| Artesano a întrebat:

Ar fi mai bună o lume în care toţi oamenii ar fi atei?

Înainte de a răspunde, întrebaţi-vă: „Există vreo dovadă că, dacă ar fi acceptat de toţi, ateismul ar crea o lume mai bună?". Să ne gândim: Un milion şi jumătate de cambodgieni au fost ucişi de khmerii roşii în încercarea acestora de a instaura un stat marxist, eminamente ateist. Iar guvernarea lui Iosif Stalin în URSS, stat ateist, a dus la moartea a zeci de milioane de oameni. E adevărat, aceste atrocităţi nu pot fi atribuite direct ateismului. Ele demonstrează, totuşi, că ateismul nu poate asigura pacea şi armonia în sânul unei naţiuni.

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta a facut mult bine. Pentru ca aceasta este misiunea ei, ca sa mantuiasca sufletele, ca sa le pregateasca, ca sa le trezeasca, ca sa se ingrijeasca drept de toate oile, pentru ca vremea celei de a doua veniri este necunoscuta, dupa cum necunoscut este si sfarsitul vietii noastre. Asadar pentru aceasta trebuie ca sa se implineasca toate semnele.

Spune te rog care este parerea ta, la ce sau la cine se refera in acest verset?,,"... pana cand cel care o impiedica acum va fi dat la o parte. Si atunci se va arata cel fara de lege, pe care Domnul Iisus il va ucide, cu suflarea gurii Sale, si-l va nimici cu stralucirea venirii Sale" (II Tes.2, 7-8),,.

Răspuns utilizator avertizat
| Arthur a răspuns:

Iar ca o completare, legile de bază ale creştinismului se regăsec în legislaţiile civice a tuturor societăţilor civilizate.
La baza tuturor legilor morale şi sociale stă Decalogul.
Cam cum ar arăta un stat eminamente ateu, care ar trebui logic să renunţe la acele legi de inspiraţie Biblică :
„Să nu ucizi."
„Să nu furi."
„Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău."
„Să nu poftești casa aproapelui tău." etc.
Pentru atei nimeni dintre noi nu este neapărat necesar celuilalt şi ar putea la fel de bine să nu existe. Cam la acest lucru s-ar reduce valoarea umană într-un stat ateu.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Pai nu ai logica. Doar din moment ce suntem atei, nu credem ca biblia a fost inspirata de Dumnezeu si a fost creatia omului. Deci de ce sa renuntam la creatia omului? Luam din biblie ce ne convine, dar nu doar din biblie si din toate cartiile unde este promovata o oarecare moralitate, creata tot de om. Si nu doar biblia afirma aceste legi morale, fiecare popor le-a cunoscut, intr-o masura mai mica sau mai mare.
Nu contest ca crestinsmul a adus la aparitia omului modern si la aparitia stiintei moderne, dar acum e timpul sa trecem peste aceasta etapa in evolutia noastra.
Fiecare om care care s-a nascut printre oameni stie ce este bine si ce este rau, indiferent de cultura din care provine.

