| Terentee22 a întrebat:

Arderi pe rug, cruciade, tortura fizica si atentate sunt doar cateva exemple. s-a meritat atata suferinta reala pentru niste entitati prezente doar in imaginatie si vise?

61 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Aerderi pe rug, cruciade, atentate, mai rar pe la noi. Cat despre tortura fizica, incepe sa fie recunoscut si pe plan international, ca s-au atins cele mai "inalte niveluri" la Pitesti; doar ca tortionarii erau atei. S-a meritat atata suferinta pentru un blid cu mancare in plus?

| Arthur a răspuns:

După al doilea război mondial, inclusiv, ateii comunişti au preluat stindardul practicilor pe care vrei să le induci în răspuns şi care practici nu au avut nici o legătură cu Ortodoxia.
Stalin, Hitler, Pol Pot, Fidel Castro, Gheorghe Gheorghiu-Dej, Ilich Ramirez - Şacalul, Mao Zedong etc. Doar o scurtă aducere aminte mai spre zilele noastre a binefacerilor materialismului dialectic.
Aceştia ce personaje imaginare visau?

| Terentee22 explică (pentru Arthur):

Stalin si Mao Zedong erau atei, ce-i drept, dar Hitler credea in rasa suprema, aarieni, Sf. Graal...stii tu. totusi, ii poti da ca exemple dar intrebarea era de lucrurile spirituale care aduc suferinta reala, la scala inalta, nu de un nebun obsedat de putere.

| Ciocolatefrenchblue a răspuns:

Fratemiu e normal daca ai mintea lu nicuros laughing sa fie imaginatie orice. Daca in Dumnezeu nu crezi in Satana crezi nu? ca e rau

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ciocolatefrenchblue):

Din ce am citit din raspunsurile lui, mi-am dat seama ca-i ateu, deci nu crede nici in satana.Si nu stiu ce ar fi rau sa creada in satana si nu in Dumnezeu, sunt curios cati oameni au omorat satanistii si cati oameni au omorat crestinii.Si nu, nu sunt satanist, mi se pare ilogic satanismul, la fel ca si crestinismul.

| Arthur a răspuns (pentru Terentee22):

Prietene, Hitler era tot un mic comunist chiar dacă avea înclinaţii oculte. De altfel ruşii şi nemţii au mers împreună o perioadă în acele vremuri.
Observ că încerci să driblezi şi te faci că nu înţelegi. Eu ţi-am dat doar câteva exemple dar cohorta de slugi ai ateismului revoluţionar este mare, iar numărul celor ucişi de aceştia este uriaş.
Mao Zedong mai avea nevoie de putere când a ordonat masacrul din piaţa Piata Tian-an-men? Cred că michiduţă râde şi acum în hohote pentru că Piata Tian-an-men înseamnă şi Poarta Păcii Celeste.
Carlos Şacalul, ateu convins, nu cred că era nebun şi nici nu cred că visa să ajungă preşedinte. Khmerii roşii, cei din Brigăzile Roşii, cei din KGB, din Stasi, din Securitate şi celelalte... pentru ce terorizau, pentru ce omorau? Ce ţeluri închipuite şi inexistente îi determinau să facă ce au făcut?
Cred că dacă ai studia timpurile mai recente ai putea avea o mai bună viziune asupra naturii umane.
Cât despre esenţa Creştinismului văd că nu prea ai minimum de date necesare într-o discuţie dacă pui întrebări care într-o formă sau alta se tot repetă de ani de zile nu din nevoie de cunoaştere ci din spirit de contradicţie.

| Terentee22 explică (pentru Arthur):

Pai intrebarea in sine era menita pentru un raspuns simplu, de gandire obisnuita, dar noroc ca mai sunt oameni cu studii care au acumulat multe date si ma ilumineaza.

| Arthur a răspuns (pentru Terentee22):

Iluminaţii sunt în altă parte, te felicit pentru faptul că eşti primul om din lume care are dovezi clare despre inexistenţa lui Dumnezeu!
Păi amice, ce răspuns simplu aşteptai la o aşa minunată întrebare?

