| sebi333 a întrebat:

As dori sa-mi raspundeti la ceva intrebari:

-1.Te-ai gandit vreodata cum te vede Dumnezeu?
-2.Cum ajungi in Rai?
-3.Cum te-ai simti daca toate gandurile tale ar fi vazute de orice om pe un ecran mare? Crezi ca Dumnezeu nu iti cunoaste gandirile ascunse si inchipuirile mintii?

www.arfdm.pagix.ro

Răspuns Câştigător
| CrissBarbu a răspuns:

Salutare!
1. Mereu ma gandesc cum ma vede Dumnezeu, si de obicei nu iese prea bine. Pentru ca nu sunt cum ar trebui, desi incerc.

2. E o singura cale sa ajungi acolo, si nu e foarte populata (poarta stramta), si acea cale este Isus Hristos care a murit pentru tine. Altfel si alta cale nu exista.

3b.Dumnezeu cunoaste totul, asa ca nu ai ce sa ascunzi de El.

Isus Hristos este salvarea noastra.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1, eu m-am gandit mereu de ce a creat omul zeii
2, nu ajungem nici unde,creierul isi pierde viata cand organele vitale isi inceteaza existenta,practic esti ca inainte sa te nasti,te nasti,traiesti, mori gata totul, restl vrajeli umane ca sa se amageasca, omul un expert in amagiri personale
3, cred omul tia expus gandirea prin crearea zeiilor, vedem gandiri negative, pozitive

| Dorugar a răspuns:

Da m-am gandit!
1 Nu-mi place ca Dumnezeu ma vede cand ma sterg la fund
2 Am ajuns deja in Rai pentru ca Raiul este aici pe pamant si in viata aceasta si nu dupa moarte, si spun asta pentru ca Adam si Eva cand au fost alungati din Rai nu au fost nici morti si nici in ceruri ci aici pe pamant.
3 M-as simti spionat, iar daca Dumnezeu face acest lucru asta inseamna ca nu e Dumnezeu ci o Iuda care spioneaza oamenii

| TheImpaler a răspuns:

1-nu
2-habar n-am
3-m-as simti indifferent. si daca le cunoaste, ce?

| RealFriend010 a răspuns:

Morala inseamna sa iti pese si de toti ceilalti. Morala adevarata este foarte simpla. Tot ce este de la Dumnezeu este simplu nu complicat. In plus morala inseamna si curaj. Nu trebuie sa actiunezi si sa te lasi influentat de frica de moarte. Nu trebuie sa irosesti timp si alte lucruri incercand sa capeti lucruri materiale. Trebuie sa te impaci bine cu toata alumea atat cat poti. Asta nu inseamna sa aprobi rautatile dar nici sa nu le critici daca stii ca nu vei fii apreciat pentru asta. Ca sa poti sa fii moral si sa te indrepti spre moralitate trebuie sa ai grija de sanatatea ta si si cauti sa ai pentru inceput macar un prieten adevarat.

| Dorugar a răspuns (pentru RealFriend010):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebarile?

| TheImpaler a răspuns (pentru Dorugar):

Eu sunt sigur ca nu. de el...nu stiu laughing

| RealFriend010 a răspuns:

Am inteles intrebarea dar daca sunt doua intrebari diferite ca forma pe TPU ce concise sunt identice nu o sa stau sa scriu raspuns personalizat pentru fiecare intrebare.