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Am mai multă logică decât ai putea avea tu vreodată. Dacă eşti ateu şi dacă împrumuţi percepte religioase şi nu vrei să le numeşti astfel este treaba ta, din punctul meu de vedere o teoremă sau o lege oarecare, din indiferent ce domeniu, aparţine celui care a descoperit-o, a prezentat-o celorlalţi.
Legea gravitaţiei sau a relativităţii nu au fost descoperite de onor poporul ci de anumite minţi luminate a căror nume îl poartă. Deci tu ca ateu dacă te conformezi unor legi de origine creştină nu te poţi numi în esenţă ateu.
Prostii multe citesc şi pe aici legat de ( printre altele ) :
Suedia - Religie: evanghelişti luterani 94%; romano-catolici 1, 5 %
Austria :Religions: Roman Catholic 78%, Protestant 5%, other 17 % etc.
Deci cele mai mari procente de necredincioşi, adică 4 - 5 %, mari procente care afectează economia după capul unora.
Deci ca exerciţiu de logică la nivel de grădiniţă : după voi nu cele peste 80 sau 90 % afectează economia ci acel mic procent de atei! Foarte interesant!
Iar moştenirea bunăstării o au de pe vremea când cei religioşi erau şi mai aproape de 100 %.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Vai dom'le ai o "logica" imbatabila :)).
Iau unele idei si din religia hindusa fara sa cred in vreo zeitate din acea religie. Religia a fost inventata tot de om ca sa raspunda la unele intrebari legate de viata, iar faptul ca crestinismul abordeaza unele subiecte morale nu inseamna automat ca in spate sta Dumnezeu.O lege, o inventie sau orice alta descoperire, apartine tuturor celor care o cunosc si o accepta, indiferent daca altu si-a batut capul sa o descopere. Sunt sigur ca nici tu nu aplici tot ce scrie in biblie si alegi doar ce vrei, ca daca ai aplica totul, acum ai fi la inchisoare. In biblie poti vedea foarte frumos evolutia morala a omului, de la nu tolera celelalte triburi, pana la intoarce obrazul.
Imi plac unele idei si din grecia antica, spuse de anumiti filozofi care credeau in zeii din mitologia greaca, dar asta nu inseamna ca zeii le-au revelat acele idei.
Nu imi pune mie in gura ceea ce au spus ceilalti atei, ca nici eu nu iti spun ce au zis alti crestini despre toleranta crestina.
Faptul ca oamenii unei tari sunt mai morali, mai educati decat oamenii altei tari nu tine de religie si tine de mentalitate.
Oricum nu inteleg de ce trebuie sa vii cu astfel de date mincinoase despre numarul credinciosiilor din acele tari, lasa-ma sa iti dau un exemplu despre Suedia.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Suedia#Religie
Suedezii sunt printre cei mai puțin religioși oameni, doar 2% din cetățeni ducându-se în mod regulat sau semi-regulat la un serviciu religios. Mai puțin de 24% din cetățenii Suediei cred în existența unei divinități, între 17 și 83% fiind clasați ca atei. Majoritatea populației religioase este creștină, de rit protestant, luteran (evanghelic). Această majoritate este organizată în jurul Bisericii Suedeze (Svenska Kyrkan). Există și un număr destul de important de protestanți de alte rituri (mai ales în Dalarna și Vasterbotten), grupați în jurul "Bisericilor Independente" (Frikyrkan). Mai există și o mică comunitate romano-catolică. În plus, imigranții din fostul spațiu sovietic și Serbia au dus la creșterea numărului de ortodocși, iar imigranți din Iran, Iraq și Bosnia-Herțegovina au dus la creșterea numărului de musulmani (astăzi între 100, 000-150, 000).
Oficial, peste 76% din cetățeni sunt înregistrați ca membri ai Bisericii Suedeze (în scădere cu aproximativ 0.7% anual). Acest lucru se întâmpla dintr-un motiv birocratic - până în 1996 copiii nou-născuți erau automat înscriși în biserică dacă unul dintre părinți era înscris în registrele acesteia. Mai mult, separarea legală între stat și biserică s-a produs de-abia în 2000, când statul a retras sprijinul oficial acordat Bisericii și a anulat obligația acesteia de a efectua recensăminte ale populației.
Libertatea religioasă a fost recunoscută din 1862, iar ateismul ca opțiune de gândire a fost adăugat explicit în textele legale în 1951. Societatea suedeză este una foarte laică, religia fiind privită ca un lucru privat, nu public. Nu se studiază cursuri de doctrină religioasă în școli, dar se predau cursuri de etică și morală, unde se discută atât valori laice cât și valori religioase, cât și istoria religiilor.

Grija mare cu denaturarea adevarului.

