| anonim_4396 a întrebat:

Are Dumnezeu un nume? Daca da, dovediti cu Biblia happy

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeul Bibliei are mai multe titluri ce scot în evidenţă diferite aspecte ale personalităţii sale, dar are şi un nume personal - Iehova. Acest nume apare de peste 6000 mii de ori în Scripturile ebraice, mai mult decât oricare alt titlu. Iată câteva locuri unde poate fi întâlnit: Exodul 6:3; Psalmul 83:18; Isaia 42:8.
Din păcate mulţi traducători ai Bibliei au înlocuit numele lui Dumnezeu cu titluri ca Domnul din cauza unei tradiţii evreieşti. De aceea, pentru mulţi le vine greu să creadă că Dumnezeu are un nume personal.

26 răspunsuri:
| robby212 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Te referi la Dumnezeu (Tatal), Dumnezeu (Fiul) sau Dumnezeu (Duhul Sfant)?
Dumnezeu (Fiul) este Iisus Hristos, Dumnezeu (Tatal) primeste apelative ca Atotputernicul, Atotstiutorul, Preabunul Dumnezeu etc.El exista cu mult inaintea inventarii numelui, a Pamantului si a tuturor lucrurilor...
Dumnezeu (Duhul Sfant), nu stiu...

| robby212 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Asta era raspuns pentru dollycutz, dar nu ma lasa sa il trimit de sus, ma chinui de cateva minute bune sa il trimit.

| B343 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ce înseamnă el? Când Moise l-a întrebat pe Dumnezeu care este numele Său, El i-a răspuns: „Eu voi deveni ce voi vrea să devin" (Exodul 3:14). O altă traducere a Bibliei redă acest pasaj astfel: „Voi deveni tot ceea ce îmi place" (The Emphasized Bible, de J. B. Rotherham). Numele Iehova dezvăluie deci că Dumnezeu poate îndeplini nenumărate roluri. Să ilustrăm: Zilnic, o mamă trebuie să îndeplinească, probabil, multe roluri pentru a se îngriji de copiii ei. În funcţie de necesităţi, ea este asistentă, bucătăreasă sau învăţătoare. La fel stau lucrurile şi cu privire la Iehova, deşi la un nivel mult mai înalt. Iehova poate deveni orice doreşte pentru a-şi realiza scopul plin de iubire referitor la familia umană, îndeplinind orice rol consideră el a fi necesar. Prin urmare, a cunoaşte numele lui Dumnezeu, Iehova, înseamnă a înţelege toate rolurile pe care le îndeplineşte el şi a arăta recunoştinţă pentru acestea.
happy Sviri, esti un Martor al lui Iehova?

| EmaS a răspuns (pentru B343):

In Vechiul Testament gasim mai multe nume ale lui Dumnezeu.Nume care arata atributele lui Dumnezeu, Acela care este ajutorul nostru in orice circumstanta ne-am afla. Iahve, Elohim, El Elion, El Roi, El Shadai, Iehova-Iire, Iehova-Rafa, Iehova-Nisi.

| B343 a răspuns (pentru robby212):

Aaa, deci nu numai mie nu imi merge bine site-ul crying M-am speriat ca nu mai merge bine.
Nu, nu la Dumnezeu (Tatal), Dumnezeu (Fiul) sau Dumnezeu (Duhul Sfant), pentru ca nu cred in asa-numita Trinitate tongue
(Ioan 17:3) Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.
Spre deosebire de Isus, care a avut un inceput (Revelaţia 3:14), Dumnezeu nu are nici inceput, nici sfarsit (Psalmul 90:2)

| B343 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

?

| B343 a răspuns (pentru EmaS):

Asa din curiozitate, EmaS, ce religie ai?

| RAY a răspuns:

Numele lui e iahve un zeu razboinic copiat de la canaaniti

| RAY a răspuns (pentru B343):

Dumnezeu are un inceput
geneza la inceput a fost cuvantul apoi o aparut dumnezeu

| Guildo a răspuns:

Nu m-as mira, daca crestinii i-ar creea si un buletin sau o resedinta, cum e Polul Nord pentru Mos Craciun.

| B343 a răspuns (pentru RAY):

Mai exact unde?

| RAY a răspuns (pentru B343):

Ioan 1:1-3

(1) La început era Cuvântul [logos], şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.

(2) Acesta era la început cu Dumnezeu.

(3) Toate lucrurile au venit în existenţă prin el, şi nimic din ce a venit în existenţă nu a venit în existenţă fără el.

http://exegeza.net/La_inceput_era_Cuvantul.htm

| nesuferit a răspuns:

Dumnezeu= yahveh= zeul iudaic

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru B343):

Da.

| B343 a răspuns (pentru RAY):

Si atunci cum explici Psalmul 90:2?

| milan9 a răspuns:

Voi iehovistii, n-ar trebui sa o lasati mai usor cu prozelitismul asta mascat?

Lui Dumnezeu nu I se atribuie un singur nume, ci aproximativ 5000 de nume!

Cât privește Vechiul Testament, acesta redă fidel TOATE numele atribuite lui Dumnezeu! Astfel că, după calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu!

Exemple de nume date lui Dumnezeu: - ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

Unul dintre aceste nume, Iahve, (greşit pronunţat Iehova - prin coroborarea în ebraică cu vocalele unui alt nume diferit: Adonai) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresare faţă de Dumnezeu, dintre care o mică parte a fost enumerată mai sus.

Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Aceasta a fost alegerea apostolilor şi nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textele sacre…

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare compromis, o aroganță umană, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!

| B343 a răspuns (pentru milan9):

Pai si Isus, nu se spune diferit in toate limbile? Isus, Jesus etc? Pronuntia initiala ( din timpurile biblice) era probabil Iesua sau Iehosua.
Numele de,, Iehova''(יהוה) apare de aproape 7000 de ori in Scripturile ebraice
Exodul 6:3
Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacob ca Dumnezeu Atotputernic, dar nu m-am făcut cunoscut lor sub numele meu Iehova.
Psalmul 83:18
ca să se ştie că tu, al cărui nume este Iehova,
numai tu eşti Cel Preaînalt peste tot pământul!
Daca in Biblia ta nu apare in verset, cauta la nota de subsol pentru ca acolo apare!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În Sfânta Scriptură nu apare NICIODATĂ "Iehova", care nu e altceva decât o pronunţie greşită! Este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două nume divine YHWH şi Adonai. Numele "iehova" este un compus arbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume (ciudat, nu?)!

În Sfânta Scriptură apare doar YHWH, care, este de fapt intr-adevar intraductibil (chiar marii învăţaţi RABINI AI EVREILOR SPUN ASTA!).

Numai marele preot stia sa-l rosteasca, si-l rostea doar o singura data pe an, in Sfinta Sfintelor in Templu.

Ceea ce fac astăzi "martorii" este luarea numelui lui Dumnezeu in desert!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH cu pronunţia greşită "Iehova" (chiar şi iehoviştii mai citiţi recunosc faptul ca este o varianta de traducere în engleză destul de neinspirată; o pronunţie ceva mai bună fiind – Iahve – şi totuşi rămânând un compromis forţat!),

"Iehova" nu este altceva decât o pronunţie NESCRIPTURISTICĂ (EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ AŞA CEVA! – incredibil, nu?), neacceptată de niciunul dintre rabinii care au existat vreodată în istoria poporului evreu (specialiştii în domeniul ebraicii şi a pronunţiei ei, - singurii în măsură să cunoască aceste aspecte!).

Este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două nume divine YHWH şi Adonai. Numele "iehova" este un compus artbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume (ciudat, nu?)!

Dacă în anumite culte e vorba doar de "talent" şi "inventivitate", atunci oricine poate inventa un nume plecând de la oricare din cele peste 5000 DE NUME ATRIBUITE DIVINITĂŢII, "omologând" astfel o invenţie, o "struţo-cămilă" ce nu apare în Scriptură, şi care devine e ridicată astfel jenant la nivel de dogmă supremă!?!

În consecinţă inventarea unui nume compozit, un fel de "struţo-cămilă", şi atribuirea lui pentru divinitate, ca şi când ar fi "numele" lui Dumnezeu, este de departe culmea aroganţei şi impertinenţei umane!

| B343 a răspuns (pentru milan9):

Ai cautat la nota de subsol a versetelor: Exodul 6:3, Psalmul 83:18 si Exodul 17? Poti cauta in mai multe Biblii.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Dollykutz", înseamnă că nu ai citit ce am scris mai sus despre YHWH- Iahve!

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH cu pronunţia greşită "Iehova" (chiar şi iehoviştii mai citiţi recunosc faptul ca este o varianta de traducere în engleză destul de neinspirată; o pronunţie ceva mai bună fiind – Iahve – şi totuşi rămânând un compromis forţat!),

"Iehova" nu este altceva decât o pronunţie NESCRIPTURISTICĂ (EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ AŞA CEVA! – incredibil, nu?), neacceptată de niciunul dintre rabinii care au existat vreodată în istoria poporului evreu (specialiştii în domeniul ebraicii şi a pronunţiei ei, - singurii în măsură să cunoască aceste aspecte!).

Este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două nume divine YHWH şi Adonai. Numele "iehova" este un compus artbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume (ciudat, nu?)!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Iehova numele singurului Dumnezeu adevarat, nume pe care si la dat el insusi.Ievova este Creatorul si, prin urmare, Suveranul legitim al universului,, Iehova'' este traducerea in limba romana a Tetragramei ebraice Jhvh sau Yhwh care inseamna,, El face sa devina''.In unele din cele mai folosite traduceri ale Bibliei se gaseste innerdiblia Cornilesu editia ne revizuita:Numele divin apare la notele de subsol de la Geneza 22:14 si Exodul 17:15, iar in BC mentioneaza la nota introductiva urmatoarele:,, Cuvantul DOMNUL arata cazurile cand acest nume corespunde in original cu YHWH(Iehova)''.( Intrucataceasta traducere, la fel ca altele, foloseste numele Iehova in unele locuri, n-ar fi trebuit oare sa dea dovada de consecventa si sa foloseasca acest nume ori de cate ori apare tetragrama in textul ebraic?)Biblia Sinodala:In Facerea(Geneza)22:14si in Iesirea (Exodul)17; 15numele divin apare intextsub forma.Biblia Galaction:InFacerea22:14, numele divin este redat sub forma,, Iahveh". Santa Scriptura1874:numele divin este redat peste tot in Scripturile ebraice sub forma Iehova". Biblia Ortodoxa:Numele divin apare in Facerea22:14si in Iesirea33:19; 34; 5, 6 sub forma Iahve". in Traducerea lumii noi :aceasta traducere foloseste numele divin de 7210 ori, inScripturile ebraice si in cele grecesti crestine... Daca doriti mai vorbim si pe alte subiecte biblice.

| Liviu a răspuns:

Povesti de adormit copii, nu exista, daca ar fi existat ar fi dat si el un semn de viata, nu mie, insa as fi vazut ceva minuni cu ochii mei.
e ceva gen iepurasul de paste, toti auzim de el da nu il vedem niciodata laughing sau zana maseluta, ori cocosatul de la notradamme big grin