| AvalohAlyn a întrebat:

Ar putea iubi cineva pe toata lumea? Ar putea iubi cineva asa cum a iubit Mantuitorul Iisus Hristos?

https://www.youtube.com/watch?v=KP8aTc5tI_c

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Atunci cand dragostea lui Dumnezeu locuieste in inima ta, ea se va rasfrange si in relatiile interumane.Se va vedea in vorbirea noastra, faptele si actiunile noastre.,, Dupa fapte ii veti cunoaste.,,

| danay72 a răspuns:

Ar fi bine s iubim cum a iubit Isus, adica pana la moarte, dar un adevarat crestin se straduieste sa-i iubeasca pe toti, inclusiv dusmanii.Romani12:17-21

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"Ar putea iubi cineva asa cum a iubit Mantuitorul Iisus Hristos?"

1 Petru 2:21, 22 - " De fapt, la această cale aţi fost chemaţi, fiindcă şi Cristos a suferit pentru voi, lăsându-vă un model, ca să călcaţi cât mai exact pe urmele lui. El n-a comis păcat, iar în gura lui nu s-a găsit înşelătorie."

El na comis păcat, a fost perfect. Un om imperfect nu va putea face ce a făcut Isus.
Dar tot aici suntem îndemnaţi "să călcăm cât mai exact pe urmele lui." Ceea ce putem face este să încercăm să-l imităm cât mai bine posibil.

| jmarley a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

De unde se stie ca iisus nu a comis pacate?

| Disharmony a răspuns (pentru jmarley):

Aşa scrie în biblie, mă.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru jmarley):

Deoarece am găsit multe motive să cred că lucrurile consemnate în Biblia sunt adevărate.

| Zenit313 a răspuns:

Nu numai Iisus s-a sacrificat pentru binele omenirii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred ca poate exista cineva care sa-i iubeasca pe toti. Exista multe momente in viata in care apare ura. Si nu cred ca este recomandat sa-i iubesti pe toti. Cateodata si ura te poate ajuta. Iubirea te face vulnerabil in majoritatea cazurilor. Si in toate cazurile, in absolut toate, si nu exagerez, iubirea te face dependent de o anumita persoana, sau persoane. Desigur, si ura te poate distruge.

| ManStrong a răspuns:

Cum a iubit Isus, conditionat.
La farisei nu vroia sa le faca decunoscut tainele imparatiei.
Si iata ce a iesit din dragostea lui, conflicte nenumarate intre crestinii de aceeasi culoare dar de nationalitati diferite.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

De ce conditionat? El a iubit neconditionat.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Asa se pare dar daca urmaresti activitaea sa se pare ca lucrurile nu stau chiar roz.
Pe unii ia invata unele lucruri altora nu vroia sa le faca decunoscut nimic.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Pentru ca El le cunostea inima!

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Crezi ca toti erau asa?

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Nu toti, numai cei ce nu L-au recunoscut ca Fiu de Dumnezeu.