| Terentee22 explică (pentru Arthur):

Nu mi-am dat seama ca daca vorbesc despre lucruri/entitati spirituale, imaginare, inseamna ca am negat existenta lui Dumnezeu...sau ai dat tu noroc cu El si-mi demonstrezi ca exista si fizic?
oricum, daca ai vazut documentar si despre illuminati...deja ma faci sa-mi sterg intrebarea, ca-s mult sub standardele intelectuale.

| Arthur a răspuns (pentru Terentee22):

Prietene, după umilele mele studii imaginar înseamnă pentru multă lume : " Care există numai în imaginație; închipuit, fictiv, ireal. " - sper că nu te-ai referit la celălalt sens - matematic.
După la fel de umila mea logică dacă ai afirmat despre un lucru că este imaginar rezultă că acel lucru nu există! Atunci ce o ameţeşti acolo aiurea?
Eu nu am încercat să-ţi demonstrez ceva legat de Divinitate, ţi-am expus doar nişte realităţi palpabile.
Aaa, era să uit de ceilalţi atei foarte paşnici şi care nu-şi torturează compatrioţii, nu au inchiziţie şi nici suferinţă reală - mă refer aici la prietenii ( atei convinşi ) din Coreea de Nord.
O zi bună!
PS. Chiar dacă sunt puţin acid nu înseamnă că sunt pus pe război sau că nu putem fi prieteni, chiar dacă ai păreri diferite.

| EmaS a răspuns:

,,Întrebare: „De ce se spune în Biblie «Să nu ucizi» când mai mulţi oameni au fost ucişi în numele lui Dumnezeu decât din orice altă cauză?"
Răspunsul nostru: Oamenii fac tot felul de lucruri în numele lui Dumnezeu şi al lui Iisus, lucruri pe care El nu le-a poruncit, nu le-a cerut, nu le-a aprobat şi nu le-a dorit. Oamenii fac ceea ce vor ei să facă, iar apoi caută modalităţi prin care să-şi justifice faptele.
Dumnezeu ştie ce i-a spus cuiva să facă şi ce nu i-a spus să facă, iar în final El va descoperi ceea ce a fost făcut conform voii Sale şi ceea ce a fost făcut conform voinţei, dorinţelor, poftei, lăcomiei şi răutăţii oamenilor.
Faptele oamenilor nu pot fi folosite drept scuză pentru a-L respinge pe Dumnezeu. Dumnezeu nu Se lasă înşelat. El este bun, perfect, drept, plin de milă, iubitor şi corect. Dacă cineva face ceva împotriva voinţei lui Dumnezeu, dar în numele Lui, nu putem pune acest lucru pe seama lui Dumnezeu. La urma urmei, El nu ne va permite acest lucru.
În cele din urmă, fiecare persoană va da socoteală înaintea lui Dumnezeu şi nu va fi loc de scuze sau justificări. Fie L-am căutat şi L-am lăsat pe Dumnezeu să ne transforme, fie nu L-am lăsat.
Dumnezeu va judeca fiecare persoană cu dreptate, va judeca intenţiile şi motivaţiile fiecărei inimi în parte.
Din Biblie…
„Orice cale i se pare dreaptă omului, dar Cel care cântăreşte inimile este Domnul" (Proverbe 21:2).
„Domnul îl încearcă pe cel drept, dar îi urăşte pe cel rău şi pe cel care iubeşte violenţa" (Psalmul 11:5).
„Să nu judecaţi nimic înainte de vreme, până va veni Domnul, care va scoate la lumină lucrurile ascunse ale întunericului şi va descoperi gândurile inimilor…" (1 Corinteni 4:5).
„El va judeca lumea în dreptate şi cu dreptate va împărţi El judecata pentru oameni" (Psalmul 9:8).
„El vine să judece pământul; El va judeca pământul cu dreptate şi popoarele cu nepărtinire" (Psalmul 98:9).
„Îi va judeca pe cei săraci cu dreptate şi va hotărî cu nepărtinire asupra celor întristaţi ai ţării; va lovi pământul cu toiagul gurii Lui şi-l va omorî pe cel rău cu suflarea buzelor Lui" (Isaia 11:4).
„El [Iisus] le-a zis: «Voi sunteţi cei care vă îndreptăţiţi înaintea oamenilor, dar Dumnezeu vă cunoaşte inimile; şi ceea ce este preţios între oameni este o urâciune înaintea lui Dumnezeu»" (Luca 16:15).
„Cuvântul lui Dumnezeu este viu şi lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăişuri; pătrunde până acolo că desparte sufletul şi duhul, încheieturile şi măduva şi judecă gândurile şi intenţiile inimii" (Evrei 4:12).
„Toate bisericile vor cunoaşte că Eu sunt Cel care cercetează minţile şi inimile. Şi-l voi răsplăti pe fiecare dintre voi după faptele lui" (Apocalipsa 2:23).
„Apoi am văzut un tron mare şi alb şi pe Cel care stătea pe el. Pământul şi cerul au fugit dinaintea Lui şi nu s-a mai găsit loc pentru ele. I-am văzut pe morţi, mici şi mari, stând în picioare înaintea lui Dumnezeu; şi nişte cărţi au fost deschise. Şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după lucrurile care erau scrise în acele cărţi. Marea i-a dat înapoi pe morţii care erau în ea, Moartea şi Locuinţa morţilor i-au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui" (Apocalipsa 20:11-13),,

