| VreauRspDauFundaa a întrebat:

As vrea sa stiu care este religia in care nu crezi in Dumnezeu,nici rai, nici iad.Eu,din punctul meu de vedere, nu cred ca apartin unei religii anume.Nu ma simt nici ca un agnostic,ma simt ca si cum as merge in paralel cu ateismul, dar si crestinismul.Stie cineva cum se numeste tipul acesta de religie? Nu vreau sa aud de ateul agnostic/crestinul agnostic.DAU FUNDA!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate esti deist sau penteist, nu trebuie sa fi cumva important este sa cunosti cat mai multe lucruri, sasi deschisi mintea spre lucruri noi, poti fi liber cugetator etc

| anonimg a răspuns:

Pai cam asa se vad toti oamenii de pe pamant. Asta se numeste "secularism"; oameni seculari. Cred ceva dar nu cu totul. Asa suntem toti, fie crestini, fie necrestini.
Stim doar ca fiecare ajunge la o varsta in care incepe sa-si puna intrebari. Unii si le pun -si gasesc raspunsuri daca sunt sinceri-, iar altii traiesc mai departe in ignoranta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exact.Nu exista doar alb sau negru cum gandesc mintile binare.
Mai exista si o multitudine de tonuri de gri.
In Biblie sunt povesti adevarate amestecate cu falsuri.
Un fel de prajitura in care au pus cateva bucati de rahat de caine.A stricat gustul la tot.
Unii incearca sa separe ce este adevarat de ce este fals, incearca sa se amageasca ca vitaminele din rahat sunt folositoare dar nu sunt sinceri cu ei insasi.
Cand unul vrea doar adevarul, Biblia nu mai exista.
Si abia atunci incepe adevarata cautare.

| Nilsson a răspuns:

Nu am auzit inca de o asemenea religie. Cine nu crede in Dumnezeu, e ateu, cine nu e sigur, agnostic.
Cum se numeste o haina care nu e nici murdara, nici curata?
Principiile dupa care iti ghidezi viata nu trebuie sa ti le stabilesti dupa cum ``simti``, si trebuie sa cauti adevarul in toate lucrurile.
Pentru mine, de exempul, postarile ateilor din acesta categorie mai degraba m-au convins ca nu e mare lucru de capul lor si ca am facut alegerea corecta. N-ar trebui nici sa-i mai bag in seama. Mai sunt si aceia care il insulta pe Dumnezeu in toate felurile, dar daca le zici ca sunt atei, imediat sar de fund in sus.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Serios cine nu crede in dumnezeu e ateu? deci restul de 4, 5 miliarde de persoane sunt persoane atee? cum poti insulta ceva ce nu exista? aia sunt tot crestini voi toata ziua il injurati pe dumnezeu, un ateu nu are de ce insulta ceva ce nu exista

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Am spus Dumnezeu pentru ca m-am referit strict la intrebarea postata, tu poti sa spui cum vrei referindu-te la orice divinitate sau forta superioara, acesta e criteriul pe care se fac sondajele.

Am eu o intrebare, de ce te referi la mine cu apelativul ``voi``? Generalizarile nu sunt deloc bune. Iar calitatea de crestin nu ti-o da o simpla declaratie, ci comportamentul iti da acest titlu, cine injura de lucrurile sfinte nu se poate numi crestin.

Iar referitor la ultimul punct, inca sunt curios, cum pot insulta ateii pe cineva in care nu cred?

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Eu niciodata nu l-am insultat pe dumnezeu sau iisus, iar aia care il insulta sunt crestini, un ateu nu il injura pe dumnezeu, cine nu crede in dumnezeu tau e ateu sau cine nu crede in nici un dumnezeu e ateu? nici macar voi crestini nu credeti la fel despre biblie o interpretati cum vreti

| drutzix a răspuns:

Nu ai oferit nici o informatie despre ce crezi doar despre ce nu crezi.
Daca nu ai nici o religie dar crezi in zeu esti teist
Daca nu ai o religie si crezi intr-un zeu apatic esti deist.
Nu te simti ca un agnostic deci esti sigur ca ceea ce crezi este corect.