| mentholinks a întrebat:

Ar trebui sa ne pese daca exista sau nu Dumnezeu? De ce?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca un creator a creat universul =acum vorbesc de un creator deist/panteist da eu spun ca e important sa stim,dar in prezent nu stim, nu avem dovezii clare, stiinta poate explica cum s-a format universul, evolutia vieti pe pamant, desigur nu stim cum a aparut acel big bang, ce la cauzat

| RAY a răspuns:

Apoi tot evreii au venit cu istoria alternativa a omului evoluat din primate.
darwin nu era evreu

| Donsavas a răspuns:

Nu ar trebui. Dumnezeu nu are nicio implicare în viata noastra. Legile după care se ghidează universul sunt deja scrise. El oricum e mai presus de noi si trăiește etern.

| SG1995 a răspuns:

Nu prea, cel putin nu din punct de vedere empiric, conflictul asta e un non-sens.

| Mclaren12 a răspuns:

Zeul evreilor nu exista, asta este o certitudine. Ar trebui sa ne pese daca exista alti Zei. Chestia este ca istoria a fost modificata de mai multe ori astfel ca n-o sa gasesti in prezent decat istorii alternative care n-au nicio legatura cu realitatea. Deloc de surprins, evreii au fost cei care prima fata au venit cu o istorie fictiva care a spalat pe creier cu forta probabil milioane de pagani care au devenit apoi crestini, apoi tot evreii au venit cu istoria alternativa a omului evoluat din primate. In prezent miliarde de oameni sunt spalati pe creier cu astea doua doctrine evreiesti (crestinismul si ateismul) si ei se cearta intre ei ca niste oi indoctrinate ca sa-si impuna bazaconiile inventate de oameni care au avut si au un scop total identic, chiar daca vorbim de mii de ani diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că dacă există noi avem o datorie față de El. Dacă Îl mai cunoaștem pe acest Dumnezeu trebuie să luăm o decizie, cu sau împotriva Sa. El este creatorul nostru, nu ne tragem dintr-o maimuță fără coadă sau dintr-un strămoș comun. Poate fiindcă avem un suflet, și fiindcă creația nu se poate desparte așa ușor de Creator.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne tragem dintr-o maimuță fără coadă sau dintr-un strămoș comun
care maimuta ca sunt mai multe speci, ai lipsit de la ora de biologie, faza cu stramos comun desigur ca omul si cimpanzeu au acelasi stramos comun din moment ce genetic suntem asa apropiati, nu exista dovezii ca avem un suflet nici ca exista vreun creator

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

Răspunsul este că n-am chiulit vreodată de la biologie și n-am s-o fac. Acum, cu știința asta, avem și acolo niște dovezi cu privire la existența unui Dumnezeu biblic.
Dumnezeu este etern, omnipotent, omniprezent, omniscient.
În matematică avem conceptul de de eternitate, de infinitate ( fără început, fără sfârșit ), asta-i simplă.
Știu că foarte mulți au dat argumentul acesta dar este prea bun, care sunt procentele pentru evoluție, cum au ajuns oamenii la concluzia că a existat evoluția înainte de Darwin.
Vrei să spui că balena a fost un animal terestru cu membre care a intrat în apă și în miliardele de ani membrele s-au transformat în înotătoare. Adică dacă eu dau din mâini miliarde de ani în continuu o să-mi înceapă să-mi iasă câte o pană până se formează o aripă, sau dacă stau în apă miliarde de ani o să devin sirenă, sau mai degrabă o să mă înec și o să vadă toți peștii mării oasele unui om sincer care a vrut să demonstreze ipoteza evoluției.
Ateii spun că nu L-au văzut pe Dumnezeu deci nu cred în El, deci eu am dreptul să spun că evoluția nu e adevărată fiindcă eu n-am văzut cum un animal evoluează. Eu nu mi-am văzut inima nici la radiografie dar știu că exist fiindcă altfel nu aș mai trăi, că dacă mă iau după știința lumească inima mea nu există fiindcă nu o văd, nu o miros, nu o gust, nu o pipăi. Și deși nici la radiografie nu mi-am văzut inima am credință că ea există. Om și DUMNEZEU este tocmai CREDINȚĂ! Asta este tot ce pune lucrurile în mișcare.

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

. Acum, cu știința asta, avem și acolo niște dovezi cu privire la existența unui Dumnezeu biblic.
prezinta dovezi clare stiintifice ca exista Dumnezeu,ciudat e ca nici un savant crestin nici un teolog cu bun simt nici macar papa de la roma nu afirma ca exista dovezi ca exista dumnezeu dar cica le ai, desigur ca cu toti suntem curiosi cum ai aflat de acele dovezi clare, empirice, stiintifice ca fix zeul tau e cel real si religia ta e perfecta, asteptam dovezile

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Adică dacă eu dau din mâini miliarde de ani în continuu o să-mi înceapă să-mi iasă câte o pană până se formează o aripă, sau dacă stau în apă miliarde de ani o să devin

daca tu asa intelegi evolutia e clar ca habar nu ai de ea, tu nu simti ca bate inima in tine, cate aiureli scrii

