| anonim_4396 a întrebat:

As vrea un agnostic sa imi raspunda.

Un agnostic este intr-o nesiguranta absoluta? Voi credeti ca exista nici ca nu exista in acelasi timp, cum reusiti? Agnostic = sceptic sau?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Agnostic149 tia luat foc creieri aia de furnica de jignesti necunosti, gunoi infect ce esti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un agnostic nu ia drept adevăr tot ce i se spune.
El nu crede în doctrine și dictate care susțin lucruri care nu se pot dovedi, ca viața de apoi.
El crede că adevărul este un proces, nu un obiect.
Agnosticismul este o atitudine de bază, scepticimul se referă la cazuri concrete.

| StrongHeart a răspuns:

Wtf

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Esti agnostic?

| StrongHeart a răspuns (pentru RAY):

Partial,am o idee despre ce e Dumnezeu si nu e deloc nici ce spune crestinismul sau alte religii, religia a fost o forma primitiva de a il explica pe Dumnezeu de catre oameni mai intelepti sau mai putin intelepti care au avut niste trairi pe care nu le puteau explica.
Acest concept de Dumnezeu nu poate fi explicat prin cuvinte, este ceva ce traiesti, simti nu ai cum sa dai un nume la ce inseamna divinitatea.Cred ca exista o lume infinita dincolo de realitatea asta dar cred ca desi religia a fost importanta in trecut,mai tarziu ne-a distrus,ne-a divizat ca omenire si mai cred ca undeva in trecut s-a intamplat ceva si au fost distruse sau au fost ascunse anumite cunostinte,documente antice care puteau sa raspunda la multe intrebari,au fost replicate si rescrise documentele de religie incat astazi e o confuzie totala si am ajuns sa credem orice spun niste oameni care sunt in pozitii de putere si pot manevra opinia publica(ex: preafericitu,papa,politicieni si nu numai).
Sunt agnostic in sensul ca nu vad care e sensul sa dezbati atata niste lucruri care nu pot fi explicate prin cuvinte.
Romania ar trebui sa investeasca in spitale, educatie, justitie, am impresia ca nu ne-am departat foarte tare de imperiul Roman, biserica tot ramane cea mai mare putere cel putin in tara asta.