| Steregoi a întrebat:

Asa cum este materie e logic sa existe si imaterie sau spirit. Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Cum adică "logistic sa existe si imaterie"? imateria exista demult! Câmpul magnetic este imaterial, la fel ca și câmpul electrostatic! Fotonii iarăși! - faptul ca au un nume sau faptul că fac parte din categoria particolelor, nu înseamnă ca sunt un fel de corpuri materiale (razele de lumină nu se pot ciocni între ele happy )

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Mi-ai amintit de campul electromagnetic din jurul unui foton si n-am gasit nicaieri pana acum in fizica din ce e alcatuit campul electric si magnetic sau nu am mai continuat sa caut. Asa cum un foton genereaza camp electromagnetic inseamna ca acest camp e alcatuit din ceva mai fin decat fotonul adica din particule virtuale cu nivele de energie sub nivelul constantei Planck. In fizica se afirma gresit ca "nu exista nivele de energie sub constanta Planck." Stim ca E = constantaPlanck * frecventa. Daca frecventa e 1 Hz atunci ajungem la E = 6, 6 * 10^(-34) Joule.

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

"Mi-ai amintit de campul electromagnetic din jurul unui foton" - termenii aceștia sunt scoși din burtă că nu aveai de unde sa îți amintești deoarece nicăieri nu scrie de existența unui "câmp electromagnetic" (așa câmp nu există!) In fizică se folosesc noțiunile de câmp magnetic, câmp electrostatic si de radiație electromagnetică (sau unde electromagnetice). Mai precis, în cazul fotonului, si in timpul propagării, cele doua câmpuri alternează. Acest "fenomen" este descris pana acum in doua posibilități:
- prima, cea din cartea de fizica, in care câmpul magnetic creste la maxim, apoi scade pana la dispariție moment in care câmpul electric apare in alt plan (la 90de grade față de cel magnetic) el creste-scade-si dispare după care din nou apare un câmp magnetic si asta se repetă.
-a doua posibilitate, expusă de unii ingineri ar fi că direct in momentul in care scade un câmp începe deja sa apară si să creasca celălalt, când unul este maxim celălalt e minim.
Apoi "particulele virtuale" sunt particule ce exista doar in imaginația oamenilor și in teorie, de-altfel este cam acceptat faptul că si câmpurile magnetice sau electrice ar fi alcătuite tot din fotoni, si chiar dacă af fi cum zici tu, cum ca fotonii le-ar "genera", acele particule ar fi tot reale, cu efecte reale.
Îmi place ca îți place sa te lauzi că ai citit multe si nu te lași pana nu le expui astfel ca lumea nu mai pricepe dacă ai citit basme si SF-uri sau dacă tu esti cel ce schimbă noțiunile! mai pune mana pe un magnet, pe un radio, pe o lupă.
Aici vezi ceva ce nu se învață in scoli, licee, facultăți sau academii
www.youtube.com/watch?v=yN-xAYfocAA
www.youtube.com/watch?v=eWSAcMoxITw

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2mp_electromagnetic

"Câmpul electromagnetic (prescurtat câmp EM) este un câmp fizic produs în jurul corpurilor care sunt încărcate electric și afectează alte particule încărcate electric. Câmpul electromagnetic se propagă indefinit în spațiu, constituind una dintre forțele principale ale naturii. [1]Câmpul electromagnetic care se propagă în spațiu se numește undă electromagnetică. Mecanismul de propagare a undelor electromagnetice are la bază fenomenul generării reciproce a cîmpului electric și al celui magnetic. Liniile de forță ale câmpurilor sunt situate în planuri reciproc perpendiculare, prin urmare și vectorii respectivi sunt reciproc perpendiculari."

https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_particle

"The concept of virtual particles arises in perturbation theory of quantum field theory where interactions between ordinary particles are described in terms of exchanges of virtual particles. They are important in the physics of many processes, including particle scattering and Casimir forces. In quantum field theory, even classical forces—such as the electromagnetic repulsion or attraction between two charges—can be thought of as due to the exchange of many virtual photons between the charges.
The lifetime of real particles is typically vastly longer than the lifetime of the virtual particles. Electromagnetic radiation consist of real photons which may travel light years between the emitter and absorber, but (Coulombic) electrostatic attraction and repulsion is a relatively short-range force that is a consequence of the exchange of virtual photons."

Daca exista in teorie este posibil sa existe si in realitate particule virtuale. Tot spatiul contine particule virtuale. In golurile cuantice sunt particule virtuale cu nivele de energie sub constanta Planck. Si in materie sunt goluri cuantice. Si intr-o gaura neagra sunt goluri cuantice in ciuda marii comprimari a materiei datorita gravitatiei foarte mari. Energia golurilor dintr-o gaura neagra este mai mare decat energia materiei dense din gaura neagra. Energia intunecata sau a golului cosmic este mai mare decat energia inmagazinata in materie.

