| RAY a întrebat:

As vrea si eu sa imi exprim parerea despre unele minciuni scrise la categoria asta,as vrea sa afirm faptul ca unii nu cred in stiinta pentru ca e mai complicat,trebuie si sa gandesti nu doar sa spui dumnezeu a facut si pauza. Intrebarea mea e de ce nu credeti intr-un univers simplu spre complex si credeti intr-un univers gata complex din absolut nimic?

Daca din nimic a aparut totul asa cum sustineti, de ce astazi nu puteti crea ceva din nimic?

Totul nu a aparut din nimic,stim ca a existat un big bang,iar dovezi sunt,nu a fost o explozie, a fost o expansiune de energie,a creat big bang ceva? NU,nu a creat nimic,nu a creat stelele,nu a creat planete,nu a creat viata, universul a avut un punct de plecare de la simplu spre complex,nu a aparut absolut nimic complex, nici universul nici viata, daca iei o celula evoluata de 3, 8 miliarde de ani logic ca e complexa, dar prima celula era simpla, cum stim asta? Primele animale erau simple, nu s-a gasit niciodata un animal complex sau din prezent in epoca cambriana, iar faza cu totul cere un creator si acel creator cere un creator si tot asa.

Vârsta celor mai bătrâne stele este de 12-13, 2 [1] miliarde de ani, adică ea corespunde parțial cu vechimea Universului.
Analiza luminii emise de galaxii indică faptul că obiectele galactice se îndepărtează unele de altele cu o viteză cu atât mai mare, cu cât sunt mai îndepărtate de Pământ, ceea ce sugerează că galaxiile erau altădată adunate într-o regiune unică a spațiului;
În ziua de azi, în toate regiunile Universului există o radiație de fond ("radiație cosmică") foarte slabă, un fel de fosilă, rămășiță de pe urma torentelor de căldură și lumină din primele clipe ale Universului.
În radiația cosmică de fond a fost detectat un model care confirmă existența undelor gravitaționale asociate inflației cosmice, momentul de expansiune rapidă a Universului
https://www.tpu.ro/......-scaun-nu/

Pentru cei curiosi uite niste explicatii pentru simplu spre complex
http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......tatea .html

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cat de dastepr esti matale, uimitor, si de unde stii, ai fost pe acolo cand alea se perpeleau? rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

Ce tampeni scrii, inseamna ca daca o crima nu a avut martor ocular nu se poate descoperi faptasul a?

| danut a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor la 10.000.000.000 de ani distanta rolling on the floor nici praful nu mai ramane dupa atata timp rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

De ce razi aiurea si faci spam aiurea, da poti si dupa 13, 8 miliarde de ani pe baza unor dovezi sa tragi niste concluzii ca de aia avem creier uni il si il folosim

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nici urma radiatiei de radiatie de radiatie nu mai ramane, creierul vostru nici urma unei aerisiri fortate dupa o fasole sanatoasa nu o poate detecta darmite ceva de acum 14.000.000.000. de ani. rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

Ce prosti scrii si razi non stop, ai luat iarba cumva? ce varsta ai?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai scris, catuta. P.S. M-am lasat de fumat de 30 de ANI. rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

De ce razi? ce e asa amuzant nu inteleg, zici ca esti o fata care rade ca proasta cand i vine ciclu

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu cum rade o fata caci sunt de genul celalalt, tu esti fata de sti cum rade? rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

Nu sunt crestin sa stiu de ce sa rad de unul singur in fata unui laptop, posibil cand daca voi ajunge in stadiul ala de a rade astfel am sa incerc sa numai imi uit medicamentele

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca nu esti crestin este grav caci va fi vai si amar de tine in foarte scurta vreme, nu este o amenintare ci o concluzie.

| RAY explică (pentru danut):

De ce dragi crestini planuiti un nou evul mediu? sa stiu, in trecut ati omorat tot ce ati prins peste tot in prezent faceti la fel, macar sa stim restul de 5, 5 miliarde de persoane, dar stai ca incepeti intre voi prima oara, tu nu esti crestin ti-o spun cu toata sinceritatea, iisus a spus ca a venit pentru pacatosi

| danut a răspuns (pentru RAY):

Toti crestinii sunt pacatosi iar evul mediu il veti aduce VOI in curand in actualitate. Tu nu poti spune nimic `caci habar nu ai ce inseamna sa fi crestin, daca stii "recita", te ascul dar daca nu sti taci.

