| andi456 a întrebat:

Are ceva daca ma consider doar crestin? adica nici ortodox nici catolic nici protestant,doar crestin?
p.s.:motivul e ca nu cred ca religiile sunt pure de la creare,iisus nu ne a spus cum sa ne inchinam,nici daca sa ne rugam la icoane sau statui iar restul ce sa mai vb, gandirea diferita a oameniilor!

26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În Biblie găsești cum ne cere Isus să ne închinăm.Ai dreptate, nu ne cere să ne închinăm la icoane sau statui, dar arata care e modul corect de a ne închina. Exod20:4,5

| andi456 explică (pentru danay72):

Stiu exact de aici a pornit (poate nu in mod principal) marea schiisma catolicii au ziis nu ca nu e bine sa sculptam chipul dumnezeu in lemn.Dar eu vorbeam ca niciodata isus nu ne-a spus cum sa facem crucea.in fine mersi de comentariu.

| danay72 a răspuns (pentru andi456):

Asa e, mai ales că Isus a murit pe un stâlp, nu pe cruce, asa cum se arată în istorie.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Isus n-a murit nici pe cruce, nici pe stalp. Nici macar nu a existat. Rastignirea este un mit furat de la pagani si este mai mult o alegorie spirituala oculta decat un fenomen concret.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dacă nu ar fi existat, de ce istoricii îl folosesc ca punct de reper în calendar? De exemplu dată: 1 inainte de Cristos și 1 după Cristos. Am scris asa și nu prescurtat ca să înțelegi la ce ma refer.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Calendarul iulian (care s-a transformat în cel gregorian, la care faci tu referire) a fost creat inițial în 46 î.e.n pentru a marca întemeierea Romei, nicidecum presupusa naștere a lui Cristos. Dacă ar fi rămas așa, acum nu era nici pe departe anul 2017 sau 2017 ani de la fictiva naștere a semi-zeului biblic.

Asta a fost pe vremea când Imperiul Roman era încă păgân. Constantin cel Mare probabil sub influența evreilor a proclamat creștinismul ca religie oficială cred că după anul 300 e.n iar reperul de care zici tu a apărut abia în evul mediu, probabil evident pentru că religia creștină domina autoritar poate mai toată Europa și oamenii erau obligați să le creadă dogmele, nicidecum că dogmele lor ar fi și reale și istoria trebuia să consemneze asta.
Calendarul actual are la bază motive astrologice, nicidecum religioase. Motivul pentru care este folosit la nivel mondial este globalizarea. Comerțul a devenit foarte răspândit în lumea întreagă iar pentru ca popoarele să se înțeleagă între ele s-a rămas din punct de vedere anual la calendarul iulian care a fost transformat apoi în calendarul gregorian din cauza jîdanului de papă care i-a dat și schimbat numele. Numai voi, creștinii, folosiți reperul ăsta. În alte popoare cu alte religii se sărbătoresc total alți ani. Nici evreii nu au ca reper în istorie nașterea lui Cristos. Ei se află în momentul de față în anul 5777 al istoriei lor.

Doi la mână, niciun istoric nu cade de acord că presupusa naștere a lui Cristos ar fi avut loc în anul 0 sau 1 sau ce basme credeți voi, asfel încât "era lui Cristos" să înceapă din anul 0 sau 1. Tu îmi zici de reperele istorice "î. hr" și "d. hr" dar nimeni nu știe exact când s-a născut Cristos pentru că dacă într-adevăr a fost vreun evreu numit așa, nu a făcut nimic remarcabil astfel încât să poată fi înregistrat în istorie, așa cum au făcut regii care au trăit înainte de perioada presupusei sale nașteri.
Și zi-mi un lucru, dacă Isus s-a născut pe 25 Decembrie, ceea ce este o prostie, ziua de 25 Decembrie era populară prin toată lumea păgână și era legată de solstițiul de iarnă și de Soare, de ce anul începe pe 1 ianuarie și nu începe pe 25 decembrie?