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

"Câmpul electromagnetic (prescurtat câmp EM) este un câmp fizic produs în jurul corpurilor care sunt încărcate electric și afectează alte particule încărcate electric." -Fals! Radiatia electromagnetică este prodsă de corpurile (metalice sau conductoare) prin care trece un curent alternativ, ex: antenele
"Câmpul electromagnetic care se propagă în spațiu se numește undă electromagnetică." Fals! Această exprimare te lasă cu impresia ca ar exista câmp electromagnetic care nu se propagă, deci o bazaconie. Apoi "câmpul se numește undă" este o afirmație făcută de un geograf, sau poate botanist, dar in niciun caz de un fizician. Eu ți-am zis sa iei niște magneti si sa te joci cu ei... dar tu nu vrei.
Câmpul magnetic nu interactioneaza de niciun fel cu cel electrostatic (unul se notează cu nord si sud, iar celălalt cu + si -, exact ca sa nu se facă confuzii) însă ambele câmpuri interacționează cu electronii si sunt chiar produse de către electroni.
"este posibil sa existe si in realitate particule virtuale" — tu te auzi ce vorbești? Un obiect virtual este virtual exact pentru ca nu există in realitate (așa cum Steregoi cel din oglindă nu este un om ci doar o imagine). Este ușor să zici ca oamenii înoată in piscine pline cu cărămizi, iar constructorii fac clădiri de apă! dar de întâmplat, așa ceva nu se va intampla niciodată.
Evident, de la câmpuri... salt in problema energiei negre, apoi salt in problema găurilor negre si alte enșpe subiecte de bucurie ca ai găsit "câmpul cel electromagnetic" pe goagăl... era mai fain de îți dădeai seama, experimental, ca așa ceva nu există.

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Particulele virtuale exista chiar daca nu le vezi tu. Existenta particulelor virtuale este dedusa experimental si in viata cotidiana. Virtual in sensul ca durata lor de viata sau de detectie este foarte scurta sau mult mai scurta decat particulele reale care au o durata de viata mult mai lunga. Ganduri care apar "de nicaieri". De unde crezi ca apar gandurile omului? Am scris undeva ca mintea omului este in permanenta conectata cu domeniul imaterial sau virtual unde este Duhul Sfant al Lui Dumnezeu. Armonizarea legilor fizice nu ar exista fara domeniul imaterial. Fotonul este material, chiar daca nu are masa, pentru ca poate fi detectat de om. Fotonul sau lumina materiala. Exista si o lumina imateriala nealcatuita din fotoni. Imaginatia omului provine din domeniul imaginar sau imaterial sau virtual sau spiritual.

Campul electromagnetic din jurul unui foton, care se propaga, este alcatuit din electroni? Daca este alcatuit din electroni ar trebui sa fie alcatuit si din pozitroni conform diagramei Feynman. Totusi campul electromagnetic nu e alcatuit din electroni pentru ca electronii nu pot atinge viteza fotonului sau a luminii. Campul electromagnetic din jurul fotonului este alcatuit din fotoni virtuali.

Fotonii nu ar putea calatori in vid daca vidul intergalactic fara materie ar fi alcatuit din nimic.

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Poate. Totusi spiritul ar trebui sa fie si el format dintr-o substanta ceva. Nu poate sa fie nimic.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Louis de Broglie, „Dacă presupunem un mediu sub-cuantic ascuns, cunoașterea naturii sale pare să fie de dorit. Sigur că are un caracter destul de complex. Nu ar putea servi ca un mediu de referință universal, deoarece ar contrazice teoria relativității." In acest citat putem observa ca savantii atei, care sunt mai multi decat savantii credinciosi, se tem sa exploreze sau macar sa admita existenta domeniului subcuantic imaterial petru ca teoriile lor sa nu cada precum teoria gresita sau incompleta a relativitatii care e valabila doar in domeniul material si nu este o teorie obiectiva decat in domeniul material.

Domeniul subcuantic e intre zero si constanta Planck.

| gogu220 a răspuns:

Este materie şi antimaterie. Cu spiritul e altă poveste.

| Steregoi explică (pentru gogu220):

Antimateria e tot materie doar ca cu sarcini electrice opuse. Fotonul nu are antiparticula. Un foton care oscileaza in antifaza cu alt foton se anuleaza reciproc. Totusi fotonul care oscileaza in antifaza e tot materie.