| DacicusRex a întrebat:

As vrea ca de la anul sa nu mai fac ora de religie la scoala. Pur si simplu mi se pare ca imi pierd timpul acolo. De doi ani imi iese media anuala 10, deci chiar nu mai vad de ce as vrea sa fac materia aceea.
Trebuie sa fac o cerere pentru asta? Cui trebuie sa i-o dau? Pana cand pot sa fac cererea? Ce voi face in timpul orei de religie? Oare voi fi vazut prost de ceilalti elevi\profesori(chiar daca o buna parte din ei sunt atei)?
Voi cum ma sfatuiti?
P.S. La anul trec intr-a saptea.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pur şi simplu, la început de an NU depui o cerere la secretariat PENTRU a face orele de "religie" (nici tu, nici părinţii).
Cred că ai fi mai prost văzut, dacă ai fi ipocrit, trădându-ţi principiile şi trăind în minciună. Să nu participi la ore de îndoctrinare ortodoxă nu e nicio ruşine, e o consecinţă firească a existenţei unui creier funcţional şi nespălat.

| ania a răspuns:

Dacă ai media anuală 10 însemnă că ți-ai format deprinderea rară de a face lucrurile temeinic. Sugestia mea e să nu-ți formezi o convingere pripită în privința Creatorului doar pentru că profa de religie pe care ai avut=o vorbește plictisitor despre cea mai captivantă minune a existenței, Creatorul ei.Nu e important dacă faci sau nu religie ci dacă îl cunoșți sau nu pe Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Legea spune ca cei care VOR sa faca religia trebuie sa faca o cerere in acest sens la inceputul anului scolar.
Practica spune ca in multe locuri legea nu este respectata si ca cei care NU VOR sa faca religia trebuie sa faca cerere.
Asa ca, in prima zi de scoala a anului viitor, mergi si informeaza-ti dirigintele si proful de religie ca nu vrei sa mai faci religia.
De aici cele doua variante, ori zic pur si simplu "ok", conform legii, ori te pun sa faci o cerere...contrar dispozitiilor legale. Pana la urma poti face si cererea aia, dar e bine sa le mentionezi inainte ca legea spune altceva si ca nu tu ar trebui sa faci cerere.
Colegii si profesorii nu o sa te vada altfel in nici un caz, doar daca e vreunul dus cu capul. Pe de alta parte, vorbeste si cu alti colegi, mai ales daca zici ca nu simpatizeaza cu povestile astea, poate mai sunt doritori de a scapa de asta.
Referitor la ce faci in timpul orei aleia, tot legea spune ca scoala trebuie sa va asigure un spatiu, in cadrul scolii unde sa stati in acea perioada, iar voi bineinteles trebuie sa aveti un comportament care sa nu deranjeze activitatea in scoala. Adica poti citi, iti poti face temele, poti sta de vorba cu ceilalti colegi, sau pur si simplu te poti juca pe telefon, etc..sau combinatii de astfel de lucruri.
Daca religia e ultima sau prima ora poti pleca/veni de la/la scoala cu o ora mai devreme/tarziu.

| AC4S4 a răspuns:

Depinde de director si profesor. In unele scoli ajunge doar sa-i spui profesoarei ca tu nu vrei sa faci religie, te noteaza in catalog sa stie sa nu puna note si absente. Altfel, trebuie sa ceri de la secretar o cerere, o duci tot acolo probabil.
Nu cred ca ceilalti colegi vor zice ceva. Poate profesoara da, te vai intreba de ce. Daca esti ateu, spune-i ca esti ateu. Daca nu-ti place modul in care preda, spune-i asta.

| VelaJohnny a răspuns:

Iti iau apararea aici SS卐 laughing Daca esti ateu nu inseamna ca esti o persoana educata si cu constiinta. Alexandru Vișinescu e ateu, si cate a facut? Nu mai tin minte, si am cautat minute la rand un articol unde spunea despre un conflict armat, in care un grup de atei erau agresorii. M-am documentat despre Adolf Hitler, mai degraba a fost ateu, desi s-a folosit de catolicism, prostindu-i pe enoriasi sa lupte pentru el deoarece cica ar fi fost un trimis al lui Dumnezeu ca sa aduca pace.
Si da, cauza principala a ateistilor este, in mod paradoxal, religia, in special crestinatatea. Multi isi pierd credinta in Dumnezeu datorita actelor de violenta comise de persoanele religioase, ipocrizie, invataturi care se contrazic, cum ca Dumnezeu este in acelasi timp iubitor, dar si crud, torturand vesnic oamenii, ideea promovata de preoti si de alti religiosi conform careia, atunci cand moare cineva, intr-un accident (caz real, din proprie experienta), Dumnezeu a fost in spate, pentru ca i-o trebuit un inger in cer, si reiese ca el a calcat pedala de acceleratie, ucigand si ranind, din egoism. Mai sunt multe argumente, fiecare ateu cand o sa iti spuna ca nu crede, o sa zica ceva in mod sigur si de crestinism, deci ai dreptate, ateismul este o latura a crestinatatii, opusa, dar cu aceleasi radacini.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Hitler era si vegan si iubitor de caini acum e logic sa spunem ca a facut ce a facut din cauza ca iubea cainii? Normal ca nu.
Multe crime au fost facute din cauza religiei dar aproape nici una din cauza ateismului.
Ca sa iti explic mai bine. Daca un musulman fura o bucata de sunca crima nu a fost facuta din cauza religiei dar daca zice Allah Akbar si se arunca in aer ca sa omoare necredinciosi atunci e clar ca religia a fost de vina aici.
La ateism nu am auzit de cineva sa omoare pe altii pentru ca nu sunt atei.
Hitler ura evreii din cauza dogmei catolice, si nu nu era ateu deloc.
Iar cauza ateilor este educatia.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Eu m-am uitat pe wikipedia, se dezbate subiectul asta: ce religie a avut Hitler, da si tu un ochi daca vrei acolo. Si ideea mea era urmatoarea, daca esti ateu nu inseamna ca promovezi neaparat norme morale inalte. Uite spre exemplu, multi atei ii desconsidera pe cei religiosi, si nu poti nega ca unii nu pot ajunge atat de departe incat sa urasca. Si crede-ma, am cautat la greu articolul ala in care se vorbea despre acel grup de atei, fara rezultat, si mi-am pierdut cheful sa mai caut.

| drutzix a răspuns (pentru VelaJohnny):

Hitler credea in Dumnezeu, a fost crescut catolic, nu a renuntat niciodata la religia lui ci mai mult se credea pus acolo de Dumnezeu (gott mit uns) deci era catolic, tu vrei sa faci un no true scotsman.
"daca esti ateu nu inseamna ca promovezi neaparat norme morale inalte." - Din moment ce ateu insemna doar o persoana care nu crede in Dumnezeu ce ai zis tu e adevarat, la fel cum si daca esti crestin nu inseamna neaparat ca esti o moral.
Daca il gasesti astepot un link, chiar sunt interesant.

| VelaJohnny a răspuns (pentru drutzix):

Pana atunci, uite articolul despre convingerile religioase ale lui Hitler
https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Adolf_Hitler

| VelaJohnny a răspuns:

Am citit relatarea autobiografica a unui fost sustinator al nazismului, chiar membru al armatei, care l-a cunoscut de mic pe Hitler. Zicea acea persoana ca era nedumerita, cum de aveau tupeu oponentii sa lupte cu ei, cand prin Hitler ei aveau protectie divina. Aproape toate bisericile au pus in ele svastica, in special catolicismul. Cei ce nu au fost de partea lui, au fost trimisi in lagarele de concentrare sau executati. Un scriitor german din acele timpuri, ori a fost platit la greu, ori a fost spalat pe creier, cert e ca a incercat sa dovedeasca ca Isus a fost un arian blond, nu un evreu laughing
Persoana care relata a spus ca a fost dezamagita cand, dupa infrangere, Hitler a scapat basma curata de consecintele faptelor lui, fara sa dea vreo explicatie sau sa sufere vreo condamnare, prin sinucidere, ca un las. Probabil ca si tu sustii ca Hitler nu a creat lagarele de concentrare naziste, ca nu i-a omorat in mase pe evrei, si ca wikipedia este controlata de evrei, la fel ca lumea intreaga. Eu insa am gasit dovezi mai solide in favoarea genocidului nazist decat in favoarea faptului ca a fost un lider inocent. Eu zic sa nu ne apucam sa dezbatem lucrurile astea, presimt ca nu o sa duca nicaieri, doar la contraziceri, iti respect convingerile si te apreciez pentru caracterul pe care il ai, prefer sa evit vreo posibila neintelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sterge simbolul acela din nume ori iti va fi sters de altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai tu linistit, stiu destule despre simbolul asta. Nu conteaza originea, conteaza ce reprezentare i-au dat altii (la care e clar ca faci si tu referire prin SSS).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ai fi un sarpe cu clopotei care incearca sa se ascunda dupa un ghiocel.

| Neverrrrrr a răspuns:

Ateismul nu este religie.

| Neverrrrrr a răspuns:

Din cauza ateismului oamenii nu s-au ucis intre ei, nu s-au comis razboaie, ateismul nu este latura a nimic, si da, prefer stiinta in locul povestilor.