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu eu am inventat calendarul, ci istoricii. Dar sti ca nu a existat anul
0, ci a fost 1i.hr și apoi 1 d.hr. Apoi știm când s-a născut Isus. În anul 2 i.hr.,toamna.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Chiar dacă am presupune că s-a născut cum zici tu, cum rămâne cu fecioara virgină și moartea și învierea? Nu există dovezi pentru așa ceva. Cristos nu a practicat ocultismul ca să se reîncarneze iar nașterea dintr-o virgină a fost furată de la păgâni și nici măcar nu era o naștere dintr-o virgină, ci o alegorie astrologică legată de zodia fecioară pe care voi creștinii ignoranți o interpretați literar de parcă ar fi reală,

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Legat de faptul ca o virgină a născut un copil,azi nu e imposibil,dacă te gândești la însemnarea artificială. Dacă azi un om poate face acest lucru, Dumnezeu, care e Creatorul tuturor lucrurilor, a putut implanta viata fiului său în uterul Mariei. Apoi, moartea și învierea sa au fost susținute de martori oculari și chiar de istoricul Josephus. În Cartea a XX-a din lucrarea sa Antichităţi iudaice, Josephus Flavius, istoric din secolul I, a scris:„În vremea aceea a trăit Isus, un om înţelept, dacă poate fi numit aievea om. El a fost autorul unor uluitoare minuni şi învăţătorul oamenilor care erau bucuroşi să afle adevărul. A atras de partea lui o mulţime de iudei, dar şi o mulţime de păgâni. Acesta a fost Hristos[ul]. Chiar dacă Pilatus, datorită acuzaţiilor aduse de fruntaşii poporului nostru, l-a ţintuit pe cruce, n-au încetat să-l iubească cei ce l-au îndrăgit de la început. Căci li s-a arătat a treia zi iarăşi viu, aşa cum au prezis profeţii trimişi de Dumnezeu, înfăptuind şi o mie de alte miracole. De atunci şi până azi dăinuie poporul creştinilor, care îşi trage numele de la dânsul" (Antichităţi iudaice, vol. II, pag. 446).Dar cea mai mare dovadă ă existenței lui Isus, morții sale și învierii, pentru mine este Biblia pentru ca ea nu minte tot ce spune se împlinește în cele mai mici detalii legat de profeții. Eu nu pun la indoiala ceea ce e scris in ea.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

"azi nu e imposibil, dacă te gândești la însemnarea artificială"
Pe atunci era imposibil.
De fapt, si in paganism este o Zeita despre care se zice ca a nascut virgina: Isis (egipteni), Devaki (hindusi), Anahita (persani) etc. Este aceeasi Zeita doar ca sub denumiri diferite in functie de popor si limba, pentru ca toata lumea pagana a venerat aceeasi Zei. Evreii nu au facut decat sa fure mitul si sa-l atribuie semi-zeului lor imaginar.

"și chiar de istoricul Josephus"
Ce ai dat tu acolo este o poveste si nu dovedeste nimic concret, ca sa nu mai zic ca Josephus era un evreu. Ce a facut el a fost doar sa contribuie la propaganda religioasa.
Si "nasterea dintr-o virgina" la pagani nu este o nastere concreta, ci o alegorie care are legatura cu zodia fecioara (virgina), numai voi crestinii sunteti suficient de ignoranti incat sa interpretati asta literar.

Cat despre moartea si invierea lui Cristos, nu a existat niciun martor ocular. De fapt si acest mit este furat de la pagani. Sunt de asemenea numerosi Zei si Zeite pagane care au murit si inviat: Dionysus, Persephora, Osiris, Odin, Tammuz etc. Evreii au furat si mitul asta de la pagani si l-au atribuit semi-zeului biblic. Si ghici ce, moartea si invierea la pagani nu este o moarte si inviere concrete, sunt niste alegorii oculte legate de iluminare sufletului care zic ca sufletul trebuie sa treaca prin reîncarnare pentru a atinge imortalitatea. Evident ca evreii nu au scris si asta in biblie pentru ca ei aveau nevoie sa distruga tot ce era spiritual pe vremea aia.