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Vorbeşti atât de convins de parcă tu ai fi făcut recensământul populaţiei din Suedia. Mai există şi alte date mai puţin Wiki : http://www.besttourism.ro/ghid-europa-suedia.html
" Religie: evanghelişti luterani (94%); romano-catolici. "
Altă sursă : http://www.clopotel.ro/enciclopedia/Tarile_lumii_Suedia-327.html

Religia: crestinism (luterani 87%, catolici 1, 5%)
Sau aici : http://www.referat.ro/referate/Mentalitatea_suedeza_eed3a.html
''Biserica oficială este Biserica Luterană căreia îi aparţin 95 % dintre locuitori. Majoritatea suedezilor nu se duc la Biserică în mod regulat, dar bisericile din toată ţara sunt pline la sărbătorile religioase. ''
Am învăţat că orice informaţie trebuie verificată din cel puţin trei surse diferite, lucru pe care tu nu-l faci probabil fiind singura sursă care îţi dă dreptate.
Denaturarea îţi aparţine deci, mai trebuiau şi nişte ghilimele pe ici pe colo că doar nu eşti domnul Wiki.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Dar tu te uiti la sursele tale?
Oricum daca unii oameni sarbatoresc ceva, o fac din traditie nu ca ar crede in Dumnezeu.
Cand statisitic vorbind majoritatea afirma ca nu cred in Dumnezeu, degeaba imi spui tu mie ca aprtin unei biserici, ti-am dat in postul de mai sus, de ce apartin anumitor biserici.
Dar oricum nu asta era ideea discutiei, deci sa o lasam asa.

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Diferenţa dintre noi e legată şi de faptul că eu am avut ocazia să văd pe viu comunităţile de credincioşi mai mult sau mai puţin practicante vs comunităţi de gay, drogaţi, alcoolici mai mult sau mai puţin atei. Şi asta în mai multe ţări din Europa.
Singura diferenţă era legată de proporţie care diferea enorm de la micile aşezări la marile aglomerări urbane. Nu ai ce să - mi povesteşti despre procentul de decădere morală din aceste locuri şi despre felul de a fi a celor fără Dumnezeu.
Dacă idealul tău este comunitatea celor fără Dumnezeu eu sunt curios cam câtă vreme ai putea supravieţui ân mijlocul celor pentru care valoarea umană este inexistentă.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Eu nu vreau sa "il ucid" pe Dumnezeu ca sa traiesc intr-o comunitate fara Dumnezeu, dar eu ca ateu, o sa pun mereu la indoiala credinta voastra, bineinteles ca si voi aveti dreptul sa imi chestionati convingerile.
Nu urasc crestinii, deoarece am cativa prieteni crestini, de pe vremea cand mai mergeam la biserica, nu am nici un ideal in a face pe cineva ateu, poate doar cand acea religie ii aduce mai multa suferinta decat bine persoanei in cauza.
Oricum valoarea umana este inexistenta si in Romania crestina, deci nu va fi cine stie ce diferenta. Daca merg pe strada toti oamenii sunt "robotizati".

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Stimate prieten - (ă), nu religia dezumanizează ci societatea modernă cu toate tarele ei.
Robotizarea e rezultatul societăţii industrializate şi nu are legătură cu religia.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Dar am spus eu cumva ca religia dezumanizeaza societatea? Am spus ca nu este nici o diferenta dintre o societate care teoretic este crestina si una care este atee.
Tu mi-ai dat exemplu cu grupuri de gay, drogati, alcoolici, facand o aluzie ca lipsa unui Dumnezeu este rezultatul dezumanizarii umane.
Toti acei oameni, lasand homosexualii deoparte, sunt pur si simplu dependente de acele droguri, care dezumanizeaza omul.
Oricum nu inteleg ce ai cautat tu printre astfel de grupuri. Sa inteleg ca ai avut un trecut atat de interesant incat ai facut parte si din astfel de grupuri sau ai fost doar in trecere si ti-ai facut o parere de moment?

