| RAY a întrebat:

As vrea pareri de la persoanele atee
ce parere aveti despre budism?
eu ca ateu imi placa budismul ca fiolozofie, voi ce credeti budismul e un fel de ateism metaforic vorbind?

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Nu poti scapa de dorinte, nu in momentul de fata. Asta este telul suprem al buddhistilor, dar e cale lunga pana la asta. Daca vei incerca sa ramai fara dorinte, te vei gasi inconjurat de depresie, fiindca realizezi ca viata nu merita traita. Buddhismul presupune observarea atenta a dorintelor, clasificarea lor, intelegerea lor si oprirea manifestarilor lor. Din punctul lor de vedere, trebuie sa ajungi sa te intelgi pe tine insuti iar daca telul tau este de a ramane fara dorinte, atunci opunand suficienta rezistenta imaginatiei involuntare (fiindca dorintele sunt foarte conectate cu asta), dorintelor emotionale, materiale sau de alta natura, poti creea "material" pentru o dorinta unica, numita vointa, vointa independenta de absolut orice. Foarte pe scurt, asta este ceea ce ei numesc eliberare. Dar in primul rand, observare.

| RAY explică (pentru suffarstar):

Ai dreptate fara dorinte, un scop viata nu are vreun sens

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, budismul este o religie la fel de puternica ca si crestinismul!

| RAY explică (pentru Violleta2022):

Eu parca am scris persoane atee

| Mayhem666 a răspuns:

Budismul este tot o religie, dar este singura religie care nu are vreun zeu, si cred ca este singura religie pe care nu o detest.

| Deaad a răspuns:

Nu prea imi pasa de vreme ce e o religie straina Europei, originala din Asia.

| drutzix a răspuns:

Am aceeasi parere ca despre restul religiilor.
In primul rand budismul nu este ateistic e non-teistic. Nu conteaza credinta in zei pentru a fi budist.

Budismul spune ceva de genul:
1. Dorinta cauzeaza suferinta.
2. Suferinta ne tine legati de pamant.
3. Pentru a atinge nirvana trebuie sa scapam de dorinta.
In fine, ce am scris mai sus e simplificat.
Daca eliminam dorinta lumea se opreste. Deci daca toti am urma budismul cum trebuie am fi ramas in epoca de piatra.

| RAY explică (pentru drutzix):

Da vezi tu depinde de dorinta aia, multi ne distrugem prin dorinte care ne distruge gen alcoolul, droguri, sex etc
depinde de dorinta cred ca la asta se refera budismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o iarna lunga de intuneric, lumina face bine.Scaldarea in soare a mintii, asta inseamna budism.

| JetBlueJet a răspuns:

Sincer mi se pare cea mai frumoasa religie.
*Man, eu uneori nici nu mai stiu ce sa cred, daca exista sau nu vreaun Dumnezeu...Sunt mai mult agnostica.
Ar putea fi, buna observatie.

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Honey parca eram iubiti, numi scrie cu man

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Bine, iubirea mea smug
Mai bine asa?

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Normal ca da

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Sunt ateu. buddhismul e ca lumea ca filosofie, dar are probleme. e bine ca nu fac rugaciuni unui zeu. buddha e considerat un maestru si nu un zeu. faza e ca de exemplu ei nu au dovedit ca sufletul se reancarneaza. la inceputul omenirii existau milioane de oameni in total, iar acum sunt 7miliarde. de unde naiba au aparut miliarde de suflete noi care sa se tot reancarneze, nu explica nimeni.
buddhistii din munti sunt vai de capu lor, nu au tehnologie, nu traiesc in conditii bune si cand vad tehnologie o doresc + stiu valoarea ei.

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu se poate dovedi nimic, si oricum nu se doreste asta. Dovedeste-mi ca existi. Potrivit traditiilor care cred in reincarnare, sufletele nu sunt create, ci unele dintre ele vin pe pamant odata la 23.000 de ani.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru suffarstar):

Sa iti dovedesc ca exist? pai e simplu:
-insasi faptul ca iti scriu aici e o dovada
-se poate vedea ca sunt inscris in baza de date a buletinelor si e fotografia mea acolo
-pot sa iti trimit un videoclip in care ma poti vedea
etc.
e simplu de dovedit asta. nici nu stiu de ce ai mai zis-o.