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Papa Francisc: Big Bang-ul şi evoluţia sunt adevărate. Dumnezeu nu este un magician cu o baghetă
ce spui i arati la papa de la roma dovezile tale?
http://www.mediafax.ro/......a-13475537

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Papa de la Roma, din câte am observat vorbește orice dar nu din Biblie. Altfel cum ar fi spus că nu există iadul?

| LOVW a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, o simți. Acolo am vrut să spun că deși există și bate, la fel cu Dumnezeu există și și-a trimis singurul Său Fiu în lume, Dumnezeu a fost simțit, dar lumea tot nu crede.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu exista, iadul e o inventie msi noua, in religia ebraica (din care Iisus facea parte), nu exista asa ceva, evreii aveau conceptul de "loc mortuar" sau "Sheol", in conceptia Bibliei esti mort pana cabd Yahweh se trezeste ca vrea sa invie toti morti si sa-i judece.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca are dreptate in biblie nu scrie de asa ceva

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Dovedeste ceea ce afirmi, asa si zeus l-a trimis pe hercule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pe lângă dovezile istorice care confirmă existența lui Isus Hristos și a învierii Sale, putem vedea ce a spus Dumnezeu în Cuvântul Său, Biblia. Și poate o să-mi spui că și Allah are Coranul, dar a cui profeții s-au împlinit ( toate )? Dumnezeu a spus în Isaia De multă vreme am făcut cele dintâi prorocii, din gura Mea au ieşit, şi Eu le-am vestit: deodată am lucrat şi s-au împlinit. Citește Ezechiel capitolele 36, 37, 38, uite-te la istoria modernului Israel și la relațiile între țările care mai sunt menționate acolo ( Gog și Magog )
https://www.youtube.com/watch?v=NuKKAhwd5fo&t=2677s

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezinta o dovada istorica ca a inviat, in coran nu scrie ca a inviat sau ca e fiul lui dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea dovezi haaaaaaaaaa, eu credeam ca vorbim serios nu aberati

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici ce inseamna o dovada stiintifica nu aiureli de pe net
Observarea și măsurarea fenomenelor
Acumularea și ordonarea materialului
Crearea de ipoteze și modele, prognoze, stabilirea nivelului de importanță
Testarea ipotezelor modelului prin experimente, teste, încercări
Confirmarea sau infirmarea ipotezelor
Publicarea rezultatelor, pentru ca acestea să poată fi validate de alții
Modificarea, dezvoltarea sau invalidarea modelului, în funcție de rezultatul testelor și de opiniile criticilor
În cazul confirmării, dezvoltarea unei teorii, care trebuie însă să îndeplinească anumite criterii
Atât timp cât teoria nu este falsificată, poate să fie considerată cunostință științifică

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Flavius Iosefus nu a afirmat asa ceva despre iisus,„În vremea aceea a trăi un om înţelept numit Iisus. Comportamentul Său a fost bun şi a fost vestit prin virtuţile Sale. Dovada a doua iar o alta minciuna
Greenleaf was a devout evangelical Episcopalian, and no evidence exists that he ever doubted the truth of the Gospels.[4] wikipedia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penttu că Dumnezeu a creat totul, El este Creatorul Universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Daca nu exista, asta e. Daca exista, e un jog nenorocit. De ce m-as ruga lui? Ca bine isi mai face treaba.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

De ce altceva sa ne pese? Este ca si cum ai spune "Ar trebui sa ne pese ca Iisus Hristos a murit pentru noi?" Da, trebuie sa ne pese si sa-i marturisim pacatele, nu trebuie sa ne pese lucrurile lumesti, placerile banii si mai stiu eu ce alte prostii care nu ne ajuta la nimic.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ai afirmat odata ca incerci sa-l gasesti pe Dumnezeu dar nu crezi in Isus, desconsideri cuvantul Domnului si mai pui sa astfel de intrebari. Oare de ce ar trebuisa ne pese daca exista D-zeu sau nu? Pai ca sa nu fim ca atei care nu stiu cei cu ei pe Pamant.

| AnonImOO000 a răspuns:

LoZio, prietene, vad ca postezi destul de des intrebari despre Dumnezeu, vad ca esti interesat de acest aspect. Ce se intampla? Ai unele indoieli si cauti adevarul, vrei sa afli cine este Dumnezeu si cine este Hristos? S-a intamplat ceva in viata ta pentru care l-ai parasit pe Dumnezeu? Simt o mica indoiala in intrebarile tale, nu esti ateu 100%, ceva din tine inca Il cauta pe Dumnezeu, altfel nu te-ar mai interesa persoana Lui, te pot ajuta cu ceva?

| AnonImOO000 a răspuns:

LoZio, prietene, vad ca postezi destul de des intrebari despre Dumnezeu, vad ca esti interesat de acest aspect. Ce se intampla? Ai unele indoieli si cauti adevarul, vrei sa afli cine este Dumnezeu si cine este Hristos? S-a intamplat ceva in viata ta pentru care l-ai parasit pe Dumnezeu? Simt o mica indoiala in intrebarile tale, nu esti ateu 100%, ceva din tine inca Il cauta pe Dumnezeu, altfel nu te-ar mai interesa persoana Lui, te pot ajuta cu ceva? Te asigur ca Hristos inca te asteapta cu bratele deschise.