| AvalohAlyn a întrebat:

Apocalipsa/sfârșitul lumii chiar e atât de aproape?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De unde ai mai scos si asta?
Pana acum au fost zeci de asazise profetii privind sfarsitul lumii si nici una nu s-a implinit. Nimeni nu poate spune cand va fi sfarsitul lumii, in orice caz nu cred ca va fi prea repede.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

"I make no apologies for putting microorganisms on a pedestal above all other living things, for if the last blue whale choked to death on the last panda, it would be disastrous but not the end of the world. But if we accidentally poisoned the last two species of ammonia-oxidisers, that would be another matter. It could be happening now and we wouldn’t even know…"
(Professor Tom Curtis, July 2006, Nature Reviews Microbiology)

| danut a răspuns:

1) Apocalipsa NU inseamna sfarsitul lumii ci Sfarsitul Pacatului in Univers.
2)Nu noi hotaram vremurile si timpurile DAR Dumnezeu a lasat "pietre (borne) kilomnetrice" dealungul vremurilor.
3) Aceste borne kilometrice pot fi intelese DOAR de poporul Sau, chiar daca unii vor sau nu. acesta este adevarul.
4) Bornele din Apocalipsa arata ca REVENIREA lui Isus Hristos este foarte aproape,
5) Odata cu revenirea lui Isus Hristos toti cei HOTARATI pentru Univers, toata omenirea va avea parte de o schimbare TOTALA privind viata, chiar si corpurile noastre vor fi SCHIMBATE pentru viata fara limite si calatoria in Univers. Intre noi fie vorba, oamenii NU POT zbura prin cosmos din cauza radiatilor (chestie stiuta bine dar ne spusa), ar trebui niste nave cu pereti din plumb de cel putin 3 metri grosime sau ceva care inca nu s-a inventat inca.
6) Da, vremea pacatului este aproape de sfrsit.

| Celcestietot a răspuns:

Din cate se observă, este aproape. Iisus ne povestește despre semnele sfârșitului, la Matei 24:3. Sunt și profeții celebre de exemplu cea a lui Ioan de la Ierusalim, care anunță vremea sfârșitului. Asemenea profeții au făcut mulți alții.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, sfarsitul e aproape ai uitat femeiile sunt purtatoare iar barbatii suferinzi si sa stii ca Biblia in sine e adevarata 100%, Dumnezeu a scris si planificat tot, vietiile noastre si a generatiilor urmatoare, lumea nu merge intr-o directie buna asa a fost mereu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sau apropiat vremuriile acelea de final din toate punctele de vedere "se spune ca exista un Dumnezeu in fiecare din noi dar din pacate pentru noi Dumnezeu a murit si noi o data cu el" acum pricepi, aici nu mai e de trait la fel si in strainatate.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ha, ha, ha, ai devenit ridicol.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum spui tu "frate" nu stiu de ce dar cred ca o sa ne vedem la judecata de apoi atunci o sa cunosc si eu persoana care ma JIGNIT.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Credintele pur subiective nu pot fi folosite drept argumente valide intr-o discutie rationala. "Va veni o judecata de apoi" nu este cunoastere. Nu avem niciun motiv de a crede ca stii despre ce vorbesti. Problema nu e ca o judecata de apoi ar fi imposibila, ci ca nu poti dobandi cunoastere despre asta. Nu pot exista dovezi obiective ca va avea loc o astfel de judecata.

Voi crede ca teologia crestina a fost dovedita in mod obiectiv atunci cand crestinismul va fi singura religie legala in China, India, Pakistan si Afganistan.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Lasă-l că nu înțelege, și îți pierzi timpul cu el.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca Dumnezeu vrea ca sfarsitul lumii sa vina-n 16500 d.Hr. sau 18500 d.Hr., cine esti tu sa-i spui ca n-are voie? Nu avem niciun motiv sa credem ca stii in ce secol va veni sfarsitul lumii. Intrebarea "de ce te-am crede pe tine?" este inceputul intelepciunii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca il abandonezi pe Dumnezeu esti pierdut, nu uita el e singurul care te mai tine in viata.

| StrongHeart a răspuns:

Sincer nu cred, sunt atatea lucruri care poate ne descurajeaza, dar atata timp cat oamenii inca stiu sa iubeasca si sa ierte, sa construiasca si sa se ajute intre ei, nu vine Apocalipsa.
Cred ca ce se intampla acum..Trecem printr-o etapa de schimbare,tot ce stiam ieri nu mai e neaparat valabil astazi,e o trecere la o era digitala, eu personal cred ca lumea cum o stim noi e pe sfarsite pentru ca totul va evolua, cred ca lumea va mai exista mii de ani, deci noi trebuie sa nu ne mai gandim la sfarsitul lumii si scenarii apocaliptice, ci sa realizam ca suntem turisti aici pe Pamant si sa facem sa conteze traiul nostru aici.Asta poate sa insemne orice,daca ajuti un om cu o paine sau il faci sa zambeasca,sau poate esti un geniu si descoperi leacul la vreo boala incurabila,sau esti un arhitect bun si construiesti, orice ai face trebuie sa ai incredere in tine, in ceilalti si in viitorul omenirii, sa nu pui doar raul inainte.Vom trai si vom vedea multe schimbari, dar nu vine Apocalipsa in urmatorii 100 de ani, iti promit eu.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu cred că vine încă, mai are vreme!

| chuckmanson a răspuns:

Isaac Newton credea că Apocalipsa va veni în octombrie 2066. Rămâne de văzut. El de asemenea a crezut că a doua venire a lui Iisus va fi în anul 2000. De asemenea, Joseph Smith, profetul mormonilor, a prezis că Iisus se va întoarce în 1891. Martorii lui Iehova și-au încercat și ei norocul, dar au eșuat și ei de nenumărate ori. Awkward! Predicții despre a doua venire a lui Iisus au loc de prin secolul III d.Hr. și de atunci toată lumea își încearcă norocul.Toate, absolut toate predicțiile despre apocalipsa biblică au eșuat.
Iisus a spus că apostolii lui vor fi acolo să îl vadă și că apocalipsa va avea loc în generația curentă. Matei 16:28
Dar aparent toți apostolii lui sunt morți, iar Iisus a întârziat cel puțin 1900 de ani. Deci putem spune cu siguranță că nu se întoarce.