| Radeas1 a răspuns:

"Cine nu e creştin e cretin." Da, ştiu, nu am loc la această categorie.
by Assassino.

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Problema este "Cuvantul", el separa, el clasifica oamenii, el il istiga pe om, cu ajutorul lui se manipuleaza, el provoaca orgolii, etc. Atei si crestini, buni si rai. Chiar daca ar fi asa cum zici tu, existenta ateiilor este conditionata, nu invers.

| OOOLEOOO a răspuns:

S-a meritat, acum crestinul este liber sa traiasca in societate s-o conduca si s-o modeleze asa cum vrea el.

| Hombre a răspuns (pentru costis):

Tortionarii nu erau atei ci comunisti, acestii descreierati erau impotriva la orice forma de exprimare, alta decat a lor. Deci nu mai face confuzii.

| Arthur a răspuns (pentru Hombre):

Prietene, bine ne-am reântâlnit!
Nu vreau să te contrazic dar : " De la începuturile sale, ideologia marxistă s-a adeverit a fi un duşman implacabil al religiei, iar promotorii materialismului dialectic au condamnat-o, pur şi simplu, la pedeapsa capitală. Fiindcă pentru Karl Marx religia este opiumul poporului, comunismul nu poate începe decât odată cu ateismul. Prietenul său, Engels, socotind religia drept „un reflex fantastic" în capul omului, va trage concluzia că acest incomod reflex goleşte omul şi natura sa de tot conţinutul, transpunându-1 în „fantoma unui Dumnezeu de dincolo". De aceea Lenin, în calitatea sa de discipol înflăcărat al celor doi dascăli materialişti, îi va scrie lui Gorki, la 14 Noiembrie 1913, că „orice idee religioasă, orice concepţie despre Dumnezeu, orice cochetărie chiar cu acest Dumnezeu devine o indicibilă abominaţie". Concluzia? A.b.c.-ul marxismului este lupta antireligioasă, respectiv o luptă de clasă, îndârjită, necruţătoare, vizând dispariţia „rădăcinilor sociale ale religiei".

Pentru filosoful rus Nikolai Berdiaev, comunismul „vrea să devină el însuşi o religie, ca să ia locul creştinismului". Scopul său ultim este distrugerea creştinismului nu numai în viaţa publică, ci mai cu seamă extirparea sa totală şi definitivă din conştiinţa cetăţenilor, în vederea transformării omului vechi, de tip burghezo-moşieresc, într-un „om nou" - acel trâmbiţat homo sovieticus - şi crearea, prin el, a societăţii comuniste. "
din păcate!
O zi bună!

