| FreddieM a întrebat:

As ruga persoanele credincioase sa incerce sa-i dea o definitie lui Dumnezeu. Va rog sa va folositi propria viziune si gandire, nu apelati la citate din biblie, folositi cuvintele voastre, cum il vedeti voi, cum este, ce este, daca va ajuta, daca va este util, ma rog, tot ce va trece prin cap.
Multumesc

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform cunoasterii obiective, teologii nu-l cunosc pe Dumnezeu, ci cunosc niste metafore prin care este descris Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu asta este un termen care defineste ceva, eu nu cred intr-un creator,zeitate sau ce o fii,totul are o cauza si un efect,doar ca dumnezeu este folosit mereu cand nu stim ceva sau traim in ignoranta totala,dar din toti zeii iahve este cel mai amuzant,viclean smecher,nebun, iisus are si el ipocrizile lui desigur, nu sunt impotriva religiei, sunt impotriva fanatismului, poti crede in ce vrei dar nu impune religia ta mie, pastreazo pentru tine sau uni care mint ca evolutia e gresita desi eu habar nu au ce e aia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu o să îți dau definiția mea, imediat când am timp.
Rugăciunea mea. Doamne, dă-mi timp să-i răspund lui FreddieM.

| FreddieM explică (pentru sadrian46):

Scuze, Mr xerxes1, raspunsul asta e pentru mine?
Si cu ce te-am suparat ca sa merit un,, ignore" de la tine?
As aprecia daca mi-ai da niste explicatii.

| FreddieM explică (pentru sadrian46):

I-am scris lui xerxes la fereastra de raspunsuri generale, ca tipul m-a blocat fara motiv, dar apare ca ti-am raspuns tie, draga Adrian. Scuze si o seara placuta.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Nu mai țin minte, de obicei nu ignor degeaba.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Scuzele sunt acceptate.

| FreddieM explică (pentru sadrian46):

Cu tipul asta xersex1 n- interactionat in viata mea, nici nu stiam de existenta lui pe TPU. Iti cer parearea draga Adrian, ce l-a determinat sa ma insulte, apoi sa ma blocheze, doar nu am jignit pe nimeni, scopul intrebarii nu era sa ofenseze, dimpotriva, sa observ si sa inteleg acea conexiune invizibila intre minte si nevazut prin vocea exemplelor cele mai concrete si anume vocea presoanelor credincioase.Desi convingerile mele sunt complet diferite, am avut placerea sa citesc unele raspunsuri chiar frumoase.
Stima

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Stimate domn, am păreri multe echivalente cu ale dtale, despre relația dintre minte și nevăzut.
Modul meu de a vedea lucrurile se leagă de meseria mea de fizician, care este o religie în sine. Ne desparte o mare de cuvinte, nu aspecte fundamentale.
Cât despre xerxes1, am învățat despre cei ca el, așa. Ignoră și treci mai departe. Mai sunt aici oameni cu care re poți înțelege.

| DeyCj a răspuns:

Dumnezeu, real domnul zeu, este persoana de sex masculin supremă ce a creat absolut tot ce există, fie că este perceptibil sau nu de fiinţa umană, iar fiinţa umană, adică creaţia supremă a acestui zeu trebuie să i se supună şi să-i fie sclav pe veci, că de asta a fost creată, spre a-i fi sclav acestui zeu.

| J0B0MAT a răspuns:

The force.(Dacă ai văzut Star wars)

| SG1995 a răspuns:

Sunt panteist, totuși, văd în conceptul de Dumnezeu un principiu, Dumnezeu=Universul înșuși
Nu cred că Dumnezeu e o ființa cu emoții, gândire sau conștiință e absurd, e mai degrabă e o forța care e într-un fel de stază în inconștient și conștient format din tot ceea ce formează realitate, Jung a numit acest lucru Subconștient colectiv, eu o numesc simplu: Existență. Nu e o ființă, ci mai degrabă o forță, un fenomen care definește realitatea.

| xerxes1 a răspuns:

Si cu ce te ajuta? Oricum nu pari prea istet, doar faci gargara pe aici ca sa faci pe interesantul.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru xerxes1):

Foarte inteligent raspunsul happy

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu este Acea Persoană al Cărui Nume și cuvinte de referință se scriu cu literă mare.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Eu știam că cuvântul Dumnezeu, lat. Domine Deus, Domnul Zeu este un titlu nu o persoană, iar Yahweh nu este singurul care a avut acest titlu, Zeus spre exemplu zis și tatăl zeilor putea fi numit lejer Dominus Deii /Domnul Zeiilor.

| Algo098 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj inventat, bun la toate si care nu face nimic. E invizibil, mut, orb, surd, neputincios, ceea ce era de asteptat de la un personaj imaginar.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este tata, un tata apropiat care doreste o relatie calda si apropiata cu fiecare dintre noi, un Dumnezeu care ne cheama la El, ne cheama sa ne schimbam viata si sa umblam in ascultare de El, spre binele nostru, nu al Lui.
El stie ca unele lucruri din viata noastra ne vor distruge, si vrea sa ne schimbam in bine, El doreste tot ce este mai bun pentru noi. Un prieten bun care a re 3 copiii i-a spus fiului lui ''Nu te mai juca cu tigarile, sunt nocive, o sa te distruga'' Fiul lui i-a spus ''Ce e treaba ta? Iti fac rau tie? Nu, Imi fac rau mie''
Tatal lui, adica prietenul meu, i-a spus ''Fiule, animalul tau de companie este soparla de pe hol da? (tatal lui i-a cumparat o soparla de companie, este foarte draguta). Ce ar fi ca de fiecare data cand vin de la munca, sa vin cu o scobitoare si sa il intep in cap pe Mogo? (Mogo este numele soparlei). Cum vin in fiecare seara, poc il intep in cap pe mogo, a doua zi, iar il intep incap. Ti-ar placea?''
Fiul i-a spus ''Nu, nu mi-ar placea''
Tatal i-a spus ''Vezi fiule, pe tine te doare site deranjeaza cand eu ii fac rau soparlei, cum sa nu ma doara pe mine cand esti fiul meu si vad ca te distrugi cu tigarile?''

