| roby223 a întrebat:

As vrea sa stiu cum au fost pedepsiți cei din comunitatea LGBTQ in fiecare religie ( daca au fost pedepsiți )

33 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cea mai mare pedeapsa este sa-l pui sa locuiasca cu un indoctrinat religios o saptamana.

| Algo098 a răspuns:

LGBTQ nu sunt de folos nici unei religii: stau prost cu inmultirea si scad numarul de adepti ai acelei religii.

| Dandinelle a răspuns:

Sunt multe cazuri in orientul mijlociu. Pedepsiti prin tortura, taierea/mutilarea organelor genitare si alte nebunii de au trebuit sa fuga din tara respectiva daca au supravietuit.
Este o idee atat de tampita cand stai sa te gandesti ca mai degraba faci rau altuia decat sa-ti vezi de viata ta.

| Tian44 a răspuns:

Nu cred ca au fost pedepsiti, religia nu pedepseste, ci Dumnezeu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Tian44):

Hai să fim serioși! Citește ce a făcut Moise într-o noapte cu cei ce nu credeau ca el?
A tăiat într-o noapte 3000 cu sabia. Și așa mai departe.

| roby223 explică (pentru Tian44):

La asta mă referea, la Dumnezeu

| Tian44 a răspuns (pentru roby223):

Dumnezeu/karma oricum vrei sa-i zici te loveste cand nu te astepti

| suntserios a răspuns (pentru Tian44):

Da de ce sa pedepseasca dumnezeu. nu e el ala cu iubirea asa cum esti bla bla bla?

| Tian44 a răspuns (pentru suntserios):

Habar nu am, n-are rost sa vorbim din astea, nu-mi place religia happy

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru roby223):

"La asta mă referea, la Dumnezeu"

Nici Dumnezeu, nici vreun alt spiridus de genul asta nu pedepseste, nici nu premiaza pe nimeni. Sunt doar personaje fictive.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu el te omoara ci te lasa sa te balacesti in propriul noroi. Tu iti faci rau singur nu altii.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu te bagi si nu el. La cate rele fac unii se mai mira cand merg unde le este locul? Dumnezeu si-a dat unicul fiu pentru noi, nu vrea sa ne piarda dar noi nu vrem sa fim cu el.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

" Dumnezeu si-a dat unicul fiu pentru noi..."

Pai parca acum cateva zile sarbatoreati smecheria cu "a murit, stai asa ca a inviat". Deci, cui l-a dat?

Nu mai vorbim ca "fiul" asta al spiridusului vostru e de fapt un copil din flori, cu un tata adoptiv (Iosif) destul de tembel incat sa creada ca nevasta-sa a fost inseminata de Duhul Lampii, si care la maturitate a devenit schizofrenic...de fapt cam asta e esenta crestinismului.

Răspuns utilizator avertizat
| roby223 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Exact... practic Dumnezeu ii dictatorul suprem

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

Fals. Nu scrie in Biblie așa ceva.Tot te văd comentând aiurea la aproape intrebarile de la cap. Religie. Nu ai altceva mai bun de facut cu viața ta?

| sadrian46 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

27. Si le-a zis: "Asa zice Domnul, Dumnezeul lui Israel: - Puneti-va fiecare sabia la sold si strabateti tabara de la o poarta la cealalta si ucideti: fiecare pe fratele sau, fiecare pe fartatele sau, fiecare pe aproapele sau!"
28. Si au facut fiii lui Levi asa cum le poruncise Moise. In ziua aceea au cazut din popor ca la TREI MII de oameni.
Eu am scris asta sau este scris în Biblie?
Cine e aiurea, eu sau tu?

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

În ce carte scrie asta și in ce context?

| sadrian46 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

1. Vazand insa poporul ca Moise intarzie sa se coboare din munte, s'a adunat la Aaron si i-a zis: "Scoala-te, tu, si fa-ne noua dumnezei care sa mearga'naintea noastra, caci cu Moise, cu omul acela care ne-a scos din tara Egiptului, nu stim ce s'a intamplat".
FA 7:40
2. Iar Aaron le-a zis: "Scoateti cerceii de aur din urechile femeilor si fetelor voastre si aduceti-i la mine".

3. Atunci intregul popor a scos cerceii cei de aur din urechile femeilor si i-a adus la Aaron.

4. Si el i-a luat din mainile lor, i-a topit in tipar si a facut din ei un vitel turnat si le-a zis: "Iata-i pe dumnezeii tai, Israele, cei ce te-au scos din tara Egiptului!" 1
3Rg 12:28, Ne 9:18, Ps 105:19, Rm 1:23

5. Vazand aceasta, Aaron a zidit in fata lui un jertfelnic; si a strigat Aaron si a zis: "Maine este sarbatoarea Domnului!"

