| SaveTheNature a întrebat:

As ruga foarte foarte mult ateii sa acorde o mica parte din timpul lor liber si sa vizioneze acest video. E un video care nu exclude stiinta! Dar e un video care va face sa intelegeti conceptul Dumnezeu. Nu o sa va parar rau.

http://www.youtube.com/watch?v=ojOBf4yq54M&feature=youtu .be

http://www.youtube.com/watch?v=ptuE7gNXYwY

http://www.youtube.com/watch?v=Nue1A3PoJrg

Nu o sa va para rau!

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

laughing Daca tu crezi ca o sa convingi ateii sa creada in Dumnezeu urmarind aceste filmulete te inseli. big grin

| RAY a răspuns:

Asa tare va doare pe voi de cei 21000 de mii de ateii din Romania ca faceti propraganda non stop pe internet bai bor mai are nevoie de cateva miliarde de euro nu

| Mădă0611 a răspuns:

3 ore? Imi pare rau, too much :O

"Atei, uitati-va aici, ateii sunt naşpeţi, ateii sunt nu stiu cum etc", repet: temandu-va de atei v-au mancat satanistii, sau chiar musulmanii. devil

| Alphawolf a răspuns:

Se pare ca marea majoritate a raspunsurilor primite sunt total pe langa...

Referitor la subiect, ateii sunt constienti de esentialul informatiei din cele 3 filmulete. Eu, in mare parte, sunt de acord cu domnul Ledwith.
Recomand tuturor acest material video, dar in special credinciosilor.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca ateii ar fi constienti de esentialul informatiei, n-ar mai fi atei. Punct. Tu esti de acord numai dintr-un anume punct de vedere si stii care.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Care este acel punct de vedere? Ajuta-ma sa-mi improspatez constiinta.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu este problema mea ce faci cu constiinta. Nu esti primul care spune ca este de acord cu ce spune Ledwhit, dar este ateu. Alegeti doar ce va place?

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Am zis ca sunt de acord cu esentialul, cu o mare parte din ce sustine el, dar nu inseamna ca sunt de acord cu tot ce spune el. Nu sunt de acord cu crearea, cu mostenirea, cu informatia din ADN de care el vorbeste, dar eu nu exclud nimic, ca eu nu sunt detinatorul adevarului. Dar daca ai vazut tot materialul, Ledwhit condamna valori biblice, condamna tot ce este legat de religie, iar fara o organizatie religioasa credinta oamenilor ar fi egala cu cea in Mos Craciun, fara manifestarile religioase, fara pacat, fara rasplata si pedeapsa credinta nu ar mai avea nici-un rost, ar fi doar apa de ploaie intr-o zi torida...

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

L-am postat eu acum cateva zile. Crezi ca as fi facut-o fara sa-l vad? Si mi-ai confirmat, esti de acord cu el doar pentru ca scoate in evidenta bubele din religie. O zi buna.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Dar imi spui si mie ce scoate in evidenta din religie, sau ce sustine drept adevar din valorile biblice sau religioase?

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

laughing Vorbim paralel vad. Ti se pare ca a facut vreodata invitatie la ateism? Nu numai in filmul asta, ci si in celellate.
Diferenta dintre noi doi este ca eu fac separarea intre religie si Dumnezeu. Pe mine ceea ce spune ma face sa inteleg mai mult, pe tine te face sa fii ateu inrait.

| Alphawolf a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ce spune draga, tu ai glume in program, sau intelegi pe dos? Critica Biblia, neaga adevarul ei, da o explicatie trucurilor lui Iisus, critica organizatiile religioase, critica practicantii religiosi, acuza tot ce inseamna religie.
Spune-mi te rog ce mi-a scapat, ce nu pot intelege.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai inteles tot, ca doar de asta esti ateu rational.

| dragos9234 a răspuns:

Am inteles de ceva vreme ce inseamna Dumnezeu.

| HueyFreeman a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc. Eu inteleg conceptul de zeu si din punctul de vedere al crestinilor, dar mai important, si dintr-un punct de vedere realist. Cand descopri realitatea si o accepti, nu te mai poti intoarce la iluzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce recomanzi doar ateilor? credinciosii in ceva nu trebuie sa inteleaga conceptul de Dumnezeu si sa se nalte catre el.liberabdu-se de dogme, traditii si obiceiuri omenesti, pentru a fi cu adevarat liberi asa cum Dumnezeu a randuit?

| 3xfemeie a răspuns:

"SaveTheNature a răspuns:

Eu sunt catolic. Sunt atatea mituri nascocite despre catolicism incat nu imi vine sa cred.
Traim in Romania si asta ne ocpua tot timpul. (Mircea Badea)"

Trebuie sa recunosc ca modul tau de gandire ma depaseste. Acum cateva zile spuneai ca-s mituri, acum ai alta parere. big grin

| SaveTheNature explică (pentru 3xfemeie):

Pff vezi ca nu ai inteles nimic din postarea mea.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SaveTheNature):

laughing Pai tocmai asta iti spuneam si eu.

| SaveTheNature explică (pentru 3xfemeie):

Atunci hai ca iti explic. Simplu si la obiect. Religia ortodoxa indoctrineaza mult mai mult decat cea catolica.
Eu am motivele mele pentru care inca nu mi-am ales religia. Sunt catolic din nastere, insa nu sunt de acord cu construirea de biserici foarte scumpe etc. De asta tind adesea mai degraba catre o secta, care respecta in principal Biblia.

| 3xfemeie a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tocmai ai demonstrat ca am dreptate. N-ai inteles nimic din filmul asta. Nu esti la obiect deloc.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru romano-catolici, ortodocsi din est sunt invizibili.Inca o dovada ca romano-catolicismul a facut cel mai mare rau omenirii(cand ma gandesc la saracii amerindieni din America Latina).