Nici macar numele lui Cristos nu-i apartine. Evreii i-au furat numele de la Zeul hindus Krishna sau "Christna", o transliterare englezeasca a lui Krishna. De asemenea, numele de Isus Cristos mai poate avea drept surse de inspiratie si Zeitatile egiptene: Horus care mai era numit si Iusa si Osiris care mai era numit si KRST
(Acharya S. (D.M. Murdock), Christ in Egypt: The Horus-Jesus Connection)
Nu intelegi ca Isus Cristos este doar o copie a zeci de alegorii din toata lumea pagana care a precedat crestinismul cu mii de ani? Pot sa continui cu mai multe despre el: cei 12 apostoli, rastignirea, savarsirea de minuni, predicile etc. Nimic din ce a facut Cristos in biblie nu-i apartine. Totul a fost facut deja de Zei pagani care l-au precedat cu mii de ani. Evreii au furat mit peste mit si l-au atribuit stafiei lor si au avut si acces la toata cunostinta oculta de vreme ce se infiltrau in popoare si le distrugeau din interior. Crestinismul a distrus aproape toata lumea pagana si aproape orice "sfant" din biblie a fost furat de la pagani: Noe, Moise, Avraam, Cristos, Adam si Eva etc. Astea sunt doar caractere furate si nu au nicio legatura cu biblia. Nu au existat in realitate asa cum ii descrie biblia.

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Dacă pentru tine istoria e poveste, atunci orice discutam e poveste și inutil. Nu vad sensul discuției.Istoria ne ajuta sa intelegem cine suntem și care e sensul vieții noastre. Tu singur trebuie să te convingi de toate aceste lucruri. Eu doar ti le prezint, pentru ca tu ai afirmat că ele nu exista, dar istoria arata ca da.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danay72):

Acum o dai pe istorie? Ce ai zis tu nu este nicio istorie, sunt niste dogme crestine care eu ti-am dovedit ca sunt furate de la pagani. Biblia nu prezinta nicio istorie adevarata. Noe nu a existat niciodata, nici Avraam, nici Moise, evreii nu au fost niciodata sclavi in Egipt, Cristos nu a facut nimic din ce pretinde biblia. Despre ce vorbim aici? Evreii au reusit sa falsifice o istorie veche de doar 80 de ani si tu ai pretentia sa cred orbeste ce zice o carte evreiasca de acum peste 2000 de ani?

| danay72 a răspuns (pentru Mclaren12):

Despre istorie vorbeam. Poti sa citești ce ai vorbit mai sus putin. Poate ai uitat. Dar dacă te interesează istoria evreilor din Egipt și despre personajele biblice de care ai vorbit, fa cercetări și vei afla ce spun arheologii. Vad ca iti place sa te informezi, deci vei gasi informații interesante, care îți vor îmbogăți cunoștințele. Vei ramane uimit despre ce vei afla.Mult succes si o zi frumoasă sa ai.Mi-a facut placere sa conversam.

| MrJoker30 a răspuns (pentru danay72):

Lasa-l... ca e in lumea lui, a paganilor. Ce au facut ma copile, paganii? laughing))) Ca si-au creat ei proprii zei si se inchinau la ei fara nicio dovada ca exista? Vai, vai, daca suntem din-ala cu parul in ochi care asculta muzica rock si suntem adepti ai satanei nu suntem smecheri, doar edgy.

| RAY a răspuns:

Iisus nu a facut nici o religie

| T0T a răspuns:

De ce ar avea ceva? Sunt unele obiceiuri din fiecare părticică a religiilor care chiar ar avea ceva. Până la urmă ești liber să crezi și să urmezi ce învățături dorești.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu NU INTERZICE ICOANELE (gr. ikonos= imagine happy ) Dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Iar acum spune-mi te rog unde anume vezi tu in icoane zei falsi. Idolii indepartau pe evrei de Dumnezeu (orientandu-i spre Istar, Astarte, Baal) pe cand icoana indreapta gandul spre Dumnezeu.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| xerxes1 a răspuns:

Biblia este doar o carte de povesti.

| Mclaren12 a răspuns:

Trezeste-te. Crestinismul a fost cel mai periculos virus cu care a putut fi blestemata omenirea. Crestinismul a distrus o epoca stralucita a paganilor si a instaurat o dictatura "proto-comunista" in Evul Mediu unde liderii crestini au ucis probabil milioane de pagani pentru ca au refuzat sa le inghita basmele, asta ca sa nu mai mentionez cata cunostinta oculta a putut distruge biserica catolica. In ziua de azi crestinii habar n-au de originile lor pagane, dar in schimb cred ca oile ca i-au creat zeul evreilor din nimic.
De asemenea n-am mentionat ca in Evul Mediu oamenii erau obligati cu pretul vietii sa creada teoriile crestine si sa nu dezvolte nicio alta teorie care putea intra in contradictie cu ce zicea crestinismul ca in caz contrar il manca tortura pe individul care indraznea sa afirme orice intra in opozitie cu doctrinele total lipsite de adevar ale bisericii.

| andi456 explică (pentru Mclaren12):

Ia-o un pic mai usor banuiesc ca esti ateu/agnostic am fost si eu in situatia ta dar asta nu inseammna ca daca omul a fost fanatic la fel e si d zeu.Si in ziua de azi as mai fi ateu dar pana la urma am inceput sa cred mna,cel mai mult ma convins fizica cuantica,n am fost creati din nimic, minune=procedeu stintific, nu cunoastem noi totul ca na. Daca tii minte am evidentiat mai sus ca religiile crestine catolicismul, ortodoxismul si protestantismul dupa parerea mea nu sunt nimic altceva decat niste completari cu idei diferite a oameniilor catre biblie. evident ORICINE INTELEGE IN FELUL SAU de aia nu sunt decat crestin si nu (o, c sau p) pentru ca mi se pare o prostie sa modelezi ceva dupa mintea ta ca si papa e limitat ca si cunoastere.Nu i judeca pe oamenii din trecut asta e ce te poti astepta la vremuriile acelea.stinta era din punctul lor de vedere o noutate si serios intelegeau ei mare lucru? Asa i omul vechi acum e altfel bine cu TRASNITII ACESTOR vremuri.In fine nu ti cer sa ti schimbi convingeriile doamne fereste

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andi456):

Faptul ca tu crezi intr-un creator AL UNIVERSULUI nu inseamna ca trebuie' sa inghiti toate mizeriile debitate de cei care vor sa profite de pe urma credintei altora. Credinta, scoasa din context, e ceva pur si foarte frumos. Religiile si dogmele, insa, o transforma intr-o monstruozitate.

| Mclaren12 a răspuns (pentru andi456):

Bănuiești greșit. Urăsc ateismul aproape la fel de tare ca și creștinismul.

"Ia-o un pic mai usor"
Ăsta este adevărul, de ce să nu spunem lucrurilor pe nume? Evul Mediu a fost supus unei dominații total nefaste a bisericii catolice conduse de evrei. Odată cu asta s-a așezat întunericul peste știință și ocultism iar Europa păgână a fost distrusă de creștinism.