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ghici!
Ţi-am dat un exemplu de comunităţi mici pentru a ghici posibila rezultantă mare. Pe de o parte o comunitate mică de catolici versus celelalte, ce e drept puţin extreme dar unite de absenţa lui Dumnezeu.
În mare s-a mai dat exemplul lui Stalin sau Hitler pentru care ateismul nu a fost decât o treaptă spre trecerea în partea cealaltă.
Tu nu înţelegi sau nu vrei să înţelegi, dar asta e altă problemă, a ta personală - numai că discuţia implicând mai mult decât individul, contează.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Acum Stalin, Hitler, Mao si alti dictatori, au facut toate faptele in numele ateismului sau in numele unei ideologii? Bine inteles ca ideologia lor promova ateismul, dar ideologia comunista, promova valori crestine, care sunt impotriva firii umane.
Oricum, stim cu totii ce a au facut acei oameni cu frica de Dumnezeu in evul mediu. Omul este rau si cu si fara Dumnezeu, la fel cum el poate fi bun si cu si fara Dumnezeu.
Daca nu ma insel biblia imi sustine aceata afirmatie, spunand ca fiecare om cunoaste ce este bine si ce este rau, iar faptul ca unii oameni devin rai, nu tine prea mult de Dumnezeu si tine mai mult de educatie.

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Începi să te apropii cu o mică corectură : cine ţi-a spus aşa o gugumănie : " dar ideologia comunista, promova valori crestine, care sunt impotriva firii umane. "?
Să nu mai repeţi niciodată o aşa enormitate. Comunismul promova marxism - leninismul şi nu religia care era considerată de aceştia " opiumul popoarelor ", închisorile erau pline de preoţi iar bisericile erau demolate sau transformate în depozite.
Omul este rău prin definiţie dar gândeşte cât de rău poate fi cineva pentru care omul are valoarea conceptului ateu, adică nimic sau o valoare care poate lipsi fără a avea repercursiuni asupra celorlalţi.
Despre crimele legate de inchiziţie se ştie, dar trebuie să repet că religia noastră este Ortodoxă şi din umilele mele cunoştinţe nu am avut nici o contribuţie în sensul amintit ba chiar au avut mult de suferit preoţii noştrii din Ardeal care au fost omorâţi pentru simplu motiv că erau de religie Ortodoxă, o piedică în calea epurării etnice şi un reazim al etniei româneşti. Dă - mi te rog un singur exemplu în care Biserica Ortodoxă Română a fost implicată în crime de genul amintit, dacă nu, nu mai bateţi câmpii cu inchiziţia şi altele.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

Nu promova crestinismul egalitatea intre oameni? Practic comunismul vroia sa creeze o utopie crestina dar fara Dumnezeu. Oricum eu sunt impotriva regimurilor totalitare.
Auzi nu imi place ce faci. Tu vrei ca eu sa deosebesc intre religii, dar tu nu vrei sa deosebesti intre atei. Oricum si voi aveti sfintii vostrii imorali, un exemplu ar fi Sf. Constantin care dupa toate mizerile pe care le-a facut, doar pe patul de moarte a devenit un crestin, dar asta nu il face sfant. Dar oricine care face un bine bisericii otrodoxe devine un sfant, care apoi trebuie pupat...
Dupa cum ne bagi pe toti in aceeasi oala, as putea sa ma uit la diferite organizatii teroriste, care fac tot felul de atrocitati in numele uni DUMNEZEU si sa ajung la concluzia ca religia este otrava si distruge totul in jurul ei. De la copii carora li se mutilieaza organele genitale fara voia lor, pana la copii spalati pe creier sa se arunce in aer pentru Dumnezeul lor.
Pot spune ca si Hitler si Stalin au fost crestini, Hitler era catolic, iar Stalin a studiat teologia si trebuia sa devina preot. Dar nu am sa o fac, deoarece eu nu denaturez istoria doar ca sa imi sustin unele argumente. Toti preotii si credinciosii care au fost bagati in inchisori, au fost bagati in numele comunismului nu in numele ateismului.
Te rog fa o diferenta intre atei, daca vrei sa fac si eu o diferenta intre cei care cred in Dumnezeu, ca daca va bag pe toti in aceeasi oala, as face orice ca sa opresc aceasta credinta intr-un Dumnezeu.
Omul este rau sau bun, indiferent daca crede sau nu intr-un Dumnezeu, istoria care nu este denaturata pentru diferite interese o arata foarte bine.

| Arthur a răspuns (pentru MortemAeternum):