6. A doua zi s'au sculat ei de dimineata si au adus arderi-de-tot si jertfe de mantuire; apoi a sezut poporul de a mancat si a baut si pe urma s'a sculat sa joace.
FA 7:41, 1Co 10:7

7. Atunci a grait Domnul catre Moise: "Grabeste de te pogoara de aici, caci poporul tau, pe care l-ai scos din tara Egiptului, s'a ticalosit.
Dt 9:12

8. Curand s'au abatut de la calea pe care le-ai poruncit-o, si-au facut un vitel turnat si i s'au inchinat si i-au adus jertfe, zicand: - Iata-i pe dumnezeii tai, Israele, care te-au scos din tara Egiptului!" 2.
3Rg 12:28, Ne 9:18

9. [Si i-a zis Domnul lui Moise: "L-am vazut pe poporul acesta si, iata: e un popor tare de cerbice.] 3
4Rg 17:4,

10. Si acum, lasa-Ma!: aprinda-se mania Mea asupra-le si-i voi da pierzarii, iar din tine voi face un mare popor!"
Nm 14:12, Dt 9:8, Dt 9:14

11. Moise insa s'a rugat in fata Domnului Dumnezeu si I-a zis: "Pentru ce, Doamne, sa se-aprinda mania Ta asupra poporului Tau pe care Tu l-ai scos din tara Egiptului cu putere mare si cu bratul Tau cel inalt?
Dt 9:25-26, Dt 9:29, Ps 105:23

12. de ce sa spuna Egiptenii: - Cu viclesug i-a scos, ca sa-i ucida in munti si sa-i stearga de pe fata pamantului? Asadar, potoleste-Ti aprinderea maniei si fii bland cu rautatea poporului Tau.
Nm 14:13

13. Adu-Ti aminte de Avraam si de Isaac si de Iacob, robii Tai, carora Te-ai jurat Tu pe Tine Insuti si le-ai zis: - Inmulti-voi semintia voastra multa ca stelele cerului! Si tot pamantul acesta, pe care tot Tu ai spus ca-l vei da urmasilor lor, fie ca ei sa-l stapaneasca in veci!"
Fc 12:7, Dt 9:27

14. Atunci Domnul Si-a imblanzit urgia pe care spusese c'o va abate asupra poporului Sau.

15. Si intorcandu-se Moise, s'a coborat din munte, avand in mainile sale cele doua table ale Legii: table de piatra, scrise pe amandoua partile - pe o parte si pe alta erau scrise.
Dt 9:15

16. Tablele acestea erau lucrul lui Dumnezeu si scrisul era scrisul lui Dumnezeu, sapat pe table.
Ies 31:18, Dt 9:10, Dt 10:4

17. Atunci, auzind Iosua zarva poporului rasunand, a zis catre Moise: "In tabara e strigat de razboi...".

18. Iar Moise a zis: "Acesta nu-i strigat de biruitori, nici strigat de biruiti pusi pe fuga; eu aud strigate de oameni beti".

19. Si daca s'a apropiat de tabara, a vazut vitelul si jocurile; si aprinzandu-se Moise de manie, a aruncat din mainile sale cele doua table si le-a sfaramat la poala muntelui.
Dt 9:17, Dt 10:2

20. Apoi a luat vitelul pe care-l facusera ei, l-a ars in foc si l-a pisat marunt si l-a presarat in apa si le-a dat-o fiilor lui Israel s'o bea.
Dt 9:21

21. Si a zis Moise catre Aaron: "Ce ti-a facut tie poporul acesta, de-ai abatut asupra-i un pacat atat de mare?"

22. Iar Aaron i-a raspuns lui Moise: "Nu te scarbi, doamne, ca stii tu cum e poporul acesta cand se porneste.

23. Caci ei mi-au zis: - Fa-ne noua dumnezei care sa mearga'naintea noastra, caci cu Moise, cu omul acela care ne-a scos din tara Egiptului, nu stim ce s'a intamplat.
FA 7:40

24. Atunci eu le-am zis: - De la cine are aur, adunati-l! Si ei l-au adunat si mi l-au dat mie si eu l-am aruncat in foc si a iesit vitelul acesta...".