Pe Dumnezeu il doare cand noi pacatuim, si ne facem rau singuri, Lui nu ii place sa ne vada suferind, pacatul nu doar ne distruge, dar ne desparte de Dumnezeu, pentru ca pune un zid de despartie intre noi si El, ne separa, doar Hristos si jertfa de la cruce poate sa refaca aceasta prapastie dintre noi si Dumnezeu, pe care amfacut-o noi prin pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este o Ființă supremă personală, Stapanul Universului, Creatorul si totodata Judecatorul nostru, principiul dragostei si al mantuirii noastre. Dumnezeu este compus din 3 persoane. Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant.Fiecare formeaza o singura persoana. Dumnezeu Tatal este important in vietile noastre pentru ca se comporta ca un tata pentru noi.Stii ce face un tata cand te vede ca nu ii place ceea ce faci? Te pedepseste! Nu in sens rau.Doar ca sa nu mai faci acel pacat.Asta se intampla doar daca te apropii de El.Pe cei pacatosi care nu vor sa auda nici macar Cuvantul Lui Dumnezeu ii lasa in ispita diavolului.
Iisus Hristos care este Fiul Lui Dumnezeu si a doua Persoana a dumnezeirii este Salvatorul nostru.Adica el ne poate salva de orice pacat pe care il avem si ne poate salva de la moarte si din robia pacatului ducandu~ne spre mantuire.Este Cel care si~a dat viata pentru noi pe crucea de la Golgota luand toate pacatele asupra noastra. Putem sa spunem ca ne~a dat posibilitate la viata vesnica.
A treia persoana este Duhul Sfant care este o persoana.Nu stiu de ce este o persoana, pentru ca el apare in imagini si in icoane ca un porumbel alb stralucitor.In fine, eu cred ca Duhul Sfant reprezinta puterea lui Dumnezeu.Aceasta putere ne da posibilitatea sa scapam de pacate si sa traim o viata duhovniceasca alaturi de Domnul nostru Iisus Hristos.
Noi ne~am indepartat de la Dumnezeu pentru ca ne place sa ne traim viata asa cum vrem noi.Noi vrem masini luxoase, telefoane si ale gadget~uri performante, vile frumoase si altele.Satana ne ispiteste.ATAT! Nu are voie sa ne controleze zi de zi pentru ca el vrea sa ne omoare deoarece din cauza noastra a fost aruncat in adancurile mormantului.Viata asta se datoreaza faptelor noastre care vor merge la Judecata lui Dumnezeu Fiul.
Asta cred eu despre Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu E perfecțiunea absolută, din punctul meu de vedere!
Nu cred că Dumnezeu ar putea fi definit!
Pooate doar acei credincioși cu adevărat ar putea da o definiție, dar și așa ar fi imposibil!
Uită-te la lumea asta cum a fost făcută, căt e de diversificată!
Dumnezeu E un mare mister pentru om!
La fel și viața aceasta, cât și moartea!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu poți să eviți Revelația și felul cum ni S-a făcut cunoscut Dumnezeu prin Fiul Său, deoarece dacă El nu se face cunoscut, noi nu-l putem cunoaște; pur și simplu am orbecăi printr-o credință idolatră, așa cum fac păgânii. Dumnezeu este principiul existenței tuturor; fără El nimic nu poate fi explicat și nimic nu poate exista. Duh este Dumnezeu și nu poate fi văzut, iar cine i se închină, trebuie să i se închine în duh și în adevăr, după rânduiala Bisericii, fiindcă Dumnezeu este al rânduieli. Credința în El trebuie sa țină dreptarul Sfinților Apostoli, cuprins în Biblie și Tradiția Sinoadelor Ecumenice.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Complicat ce ceri tu.
Dar in dictionar gasim:
(În religiile monoteiste) Ființă supremă personală, cauză transcendentă primordială, principiu fundamental al existenței și ordinii universale, creator și judecător al lumii, binele absolut și principiu al mântuirii care acționează în istorie.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/dumnezeu.php

cum interpreteaza fiecare definitia si ce insemna pentru fiecare asta e alta poveste

| Raullalu a răspuns:

Dumnezeu este inceputul puterii, intelepciunii, moralitatii.
Maiestru in tot ceea ce face si perfect in toate caile sale.
Dumnezeu este speranta si dreptatea deplin confirmata prin insusi existenta Lui.
Este stapanitor absolut al tuturor celor ce exista si stapan absolut peste metamorfoza fie a Lui fie a oricarei fiinte.
El imbina materia cu imateria si astfel creeza galaxii si astfel ai fost creeat tu si eu care suntem o forta o imaterie fuzionata cu o materie.

| FreddieM explică (pentru Raullalu):

Frumos raspuns.