| RAY a întrebat:

As vrea sa fiti sinceri la intrebarea asta

daca sunteti convinsi ca exista dumnezeu si ca daca pacatuiti ajungeti in iadul vesnic,de ce pacatuiti?

nu ma refer la cineva de pe TPU asa in general,vedem Romania o tara crestina plina hoti,criminali,pedofili, puscariasi, oamenii perversi cu 2 fete fiecare pe propiu interes,oamenii cu biblia in mana si cu marmona in ganduri,poate nimeni nu crede in dumnezeu, si doar asa spun uni ca sa fie in turma, ca daca ar crede cu sinceritatea maxima nu ar pacatui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e in firea omului sa "pacatuiasca",iar uni sunt crestin doar ca sa faca bani (cum sunt uni popi),eu stiu pe un predicator,care i-a facut curte unei rude, desi si el, si ruda mea sunt casatoriti si pocaiti. Ruda mea l-a intrebat:
Mai omule nu ti-e frica de Dumnezeu?
La care predicatorul:
Eh, apai adunarea e numai asa, deseori il vad l-a biserica cum predica cu non-salanta, si ma intreb cu poate fi asa de ...nici nu stiu cum sa-i zic. laughing dap astia-s crestini

15 răspunsuri:
| MikeTheMuffin a răspuns:

Din punctul meu de vedere Dumnezeu nu exista. Nu vreau sa schimb nici-o mentalitate dar religiile sunt o mare spalatura de creiere si nu trebuie urmate. Crede in tine si numai in tine si incearca sa schimbi natura umana. OPINIA MEA!

| b0ssu a răspuns:

Dumnezeu exista.Crede in el cu adevarat si vei ajunge in rai.Si Satana ne controleaza cateodata si unii devin obsedati de Satana..si se drogheaza, ucid...

| RAY explică (pentru b0ssu):

Eu nu vb de existenta lui dumnezeu sau de satana si de pacate ai gresit intrebarea

| RAY explică (pentru MikeTheMuffin):

Nici din a mea, dar sunt curios de ce pacatuiesc crestini

| lpavel a răspuns:

Nu exista om fara pacat! Pacatuim pentru ca suntem slabi nu ne putem abtine asa suntem noi oamenii. Iar noi care credem in D-zeu, pentru pacatele noastre noi vom suferi in Purgator Nu in Iad si odata vom ajunge in Rai!
In iad merg cei ce nu cred in D-zeu si nu vor mai iesi niciodata de acolo, suferinta lor va fi vesnica!
Iar daca vedem atatia oameni pacatosi printre care si preoti asta nu inseamna ca nu mai exista D-zeu!
NU te lua dupa exemplul oamenilor caci vei ajunge la pieire! Ia-te dupa exemplul tau, fa-ti un stil de viata cat mai placut in fata LUI D-zeu, si crede in EL Iar rasplata ta va fi mare in Ceruri!
Daca vezi ca preotii si toti cei ce ne invata la bine pacatuiesc, Nu trebuie sa faci la fel, tu sa faci doar ce citeste din Sfanta Scriptura! Si Nu judeca ca sa nu fi judecat!(Cuvintele lui Isus)
Caci atunci cand citeste din Sfanta Scriptura, NU sunt cuvitele lui, sunt cuvintele LUI D-zeu! Prin gura preotului ne vorbeste atunci D-zeu!

| RAY explică (pentru lpavel):

Voi ori de cat rau ati vi mergeti in purgatoriu, restul de 5 mld in iadul vesnic

Răspuns utilizator avertizat
| V3ra a răspuns:

Pentru ca asa cum exista Dumnezeu, exista si diavoli, care ispitesc oamenii si le spala creierele sa nu creada in Creatorul universului, si sa faca tot felul de rele.Ispita exista la tot pasul-de la barfa pana la pacate mari.Toti oamenii suntem pacatosi,insa cei care cred in Dumnezeu fac mai mult bine decat rau, nu sunt ranchiunosi, razbunatori, incearca sa ajute alti oameni si sa fie BUNI si nu in ultimul rand recunosc atunci cand gresesc, le pare rau si incerca sa nu mai faca raul pe care l-au facut.

| miriam18 a răspuns:

Toti oamenii pacatuiesc pentru ca diavolul vine cu ispite si cum el stie ca oamenii sunt naivi vine cu diferite pofte

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca sunt un pacatos?!
Nu ma pot opri din pacat caci mediul care ne inconjoara ne face sa pacatuim la tot ceasul.
Jignesti un prieten, mai vezi o femeie buna pe strada, te mai gandesti ce i-ai face.
Simplu, Biblia spune ca acestea sunt vremurile din urma, cele mai grele.

| lpavel a răspuns (pentru RAY):

Chiar asa, bine ai zis, dar nu suntem mai rai ca ateii, diferenta dintre noi e ca noi credem in D-zeu iar voi nu, de aceia calea spre rai e foarte ingusta, iar cei mai multi o iau pe calea cea larga, adica cea a iadului...
Bine ai zis ca 5 mld merg in iad, eu te complectez putin si-ti spun ca 10 mld merg in iad...

| RAY explică (pentru lpavel):

Tu ai probleme omule, cu astfel de persoane nu am ce discuta, ai ignor, bye

| danay72 a răspuns:

Suntem imperfecti pentru ca am mostenit pacatul de la primii parinti.Dar asta nu e o scuza pentru a face pacate care depind de noi.Cat despre iad, Biblia arata ca inseamna moarte nu chin. Apocalipsa21:8

Răspuns utilizator avertizat