" intelegeau ei mare lucru?"
La ce perioadă te referi? Înainte să apară creștinismul, păgânii aveau deja cunoștințe bogate în matematică, filozofie, astrologie, fizică etc. fără niciun fel de tehnologie modernă. Îți imaginezi unde am fi fost acum dacă nu ar fi existat creștinism și lumea păgână ar fi continuat să avanseze? Fără îndoială nu ar fi existat poluare și miliarde de mașini care funcționează pe bază de benzină sau motorină. Naziștii care erau păgâni au patentat mașinării care funcționau zeci de ore neîntrerupt pe bază de energie magnetică. Dacă nu greșesc planurile se află în arhive ori în Germania ori în SUA unde, evident, mai nimeni nu are acces. Și dacă tot vine vorba de locuri unde nu avem acces, biblioteca Vaticanului este plină de cunoștințe păgâne furate la care oamenii de rând nu mai au acces.
De asemenea n-ar fi existat nici boli pentru că dacă te folosești corect de cunoștințele oculte de poți vindeca de orice boală. Este vorba doar de manipularea energiei, ca să nu mai zic că bolile grave se pot vindeca foarte ușor cu un simplu dispozitiv de emis frecvențe. Raymond Rife a inventat un asemenea dispozitiv secolul trecut și a vindecat 14 oameni bolnavi de cancer cu el într-un test care a durat 90-105 zile în funcție de caz.
http://bucurialuisatan.com/forum/viewtopic.php?id=5579

"si papa e limitat ca si cunoastere"
Jîdanul ăla știe foarte bine că religia creștină este falsă și că scopurile ei au fost distrugerea păgânismului și transformarea oamenilor de rând în oi îndoctrinate care să îndure o viață mediocră că așa promovează biblia. O grămadă din miturile principale ale creștinismului au fost furate de la păgâni și asta nu este normal pentru că religia creștină nu este o religie păgână, ci una evreiască. N-are nicio legătură una cu alta.
Și să nu uit că jîdanul de papă a admis că zeul evreilor la care se supun creștinii inconștienți nu există. Că asta este o mascaradă și el de fapt neagă o teorie evreiască ca să susțină alte teorii evreiești, este altă treabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nevrednica de pomenire, iehovista @danay72, minte cu nerusinare!
Iisus nu a murit pe un stalp, ci a fost rastignit, adica a suferit moarte pe Cruce!
Asta scrie in Sfanta Scriptura:
"Si L-au rastignit si au impartit intre ei hainele Lui, aruncand sorti pentru ele, care ce sa ia." - Marcu 15, 24
" Iar cand L-au rastignit, era ceasul al treilea" - Marcu 15, 25
"S-a smerit pe Sine, ascultator facandu-Se pana la moarte, si inca moarte pe cruce." Filipeni 2, 8
"Dezbracand (de putere) incepatoriile si stapaniile, le-a dat de ocara in vazul tuturor, biruind asupra lor prin cruce." - Coloseni 2, 15
Ingerul Domnului il vesteste pe Iisus Nazarineanul, Cel rastignit (Marcu 15, 25), iar Sfintii Apostoli il propavaduiesc tot pe Iisus Hristos Cel rastignit (1 Corinteni 1, 23). Nu atarnat de stalp!
Rastignit inseamna si conform Dex "pironit pe cruce".
De ce mint iehovistii si hulesc Crucea Domnului? Pentru ca sunt fiii si fiicele diavolului si fac voia tatalui lor al minciunii, adica inseala, mint si hulesc cele sfinte.

| b4stefa a răspuns:

Crestin=urmas al lui Hristos
daca nu-ti alegi o forma(religie) in care sa-ti manifesti si sa-ti practici credinta e alegerea ta si e ok atat timp cat reperul tau este Biblia

| Daniela_Claudia_1992 a răspuns:

Nu trebuie sa ne arătam credinta in fata oamenilor sau sa ne dam mare in fata oamenilor ca noi cunoaștem Biblia ca asta este dala, mândrie, etc și știți ca in fata lui Dumnezeu este un păcat așa ca va sugerez sa povestim despre minunățiile care Dumnezeu le-a făcut

| xerxes1 a răspuns (pentru Daniela_Claudia_1992):

Incep eu cu minunatiile domnului zeu biblic.
1:I-a invatat si ajutat pe evreii din Egipt sa fure si sa jefuiasca.
36. Domnul a facut ca poporul sa capete trecere inaintea egiptenilor, care le-au implinit cererea. Si astfel au jefuit pe egipteni.