| HolyPotato a întrebat:

Aruncând un ochi pe la această categorie mai revin cu o întrebare: De ce sunt ateii considerați oameni răi în general?
Din câte am observat atei sunt majoritatea oamenilor care se îngrijorează pentru problemele acestei lumi, dar care s-au săturat să aștepte o minune care, poate nu va veni niciodată.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De ce sunt evreii considerati oameni rai?
De ce sunt americanii considerati (de anumiti oameni) ca fiind rai?
De ce religia islamica este considerata rea de majoritatea crestinilor?
De ce religia crestina este considerata rea de majoritatea islamicilor?
Datorita prejudecatilor.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este rau absolut tot cea ce nu se supune unei religii.

| LikeARollingStone a răspuns:

Eu nu-i consider rai.
Dar nici nu-i vreau in preajma mea. laughing

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Crestinii ii cred rai deoarece cred ca asta este un lucru ciudat care trebuie inlaturat.

| RAY a răspuns:

Nu doar pe ateii urasc crestini,crestini se barfesc intre ei si se urasc intre ei,zi-mi un singur crestin care nu-i barfitor? asa sunt ei,uni considera pe noi ateii ca fiind rai din iubire fata de aproapele lui, ma uit in jurul mei si ce crestini vad clar Romania e o tara de sfinti, uita crestini astia ca ateii le da ajutoare,ajutoarele de la ue au venit in mare parte din tarii atee dar na asta e ce sa faci omul uita de cel care i face bine,uita dragi romanii ca fara ateu de ceausescu nu aveau blocuri,cate blocuri erau inainte de comunism sau fabrici,se uita faptul ca Romania ra o tara de analfabeti si tarani cu opinci in picioare si cam atat,se uita multe termini un liceu si nu ai nimic,dar sa stii ca majoritatea oamenilor harnici nu lenesi plang pe ateu de ceausescu find considerat geniu carpatilor sunt curios ce politician va vi plans din era din era democratica, muncesti o luna doar ca sa poti trai intro tara plina de hoti, criminali, violatori si tot felul, la spital te lasa sa mori dar sa construim noi marea cladire de 4000 de milioane de euro ce importanta are ca nu avem nimic si nu avem nici o speranta de viitor, atunci nu vedeai copile gravide si copii cu tigara in gura fara viitor atunci toti aveau un loc de munca si o locuinta dar sal uram pe ateul de ceausescu nu

| Mădă0611 a răspuns:

E foarte simpla treaba: in general crestinii spun ca ateii sunt rai, pentru ca se gandesc cum ar fi ei daca nu ar exista pedepse si promisiuni din partea prietenului lor imaginar. Noi sa fim sanatosi.

| Narfundo a răspuns:

Astia-s oameni cu o tristete aparte. urat de atei

| HueyFreeman a răspuns:

Pentru ca nu sunt ca majoritatea, deci anormali. Ceea ce este anormal este automat si rau.

Asta urmand logica meltenista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Anormal cu ce reper, este vreun reper de credinta normala?

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Normalitatea se raporteaza mereu la majoritate. Stiu ca prima propozitie care am scris-o este destul de lunga, da nici chiar asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Normalitatea nu se incadreaza la majoritate, ci la realitate deci nu cred ca e un reper care sa faca ca noi sa fim anormali.

| HolyPotato explică (pentru HueyFreeman):

Aici ai mare, foarte mare dreptate.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai giumbix, mai citeste odata, de data asta toate randurile si daca se poate ultima propozitie.
"Asta urmand logica meltenista." In societate normalitatea este ceva stabilit de majoritate, de cate ori trebuei sa-ti spun asta? DAR asta nu inseamna ca normalitatea este mereu buna, sau ca este rau sa fi anormal, diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Am citit.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa ma exprim mai bine: aia este gandirea conservatorista de balta a iubitilor nostri co-nationali, pe sistemul "cine nu-i ca noi e naspa" sau cum le dicteaza lor cartea de basm "Cine nu-i cu mine e impotriva mea."

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Stiu, nu te criticam pe tine, ci ideea protesteasca a natiuni preasfinte

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i vorba de critica, este bineprimita atata timp cat contine puncte de vedere valide, este doar modul meu de exprimare putin mai greoi (cateodata) care ma deranjeaza putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.dar eu pe cei mai multi i-am intalnit pe tpu.si nu fac nimic decat sa conteste si sa jigneasca credinta crestinilor ori a altor credinciosi in alte zeitati.ba chiar se straduiesc,si harnici sant in a face asta,incat ii invidiez ca nu sant si eu macar pe jumatate crestin ortodox pe cat sant ei atei. minunea de care zisesi,o astept eu ca crestin.dar in timp ce o astept ia ghiceste ce fac? muncesc,studiez,invat,cresc copii, educ, ajut oameni, ma bucur de viata, si fac tot posibilul sa ramana in urma mea o lume mai buna cu un milimetru.ca dintr-o mie ca mine, s-o alege ceva bun.dar sa-mi fie cu iertare, ce fac ateii pe site, nu e bine si nici rod bun nu iese.iar un mar putred le va strica pe toate. spre nenorocirea planetei? ori spre fericirea lor? care fericire? aia TRAITA? ori aia rationala si gandita? sa fim seriosi.o sa spun ca petrea tutea; atei sau nascut.dar s-au nascut degeaba.sant 2% in lume atei. exact ca taciunii in lanul de porumb.si rodul e la fel.negru,inutil si nesemnificativ.atentie; spiritual vorbind.fiindca daca nu ar fi ei, material, stiintific si tehnologic, lumea nu ar sta in loc.cu siguranta.

| BlackSulphur a răspuns:

"o minune care, poate nu va veni niciodată."

Am observat o greseala in aceasta parte a frazei. Lasa-ma sa te corectez: O minune care SIGUR nu va veni niciodata.

| contαbαndonαt a răspuns:

Deoarece traim intr-o lume unde majoritatea (`turma` - ador cuv. asta) face legea iar acea majoritate este formata, din nefericire, in mare parte din dezaxati si minti tardive si deci ceea ce este normal pentru ei s-ar presupune ca ar trebuie sa fie normal pentru toti si invers.Dar intr-un fel este si promovata o astfel de mentalitate, ce de turma ma refer pentru ca cu cati mai putin oameni care sa gandeasca pentru ei/cu propriul lor creier cu atat mai bine pentru altii, pentru profitul lor.Caci e mai usor sa manevrezi un sclav decat un om cu o minte deschisa s.a.m.d.

| SweetAl3x a răspuns:

Sunt considerati oameni rai de catre acele persoane foarte convinse de religia lor. Personal mi se par oameni normali, cu drept de opinie si cu dreptul de a-si alege stilul de viata si de gandire.