Corect, dar întrebarea era despre acea societate fără Dumnezeu, adică atee.
Altă prostioară debitată este : " Nu promova crestinismul egalitatea intre oameni? Practic vroia sa creeze o utopie crestina dar fara Dumnezeu. "
Aici confunzi creştinismul cu comunismul. Cum naiba să fie Creştinism fără Dumnezeu, ce ai păţit?
Cât despre Hitler şi Stalin nu o să ai decât informaţii dispersate şi trunchiate dacă singura ta sursă, rapidă ce e drept, este netul. Află că au mers la început împreună, de mânuţă, comunismul şi nazismul. Mai au şi origine evreiască comună, culmea, pe care naţiune au prigonit-o deasemeni împreună. Stalin îl admira pe Hitler care Hitler avea propria religie " Detalii inedite vin să contureze peisajul bizar al preocupărilor lui Hitler pentru magie neagră şi ocultism "
", Anticristul anuntat de Biblie va semana perfect cu Hitler, si va... drogurile si a studiat in profunzime ocultismul medieval si magia ritualica...".
" despre Hitler s-a scris ca era posedat de diavol "
" Societatea secretă THULE l-a antrenat pe Hitler, prin ritualuri satanice, să devină Antichristul
Această organizaţie ocultă a influenţat toate lojele masonice şi societăţile
secrete din Germania anilor 1920 " etc.
Nu are rost să discutăm aiurea dacă nu ai o bază solidă şi spicuieşti doar de ici de colo mărunţişuri fără a putea aprofunda o problemă pe care o atingi doar tangenţial.
În final nu pot să - ţi spun decât că fiecare este liber să creadă în ce vrea, dar când debitează diferite chestii ar trebui să fie atent la posibile greşeli pe care cei mai puţin avizaţi le-ar putea lua de bune.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Arthur):

"Aici confunzi creştinismul cu comunismul. Cum naiba să fie Creştinism fără Dumnezeu, ce ai păţit? "
Ti-am spus ca daca te uiti la ideologia comunista seamana cu crestinismul doar ca este fara Dumnezeu. Promoveaza foarte multe valori crestine dar nu si pe Dumnezeul crestin. Eu sunt total impotriva egalitatii sociale intre oameni, pentru ca nu este morala din punctul meu de vedere. Daca ar fi dupa mine statul ar trebui doar sa ofere protectia cetatianului si atat, restul sa se privatizeze, ca ori unde isi baga statul Roman mana distruge, dar asta este o alta poveste.
Acum despre Stalin si Hitler bine inteles ca nu au fost crestini, am spus doar ca "as putea spune". Hitler afirmase ca Dumnezeul evreu era o batjocura la adresa umanitatii si ca trebuie distrus, dar ti-am zis doar ca as putea si eu sa denaturez adevarul in scopuri personale.
Cat despre toate povestile cu Hitler si Anticristul no comment, stiu ca Hitler era atras de ocultism, dar era bolnav mintal, lua si droguri, nu ai ce sa ii faci, a si mai era si Evreu, doar si-a distrus satul bunicii sale care era evreica, ce ironie, un evreu omoara alti 6 milioane de Evrei(sa nu crezi ca sunt rasist, genetic vorbind toti suntem egali, doar cu mici diferente in culoarea parului, culoarea pielii, etc.). Acum cand ateismul este in crestere in tairle dezvoltate, recurgeti la amenintari ca sa va protejati credinta, iar voi vedeti peste tot semnele sfarsitului biblic.
Daca o societatea ar fi 100% ateista, am avea tot aceleasi probleme de moralitate, tot aceleasi intrebari despre existenta ca si pana acum. Pana la urma omului ii este frica de durere, iar de aici se poate spune ca vine moralitatea noastra. Crima, furtul, minciuna, provoaca tot timpul durere omului, deci bine inteles ca nu este morala, nu ai nevoie de biblie sa stii ce este bine si ce este rau. Principiul intoarce si celalt obraz, a fost spus inainte de venirea lui Hrisots, de catre un filozof din Grecia antica, dar nu mai stiu exact care este numele lui... daca nu ma crezi am sa il caut.
O problema mai buna ar fi daca Dumnezeul biblic este cu adevarat moral, ca la o scurta analiza nu prea pare moral, aici nu ma refer la modul cum este prezentat in Tanakh.