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu, astea nu sunt dovezi. Daca la geometrie ai de demonstrat ca doua triunghiuri sunt congruente, nu este suficient sa masori, trebuie sa pornesti de la niste fapte considerate in mod absolut reale si apoi sa aplici niste legi. Trebuie sa DEDUCI.Nu este suficient sa spui ca cele doua triunghiri arata la fel. Tu in viata reala nu stii in mod absolut ca existi, tu te percepi cu ajutorul unor organe de simt. Nu poti deduce ca existi doar prin simplul fapt ca te percepi. Imagineaza-ti ca toata lumea incepe sa te ignore, sa ca eu incep sa zic ca tu nu existi, ca de fapt nimeni nu exista, doar eu, voi sunteti niste reprezentari ale mintii mele. Cum imi poti demonstra ca esti real? Degeaba tu spui ca scrii, si ca forma ta fizica trimite impresii pe retina si apoi in lobul temporal, eu pot sa sustin ca tu nu existi decat in mintea mea. Si in fond, omul nu cunoste realitatea obiectiva, ci are anumite impresii pe care le transforma in reprezentari. Ma rog, e un exercitiu. Nu poti combate un astfel de tip de rationament, poti doar sa spui ca cel care formuleaza o astfel de ipoteza e nebun, fiindca ideea ti se pare foarte deplasata si ca esti foarte convins de existenta ta.
Se stie ca ne amintim sub 1% dintr-n vis, gandeste-te cum ar fi peste cateva minute sa te trezesti intr-o alta realitate si sa constati ca ai visat ca existi, si toata viata ta care ti s-a parut vasta si plina de evenimente va supravietui sub forma unui fragment dintr-un vis, pe care oricum il vei uita pana seara.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru suffarstar):

1. pot dovedi altor persoane ca exist si ele iti pot confirma ca exist
2." gandeste-te cum ar fi peste cateva minute sa te trezesti intr-o alta realitate si sa constati ca ai visat ca existi" chiar daca as visa, trebuie sa exist ca sa pot visa. deci iar exist happy

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

1- demonstreaza, atentie. Pot confirma, pentru ca te vad, si pentru toti oamenii CRED ceea ce vad. Da, si eu cred ceea ce vad, dar e doar o credinta, nu stii in mod absolut ca ceea ce vezi e real.
2 Teoretic da. Ca sa existe un vis, trebuie sa existe un visator. Dar gandeste-te ca legile lumii astea se poate sa apartina doar acestei lumi. Si asta tot nu te ajuta sa demonstrezi altuia ca existi. Sintagma "Cogito ergo sum" e gresita din start.

Nu insinuez absolut, nu insinuez ca lumea nu esti real, sa fie clar. Ma straduiesc sa iti arat cat de gresit este faptul ca noi luam perceptiile dobandite in urma unor senzatii drept adevaruri universale. Eu iti pot spune tie ca mi-am activat glanda pineala (ca tot e la moda) si ca vorbesc in fiecare seara cu fiinte extraterestre. Spune-mi cum ti-as putea demonstra eu tie ca eu chiar fac asta. Trebuie sa iti arat. Asta e singurul mod prin care te pot face sa crezi. Dar nu sa stii. Nu poti stii.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Din buddhism practic meditatia zazen, pentru relaxare.

| 0Alexander0 a răspuns:

Eu as lua budismul mai mult ca un mod de gandire decat o religie, de exemplu sa nu facem celuilalt ce noi nu am vrea, deoarece suntem toti unul, sa incercam sa ne "iluminam" cat mai mult, sa cercetam, samd. Este un cod moral bun.

| RAY explică (pentru 0Alexander0):

Si eu cred la fel

| ckckrish a răspuns:

...Budismul nu e religie, e filozofia in care tu esti dumnezeul tau si tu esti atotputernic. este o idiotenie imbinata cu alta idiotenie. nu compara budismul cu religiile, inca o data zic budismul nu e o religie!