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu n-are nevoie de oameni ca sa Se apere.
Arderile pe rug, cruciadele, tortura fizica si atentatele au fost folosite de Satana prin oamenii lui, pentru ca astfel sa denatureze imaginea si caracterul lui Dumnezeu.
Tu arati cu degetul pe supusii lui Satana; dar de ce nu privesti si la aceia care au murit pe rug? De ce crezi ca au murit? Pentru ca au condamnat invataturile Bisericii Catolice -caci aceasta biserica a comis acele atrocitati; si le va mai comite impotriva celor credinciosi.
Asa este scris, si se va implini negresit. Iar tu, daca nu te vei pocai, vei fi silit de catre aceasta biserica sa comiti faptele ei pe care astazi tu le condamni. Si lucrul acesta se va implini negresit.

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Toata pleiada de conducatori comunisti si-au insusit "ateismul" (asa zis ateismul pentru ei) ca pe un factor politic si nu stiintific.
In Romania pana la desfiintarea Partidului Comunist erau 4 milioane de membri, vrei sa spui astia erau atei din convingere, pana si cei mai descreierati stabi din varful partidului isi facea cruci pe ascuns, da-i dracu' mai mult credea in Dumnezeu decat in ideologia comunista si doar puterea ii interesa.

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

Greşit, crezi că o imagine sau gest nu poate manipula, instiga etc?
Prietene, din moment ce ateii se consideră liberi iar credincioşii sunt obligaţi la o sumedenie de restricţii şi ritualuri care este categoria mai condiţionată?

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Pentru raspunsul de la 11; 47. Acest descreierat, betiv, afemeiat si lenes Marx, prin oprimarea religiei nu vroia altceva decat inlocuirea ei cu ideologia lui, si asta s-a incercat de catre promotorii, liderii de varf ai comunismului care trambitau crearea omului de tip nou. Partidul e in toate... Partidul Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai citeste si tu despre sfintii inchisorilor si mai gandeste-te, cine reau credinciosii si cine necredinciosii? la arderile pe rug, cine erau imbracati in slava si in purpura nenorocind oamenii simpli in numele dragstei si iubirii si pe care stapan il slujeau aceiia? si cine erau credinciosii in cautarea adevarului?

| Arthur a răspuns (pentru Hombre):

Sunt conştient de acest lucru! Am avut rude care au şi lucrat în sistem.
Există şi credincioşi declaraţi care ar putea fi categorisiţi în cealaltă categorie, ţigani care s-au declarat de origine etnică română şi aşa mai departe. Până la urmă faptele vorbesc ce fel de oameni suntem indiferent de masca pe care o afişăm la un moment dat.

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Normal ca orice poate instiga. Insa conteaza daca imaginea este motivata de ceea ce este provocata, daca are un suport.
Nu ai inteles. Existenta ateilor este dependenta de credinciosi, nu invers.

| RAY a răspuns:

In concluzie ti-ai pierdut timpul cu crestini la intrebarea asta,tu nu intelegeti ca lor doar ce la convine accepta restul sunt iesit din context, cruciade, arderi etc toate astea e de vina satana si gata noi suntem sfinti, ne uram ne scuipam in fata dar dumnezeu e orb ce ne pasa noua ca el a scris in sfanta biblia ca a venit pentru oile poporului lui, iar iahve ura alte popoare vezi vt expirat desigut in totalitate mai putin cei 10% si nt sunt multe versete expirate

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

De ce?

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Daca nu ar mai fi credinciosi, ar mai fi atei? Nu.

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

Care ar fi cauza? Poate că nu ar mai avea cu cine polemiza?
O să te întreb un lucru : cum te naşti - ateu sau creştin?

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Nicicum. Cand te nasti nu ai nicio filozofie despre viata. Societatea ne baga in cap ideologii, iar astea apar din felul omului de a intelege realitatea, ele fiind conditionate de felul de a gandi, care la randul lui este conditionat de caracterul omului(slabiciuni).

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

Corect, ne nastem fara nicio filozofie, dobandim totul de la inaintasi apoi mai adaugam si noi. Dovada diferentele culturale dintre natii, pentru unii vaca e sacra iar pentru alti buna de mancat.