| chelstone a răspuns:

''Iar guvernarea lui Iosif Stalin în URSS, stat ateist, a dus la moartea a zeci de milioane de oameni.''
In primul rand ca guvernarea lui Stalin s-a bazat pe ideologiile marxist-leniniste si in niciun caz nu are vreo legatura guvernarea sa cu vreo ''dogma'' ateista, iar Karl Marx a fost un neamt de origine evreiasca. Apoi, Stalin uza de cultul personalitati si ducea o politica represiva, insa aceste caracteristici ale mandatului sau n-au fost insusite ca urmare a faptului ca a fost ateu.

''Un milion şi jumătate de cambodgieni...''
In unele triburi din africa unii isi omoara fratii sau rudele daca un membru al unui alt trib invinovateste pentru boala o anumita persoana considerand ca acesta este intruchiparea unei fiinte malefice din lumea de dincolo si ca acesta din urma este raspunzator de boala care o poarta. Cat de stupid dar este adevarat (am uitat numele acelei entitati despre care este vorba, am vazut un material despre aceste practici pe discovery), si, mai sunt multe alte exemple de comportamente sociale total bolnave.

Apoi, nu cred ca de ateism, crestinism sau de alte orientari religioase depinde crearea unei lumi mai bune, insa cu siguranta daca n-ar fi existat religiile pe lumea aceasta n-ar fi existat nici acele miliarde de morti in numele diversilor zei, singura cale de a crea o lume mai buna este educatia si creerea unor principii bazate pe logica, constientizare si nu in functie de credinte si de dogme religioase.

| Artesano explică (pentru chelstone):

Ai scris la sfârșitul postării tale următoarele:-Apoi, nu cred ca de ateism, crestinism sau de alte orientari religioase depinde crearea unei lumi mai bune, insa cu siguranta daca n-ar fi existat religiile pe lumea aceasta n-ar fi existat nici acele miliarde de morti in numele diversilor zei, singura cale de a crea o lume mai buna este educatia si creerea unor principii bazate pe logica, constientizare si nu in functie de credinte si de dogme religioase.Cineva la fel de "pregătit" ca tine s-a repezit să catalogheze acest răspuns ca fiind "inteligent". În fine. Dacă nu ai reușit până astăzi să identifici principii utile care ne pot călăuzi în viață, îți voi reda mai jos câteva(în paranteze este specificat versetul biblic), iată-le:

Câteva principii biblice utile
În familie:
„Fiecare să continue să caute nu propriul său avantaj, ci pe al altuia". — 1 Corinteni 10:24.
„Iubirea... nu îşi caută propriile interese." — 1 Corinteni 13:4, 5.
„Fiecare dintre voi, în parte, să-şi iubească soţia ca pe sine însuşi." — Efeseni 5:33.
„Soţiilor, fiţi supuse soţilor voştri." — Coloseni 3:18.
„Ascultă pe tatăl tău, din care te-ai născut, şi nu nesocoti pe mama ta, când a îmbătrânit." — Proverbele 23:22.
La şcoală, la locul de muncă sau în afaceri:
„Cumpăna înşelătoare este o urâciune... Cel rău dobândeşte un câştig înşelător". — Proverbele 11:1, 18.
„Hoţul să nu mai fure, ci mai degrabă să muncească din greu." — Efeseni 4:28.
„Dacă cineva nu vrea să lucreze, nici să nu mănânce." — 2 Tesaloniceni 3:10.
„Orice lucru faceţi, lucraţi la el din tot sufletul, ca pentru D-zeu." — Coloseni 3:23.
„Dorim să ne comportăm cinstit în toate lucrurile." — Evrei 13:18.
Atitudinea faţă de bogăţie:
„Cel ce vrea să se îmbogăţească repede nu rămâne nepedepsit". — Proverbele 28:20.
„Cine iubeşte argintul nu se satură niciodată de argint." — Eclesiastul 5:10.
Părerea despre noi înşine:
„Nu este o cinste să alergi după slava ta însuţi". — Proverbele 25:27.
„Să te laude altul, nu gura ta." — Proverbele 27:2.
„Îi spun fiecăruia dintre voi să nu gândească despre sine mai mult decât trebuie să gândească." — Romani 12:3.
„Căci, dacă cineva crede că este ceva când nu este nimic, îşi amăgeşte propria minte." — Galateni 6:3.
Dacă aceste principii ți se par iraționale,ilogice și că nu conduc spre o lume mai bună atunci,îmi pare rău,tu scrii doar ceea ce auzi de la alții fără a face măcar o simplă cercetare, iar ca tine sunt mulți, mult prea mulți care acuză în mod nefondat biblia că ar fi depășită și fară valoare practică.

