| JulyDreams a întrebat:

Aproape in fiecare weekend trece prin fata blocului o cersetoare care canta. Am mixed feelings legat de asta.
Imi vine de multe ori sa urlu la ea ca sa nu mai vina, dar nu o fac si astept sa vad daca iese altul la geam s-o injure in locul meu. Totusi nu iese nimeni... si vine aproape in fiecare weekend, desi nu primeste nimic de pomana. Canta cat poate de tare, despre Dumnezeu si sanatate. Oare oi fi singurul deranjat de asta?
Uneori mi se face mila de ea cand ma gandesc la cum traieste... dar de obicei ma cam enervez.
Voi aveti asa ceva in cartier? Ce ganditi cand vedeti ca iar vine?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sa spun,cine stie de ce a ajuns in situația asta, am vz pe Youtube un matemacian care era om al strazi, prima impresie e una dar cand vezi de ce a ajuns in situatia aia e altceva, tu ca bun crestin ar trebui sa vb cu ea, sa o ajuti, dar sunteti egoisti va pasa de voi

| anonimg a răspuns:

Asta este lipsă de educație din partea guvernului. Conducerea statului a uitat să pună pe lista lor și astfel de cazuri.
Femeia nu poate să se sinucidă. De furat nu este bine.
Ca să o ajuți n-ai decât să suni de fiecare dată la 112 când trece femeia pe acolo. Poate așa se vor sesiza autoritățile. De amendat n-au cum să o amendeze, că n-are cu ce să plătească.
Dar cum am zis mai sus: conducerea statului este preocupată cu alte lucruri. Locuri de muncă nu fac nici pentru calificați; cu cât mai puțin pentru altă categorie de oameni.
Dar dacă există vreun proiect în avantajul financiar al statului, atunci statul ar mai misca ceva și ar găsi o mie de soluții acolo unde acum nu există niciuna. Dar statul român nu știe că investiția este primul pas spre dezvoltare.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Culmea e ca in constructii, de exemplu, e lipsa mare de forta de munca. Din 1000 de romani care n-au ce manca 999 de fapt sunt niste putori care n-au chef de munca de nici un fel. 1% sunt cei care au intr-adevar afectiuni grave si nu pot presta vreo munca.

" Dar cum am zis mai sus: conducerea statului este preocupată cu alte lucruri. Locuri de muncă nu fac nici pentru calificați;"

Cum "face" statul locuri de munca? Ce ar trebui, concret, sa faca?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

"Culmea e ca in constructii, de exemplu, e lipsa mare de forta de munca." Aceasta este o poveste de adormit copiii. Răspunsul este clar: patronii români te plătesc puțin. Am văzut cu toții că există și alte țări în UE care sunt mai dezvoltate decât cotețul numit "România". Dacă pib-ul țării este mic asta înseamnă că există incompetență la locul de muncă din partea guvernului. Acei oameni dovedesc încă din 1990 că sunt incompetenți. Le mai dau încă 30 de ani de acum înainte, și tot coteț o să ne numim.
Nu știu cum să-ți spun, dar am văzut lucrări făcute de "meseriași" care eu le-aș fi făcut mai bine decât ei, chiar dacă nu eram în meseria respectivă.
"Aşa vorbeşte Domnul despre prorocii care rătăcesc pe poporul meu, care, dacă au de muşcat ceva cu dinţii, vestesc pacea, iar dacă nu li se pune nimic în gură, vestesc războiul sfânt". (Mica.3:5)
Așa este și cu conducerea țării: dacă au de mușcat ceva cu dinții vor face ceva pentru țară; dar dacă nu au vreun folos financiar care să le crească veniturile, nu vor dezvolta țara.
Deci eu ca muncitor am grijă ca să îmi fac treaba ca la carte; și în ce mă privește eu chiar o fac. Dar nu pot să lucrez nici pe degeaba. Că -vorba aceea- am niște nevoi așa mai speciale: să mănânc, să mă îmbrac.
În adolescență am lucrat pe șantier mulți ani la poduri de căi ferate și rutiere; în ploaie, vânt și frig; dormeam în barăci la un loc cu drojdia societății, cu toți bețivii care se tăiau între ei. Veneam acasă și la 5 săptămâni; și trebuia ca să mai vin și cu bani de acasă ca să trăiesc, pentru că salariul era prea mic. Și nu aveam vicii ca să zici că îmi cheltuiam banii pe cine știe ce plăceri. Și aveam și sporuri de periculozitate, și zile nelucrătoare lucrate. Dovada sunt fluturasele de salariu pe care le am si acum. Și cu toate acestea salariul era prea mic.
Eu sunt o dovadă vie că patronii români sunt niste oameni spurcați. Nu toți, doar 99, 9%. Am lucrat și în Spania mai multa vreme, și tot la români.
Deci când aud de lipsa de forță de muncă în România mi se face scârbă. Pentru mine aceasta expresie este de natura copiilor mici.
Eu dacă știu să fac un lucru, îl fac; și îl fac cum trebuie. Dar am văzut mulți meseriași incompetenți; așa sunt și oamenii din conducerea statului român.
Sunt și incompetenți și spurcați, prin faptul că îți oferă un salariu minim cu care nici ei nu ar putea să trăiască.
Deci să nu mai aud vreodată de lipsă de forță de muncă. Prin salarii prea mici, statul român nu se face vinovat doar de înmulțirea cerșetoriei, ci și a delicvenței; chiar și a majorității divorțurilor.

"Cum "face" statul locuri de munca? Ce ar trebui, concret, sa faca?"
Iartă-mi te rog ironia, dar dacă nu ar face nimic, lucrurile ar fi mers mai bine în țară. Chiar nu pot să răspund la o astfel de întrebare.
Dar dacă tot se caută un răspuns, atunci să facă și un salariu maxim, care să nu depășească dublul salariului minim. Atunci îți spun eu că s-ar fi găsit soluții acolo unde acum nu este nici una. Până atunci toate eforturile lor nu sunt decât povești de adormit copii, spuse într-un coteț numit "România".

| DeyCj a răspuns:

Eu unu nu am aşa ceva la mine-n cartier.Bine, eu sunt un caz izolat că locuiesc într-un cartier rezidenţial păzit, şi de asta nu intră şi iese doar riveranii şi vizitatorii lor.
Cerşetorii...99% din ei ar trebui puşcaţi, că decât să lucre mai bine cerşesc, şi se mai şi automutilează pentru ca să inspire milă mai multă.
Se ştie că un cerşetor câştigă un salar mediu numai din activitatea asta ilegală, iar autoritățile ignoră acest lucru, deşi lege există, dar nu se pune-n practică, din păcate.

| Apokales a răspuns:

Ma gandesc ca am facut niste alegeri politice gresite in viata asta.

| Digikey a răspuns:

Mie o cersetoare imi tot ura sa ma fereasca Dumnezeu de boli si i-am urat si eu sa-i tina Dumnezeu toti dintii in gura macar pana a doua zi.
A tacut instant.

| JulyDreams explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Interesant e ca am primit un mesaj de la un user, cu niste citate religioase. Acum ma tem sa nu fiu racolat de martorii lui iehova. Cine m-a pus sa postez sad

| JulyDreams explică:

Nu stiu de ce a ales cersitul... daca nu si-a gasit sau daca nu poate munci. Poate nici in tara nu sunt prea multe oportunitati pentru ea.
Intrebam mai mult pentru ca nu stiu care ar fi reactia buna din partea mea, in situatia asta care se tot repeta.