| Lluucciiaann a întrebat:

Are sens sa existe ore de religie in scoli?
Copiii de alte confesiuni decat ortodoxa (sau cei din parinti atei) ce ar trebui sa faca la ora de religie?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Religia nu are ce cauta in scoli asta este clar, desi oamenii fac ce fac si dau peste ia din anumite motive, cel mai frecvent motiv fiind de natura politic.Din cauza asta au introdus in scoli religia ca popa sa abureasca enoriasu sa voteze pe X-ulescu care ma rog are legatura cu popa cu cine o mai avea si uite asa ajungem sa avem la scoala religie fie ca vrem sau nu.Asta este cea mai mare magarie a politicienilor.Astia ar trebui jupuiti de vii si aruncati la ciini.Acum daca vorbim de religie asta ar insemna ca la acea ora sa se predea religie nu ortodoxism sau catolicism sau mai stiu eu ce alta magarie.Asta gresesc oamenii sau chiar profesorii ca ei preda de fapt o biserica nu religie.Insa indiferent ce ar fi religia sau rligiiletrebuie scoase in afara scoli, in afara politicului si asa mai departe.Religia sa fie ceva asa neutru si optinonal pentru cine doreste sa mearga e liber sa o faca.Si sa mearga doar adultii la biserica nu si copii, iar legea sa urmareasaca si sa pedepseasca parintii care isi indoctgrineaza copii de mici cu timpenii si tiriie pe la biserici impotriva vointei lor.Pun pariu pe orice si cu oricine ca nici un copil nu merge de buna voie la biserica sau sa invete timpenii din religie.Toti copuu vor sa se joace cu alti copii sa faca alte chestii placute lor si nu cintece, ndcotrinari fortate asa cum se practica prin unele familii.Deci nu are nici un sens ora dxe religie la scoala.Trebuie scoasa din fata oricarui copil, copii nici sa auda de asa ceva inainte de 18 ani cind devin maturi si pot sa aleaga ce vor.Si nu trebuie sa se predea o religie anume, ci doar sa se predea toate religiile lumii in mod egal.

| Lluucciiaann explică (pentru relian):

Am pareri similare. O sa mai vedem si alte raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

De exemplu Martorii lui Iehova nu participa la orele de religie, ei participa in fiecare saptamana la o scoala care-i ajuta in aceasta privinta.Atunci fac o cerere la director si ii spun acest lucru, si astfel materiile cand se incheie sunt mai putin cu una.

| milan9 a răspuns:

Fiecare confesiune are deja proprii săi profesori de religie!

| milan9 a răspuns:

Prezenţa spiritualităţii în şcoală este una absolut necesară în condiţiile avalanşei de provocări ale imoralităţii, viciilor în general, ale pierderii valorilor umane şi orientării benefice în viaţă, ale pierderii interesului pentru asumare de responsabilităţi în viaţă, etc...

| Syber a răspuns (pentru milan9):

Incuiat la minte ce esti, cum poti sa spui tu ce este "absoult necesar" pentru altii? esti credincios bravo tie. nu incerca sa le bagi si altora credinta ta pe gat.

| Lluucciiaann explică (pentru Syber):

Hei, usor cu limbajul! Sunt totusi de acord cu tine; pentru spun ca trebuie facuta o distinctie intre spiritualitate si educatie civica. Educatia civica poate fi acceptata de toata lumea, dar atrag atentia ca cea spirituala nu poate fi nici obligatorie si nici obligatoriu aceeasi pentru toti. Libera decizie a copiilor si familiilor lor trebuie respectata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu de-acord ca religia fie disciplina scolara, aceasta se face acasa sau in comunitatiile religioase cum e normal, dar pe de-alta parte m-as bucura sa se bage iar-si ca disciplina scolara Istoria Religiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot refuza participarea.nu mi se pare drept sa invete cineva ceva ce nu-l intereseaza. dragii mei? ecumenismul {panerezia }vremurilor noastre isi are rolul sau.pana la urma va fi gasita o cale de compromis de a uni principiile bune alle tuturor religiilor, intr-o singura religie, promovand ideea de unitate in diversitate, care va fi drumul pavat pentru cel ce va conduce intreaga lume.fiindca constiinta omului nu o va putea subjuga nimeni,treaba se va face subtil in timp ca totul sa para normal,si educand mintile crude, de mici, incat cand vor creste mari sa fie infocati adepti ai normalitatii, logicii si ratiunii dar nu a lor, ci a celui ce le-a implementat cu timpul pe ale lui.ca manipularea se face incet si fara a fi observata.vad eu ca multi se dau destepti dar nu vad marea si grava minciuna care colcaie si infasoara societatea omeneasca rasa omeneasca, care atunci cand se va trezi incolacita de sarpele cel mare, vor spune; vaiii ce-am facut? unde am gresit? vreti un raspuns? OMULE? VEGHEAZA.altfel cel ce te vrea, te va pierde in moarte si cu TRUPUL si cu SUFLETUL.si Dumnezeu te vrea.dar nu cu forta.iar manipularea este a tatalui minciunii nu a lui Dumnezeu cel adevarat care nu minte niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In acest caz, haide ca nici afonii sa nu participe la ora de muzica, ca nu pot canta, si nici nu le place lor.