| chelstone a răspuns (pentru Artesano):

Eu nu la aceste dogme faceam referire, ci la comportamente, caci multe din aceste invataturi reies si din regulile generale de respect nescrise ale societatii, eu sunt sigur ca majoritatea populatiei pamantului sunt de acord cu aceste dogme indiferent de religie caci ele se mai gasesc sub diferite forme ca si caracterizare a moralitatii in societate, insa cu toate ca majoritatea populatiei este de acord cu aceste dogme putini sunt cei care le si respecta, insa o caracteristica aparte a celor credinciosi de orice confesiune o reprezinta dorinta de autoritate, de impunere a adevarului propriu, de aici iscandu-se comportamente total paralele cu normele unei societati sanatoase, nu poti ascunde un adevar crunt, comportamentul crestinilor sau a oamenilor de alta confesiune in mare parte este total dezavuant fata de dogmele religiilor lor, religiile n-au doar partea cu lapte si miere, o au si pe cea cu putoare de canal si hoit, trebuie sa fim parol, sa constatam realitatea asa cum este, nu trebuie sa o distorsionam.

| Artesano explică (pentru chelstone):

Ești liberă să crezi absolut ce vrei.Personal nu-ți împărtășesc opinia referitoare la reguli nescrise.E absurd.În rest sigur că ai dreptate, ipocrizia celor care susțin că-i slujesc lui D-zeu e mare, prea mare chiar.De-aici și din dorința lor de a-și face discipoli cu forța s-a născut probabil ura justificată a multora.Dar impertinența unora,ipocrizia altora,crimele în numele lui D-zeu și multele nelegiuiri făcute în numele lui D-zeu,nu sunt un argument împotriva existenței lui D-zeu! Poate că sunt subiectiv,cu siguranță că da, întrebarea temei era totuși alta. Avem motive să credem că oamenii fără D-zeu nu vor face și ei aceleași greșeli, abuzuri și crime inimaginabile ca și pretinșii creștini?

| Dumnezău a răspuns:

Razboi si genocid va exista oriunde,si oricand,indiferent de religia omului,pentru ca acesta, are in genele sale pasiunea desueta pentru razboi, distrugere si sange.Khmer Rouge au fost condusi de un anume Pol Pot,care era liber-cugetator,nicidecum ateu,desi,daca te uiti mai atent,era doar inca un taran prost favorizat de socialismul jegos, la fel ca Ceausescu, Mao sau Stalin.Nu ateismul e de vina aici,ce prostia unora ce omoara la gramada,si nu selectiv.Ce e slabiciune trebuie omorat,nu trebuie sa treci ca lupul intre oi,si sa omori tot.

In plus, crestinismul a facut mult mai multe victime decat ateismul, fie direct sau indirect.John Lennon a adus premisa unei lumi fara rai si religie, implicit si fara Dumnezeu.Cam aia ar fi lumea ideala, deci asculta Imagine daca vrei sa faci un fel de fresca a unei societati utopice apropiata de perfectiune.Crimele in numele religiei au fost nenumarate; Borgia,care a fost familie papala a omorat destui oameni degeaba pentru ca erau considerati eretici. Oamenii ce nu corespundeau dogemlor dictate de religie erau arsi pe rug.A fost si Inchizitia declansata tot de crestini,FFS! Pace si armonie pure si neintinate n-ai sa gasesti niciodata,dar poti gasi cheia unei societati mult mai putin indobitocite,controlate de religie,sau idioata,daca renunti la religie,cu precadere la ortodoxism,care este pentru religii,alaturi de islamismul fundamentalist,ce e Al Capone pentru Chicago,adica doua chestii ce trebuies abolite, anulate si uitate cat mai repede, pentru ca indobitocesc grav lumea.