25. Si vazand Moise ca poporul scapase din frau, caci Aaron ii slabise fraul spre bucuria dusmanilor lor,

26. a stat in poarta taberei si a zis: "Cine este pentru Domnul, sa vina la mine!" Si s'au adunat la el toti fiii lui Levi.

27. Si le-a zis: "Asa zice Domnul, Dumnezeul lui Israel: - Puneti-va fiecare sabia la sold si strabateti tabara de la o poarta la cealalta si ucideti: fiecare pe fratele sau, fiecare pe fartatele sau, fiecare pe aproapele sau!"

28. Si au facut fiii lui Levi asa cum le poruncise Moise. In ziua aceea au cazut din popor ca la TREI MII de oameni.

29. Si Moise le-a spus: "Domnului I-ati inchinat voi astazi mainile 4, fiecare cu pretul fiului sau ori cu al fratelui sau, pentru ca El sa va dea binecuvantare!"

30. Iar a doua zi a zis Moise catre popor: "Mare pacat ati facut! Ma voi sui eu acum la Dumnezeu, ca sa ma rog pentru pacatul vostru".

31. Si s'a intors Moise la Domnul si a zis: "O, Doamne, poporul acesta a savarsit pacat mare, facandu-si dumnezei de aur.

32. Si acum, daca vrei sa le ierti pacatul, iarta-l; iar de nu, sterge-ma pe mine din cartea Ta, pe care Tu ai scris-o!" 5
Ps 68:27-28, Lc 10:20, Rm 9:3, Flp 4:3, Ap 3:5, Ap 20:12

33. Zis-a Domnul catre Moise: "Pe cei ce au pacatuit in fata Mea, pe aceia ii voi sterge din cartea Mea.
Ps 68:27-28, Lc 10:20, Rm 9:3, Flp 4:3, Ap 3:5, Ap 20:12

34. Tu insa du-te acum si du poporul acesta la locul pe care ti l-am spus. Iata, ingerul Meu va merge inaintea fetei tale. Cat despre pacatul lor, il voi pedepsi in ziua pe care Eu o voi socoti".
Ies 14:19, Ies 32:2
35. Domnul a lovit poporul din pricina vitelului pe care si-l facuse - pe care-l facuse Aaron.
----
Ai aici contextul.
Cartea Exodul sau ieșirea.
După aceea s-a făcut un recensămănt al poporului evreu. A ieșit la numărătoare 600 000. Trei mii din 600 000 e genocid.
Dar,
Moise însă era un om foarte blând, mai blând decât orice om de pe faţa pământului. (Numeri, 12.3).
Întradevăr foarte blând.
Dar m-ai acuzat că spun numai aiureli despre Biblie.
Te rog eu, să mă atenționezi, ce am mai spus, căci pe bune, chiar nu vreau să greșesc.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

Nu știu ce Biblie denaturată ai tu dar in Cuvântul lui Dumnezeu nu scrie așa ceva.Sunt multe din cărți diferite scoase din context. Citește o Biblie adevărată nu o porcărie de pe net.

| sadrian46 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Traducerea Cornilescu.
Dacă nici aia nu este adevărată, eu sunt papă la Roma.
Dar în aceea adevărată care o citești tu, pasajul acesta lipsește?
Asta așa, ca chestie.
Sau citești una din aceea unde Isus nu e răstignit pe cruce ci atârnat pe un lemn, pe un așa zis stâlp de tortură, adică la martorii lui Jehova?
Sau una mormonă, în care apare și sfântul Moroni, când moron înseamnă tâmpit?
Variante.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

Traducerea Cornilescu o am si eu și nu scrie așa ceva in ea. Probabil ai luat versetele scoase din context de pe site-ul asta https://www.crestinortodox.ro/biblia/Iesirea/Vitelul-de-aur/. Citește versetele in context si vei vedea. Cere Duhul Sfănt ca să iti arate adevărata insemnatate a acelor versete. Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| sadrian46 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Î
Îți Mulțumesc pentru sfatul cu Duhul Sfânt și pentru binecuvântare.
Dar hai să revenim la Biblia în traducerea Cornilescu.
Eu o am pe birou lângă mine în ediție tipărită.
Și iată ce scrie în ea. În Exodul, capitolul 32, versetele 25-29.
---
25 Moise a văzut că poporul era fără frâu, căci Aaron îl făcuse să fie fără frâu, spre batjocura vrăjmaşilor săi;
26 s-a aşezat la uşa taberei şi a zis: „Cine este pentru Domnul să vină la mine!" Şi toţi copiii lui Levi s-au strâns la el.
27 El le-a zis: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeul lui Israel: ‘Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra de la o poartă la alta şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa.’"
28 Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.
29 Moise a zis: „Predaţi-vă azi în slujba Domnului, chiar cu jertfa fiului şi fratelui vostru, pentru ca binecuvântarea Lui să vină astăzi peste voi!
---
Te întreb, în Biblia pe care o ai tu, traducerea Cornilescu nu scrie așa ceva? Că tu spui că în exemplarul tău nu scrie așa ceva.
Nu tot trei mii omoară, sau aproape trei mii, în numele Domnului?
Dar te rog să răspunzi la asta, să nu mă aburești cu contextul.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

