fost la destule biserici, am fost chiar si intr-o tabara crestina, am fost la liceu teologic si altele de genul. E absurd sa-mi zici mie asa ceva. Cat despre dovezi, daca ai fi fost cu adevarat corect ai fi recunoscut ca nu exista dovezi care sa se aplice doar zeului tau si care pot fi testate.

O sa te intreb si pe tine acelasi lucru pe care am intrebat-o pe ema :

Zeul tau are nevoie de un loc special amenajat pentru a-si face simtita prezenta sau pentru a se face vazut? Din "provocarile" voastre exact asta rezulta.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar te infierbanti degeaba. Parerea mea, deja exprimata, este ca te temi de necunoscut. Si din cauza asta bravezi. Esti comic si frizezi ridicolul atunci cand ai pretentia pseudostiintifica de a testa supranaturalul cu mijloace fizice, naturale.happy

Dumnezeu si-a facut cunoscuta prezenta. Tu stii cel mai bine. Nu are nevoie de nici un loc... Tu ai! happy

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Ti-am mai zis ca incepi sa devi penibil? Aveai la inceput raspunsuri acceptabile dar ai inceput sa aberezi exagerat de mult prin afirmatiile idioate de genul "te temi de necunoscut", "Tu stii cel mai bine". "Nu are nevoie de nici un loc... Tu ai!", "derapaje" si multe altele de genul.

Faza cu "dumnezeu si-a facut cunoscuta prezenta" se poate aplica oricaror zei si oricarei persoane religioase indiferent de religie. Poti sa o aplici lui Krishna, Odin, Zeus, Hanuman, Perun si multi altii. Din acest motiv, nu e o dovada sau un argument valid.

Data viitoare, la intrebarile mele fie oferi un raspuns bun fie nu mai zici nimic.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma voi supara pe tine. Stiu prea bine cat de mult poate sa doara... adevarul! Din iritarea ta graduala inteleg ca ai dori sa ne faci sa credem ca nu am dreptate in ceea ce te priveste, desi nu ma contrazici intr-un mod logic. Fie, te rugam sa ne oferi o explicatie mai buna pentru ceea ce pare, pentru orice om cu bun simt si cu un minimum de cultura generala, o obsesie la limita patologicului.

Trebuie sa intelegi ca nimeni nu doreste sa te supere mai mult decat deja esti suparat. Doar ca, agitandu-te ca un pepsi nu sperii pe nimeni si nici nu vei schimba credinta celor ce sunt crestini cu adevarat In afara de poza aia crunta nu putem "citi" decat un om dezamagit (poate de unii dintre cei ce se numesc pe nedrept crestini) - nicidecum unul ce are convingeri temeinice. Repet, ne poti oferi dovezi care sa infirme spusele mele - doar nu poate fi mai greu decat demonstratia existentei lui Dumnezeu si tot nu scapi nici o ocazie sa implori, mai mult sau mai putin agresiv, prezentarea lor...

PS: Imi cer scuze daca ceva din ce am spus te-a lezat intr-un fel sau altul.