| Paulla a răspuns:

Nimieni şi nimic nu poate asigura pacea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim4565 a răspuns:

Nu ar fi o lume mai buna.O lume mai buna ar fi daca ar fi mai multi crestini adevarati sau mai bine zis o lume formata doar de crestini adevarati.

| NoChanceForUs a răspuns:

Știi ceva despre cruciade? Știi câte orașe au fost devastate, câte femei violate și soți/copii uciși de către mesagerii lui Dumnezeu toate în numele Lui? Știi că în 1054 credința s-a divizat pentru că papa era gelos că nu mai are putere? Știi că în Franța într-o noapte s-au omorât toți oamenii întâlniți în cale pe motiv că ar fi eretici?
De unde tot sadismul ăsta?
Next time think before you judge a person.

| kamykaze88 a răspuns:

Ne punem niste intrebari doar sa ne tinem mintea ocupata.

| DarknessAngel a răspuns:

Ar fi o lume mult mai buna daca intr-adevar am avea liberul arbitru.Din moment ce despre celelalte religii se spune ca sunt oribile, ca sunt ilegale, ca sunt pline de ura, de rautate...Mai ai de unde sa alegi? Ce sa mai alegi? Atatea religii numai ca sa iti dea o mare durere de cap...

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Dar nu au facut-o in numele ateismului, ci in numele comunismului. Ateismul nu impune nimic. Dar in numele crestinismului s-au comis cele mai multe omoruri. Nu uita ca in statele cu multi atei sunt comise cele mai putine crime.

| hunterpainting a răspuns:

Ateismul sau credinta nu au nici o legatura cu deciziile dictatorilor sau ale guvernelor, totul e pe bani in ziua de azi.

In trecut insa, ar fi murit mai putini oameni daca erau toti atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Priveste si tu suedia ca dovada reala nu presupuneri fara dovezi, in primul rand daca oamenii ar avea 2500 de euro pe luna(mediu) multi ar fi ateii si daca ar avea educatia din suedia, sti ca suedia baga banii in sanatate, educatie si salari cat mai mari la profesori, oamenii de stinta si multe proiecte facute cu cap la noi tot se baga in biserica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e de vina ateismul ca stalin a omorat milioane de persoane e de vine el, adica daca eu omor persoane ca sunt ateu e de vine ateismul? un ateu nu se crede asa moral ca un crestin,asa iubitor,bun n-am auzit inca un ateu sa spuna ce spune Iisus cine ridica sabia te ea va pieri,daca cineva isi da o palma sai intorci obrazul,iubestesti aproapele ca pe tine insusi,iubestesti dusmanul si iarta-l,nu judeca ca vei fi judecat si multe pilde in care tot afirma iubirea crestinilor, sa vezut in istorie ca religia a facut cel mai mare rau omeniri ea promoveaza sclavia femeilor,rasismul,ura intre persoane de diferite religi, superioritatea barbatului fata de femeie si multe lucruri rele ce a promovat ceva bun religia? ca platesti cotizatia si ei isi ridica cladiri reci,cu ce ajuta biserica omul? daca sar darama acele cladiri cate locuri pentru copii strazi s-ar putea face,vacabonzi,oamenii care nu au unde sta, copii fara un viitor, ateismul nu este dogma,religie,ateismul nu isi spune sa faci ceva bun sau rau asta depinde de tine de aia sunt legi care apropo sunt mai vechii decat biblia, daca ai o educatie buna,o gandire pozitiva si isi iubesti viata nu cred ca sa omori pe cineva si apoi sa stai toata viata inchis, omul nu are nevoie de o frica, omul are ratiune de a gandi ce e bine si ce e rau, daca ar fi fost ateismul de 2000 de ani multe rele nu s-ar fi intamplat

| greenmoon a răspuns:

Ar fi existat o lume mai bună doar dacă N-AR fi existat religiile.