| RAY explică (pentru danut):

De 28 de ani traiesc printre voi,nu exista crestini,o spun de cate ori vrei tu,nu exista nici un crestin in Romania,Romania o tara plina de hoti,corupti,pedofili, criminali, barfitori, uraciosi, prosti, idioti, pe 25 decembrie v-ati impuscat presedintele si tu imi vorbesti de credinta, ma lasi

| danut a răspuns (pentru RAY):

Te-am intrebat DACA sti ce inseamna A FI CRESTIN, nu de nemul romanesc si nu eu l-am impuscat pe Ceausescu si pe 25 decembrie este o sarbatoare PAGANA nu crestina asa ca vino la subiect sau TACI.

| RAY explică (pentru danut):

Nu pot discuta despre ce nu exista

| danut a răspuns (pentru RAY):

Pai daca nu exista tu ce cauti pe aici?

| RAY explică (pentru danut):

Ce legatura are existenta crestinilor cu prezenta mea aici,pentru voi toti care nu sunt de secta voastra sunt diavoli,imorali, pacatosi in concluzie va credeti iisus pe pamant in fine, fiecare se poate exprima liber, asta e TPU, TPU nu inseamna propaganda religioasa crestina acolo scrie categoria religie nu crestinism, fiecare se poate exprima liber fie ca e religios sau nu

| danut a răspuns (pentru RAY):

Iar nu ai inteles nimic, nu este vorba de existenta ta propriuzis ci in realitate de "suferinta ta". Este irational sa stai printre cei pe care nu ii apreciezi dar totusi stim ca exista si unii carora le place sa se schinjuiasca singuri. Uite iti dau un exemplu, mie daca nu imi place echipa Steaua nu ma duc la meciurile ei, normal. Dar tu gramada peste cei pe care ii detesti sau poate esti "nehotarat". rolling on the floor

| RAY explică (pentru danut):

Ai dormit cu mine in gand )))))))))))) cum ai intrat pe TPU cum mi-ai raspuns

| danut a răspuns (pentru RAY):

Fac si eu ce pot. rolling on the floor

| Steregoi a răspuns:

Un creator progreseaza in realizarea unor creatii din ce in ce mai complexe. Ce spui tu acolo incalca legile fizice si ratiunea si logica. Daca un pirotehnist plaseaza bombe aleator si dozeaza bombele aleator nu se va mai construi nici un tunel. Explozie controlata. Chiar si o bomba atomica produce o explozie controlata pentru ca radiatiile emise respecta legi fizice precise.

A creator is progressing into making more and more complex creations. What you say there violates physical laws and reason and logic. If a pyrotechnist places and calculates bombs in random manner, he will not build any tunnel. Controlled explosion. Even an atomic bomb produces a controlled explosion because the emitted radiations respect precise physical laws.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Omule nu incalca nimic din contra este logic, rational si nu incalca legile fizici, nu ca teoria cu dumnezeu aparut din nimic care creaza totul, ma dumnezeu a creat totul complex nu exista tot mai complexe

| Steregoi a răspuns:

Inainte sa apara materia legile materiale sau fizice au fost prestabilite asa cum un proiectant concepe in minte ce va face si cum va face. Nimic din ce exista material nu a aparut din nimic.

Prior to materialization, material or physical laws were pre-established as a designer conceived in mind what he will do and how he will do. Nothing of what material exists appeared from nothing.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Dovedeste omule ce afirmi

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Asta inseamna ca din "imaterial" a aparut "material"? laughing

ນີ້ຫມາຍຄວາມວ່າ "ອຸປະກອນ" ປາກົດວ່າ "ອຸປະກອນ"? laughing

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

Da, din imaterie a apărut materia. In fizica exista fenomenul de formare de perechi de materie ( electroni si pozitroni ) din fotoni fara masa sau imateriali. Energia se transforma in masa si invers.

| 6684464 a răspuns:

Am impresia ca cea mai noua(sper ca e corect) teorie(nu stiu daca a fost dovedita) este aceea cum ca totul ar fi format din unde. Daca este adevarat tot ce ni se pare noua asa complex poate sa fi fost creat de Dumnezeu "instant", adica deja "evoluat".
El este Ideal, Absolut; totul este din El si pentru El.
Totusi, tin sa cred ca totul a fost facut in asa fel incat Omul sa nu depinda de El, deci teoria conform careia totul a evoluat dintr-un anumit punct este verosimila.