Da, ai dreptate. Scrie cum ai zis in Ex. Cap. 32 25-27. Dar contextul contează mult. Deci Moise a chemat pe cine este pentru Domnul dintre cei ce au păcătuit cu vițelul si au venit copii lui Levi. Si Domnul a vorbit si a spus ce zice in v. 27. Domnul i-a condamnat pe cei ce au păcătuit impotriva lui (au comis idolatrie) la moarte. Moartea comandată de Dumnezeu nu este la fel ca moartea comandată de om. Dumnezeu a ales să le ia darul vieții unor oameni care l-au nesocotit. Păcatul trebuie plătit!(in vechiul testament). Noi suntem sub Noul Testament. Pentru noi a murit Isus ca să plătească pacatele trecutului daca credem ca Isus a murit si a invitat si il acceptam ca Domn si Mântuitor in viața noastră si ne pocăim de pacatele noastre (sa fim sfinți =sa nu mai comitem păcate cu voia) și sa il urmăm pe Isus (sa îi urmăm exemplul de trăire). Dumnezeu să te binecuvinteze!

| sadrian46 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

I-a condamnat Moise. Asta pentru că nu au respectat regimul lui de dictatură religioasă.
Isus a murit fiindcă a fost condamnat pentru nesupunere civică și îndemn la răscoală prin atutidinea lui. Nu avea cum să ia păcatele mele asupra lui. Nu avea cum. Așa că eu nu îl accept ca Domn, că nu am de ce. Asta ca să ne clarifcăm pe unde suntem eu și dta.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

Dumnezeu nu este un dictator religios. Este o persoană cu sentimente.Isus a trăit perfect ( nu a avut păcate si a murit nevinovat). Este alegerea ta daca vrei sa il accepti sau nu. Daca il accepți si il urmezi Dumnezeu iți da promisiunile Sale (caută-le) si da un loc in raiul sau. Este frumoasa viața cu Isus,implinirea, pacea, fericirea, puterea Duhului Sfânt (vei putea sa vindeci bolnavii, sa scoti demoni in numele Isus etc). Pentru ce păcat merită sa dai cu piciorul unei vieți ca aceasta și sa ajungi sa arzi in iad pentru eternitate? Nu vreau sa te știu in iad. Religia nu te poate salva nici pastorii nici popii nici banii doar Isus.

| sadrian46 a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Dumnezeu nu, dictator religios, dar Moise da, despre el vorbeam. Și dacă tot vorbim de context, citește câteva versete mai înainte, cum sfărâmă el tablele legii, pe care scrisese el cu mânuța lui să nu ucizi. De ce face asta, ca să nu se simtă apoi vinovat față de Dumnezeu. Dumnezeu îi spusese înainte să nu ucizi, iar acum îi spune ucide, așa vorbește Domnul. De aici se vede cum e religia lui, după interes politic, și-a ucis toți dușmanii politici.
Restul nu îl comentez ca să rămănem prieteni. Dar încearcă să înțelegi că ceea ce îmi scrii aici nu are nici o valoare pentru mine, zero barat. Te înțeleg. te respect, dar nu are rost să îmi spui toate astea, nici să mi le repeți. Dacă le repeți doar mă necăjești și ajungi să nu te mai iau in seamă.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru sadrian46):

Asta este interpretarea ta a cuvântului.Eu ti-am oferit alta.Cine are dreptate? Poate nici eu nici tu. Daca te-ai smeri si ai cere Duhul Sfânt ai putea vedea interpretarea corectă. De aici in colo este problema ta. Dumnezeu spune undeva in Biblie,, Transmite-le cuvântul si daca nu-l vor asculta este problema lor"(ceva in gen).Ai auzit cuvântul. De aici eu nu pot face nimic pentru tine. Te iubesc si sper că vei face alegerea corectă.